Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 11 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 ... LastLast
Results 101 to 120 of 203

Thread: Sa mancam... sanatos!

  1. #101 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Geoker eu zic sa consulti un nutritionist. nu este prea bine sa mananci ce nu recomandam pe aici, pentru ca inauntru nu o sa fii prea bine. Te poti ingrasa si printrun exces de (insert nutrition fact here ) dat prin shakeuri sau alimente naturale.

  2. #102 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ah, si am uitat sa specific... daca din hiperglicemie se poate ajunge la coma, din hipoglicemie se poate muri instant. E o vorba intre doctori (si legata de sfaturile babesti): "Da-i zahar ! Daca are hiperglicemie, unde merge mia, merge si suta. Daca are hipoglicemie, l-am salvat!".

  3. #103 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Hai ca ai zis-o... si dupa ce termini "exercitiul fizic" ce faci? Mori de foame? Nu mananci?
    Ma refer la unii oameni ce cred ca daca mananca salata toata ziua...slabesc. Mananci salata dar fai si putin sport. ca altfel e degeaba.

  4. #104 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Sa stiti ca faza aia cu apa inainte/intre/dupa masa pare sa dea randament. Cel putin la mine. De cand mi-am pus in cap sa ma ingras, beau mereu apa doar dupa masa. Inainte beam apa si inainte si in timp ce mancam. Pana acum rezultatul ar fi de vreo 3 kg in plus.

  5. #105 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    SI acum sa ma dau mare cu cunostiintele mele in materie de laborant chimist.(am diploma! FTW!)
    Daca calculele-mi sunt corecte.

    Grasimea = baza.
    Acidul = dizolva baze
    ____________________
    Daca vrei sa slabesti mananca picant sau acru .*

    *fi pregatit de indigestie si cateva zile de mers la toaleta la fiecare 20 min.


    Eu unu asta cred ca ar functiona destul de bine.
    Suna a Troll-Science.
    Voi ce ziceti de idee?

  6. #106 SP
    Member Witchalok's Avatar
    ^ Citeam la un moment dat nu mai stiu pe unde ca daca vrei sa slabesti sa mananci multe muraturi.
    Dar n-as pune prea mult pret pe tot ce scrie prin ziarele noastre.

    Cred ca o sa iau cartea lui Montigniac cand mai trec pe la mama, sa ma pun si eu pe treaba (dar eu sunt mai "light", 95-96kg la 1.86m).

    Insa pana atunci, asa ca idee.... Daca dimineata mananc fructe/iaurt cu fructe/cereale la pranz un gratar cu o salata (de varza, salata verde, castraveti murati, etc), iar seara o salata (salata, castraveti, andive, gulii, ton, ulei de masline). Ar trebui sa fie bine nu?

    @monky: niste poze cu "before and after" primim?

  7. #107 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Madk91: de-ar fi atat de simplu...

    Witchalok: care carte a lui Montignac, ca are vreo 20

    Referitor la "meniul tau", e chiar foarte ok. Poti oricand insa sa schimbi/strecori in meniul tau orice doresti cu IG mic. Nu de alta, dar te saturi de acelasi meniu zilnic... lucru care de obicei te face sa te intorci la prostioarele de dinainte. De exp. poti sa mananci friptura cu ciuperci, fasole verde sau boabe, pastai sau mazare.... Dimineata ai grija la iaurtul respectiv sa fie cat mai light (cu cat mai putina grasime), iar seara chiar mai poti pune cate ceva... dar incearca toate astea fara paine!

    Cat despre niste poze before si after... cred ca se pot vedea in cele de la intalniri... chiar nu vreau sa ma simt precum cei din reviste care fac reclama la cine stie ce pastile de slabit. Cert este ca deja trebuie sa-mi schimb toate perechile de pantaloni (pt. ca stau pe mine ca pe gard). Cu tricourile ma descurc, pt. ca-mi place sa le port largi

  8. #108 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Se pare ca a expirat si scuza mea (sarbatorile) asa ca trebuie sa ma apuc si eu de treaba, de saptamana vitoare., cu reteta bazata pe IG. Momentan m-am apucat sa citesc "Mananc, slabesc si ma mentin"- M. Montignac, pentru a ma pune in tema cat de cat cu anumite chestii, (care mi-au mai fost explicate de MonkY dar le-am cam uitat). M-am gandit ca in primele 2 luni sa nu consum decat ceea ce se afla in primul tabel, adica cu IG<= 35. Ma gandeam cam asa: ma scol la 6:40, mananc un iaurt dietetic cu cereale integrale, apoi pe la 11(cand sunt la scoala) sa iau 4/5 zile grapefruit, iar a 5a zi sa ma "rasfat" cu 2 felii de paine neagra/secara cu o felie de sunca de pui fiarta inainte la mijloc. Ajuns acasa, o tocanita de mazare/fasole cu carne la gratar si o salata de cruditati suna perfect. Ceea ce nu sunt lamurit exact este cum as putea gati aceasta tocanita.. Pot folosi faina de la noi pentru acel sos sau..? Ceapa o pot cali in 2 stropi de ulei? Ce mai pot pune pe langa asta? Eventual daca mi-ai putea spune tu MonkY cum arata tocanitele tale. Dupa 2 ore de la pranz or so ma gandeam sa mananc iar un fruct, urmand ca la cina sa mananc..<Insert opinions here please>.
    Astept ceva sfaturi si opinii va rog, in special de la MonkY ca nu dau de el pe mess

  9. #109 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Walkman, poti sa le gatesti oricum... atata timp cat nu e vorba de grasimi iar carbohidratii ii tii cu IG mic. Ce mi se pare problematic insa este... programul cam strict. De obicei dietele cu program strict nu prea tin... sunt prea obositoare. De ce nu incerci sa mergi in acelasi ritm, doar lasand cate un pic deoparte. De exp. ma bucur ca nu mai aud de cele 3-4 portii de cartofi de la McDonalds

    Pe de alta parte nu inteleg "m-am gandit ca in primele 2 luni sa nu consum decat cu IG<=35", cand spui ca mananci cereale integrale (IG 50), paine neagra (IG 40 - dar doar cea facuta in casa), tocanita (faina IG 80).

    Also, cereale integrale... n-am vazut nimic in comert care sa nu fie de fapt porumb/grau expandat... eventual cu zahar. Decat asa ceva, mai bine te dai batut de la inceput, pentru ca la slabit sigur nu ajuta. Sau poate cine stie, ai gasit in comert ceva mai bun.

    Painea... decat sa te chinui cu neagra sau de secara (si sa nu-ti placa) mai bine o elimini de tot. Dar daca vrei ca sandwitch... nu prea am alternative sa-ti recomand. Decat fructe... dar ce faci, o sa ajungi sa ai o singura masa cu proteine pe zi? Nu e bine nici asa.

    Cat despre ceapa, o poti gati in 2 stropi de ulei... eventual alternezi pe cel de masline cu cel de floarea soarelui. In rest, the sky is the limit: ciuperci, sos de rosii, rosii, linte, fasole (normala sau pastai), taitei chinezesti (de fasole sau de soia), mazare, etc... Poti sa scapi de chin mergand la supermarket si cautand prin gramezile de "food mix"-uri (legume congelate). Cauti ceva fara morcovi, cartofi, porumb... si le amesteci cu sosul tau... si cu carne iese ceva ce nu are cum sa-ti placa.

    ---------- Post added 20-01-2011 at 12:05 AM ----------

    P.S. Vad ca nu ti-ai luat nici fructoza, nici faina cu IG mic... si cred ca nici spagetti si toate cele. Daca vrei sa urmezi metoda lui Montignac, va fi greu cu ceea ce folosesti in mod normal (pt. ca mai toate au in compozitie zahar, amidon si alte nebunii). Bafta !

  10. #110 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Se pare ca cineva a descoperit in sfarsit o super dieta:

    MIC DEJUN: 3 felii de paine cu unt integral si marmelada. Doua oua omleta cu bacon, 1 pahar de lapte, 1 pahar suc de fructe si o ceasca de cafea. Apoi 45 de minute echitatie!

    PRANZ: 2 portii din orice mancare, la alegere, salata cu mult ulei, cartofi prajiti, 2 felii de tort cu ciocolata si cola sau bere. Apoi o ora si jumatate de echitatie!

    GUSTARE: inghetata (4 cupe), 2 prajituri insiropate, ½ kg capsuni.
    Apoi 45 minute echitatie!

    CINA: 2 pizza cu de toate si extra topping cu branza, plus 1 litru de cola. Apoi 2 ore echitatie!

    Acest regim are rezultate spectaculoase!!! In 20 de zile calul va slabi cel putin 15 kg !

  11. #111 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Stie cineva cum as putea pune ceva pe mine?Am 1.92, deci ar trebui sa am vreo 90kg, dar nu masor mai mult de 80kg.Ce as putea sa fac sa ma ingras?lol De mancat mananc de vreo 4 ori pe zi...am un metabolism ridicat.Macar inca 5kg as vrea sa pun pe mine.

  12. #112 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by HoTSaucE View Post
    Stie cineva cum as putea pune ceva pe mine?Am 1.92, deci ar trebui sa am vreo 90kg, dar nu masor mai mult de 80kg.Ce as putea sa fac sa ma ingras?lol De mancat mananc de vreo 4 ori pe zi...am un metabolism ridicat.Macar inca 5kg as vrea sa pun pe mine.
    Vad ca au tot fost astfel de intrebari. Nimeni nu citeste din urma... asa ca va recomand sa deschideti un thread pe care sa-l numiti "Cum sa mancam... nesanatos !"

  13. #113 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Dupa 2 saptamani de tinut dieta asa "in mare" am dat jos aproape 3 kg. Ceea ce as zice ca nu e rau.

    Nu am respectat exact dieta, ci doar am renuntat la cartofi (de care m-am atins doar ieri cand am incercat un pic de salata de boeuf), la paste (oricum nu prea mancam), si la dulciuri (nici astea nu mancam des) pe care le-am inlocuit cu fructe.

    Paine am mancat ca inainte, adica in medie cam 1 felie pe zi si doar neagra.

    Acum ca stau sa ma gandesc, singura modificare majora a fost ca am renuntat la cartofi

    P.S. floricele am voie, sau fiind din porumb au IG mare? (din alea facute in casa de mine, cu putin ulei si fara prostii gen unt, etc.)

  14. #114 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Witchalok: 3Kg in 2 saptamani nu e rau deloc. Mai ales ca doar ai renuntat la cartofi si inlocuit dulciurile cu fructe. Si da, acestea sunt modificari majore pentru un organism obisnuit cu asa ceva.

    Nu, fara floricele... sau porumb de orice fel. De fapt, majoritatea produselor expandate au IG marit (in unele cazuri enorm, cum ar fi morcovul). Acum, daca nu tii o dieta completa... faptul ca mananci odata pe luna nu e asa grav. Insa neimpunand niste limite de genul "asta n-am voie", o sa fie mai greu pe viitor.

  15. #115 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Pai stiu asta, dar e greu sa nu mai calci pe langa din cand in cand.

    Tocmai ce m-am intors dintr-un concediu de 5 zile. Am incercat sa respect regulile insa am mai mancat 2-3 bucati de sushi la masa (I.G. mare conform tabelului), ceva dulciuri (dar putin, mai mult fructe), etc.
    Insa stiu ce nu ar trebui sa mananc si macar ma abtin de la astea. Doar sa gust.

    De notat si faptul ca m-am decis sa renunt la cafeaua zilnica de la birou (in ultima vreme devenisera doua cafele zilnice, una dimineata si una pe la 2-3) asa ca se poate sa fi ajutat si asta la slabit (nu numai cafeina cat si zaharul din ele).

    De saptamana asta o sa incerc sa incep si cu miscare. Am scos powerball-ul de la naftalina, am sters ganterele de praf, si o sa fac si niste flotari

    Foarte bine ca te-ai gandit sa postezi rezultatele tale, fara ceva "experienta de prima mana" nu cred ca m-as fi apucat de Montgnac.

    Multumesc.

    P.S. eu am doar 93.7 kg acum, deci nu extraordinar de mult, dar as dori sa ajung la un 80 (85 daca ma decid sa pun si ceva muschi).

  16. #116 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sushi totusi nu are un IG atat de mare (fata de floricele de porumb si cartofi), so don't worry. Cu cafeaua, nu cred ca trebuie sa renunti la ea. Dar poti sa pui fructoza (atentie, nu luati din comert fructoza din cereale, ci de fructe) sau indulcitori si uite asa ai scapat de zahar.

    Daca renunti la cateva rele si faci si un pic de miscare... vei ajunge la 80-85 in cateva luni. Bafta!

  17. #117 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Eh cu cafeaua e alta poveste, am realizat ca sunt dependent de cofeina si corelat cu o stare generala de oboseala am decis sa ma las.

    Insa in retrospectiva e posibil sa fi fost un factor care a contribuit la ingrasare de-a lungul timpului (mai exact de acum 3 ani cand am inceput serviciul si am inceput sa beau si minim o cafea pe zi in timpul saptamanii).

    O cautare pe Google de altfel returneaza multe rezultate care leaga ingrasarea de consumul de cafeina (poate mai mult sau mai putin fondate).

  18. #118 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehehe Witchalok, uite ca avem si thread pt. cafengii mai nou: http://www.consolegames.ro/forum/f67...ppuccino-ceai/
    In rest, cum mai stati cu greutatea/sanatatea? Ma refer la cei care au tinut dieta... Eu se pare ca m-am stabilizat pe la 98Kg (de la 118,5Kg) si m-am mai "calmat". Nu mai tin atat de drastic, mai ales dupa ce 3 doctori mi-au spus ca am slabit prea mult, prea repede. Noul meu target este de 90Kg, insa pe parcursul a unui an... Deja nu mai am de ce sa ma grabesc... lectia am invatat-o (cu IG mare la carbohidrati)... organismul deja s-a obisnuit.

    Ce este insa socant pentru mine este faptul ca nu mai simt nevoia pt. paine si sucuri. La paine era cum era (desi mancam si o paine la o masa), dar Cola beam 4L pe zi... chiar daca ajunsesem la Cola Light. Nu credeam ca o sa ajung sa nu mai simt deloc nevoia. Si chiar am "gustat" de cateva ori... dar dorinta era deja de mult plecata...

    Acum in cazul meu e clar... s-a facut tot ce s-a putut din dieta. Urmeaza sa incerc si cu ceva miscare. Motiv pentru care o sa deschid un nou thread legat de "miscare acasa" (nu de alta, dar timpul nu-mi permite sa merg la fitness gym's sau alte nebunii).

  19. #119 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Eu am slabit cam 5-6 kilograme de pe la sfarsitul lui Ianuarie. Pe langa kilogramele de la cantar, am "slabit" si o gaura la curea, si culmea chiar si la incheietura; cureaua de la ceas acum imi e mai larga.

    Nu am tinut o dieta anume, dar am mers pe principiul ca ne ingrasam de la carbohidrati si am evitat orice cereale, dulciuri, porumb, cartofi, orez. (ma obisnuisem oricum sa nu beau altceva in afara de apa plata, din care beau minim 3-4 litri pe zi)
    In schimb n-am renuntat deloc la prajeli sau grasimi.

    De vreo 2 saptamani nu am mai dat jos nimic, dar a venit acum vara si ma apuc si de ceva miscare (mai ales ca am ramas si fara carnet timp de 2 luni. Mergand zilnic acum cu metroul mi-am dat seama cat de putin mergeam pe jos inainte, si anume chiar deloc).

  20. #120 SP
    Admin MonkY's Avatar
    New healthy stuff arrived

    P.S. Pentru doritori, sunt luate de pe site-ul Montignac... in general "chestii" cu Low GI (Indice Glicemic mic). Nu mai vorbesc de calitate... Transportul e cam scump, dar intrun final, merita... la noi negasindu-se deloc anumite produse. De exp. spagetti cu IG 10...
    Attached Images Attached Images montignac_healthy_food_img_9906.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 11 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts