Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 11 FirstFirst ... 8 9 10 11 LastLast
Results 181 to 200 of 203

Thread: Sa mancam... sanatos!

  1. #181 SP
    Junior Member daimy2020's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Sa stii ca majoritatea celor de pe strada noastra, sunt fie bucuresteni 100%, fie oameni care fac naveta la Bucuresti in fiecare zi. Si pe afara vezi cam aceeasi mentalitate - oamenii prefera sa stea la periferie, departe de poluare. Doar ca te mananca traficul asta... Culmea este ca de la noi pana in Bucuresti faci 10 minute pe autostrada. Dar faci o ora doar ca sa traversezi bulevardul Iuliu Maniu...
    Sacrificii peste sacrificii...prefer sa pierd cateva ore in trafic dar sa-mi "duc zilele" intr-un mediu cat de cat mai bio

  2. #182 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu am reînceput regimul (pentru ca iar am sarit calul cu toate cele, incepand de la stress si terminand cu lipsa de somn, mancare aiurea, de am ajuns la spital)... La voi cum merge treaba?

    Oricum, trecand peste niste ani, marele avantaj pe care-l vad acum in 2019, este acela ca sunt mult mai multe magazine specializate in produse de dieta si bio... se gasesc mult mai usor produse pe care pana acum le gaseam doar prin shop-uri de afara. Ba pana si in Mega/Auchan/etc... mai gasesti ceva chestii de baza.
    Attached Images Attached Images img_6787.png

  3. #183 SP
    Member florent's Avatar
    Te felicit , MonkY , pentru eforturile tale de documentare si infometare

    Vei tine tot un regim bazat pe IG ?
    Ce s-a intamplat la regimul precedent de te-ai oprit ?
    Ai aflat ceva si ce rol au sportul sau sexul in toata ecuatia asta cu glicemia ? Pentru ca , a doua zi dupa sex , as manca cat trei .
    Indicele glicemic este notat undeva pe ambalajul produselor ?
    Recomanzi vreo aplicatie de mobil pentru informatii despre alimente , sugestii de mese ..etc ?

    PS : Daca exista vreun jurist pe aici , se poate propune un proiect legislativ pe baza de petitie ? De exemplu , sa se reduca cantitatea de grasimi din alimente sub un anumit procent .

  4. #184 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Merci florent, dar sa stii ca nu ma infometez, ba din contra, e foarte complicat pentru mine, intrucat trebuie sa mananc 3 mese pe zi, plus 2 gustari. Si cum eu mancam o data si bine...

    Da, regimul e tot bazat pe IG si "common sense". Ma uitam la metoda Keto, si chiar daca e mult mai permisiva (acolo mananci multe grasimi), mi se pare ca nu e OK pentru mine. Sa nu ai voie fructe deloc, mi se pare prea mult.

    Cu regimul precedent s-a intamplat ca a luat-o viata pe alte cai. Construirea casei cu toate belele aferente, mutarea "la tara", viata pe drumuri, nopti nedormite, stress, etc... toate astea m-au facut sa sar peste regimul unei vieti mai sanatoase. Am ajuns sa mananc iar cand apuc, si atunci isi facea organismul rezerve. Si chiar daca am avantajul unui aer curat, totusi organismul nu a mai tinut pasul. Si am ajuns iar la doftori...

    Sportul si efortul fizic nu fac absolut nimic altceva decat sa te ajute. Poti sa mananci linistit "cat trei", atata timp cat mananci chestii OK.

    Nu, din pacate IG-ul nu este trecut pe ambajalul produselor. El oricum a fost greu de calculat, si este in continuare. De aceea rar vezi IG-ul unei mancari anume... dar nu iti trebuie, odata ce cunosti ingredientele si IG-ul lor. Cum spuneam, e foarte mult common sense. Sa luam cateva exemple, care ar trebui sa ajute:

    1. Sa zicem ca vrei sa mananci o mancare de fasole. Daca pana acum mancai acea mancare de fasole cu paine, cu multa sare, cu castraveti murati (extra sare), cu afumatura foarte grasa, acum se schimba asa: mananci fasolea fara paine, nu pui extra sare, muraturile le desarezi (sau le inlocuiesti cu o ceapa) iar carnea grasa o inlocuiesti cu una mai slaba. In plus, daca faci ca mine si cumperi fasole prefiarta, acum verifici daca nu cumva contine si zahar. O sa ramai surprins de cate chestii contin zahar, desi nu ar trebui.

    Ce castigi aici, cel mai important: un aport de zahar si sare mult mai mic in organism. Cele 2 mari rele! Si poti sa mananci linistit si 3 portii, daca asta cere organismul.

    2. Sa zicem ca vrei sa mananci niste pui. Si in mod normal ai merge pe varianta "KFC", adica in baie de ulei, cu cartofi prajiti. Cu o tona de sare. Mancarea "bomba"! Din pacate, trebuie sa stii din start ca aici cartofii prajiti sunt exclusi. Ei sunt aproape echivalentul a manca glucoza... So, in loc de pui prajit in baie de ulei, iei pui la rotisor, pui facut la cuptor, sau fiert. Si il mananci linistit cu o mega salata, si fara paine. Nici macar nu ai o cantitate limita pentru portie.

    3. Hai sa luam cel mai frecvent caz si cel in al carui pacat cadem toti: shaworma! Sa zicem ca nu rezisti si comanzi o shaworma, pe fuga. Asta e, nu o fi foc, atata timp cat nu faci asta zilnic. Insa, atunci cand o comanzi, iei shaworma fara cartofi si fara maioneza. Practic mananci carne + salata + o lipie usoara. Si ai scapat de peste 80-85% din aportul de zahar pe care-l luai initial. Si daca mai e o shawormerie mai de soi, si poti sa comanzi lipie din faina integrala... si mai bine!

    Aplicatii de mobil pentru meniuri si toate cele, gasesti tone. Mie nu-mi trebuie decat cea GI/GL (IG la americani e GI, iar GL = Glicemic Load). Si mai departe, orice vreau sa mananc, verific ingredientele. Si stau departe de orice contine zahar aiurea (o sa ramai socat sa vezi conserve de paste, peste, ardei copti, castraveti, fasole, etc. - toate sunt cu adaos de zahar si sare!). Lista din prima pagina (pe care am mai tot updatat-o) ar trebui sa-ti fie de ajuns pentru inceput.

    Si ultima intrebare, referitoare la proiectul legislativ... nu cred ca stiai, dar exista deja cadru legislativ in UE, si care am inteles ca se va aplica incepand din 2021. Practic mezelurile, produsele de patiserie, prajiturile, biscuitii, popcornul pentru microunde, supele la plic, chipsurile si mancarea semi-preparata or sa cam dispara, daca nu reusesc sa reduca canditatea de acizi trans la maximum 2 grame la 100 de grame de grasime. Uite: https://www.capital.ro/toti-romanii-...interzise.html. Parca era ceva asemanator si pentru zaharul la 100g... cu extra taxare (sunt deja tari unde se taxeaza produsele care depasesc o anumita cantitate de zaharuri).

  5. #185 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Bravo, Monky! Este cu siguranta un efort in plus pe care nu toti sunt dispusi sa il faca. Este atat de simplu sa bagi ceva fast-food, sau semi preparat cand esti pe fuga, cum se intampla in viata multora, doar pentru ca nu vrei sa iti bati capul. Dar, cu timpul, ajungi sa vezi ca toate astea se aduna, organismul tau nu mai reactioneaza la fel ca inainte si te atentioneaza. Cand eram prin liceu-facultate, mancam destul de multe porcarii (nu fast food neaparat), la toate orele posibile si nu aveam nimic. Acum, cade greu la stomac Si eu incerc sa fac cam acelasi lucru, 3 mese plus gustari, cica asa e cel mai sanatos.

    A fost nevoie de multa autodisciplina, dar merita cu varf si indesat. Am lasat tigarile de asa multi ani, incat as putea sa zic ca nu am fumat vreodata. Sucurile acidulate sau apa minerala la fel. Plata all the way, este atat de buna. Prajeli...nope. Decat sa mananci ceva scaldat in baie de ulei, mai bine iei un piept de pui/curcan sau un somon/pastrav si il pui la gratar. Incerc sa mananc mai putina carne rosie sau procesata. Nici astea nu fac prea mult bine. Legumele sunt foarte importante, daca sunt proaspete si nu congelate, cu atat mai bine. Sparanghel, ciuperci, morcovi, brocoli, zucchini, fasole verde, etc. Fructele nu trebuie sa fie neglijate, banane, mango, ananas, mere si cate si mai cate.

    Sunt multe optiuni, trebuie doar sa depui putin efort. Am ajuns si eu sa citesc pe etichete, sa vad una alta, chiar conteaza. (ai dreptate la faza cu zaharul, o luam si noi pe urmele Americanilor cu zahar si porumb in tot). Am si zi speciala de gatit mancare pentru cateva zile, ca e greu cu timpul uneori si cheful sa gatesti in fiecare seara pentru a doua zi. Gratar electric - cea mai buna investitie.

  6. #186 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Khufu: merci man. Asa este, cand suntem tineri ne permite organismul. Dar de la o varsta (as spune undeva dupa 30 de ani), incepe sa-si spuna cuvantul toate cele. Desigur, depinde de organismul fiecaruia... desi ar trebui sa fii Iron Man sa rezisti la toate chimicalele si toate "inlocuitoarele de gust" inventate pentru a face mancarea mai ieftina si a produce mai mult.

    Sa stii ca partea cu cititul etichetelor e foarte buna. Dar si acolo trebuie sa ai incredere ca producatorul nu a "omis" ceva. Te apuca durerea de cap cand vezi intr-un produs asa zis "bio" gasesti tone de coloranti alimentari. Cel mai bun exemplu, despre care ar trebui sa stie toata lumea: maslinele negre. Nu exista atatia maslini in lume care sa produca atatea masline negre cate gasim noi doar in magazinele din .ro. Multi nu stiu ca majoritatea maslinelor negre sunt de fapt masline verzi colorate. Artificial! E si motivul pt. care le gasiti la 5-8 lei kilogramul, pe cand un kg de masline negre "adevarate" costa 25-30 lei. Asa ca, ocoliti-le! Sau luati verzi.

    Referitor la fructele cat mai proaspete si nu congelate... pe deoparte ai dreptate. Dar asta doar daca ai acces la fructe de-abia culese, sau ai tu pomi fructiferi. Altfel, majoritatea fructelor (chiar si de la tarani) sunt stropite cu diverse... cele din supermarket chiar date cu ceara (sa reziste mai mult). Fructele congelate, daca au fost congelate asa cum trebuie (dupa cules, si fara sa fi fost dezghetate vreodata), sunt chiar foarte OK.

    La lista de fructe data de tine eu trebuie sa spun pass la banane si mango (au IG mare), dar mere, nuci, capsune, zmeura, afine, mure, coacaze, goji, cirese, pere, piersici, nectarine, grapefruit, caise, mandarine, prune, gutui... it's all good!

    Cat despre investitia cu gratarul electric, mai recomand inca doua: 1. aparat de gatit la aburi si 2. oalele acelea care gatesc fara ulei, fara fum... nu mai stiu acum cum se numesc (sunt electrice, se invart, practic prepari prin "innăbușire"). In rest, poti sa faci linistit o omleta pe o tigaie care nu se lipeste (eventual folosesti doar o picatura de ulei).

    Multi au impresia ca dieta asta e o chestie pe care trebuie sa o tii pentru ca esti bolnav. Si ca te va opri din a manca tot ce-ti placea. Not true! Eu de exp. am o problema cu painea... mancam o jumatate de paine la o masa. Cand mananc fara, e greu. Well, poti sa ajungi sa-ti faci singur paine (cu masina de paine, folosind faina integrala de diverse)... poti sa iei paine integrala, am gasit la Mega niste lipii de graham (faina integrala), exista Wasa (tot la Mega) integrala...

    Nu am gasit inca inlocuitori pentru cartofii prajiti si orez. Hai ca la orez am mai incercat cu linte, quinoa & co... dar la cartofi prajiti, nope. Insa, repet... odata ce organismul intra pe un fagas normal, cate o scapare-doua pe saptamana, nu e foc. Cu conditia sa nu mananci 2Kg de cartofi prajiti... totusi.

    Uite, eu urmeaza sa fac o mancare pe care mai toti o iubim, si care sa fie healthy! Si de 10x mai buna decat ce gasim in comert... and that is... PIZZA! Da, vom folosi faina de soia in locul fainii normale (IG 25 vs IG 85), mozarella e OK (sa fie din aceea proaspata, fara sare), legume (ciuperci, ceapa, ardei gras), ceva carne de pui (cel mai probabil fiarta inainte), plus sos de tomate fara adaos-uri, fara zahar (gasiti in comert sau luati rosii si vi le faceti singuri - daca aveti aparat). Am mai facut acum ceva ani si a fost geniala. Desigur, faceti blat subtire, nu exagerati!

    O sa mai revin cu idei si solutii alternative pe care le-am gasit. Uite, ca mi-am adus aminte: gasiti gem/magiun in comert, fara pic de zahar adaugat. Contin doar fructul si atat. Din pacate costa mai mult, dar e alta viata!

  7. #187 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Da, eu de cele mai multe ori sunt sceptic cand vine vorba de corectitudinea producatorilor si ma gandesc ca omit sa mentioneze chestii. Pana la urma, de unde stim daca ii verifca cineva? Nu cumva ung niste maini sa nu dea mai departe aceasta informatie? E complicat rau, dar na, mergem pe mana lor.

    Legat de chestii proaspete, ma refeream mai mult la legume, sa ai de undeva unde sa ei cat de cat proaspete si nestropite. Sunt destule babute si mosi legit prin pietele noastre, doar ca numarul samsarilor este mai mare si uneori chiar nu mai poti sa faci diferente. Legat de fructe ,eu recomand, acolo unde se poate, sa se decojeasca. Coaja e data cu multe substante care ajuta la stralucire si aspect overall, appealing. Dar stim foarte bine ca pot fi nocive pe termen lung. Eu sunt fan mango, de asta mentionez, dar da, sunt multe legume pe care le poti consuma si sunt sanatoase.

    Aparat de gatit cu aburi am, l-am folosit foarte mult la inceput, acum mai rar, dar intr-adevar, ies chestii bune cu el. Tigaia de care spui nu am folosit, dar vazusem ceva despre ea. Will check it out.

    +1 la ideea de mancat sanatos pentru ca..asa te simti si mai bine si organismul tau se simte mai bine, nu pentru ca ai fi bolnav. Nu o sa mint, uneori mai gust si eu niste lucruri pe care in mod normal nu le mananc (o data pe luna sau ceva de genul, mai mananc cativa cartofi prajiti, iau o gura-doua de suc cu acid, mancare cu sos mai greu etc), dar cum ai spus si tu, atat timp cat nu scapi in ele ca vaca in lucerna, it's all good. Trebuie doar sa fie ceva echilibrat. Legat de paine, acolo mananc cateva felii pe zi. Nu e buna, incerc sa iau integrala si intotdeauna o bag la toaster.

    PIZZA! Yes! Eu si concubina facem pizza destul de des, mai ales ca poti sa alegi ce sa pui in ea dupa bunul plac, dupa ce iei ingrediente bune. Intotdeauna blat subtire, mozarella, ton bucati in suc propriu, masline, niste porumb, cascaval ras...deliciu. I agree 100 %.

  8. #188 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu este tigaie, este un fel de fripteuza. Uite asta o am eu (ignora pretul, nu a fost atat nici acum 5-10 ani sau de cat Dzeu o am).

    Painea normala din pacate nu ajuta nici prajita, ba din contra, parca citisem undeva ca e mai rau. Bine, acum nici sa nu credem chiar tot ce citim. Eu mai folosesc Wasa pentru diverse chestii. Cum iti place painea toast, give it a try. E crocanta. Si integrala 100%.

    La pizza ai zis porumb. Din pacate, i have to pass on that too (IG 65)... dar nah, 3-4 boabe acolo, nu e foc.

    Apropos de ton... un mare DA! Peste la greu, cat de mult se poate! Eu fac tot felul de salate cu ton... o nebunie!

  9. #189 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Mersi de link, o sa ma uit la acest produs. (transilvaniamag )

    Am diferite chestii de genul Wasa prin casa, tot concubina mai ia din Mega alea de la Nairn's si sunt destul de bune, dar Wasa nu am incercat (I think)

    Da, porumb, asa de gust. Moderatie

    Pestele va fi intotdeauna printre alimentele de baza pentru mine. Din pacate, anumite produse din aceasta categorie sunt mai scumpe, dar nu se compara cu o masa "traditionala" care te oboseste in timp ce o mananci. Surimi stropit cu ulei de masline, creveti facuti in tigaie wok cu niste legume, dorada in sare la cuptor, somonul clasic la gratar, homar, mix fructe de mare de pe la LIDL....deja mi-e foame.

  10. #190 SP
    Member florent's Avatar
    Combinarea corecta a alimentelor.. mit sau adevar ? As vrea chiar sa printez un tabel si sa-l lipesc in bucatarie .
    Dar tipul asta , un antrenor personal , contrazice teoria https://www.slabestecuserban.ro/comb...it-sau-adevar/
    Ce spun nutritionistii ?

  11. #191 SP
    Junior Member cristi1910's Avatar
    Salut,,


    MonkY, cat de greu se spala acea fripteuza? Si in al doilea rand, se poate face gratar la ea?


    Multumesc.

  12. #192 SP
    Admin MonkY's Avatar
    florent: pai intr-un fel omul are dreptate. Gasesti in ziua de azi diete de-ti sta mintea in loc. Si la fel consider si eu, ca umbla multe mituri, care mai de care mai incorecte. Cum am zis mai sus, eu prefer partea asta cu indicele glicemic, pentru ca e ceva real, concret, 100%. Vorbim de zaharuri in sange, vorbim de pancreas (singurul organ din corpul uman care nu se poate repara, asa cum o poate face ficatul de exp.). Ai un tabel cu indice glicemic, te uiti pe el si stii cate zaharuri mananci. Mai departe, e common sense.

    Dar ca sa se complice un pic lucrurile, multe diete tin EXTREM de mult de organismul fiecaruia. Eu, la peste 100Kg, mancam o masa pe zi si ma ingrasam. Am un amic care mananca de 3x mai mult ca mine la o masa. Si ia 3 mese pe zi. Omul e jumatate... nu cred ca are 60Kg. Nu am inteles niciodata unde intra atata mancare si bautura (pentru ca rade si 4-5 beri la o masa). Crezi ca la el are functiona aceeasi dieta? Nu ca ar avea nevoie, dar eu zic ca nu. La fel cum aud oameni pentru care dieta Keto a facut minuni, iar la altii a fost fix invers si au cautat alternative. Pe cand asta cu zaharul si sarea din organism, e o treaba simpla. Se depun... retin apa, ingroasa arterele, etc.

    Hai sa complicam si mai mult lucrurile (daca tot suntem in aria asta): la orice nutritionist roman, scolit in medicina traditionala romaneasca (dupa manuale, so to speak) vei primi dieta aceea clasica... cea care cred ca are peste 50 de ani (daca vrei o caut si ii fac o poza). Este cea dupa care se fac pana si meniurile in spitalele romanesti. In care ai voie si paine, si cartofi, si alte chestii care sunt adevarate bombe, chiar si consumate in cantitati mici. Eu de exp. cat am fost internat acum o luna, ma inchinam (si nu sunt genul). Cartofi peste cartofi, paste fainoase cu branza, branza topita, cascaval, cremwursti, dulceata cu zahar, orez cu lapte si cu zahar, etc. Ei bine, pt. mine acela era fix opusul lui "common sense". Dar, multi oameni si doctori spun ca e OK asa. Eu nu spun cum e OK sau nu, ci doar ce functioneaza la mine (si la sotia mea - e mult mai usor sa tii o dieta in doi, trust me!).

    As putea sa spun ca eu aleg si calea "usoara". Practic eu spun doar asa: ATENTIE LA CAT ZAHARURI SI SARE CONSUMI! ATENTIE LA CE CONSUMI! SI BEA MULTA APA! Nu iti trebuie antrenor personal pentru asta, nu trebuie sa cheltuii mii de euro pe diete ciudate. Fa-ti analizele, incearca o luna, doua... mergi din nou si fa-ti analizele, si vezi daca te ajuta. Eu cred ca nu are cum sa nu te ajute, dar in caz contrar, mergi la un doctor bun. Si repet asta cu doctor bun... pentru ca la ultimii doi la care am fost, mi s-a pus dieta aceea clasica in fata, si m-a bufnit rasul. Ba chiar ultimul doctor (doctorita de fapt), era o persoana complet diferita de cea pe care o cunoscusem acum 8 ani. Aproape ca puteam spune ca nu are chef sa-mi raspunda la intrebari, si de-abia asteapta sa plece acasa...


    cristi1910: vasul interior se scoate si se spala in masina de spalat vase. Filtrul e un pic mai complicat, dar cred ca-l cureti o data pe an (in ideea ca totusi nu-l folosesti chiar zilnic si nu arzi ceva pe-acolo). Gratar in adevaratul sens al cuvantului nu, nu cred. Pentru ca ea este ermetica, nu iese fum, nu iese abur, nu iese nimic. Ori la gratar este fix opusul... De fapt multi la apartament si-au cumparat jucaria asta si nu o fripteuza clasica tocmai de aceea, pentru ca nu scoate fum/aburi... As putea spune ca seamana mai mult cu un cuptor decat cu un gratar.

  13. #193 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Greutatea se controleaza hormonal, e un subiect complicat dar in special prin secretia de insulina. Secretia de insulina e influentata de mai multi factori genetici si de alimentatie(carbohidrati, ca sa fiu mai exact). Tot ce putem noi controla e alimentatia. Alimentatia corespunzatoare difera in functie de organismul si stilul de viata al fiecaruia. V-as recomanda sa nu aveti incredere in nicio dieta rigida care are numere fixe, e facuta de cineva care nu a inteles afirmatia de mai inainte si deci nu prea stie despre ce vorbeste.


    Mie mi-a mers foarte bine cu intermittent fasting (o zi pe saptamana, in rest 3 mese pe zi fara gustari, zahar cat mai putin spre deloc) si cu keto. Prima varianta mi s-a parut mai usor de tinut, dar cu keto m-am simtit mai bine in permanenta (mai multa energie, rezistenta la efort etc). Pentru keto m-a ajutat mult ca ma pasioneaza sa gatesc, e destul de greu daca nu iti gatesti singur, deoarece sunt foarte putine retete keto safe pe la restaurante / cantine. Am si noroc ca sunt tanar si de 3 luni merg la sala, dar cred ca alimentatia ramane cea mai importanta.

  14. #194 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehe, i knew it! Pizza e mai sanatoasa decat cerealele cu lapte: https://www.health.com/nutrition/piz...eakfast-cereal.
    Desigur, nu vad niciun studiu serios, dar chiar ma uitam zilele astea la cerealele din comert (in special la cele pentru copiii, pentru ca m-am gandit ca sunt mai sanatoase). Vreau sa va zic ca pe la marii retaileri (MegaImage, Lidl, Auchan), nu am gasit mai nimic care sa nu contina zahar, dextroza si alte nebunii. Ba chiar am fost pe la magazinele cu produse bio si "fara zahar", si acolo m-am lovit de faptul ca aproape toate contineau diverse fructe cu IG mare. Cu alte cuvinte, degeaba imi dai sa consum fibre din cereale integrale (IG 50), dar printre ele imi arunci struguri uscati sau stafide (IG 65). Sau compensezi gustul dulce cu diverse indulctori care n-au vazut o planta in viata lor.

  15. #195 SP
    Member lukecelmare's Avatar

  16. #196 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by lukecelmare View Post
    Oh... no, no nooo! Nu porumb, sorry. Mai ales expandat. Asta e inca una din "aberatiile" pietei de consum. Cum poti sa spui "fulgii de porumb fără zahăr" cand porumbul in sine e in top la cantitate de zaharuri. Fulgii de porumb au IG 80 or so... mai ai un pic si spui ca mananci direct glucoza. Sorry, no way!

  17. #197 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    nu stiam , sincer nu sunt prea into healthy eating dar intre fulgii de porumb de la marile firme si astia , ii aleg pe cei din urma .

  18. #198 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mike-qqd View Post
    Ca supliment alimentar suplimentar, folosesc ulei CBD pentru a rămâne și a mă simți sănătos. Îl folosesc de peste un an acum și îl pot recomanda!
    Tu esti bot, sau doar mi se pare mie?

  19. #199 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Pare, da!

  20. #200 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dar mănâncă sănătos, așa că e un bot corect.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 11 FirstFirst ... 8 9 10 11 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts