Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 11 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 203

Thread: Sa mancam... sanatos!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Sa mancam... sanatos!

    Acest thread este pentru cei care s-au lovit de astfel de probleme (deh, un pancreas nu merge de prea multe ori la apa, iar ficatul nu spune nu la orice i s-ar da, pana in ziua in care se supara si gata)... si vor-nu-vor trebuie sa inceapa sa manance mai sanatos. Intrucat eu, precum marea majoritate in zilele noastre, am un gen de job mai sedentar (miscarea tinde spre zero), timp pentru miscare nu prea se gaseste... am decis sa trec si eu la treaba cu un thread dedicat, care sper sa ajute.

    Prima problema de care m-am lovit citind diverse diete a fost viziunea complet diferita a nutritionistilor. Sunt pe deoparte cei care calculeaza totul in calorii, si sunt pe de alta parte cei (cum e Montignac) care calculeaza totul dupa indicele glicemic. Momentan tind sa cred ca e totul prea simplist la calorii, si cum repet, e vorba si de sedentarism, e aiurea sa "mananci fix cate calorii consumi". Organismul uman nu merge chiar asa, este vorba de un proces mult mai complicat... Anyway, sunt sigur ca o sa revenim mai tarziu la explicatii pro si contra, discutii despre modul in care este asimilata mancarea, etc.

    Important este ca am vazut rezultate bune si foarte bune la cei care au mers pe o dieta in functie de IG (indice glicemic). In plus, sunt si usor de ocolit mancarurile/bauturile cu IG mare. De fapt, ele se impart in 3 categorii. Cele peste 50 (care ingrasa 100%), cele de 40-50 (care mentin greutatea in cazul unui consum moderat) si cele sub 35 care sunt recomandate si pot fi consumate fara probleme si ajuta la slabire.

    Inainte de a incerca sa incropesc un tabel, tin sa mentionez ca nu vreau sa intru in polemica cu cei care n-au astfel de probleme (care au mostenit genetic un pancreas perfect) si care pot manca si 10 prajituri odata, plus sucuri, paste fainoase si alte nebunii... fara sa puna un gram pe ei. La fel, tinerii (sub 25 de ani) de obicei nu simt astfel de probleme decat cand e din pacate prea tarziu. Recomand oricui sa-si faca un test de glicemie inainte de a incepe un astfel de regim. Si dupa 3 luni de "regim" sa isi verifice din nou glicemia si greutatea. S-ar putea sa ramana surprinsi (de fapt daca scapa de alimentatia cu IG mare, 100% vor ramane surprinsi).

    Eu unul sunt "incepator" la diete, asa ca sa nu va asteptati sa nu gresesc. Niciodata nu am tinut regim, am mancat orice mi-a poftit inima... Traiam cu Cola (in jur de 3-4L pe zi)... orice mancam cu paine, cartofii prajiti erau nelipsiti, etc... Si iata ca am ajuns la punctul in care fie schimb ceva, fie ma duc in jos. Sper ca la randul meu sa pot ajuta pe threadul acesta pe cei care se lovesc de astfel de probleme.

    Bon, sa trecem la ce-i mai important, si anume tabelul I.G. (pe care voi incerca sa-l updatez de-a lungul timpului):


    Indice Glicemic MareIndice Glicemic MediuIndice Glicemic Mic
    ProdusI.G.
    sirop de porumb115
    bere*110
    glucoza (dextroza)100
    amidon modificat100
    cartofi prajiti95
    cartofi copti (fara coaja)95
    faina de cartofi (amidon)95
    faina de orez95
    maldodextrina95
    paine alba fara gluten90
    faina de cartofi90
    orez (semipreparat/instant)90
    orez expandat85
    morcovi (gatiti)85
    fulgi de porumb85
    paine alba (faina t45)85
    orez cu lapte85
    sandwitch paine alba85
    floricele de proumb85
    covrigei85
    prajituri cu orez/budinca85
    tapioca85
    biscuiti sarati (din faina alba)80
    chipsuri din cartofi80
    piure de cartofi80
    baghete (faina t55)75
    dovleac*75
    gogosi75
    lasagna (grau moale)75
    pepene rosu*75
    waffle (cu zahar)75
    cereale (rafinate)70
    ciocolata cu lapte70
    cola, bauturi racoritoare70
    baton de ciocolata70
    briosa70
    croissant70
    malai, mamaliga70
    paine taraneasca (faina t65)70
    cartofi fierti fara coaja70
    paine de orez70
    raviolii, tortellini70
    taitei de grau70
    tacos70
    terci70
    orez fiert fara grasime70
    risotto70
    zahar alb (sucroza)70
    ananas (la cutie)65
    sfecla65
    paine neagra (faina neagra t85)65
    porumb (proaspat, fiert)65
    cuscus (gatit 5 min)65
    gem (cu zahar)65
    suc de portocale din comert65
    taitei chinezesti / fidea (de orez)65
    cartofi copti cu coaja65
    cartofi fierti cu coaja65
    Mars, Snickers65
    struguri uscati65
    serbet (cu zahar)65
    stafide65
    banane60
    inghetata (cu zahar)60
    castane60
    caise (la cutie)60
    gris alb (gatit)60
    orez cu bobul lung60
    pepene galben*60
    pizza60
    maioneza (industriala)60
    miere60
    ketchup55
    mustar (cu adaos de zahar)55
    orez rosu55
    sushi55
    fursecuri55
    biscuit petit beurre55
    Nutella55
    paste albe din grau moale55
    suc de mango (neindulcit)55
    spaghete (bine fierte)55
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
    ProdusI.G.
    cereale integrale50
    suc de mere (neindulcit)50
    biscuit (doar faina fara zahar)50
    clatite (din faina de hrisca)50
    cereal bar (fara zahar)50
    kiwi50
    mango50
    musli (fara zahar)50
    orez basmati50
    orez brun (nedecorticat)50
    trufa alba50
    cartofi dulci50
    faina nerafinata (t150)50
    ananas (proaspat)45
    banane (necoapte)45
    hrisca45
    grau piisat / arpacas (gatit)45
    nuca de cocos45
    mazare verde (la cutie)45
    merisor / merisoare45
    struguri45
    suc de portocale (proaspat stoarse)45
    suc de grapefruit (neindulcit)45
    sos de tomate (cu zahar)45
    paste din faina nerafinata45
    paine din cereale integrale cu fibre45
    lactoza40
    paine neagra40
    smochine uscate40
    serbet (fara zahar)40
    spaghete din grau dur gatite al dente40
    spaghete din gru integral, gatite al dente40
    secara (paine de secara)40
    faina nerafinata t200 (paine)40
    faina nerafinata t200 (paste)40
    ovaz40
    fulgi de ovaz (negatit)40
    faina quinoa40
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
      
    ProdusI.G.
    mere uscate35
    caise uscate35
    fasole boabe35
    fasole pastai35
    fasole rosie35
    smochine proaspete35
    inghetata (cu alginat)35
    portocale35
    iaurt natural**35
    inghetata (cu fructoza)35
    mazare uscata (gatita)35
    mazare proaspata (gatita)35
    gutui35
    prune35
    prune uscate35
    mandarine35
    mustar (dijon)35
    orez salbatic35
    seminte de floarea soarelui35
    suc de rosii35
    sos de rosii (naturale)35
    drojdie35
    mere proaspete30
    caise proaspete30
    fasole pastai30
    morcovi cruzi30
    naut (gatit)30
    usturoi30
    grapefruit, pomello30
    passion fruit, maracuja, granadila30
    gem (fara zahar)30
    linte30
    lapte (degresat sau semidegresat)**30
    lapte de soia30
    nectarine30
    piersici30
    pere30
    rosii30
    goji25
    fasole oloaga25
    cirese25
    ciocolata neagra (>75% cacao)25
    linte verde25
    humus25
    pasta de arahide (fara zahar)25
    afine, mure, coacaze25
    capsune25
    zmeura25
    boabe de soia (gatite)25
    mazare decorticata (gatita)25
    faina de soia25
    taitei chinezesti, fidea (de soia sau fasole)25
    ciocolata neagra (>80% cacao)20
    pudra de cacao (fara zahar)20
    ratatouille20
    vinete20
    fructoza20
    lamai20
    lime20
    coacaze negre15
    migdale, nuci, alune de padure15
    nuci pecan15
    nuci braziliene15
    seminte de dovleac15
    masline15
    sparanghel15
    anghinare15
    broccoli15
    varza de bruxelles15
    varza15
    conopida15
    telina15
    dovlecei15
    castraveti15
    ierburi aromatice15
    praz15
    laptuci15
    ciuperci15
    arahide15
    ardei, ardei chilli15
    ceapa15
    spanac15
    conopida15
    muraturi15
    ridichi15
    varza acra15
    avocado10
    xylitol7
    crustacee5
    condimente (patrunjel, busuioc, oregano)5
    condimente (scortisoara, vanilie)5
    otet5
    * chiar daca au IG ridicat continutul lor de zahar pur (glucide pure) este destul de mic (aproximativ 5%). Consumate moderat acestea nu vor afecta semnificativ nivelul zaharului in sange.

    ** Nu exista practic nici o diferenta in I.G. la produse gen lapte si produse non-grasime din lapte. Este important sa retineti faptul ca produsele lactate, chiar daca I.G.-ul lor este scăzut, au un index insulinic ridicat.

    In caz ca va ajuta, va prezint mai jos si lista cu cei mai cunoscuti indulcitori (cu denumirea in engleza), tipul lor si indicele glicemic. Personal folosesc erythritol (desi o perioada lunga am folosit mai mult xylithol si stevia). Toti acestia 3 sunt indulcitori 100% naturali, extrasi din plante. Nu recomand si nu voi recomanda niciodata indulcitorii artificiali, facuti in laborator (acele pastilute pe care le vezi recomandate de doctorii din ziua de azi, in special diabeticilor)!

    IndulcitorTipIndice Glicemic
    MaltodextrinSugar110
    MaltoseSugar105
    DextroseSugar100
    GlucoseSugar100
    TrehaloseSugar70
    HFCS-42Modified Sugar68
    SucroseSugar65
    CaramelModified Sugar60
    Golden SyrupModified Sugar60
    Inverted SugarModified Sugar60
    Refiners SyrupModified Sugar60
    HFCS-55Modified Sugar58
    Blackstrap MolassesSugar Extract55
    Maple SyrupNatural Sugar54
    HoneyNatural Sugar50
    Sorghum SyrupNatural Sugar50
    LactoseSugar45
    Cane JuiceSugar Extract43
    Barley Malt SyrupModified Sugar42
    HSHSugar Alcohol35
    Coconut Palm SugarNatural Sugar35
    MaltitolSugar Alcohol35
    HFCS-90Modified Sugar31
    Brown Rice SyrupModified Sugar25
    FructoseSugar25
    GalactoseSugar25
    Agave SyrupModified Sugar15
    XylitolSugar Alcohol12
    GlycerolSugar Alcohol5
    SorbitolSugar Alcohol4
    LactitolSugar Alcohol3
    IsomaltSugar Alcohol2
    MannitolSugar Alcohol2
    ErythritolSugar Alcohol1
    Yacon SyrupNatural Sweetener1
    OligofructoseSugar Fiber1
    InulinSugar Fiber1
    BrazzeinNatural Sweetener0
    CurculinNatural Sweetener0
    GlycyrrhizinNatural Sweetener0
    Luo Han GuoNatural Sweetener0
    MiraculinNatural Sweetener0
    MonellinNatural Sweetener0
    PentadinNatural Sweetener0
    SteviaNatural Sweetener0
    ThaumatinNatural Sweetener0
    Acesulfame KArtificial Sweetener0
    AlitameArtificial Sweetener0
    AspartameArtificial Sweetener0
    CyclamateArtificial Sweetener0
    NeotameArtificial Sweetener0
    SaccharinArtificial Sweetener0
    SucraloseArtificial Sweetener0

    Prin urmare, eu am inceput cam de o saptamana sa renunt la toate cele cu indice glicemic mare. Mai exact, am renuntat la paine, sucuri (inlocuite cu apa minerala), cartofi prajiti... Am inceput asta la 118.5Kg... ramane de vazut peste 3 saptamani daca s-a intamplat ceva. Daca aveti sfaturi, corecturi, povesti din lumea dietelor, please let us know. Sa se stie insa de la inceput, ca sunt complet impotriva (si cred ca orice doctor care stie macar un pic de medicina va spune la fel) a dietelor "drastice", gen "toata luna nu mananci decat varza" sau "in fiecare zi nu mananci decat o conserva de ton". Nu zic nu, veti slabi, dar cel mai probabil veti ajunge la doctor cu alte probleme. In plus, cu astfel de diete nu se regleaza nimic. In momentul in care incepeti sa mancati la fel ca inainte, veti pune instant kilogramele de care ati scapat. Hope this helps...

    Later Edit: am tot primit intrebari de genul "Bon, am inteles cum e cu glucidele, dar cu carnea, cum stam domnu' ?". E simplu cu proteinele in acest gen de dieta. Ca regula de mentinere, se merge pe necesar de cel putin un gram de proteine pt. fiecare kilogram pe care il cantareste corpul (deci la 100Kg necesarul este de 100g de proteine). Ca regula de slabire, se merge pe necesar de 1.5 grame de proteine pt. fiecare kilogram pe care il cantareste corpul (deci 150g de proteine la 100Kg). Aveti voie orice fel de carne, fara grasimi, si nu prajita (ci la gratar, la cuptor sau la aburi). Totodata, nu se recomanda carnea de pasare cu pielita. Peste aveti voie orice fel (ba chiar recomandat - in special somonul, tonul sau codul). Atentie mare, nu pane (deoarece faina cu IG mare distruge totul)! In concluzie, puteti manca linistiti carne, insa daca doriti sa slabiti asociati-o cu produse din tabelul de mai sus cu IG de 35 sau mai jos! O sa pun cateva poze mai jos, sa vedeti cum arata o astfel de mancarica (pt. ca s-a speriat Grey, a crezut ca se mananca friptura cu zmeura).
    Attached Images Attached Images 2010-08-18_173109.jpg 2010-08-18_173202.jpg 2010-08-18_173241.jpg 2010-08-18_173310.jpg 2010-08-18_173335.jpg 2010-08-18_173401.jpg 2010-08-18_173432.jpg 2010-08-18_173459.jpg 2010-08-18_173642.jpg 2010-08-18_173717.jpg 2010-08-18_173746.jpg 2010-08-18_173817.jpg

  2. #2 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Dupa 7 seara nu mai manca nimic comandante. Fara alcool si mananca putin si des. Nu te ridica de la masa satul. Bafta multa !

  3. #3 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Muschii ajuta mult. Cu cat ai mai multi muschi cu atat arzi mai repede caloriile, deci, pe langa dieta incearca si sa-ti faci un program de abdomene+flotari(astea is cele mai usoare chestii de facut in casa).
    Chiar daca incepi cu serii de cate 5 flotari, satisfactia ii garantata cand ajungi la 50 .
    Inca un sfat. Sigur si tu mananci de multe ori din lipsa de ocupatie sau ca sa ai ceva in mana. Inlocuieste chestiile alea cu un mar.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Dupa 7 seara nu mai manca nimic comandante.
    Asta cu orele se bazeaza fix pe genul acela de dieta care mi se pare prea simplist. Adica, ei spun ca daca mananci seara de 1000 de calorii si nu ai activitate pentru a le da jos, cele 1000 de calorii se vor depune in grasimi. Nu este adevarat. Daca mancarea respectiva este cu IG mic, nu este nicio problema.
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Nu te ridica de la masa satul.
    Asta este o vorba veche din popor. Insa oamenii castiga in greutate nu din cauza ca ar manca mult, ci din cauza ca mananca alimentele gresite, in combinatii gresite, gatite gresit. Uita-te cel mai bine la persoanele obeze. O sa vezi ca de obicei acestea nu mananca mai multe alimente cu calorii decat oamenii slabi. Din diverse studii a rezultat faptul ca diferenta la ratiile calorile ale obezilor si celor slabi sunt de obicei nesemnificative.
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Fara alcool si manaca putin si des.
    Cu alcoolul e un pic mai complicat. Daca bei bere care contine maltoza, atunci e grav ! Si daca o faci inainte de masa, e si mai grav (alcoolul produce energie care este folosita cu usurinta de catre organism, iar pe stomacul gol corpul nu isi foloseste rezervele de grasime ca pe o sursa de energie, ci foloseste in schimb... alcoolul). Beti dupa ce ati mancat... insa moderat (un pahar de vin sau sampanie), si nu o sa fie probleme. Si berea la fel, dupa masa, moderat.

    ---------- Post added 18-08-2010 at 02:43 PM ----------

    Quote Originally Posted by Dudel View Post
    Muschii ajuta mult. Cu cat ai mai multi muschi cu atat arzi mai repede caloriile, deci, pe langa dieta incearca si sa-ti faci un program de abdomene+flotari(astea is cele mai usoare chestii de facut in casa).
    Chiar daca incepi cu serii de cate 5 flotari, satisfactia ii garantata cand ajungi la 50 .
    Ai dreptate... insa pt. cei care s-au lasat de mult de facut muschi si care probabil ca nu mai pot sau nu mai au timp... e suficient sa manance sanatos. Si repet, nu merg pe ideea cu caloriile, pentru ca il consider un mod gresit de a vedea lucrurile.
    Quote Originally Posted by Dudel View Post
    Inca un sfat. Sigur si tu mananci de multe ori din lipsa de ocupatie sau ca sa ai ceva in mana. Inlocuieste chestiile alea cu un mar.
    Dap, ai dreptate. Acestea sunte "gustarile" intre mese. Orice din tabelul cu IG mic poate fi consumat intre mese fara probleme. Eu de exp. nu mai mancam fructe de cand cu atatea Snickers si Mars si alte nebunii. De cand am luat o pauza la dulciuri, mi se par delicioase merele

  5. #5 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Asta este o vorba veche din popor. Insa oamenii castiga in greutate nu din cauza ca ar manca mult, ci din cauza ca mananca alimentele gresite, in combinatii gresite, gatite gresit.
    Referitor la ce ai spus tu mai sus, legat de mancarile gatite gresit si aruncand o privire pe tabel, am si eu o nedumerire: de ce mama lui proces verbal morcovul gatit are IG 85 (adica e de rau) pe cand morcovul crud are IG 30 (adica e foarte recomandat) ?

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    Referitor la ce ai spus tu mai sus, legat de mancarile gatite gresit si aruncand o privire pe tabel, am si eu o nedumerire: de ce mama lui proces verbal morcovul gatit are IG 85 (adica e de rau) pe cand morcovul crud are IG 30 (adica e foarte recomandat) ?
    Buna intrebarea ! Este exact ca si la cartofi (cu diferenta ca morcovii ii putem manca si cruzi, pe cand cartofii nu). Problema este data de amidonul din morcovi si cartofi (pe care organismul nu-l poate digera), amidon care prin ardere va creste IG-ul la un nivel foarte mare. De aceea, incercati sa renuntati la cartofi si morcovi in mancare gatita. Morcovul proaspat insa... e un deliciu. Ask a rabbit

  7. #7 SP
    sid
    Administrator sid's Avatar
    Well, stii ce dieta tin eu, si are efect. Si nu e brutala, dau jos 1Kg pe saptamana, ceea ce-i rezonabil. Sunt curios daca a ta va avea efect. Nu stiu daca doar 3 saptamani ajung, in mod normal ar trebui sa pierzi 3 Kg (ca sa nu le si pui la loc instant dupa aia). Pe de alta parte daca ai renuntat la sucuri + dulciuri ... oricum scazi nitel

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by sid View Post
    Well, stii ce dieta tin eu, si are efect. Si nu e brutala, dau jos 1Kg pe saptamana, ceea ce-i rezonabil. Sunt curios daca a ta va avea efect. Nu stiu daca doar 3 saptamani ajung, in mod normal ar trebui sa pierzi 3 Kg (ca sa nu le si pui la loc instant dupa aia). Pe de alta parte daca ai renuntat la sucuri + dulciuri ... oricum scazi nitel
    Poate impartasesti si celorlalti dieta pe care o tii. Pe mine m-a atras chestia asta de la Montignac pentru ca nu apelez la nimic extra (gen pastile de slabit, arderi, etc.), pentru ca e foarte usor de descurcat cu IG-ul (stii destul de clar ce ai voie si ce nu)... nu e limitata (adica nu-ti spune, ai voie 200gr pe zi, cum fac altii). A nu se intelege acum ca poti manca fara limita ceva cu IG mic. Orice exagerare nu ajuta cu nimic.

    Consider ca cel mai important pas a fost renuntarea la sucuri (inlocuite cu apa minerala si ceai - atentie, nu ceai negru), dulciuri (inlocuite cu fructe), paine (inlocuita momentan cu nimic), bere (nu eram oricum bautor de bere inrait) si cartofi prajiti (inlocuiti cu legume). Recunosc ca fara paine ma satur mai greu, dar... e foarte ok. Ma mira insa ca am scapat repede de Cola... aici cred ca si sperietura la doctor isi spune cuvantul
    Quote Originally Posted by sid View Post
    Nu stiu daca doar 3 saptamani ajung
    Nu, eu vroiam ca peste 3 saptamani (avand in vedere ca am inceput de o saptamana) sa fac din nou un control simplu (al glicemiei, colesterolului si greutatii). Daca toate 3 sunt in scadere, atunci are efect. O dieta de genul acesta necesita 3 luni, pentru ca organismul sa se obisnuiasca iar pancreasul sa inceapa sa se descurce cu aceeasi cantitate de insulina. Asta nu inseamna ca dupa aceea se poate reveni la normal (adica iar bere, mici, dulciuri la greu)... insa dupa aceea se poate trece la produse cu IG mai mare, iar micile excesuri vor fi mult mai repede rezolvate de catre organism.

  9. #9 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Depinde de om si de regimul de viata. Cunosc persoane care au slabit doar prin faptul ca au renuntat la fast food, cartofi prajiti, Cola. Tata de exemplu a slabit cu o dieta usoara:

    8:00 - cereale integrale, nu stiu exact ce cantitate
    11:00 - un iaurt/un fruct
    13:00 - masa de pranz, in general manca un gratar de pui cu salata
    17:00 - un iaurt/fruct, depinde de ce ai mancat la 11.
    19:00 - masa de seara, destul de asemanatoare cu pranzul

    Important e sa nu mananci multa paine, dar si sa faci sport. Chiar daca nu prea ai timp, macar in weekend mergi la un meci de fotbal/tenis sau la piscina. Ai putea chiar sa alergi, preferabil dimineata (la pranz e groaznic de cald). Oricum nu te astepta la rezultate spectaculoase din prima, tata a slabit ceva, dar intr-un timp ceva mai lung.

  10. #10 SP
    sid
    Administrator sid's Avatar
    Dieta pe care o tin eu e ... un fel de grapefruit diet.

    3 mese clare pe zi, inainte de fiecare mancat cate un grapefruit stors (suc) sau jumatate de grapefruit (in starea lui).

    Mic dejun:
    2 oua, o felie de bacon

    Pranz si cina
    Salata din chestii verzi (salata, varza, conopida, castraveti) - NU porumb, fasole, mazare
    Carne - whatever type (including peste).

    No more sucuri, no more dulciuri. Eu beau numai apa minerala, nu sufar apa plata.

    O data la 2 saptamani ai 2 zile de pauza in care mananci ce vrei, dar nu cu nesimtire. De obicei eu ma rasfat cu cate-o pizza, cate-o saorma, d-astea.

    De ceva timp mai ajut dieta si cu termogenice (bagati pe google). Ce efect am vazut ca au ... am mai multa energie ziua, pic lat seara. Eu folosesc Thermo Drine complex.

    Tin dieta de vreo 5 saptamani, am dat jos undeva pe la vreo 5Kg (de la 103.5 la 98.5).

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    erik95: tatal tau mananca foarte sanatos dupa parerea mea. Insa el isi permite sa-si aranjeze mesele... mai greu pentru noi astia mai mici, nascuti in epoca vitezei... cu totul pe fuga. Cat despre slabirea pe termen lung, asa si este recomandat. De aceea am si zis ca sunt impotriva dietelor agresive... cum l-am auzit pe leo_cosmin de exp. care a slabit 15Kg pe luna, prin dieta cu ton (grrr). Cu cat te comporti mai agresiv cu organismul, cu atat mai agresiv iti va raspunde si el (se vede la analize). Nu uitati ca reversul hiperglicemiei (exces de zahar in sange) este hipoglicemia, care este (din cate stiu) la fel de rea... Deci lucruri gen infometarea, excesele care duc organismul la limite... nu au ce cauta intr-o dieta normala. Parerea mea

  12. #12 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    (miscarea tinde spre zero), timp pentru miscare nu prea se gaseste...
    ar trebui sa iti gasesti. e in joc santatea ta

  13. #13 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Pina acum am citit un singur cuvint in toate posturile (cu o mica exceptie - Dudel) - DIETA ... si culmea, apar si rezultate ... adica scadem in greutate. Asta-i bun dar cit e fantezie si cit adevar ?

  14. #14 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Pai hai sa va zic eu cum am facut. Am si eu un loc de munca sedentar, stau la birou, am 27 ani si aveam 92 kg cand m-am suparat pe mancare am reusit sa slabesc FARA sport si FARA nici o dieta, FARA infometare si alte chestii. O sa ziceti ca e minune, n-am facut nimic si am slabit.
    In 2 luni juma am slabit pana la 83 kg cat am acum. Cel mai bine e sa slabesti treptat si nu brusc, sa nu ai probleme de sanatate. Ce am facut? Am mancat ORICE fara nici o dieta DAR dupa ora 18.00 EXCLUSIV apa. Nici un fel de mancare. Repet, nu am facut miscare, nu am urmat o dieta nimic. Doar ca nu am mancat dupa ora 18.00 nimic. La inceput e extraordinar de greu si tentant din obisnuinta sa mai mananci ceva. Cand mi se facea foame bagam 2 cani mari de apa (nu minerala ca dupa aia mi se facea si mai foame nu stiu de ce) si eram ok. Am observat ca in prima luna se slabeste cel mai mult apoi treptat e tot mai greu sa slabesti. Probabil ca corpul se regleaza. E foarte greu la inceput sa nu mai mananci nimic dupa ora 18.00 dar daca te tine si rezisti tentatiei o sa vedeti ca merge treaba. Dar fara 1 zi exceptie sau ceva ca aruncati totu pe geam. Nu patiti nimic ca n-o sa mancati. Si cum zicea Donely, sa nu va treziti satui de la masa sau cu alte cuvinte nu mancati mult sa compensati de aseara ca nu ati mancat, o sa vedeti ca - cu timpu n-o sa va mai fie foame.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #15 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Sa fim seriosi, prin anii 1900 manca cineva sanatos? Ma refer la faptul ca, dimineata cereala, dupa fructe si tot asa. Erau sanatosi tun. Eu nici nu mai vreau sa aud de fructe (din ce am vazut la Galileo, mai bine nu) Bananele au gust de hartie, nectarinele nu mai am pic de "zeama", vad ca strugurii au ramas la fel.

    Postez si eu orele mele de hrana.
    Trezirea pe la 11-13 : Doar un sandwich
    A 2-a masa e pe la 18, cand vine tata acasa (mancam toti impreuna, supe sau cartofi prajiti)
    A 3-a masa deobicei e dupa ora 00:00 cand ma joc pe vre-o consola, in rest chestii de rontait.

    Asta e in timpul verii, cand e scoala am alt program.
    Inainte sa scriticatii, in fiecare Vineri merg la dentist/doctor pentru verificare (asa vrea mama si doar cu dinti ce stau mai prost

    P.S - Nu am citit tot de pe thread, dar am citit destul ca sa pot posta.
    P.S2 - Daca am greseli de orografie, my bad dar ma cam grabesc

  16. #16 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Nu mananci sanatos deloc. Sorry.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #17 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    djdanny tu nu ai acordat atentie faptului ca esti tanar, ai alt metabolism - esti in crestere. Daca tu mananci nesanatos si neregulat mult timp, acele lucruri o sa se revada in timp

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    djdanny: esti tinar inca, nu simti efectul. Si poate parintii tai au o mostenire genetica ireprosabila (si sper ca o vei prelua si tu). Lucru care nu se mai regaseste probabil in peste 90% dintre noi. Hai sa vorbim cate ceva si despre "trecut", pentru ca tot timpul ne raportam la cum se manca inainte, cand toti eram "sanatosi"...

    In primul rand, gasesti tone de studii epidemiologice recente prin care vei observa ca incepand cu 1960 desi ne-am redus ratia calorica zilnica (in special grasimi) cu 25 pana la 35%, in mod paradoxal obezitatea a crescut cu 400% ! De-aici si concluzia ca nu caloriile ci cu totul altceva sta la bazele obezitatii.

    In al doilea rand, transformarea alimentelor noastre zilnice prin intermediul procesarii si al productiei industriale a dus la o calitate a mancarii ce nu are nicio legatura cu "inainte de 1900". Sa luam un simplu exemplu: porumbul. Desi acesta e cultivat de mii de ani de catre americanii nativi, s-a dovedit foarte usor ca inainte de "descoperirea Americii" acesta (porumbul) era foarte bogat in fibre si avea un IG de 35 ! Dupa ce l-am trecut printr-o groaza de procese de selectie si hibridizare, porumbul a ajuns la o valoare aproape dubla, avand un IG de 65 !!! Mai mult, prin procesare (fulgi de porumb sau popcorn) acesta ajunge la un IG de 85 !!! Cred ca asta spune tot. De la un produs natural, bogat in vitamine, fibre, minerale... a ajuns un produs atate de afectat chimic incat cea mai mare parte a porumbului in ziua de azi o reprezinta amidonul. De-aici si IG-ul imens...

  19. #19 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Pai hai sa va zic eu cum am facut. Am si eu un loc de munca sedentar, stau la birou, am 27 ani si aveam 92 kg cand m-am suparat pe mancare am reusit sa slabesc FARA sport si FARA nici o dieta, FARA infometare si alte chestii. O sa ziceti ca e minune, n-am facut nimic si am slabit.
    In 2 luni juma am slabit pana la 83 kg cat am acum. Cel mai bine e sa slabesti treptat si nu brusc, sa nu ai probleme de sanatate. Ce am facut? Am mancat ORICE fara nici o dieta DAR dupa ora 18.00 EXCLUSIV apa. Nici un fel de mancare. Repet, nu am facut miscare, nu am urmat o dieta nimic. Doar ca nu am mancat dupa ora 18.00 nimic. La inceput e extraordinar de greu si tentant din obisnuinta sa mai mananci ceva. Cand mi se facea foame bagam 2 cani mari de apa (nu minerala ca dupa aia mi se facea si mai foame nu stiu de ce) si eram ok. Am observat ca in prima luna se slabeste cel mai mult apoi treptat e tot mai greu sa slabesti. Probabil ca corpul se regleaza. E foarte greu la inceput sa nu mai mananci nimic dupa ora 18.00 dar daca te tine si rezisti tentatiei o sa vedeti ca merge treaba. Dar fara 1 zi exceptie sau ceva ca aruncati totu pe geam. Nu patiti nimic ca n-o sa mancati. Si cum zicea Donely, sa nu va treziti satui de la masa sau cu alte cuvinte nu mancati mult sa compensati de aseara ca nu ati mancat, o sa vedeti ca - cu timpu n-o sa va mai fie foame.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Interesant ce ai scris mai sus domnule mark. Eu am 26 de ani si 93 kg. Nu pot sa spun ca sunt gras ci doar bine proportionat, pentru ca am facut burta si ma cam dispera. Acum sunt ok, nu ma pot plange pentru ca am avut o perioada cand atinsesem 103kg. Ideea e ca as vrea sa mai slabesc, de fapt sa dau jos burta si am sa incerc metoda asta de care spui tu, no food after 18:00.

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate metoda cu "no food after 18:00" e a dracului de complicata pentru cineva care sta pana la .. 3-4 dimineata
    In plus, de ce sa chinui organismul prin infometare cand poti sa mananci sanatos si fara chinuri ? Bine... chinuri vor fi cand vedeti ca doar anumite dulciuri, zero sucuri, zero cartofi si alte d-astea... Oricum greu este inceputul (perioada de slabire). Dupa ce se regleaza organismul, puteti sa mai calcati un picut stramb (cum face si sid odata la 2 saptamani)

    P.S. Sa nu credeti ca astfel de diete sunt cine stie ce chin. Sau ca muriti de foame. Ba din contra, eu mananc acum mult mai mult decat inainte...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 11 1 2 3 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts