Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 11 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 ... LastLast
Results 121 to 140 of 203

Thread: Sa mancam... sanatos!

  1. #121 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Finally !

  2. #122 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Ca tot veni vorba de mancare sanatoasa, are careva masina de facut paine? Ma bate gandul sa-mi iau una, ca n-am mai mancat o paine calda si buna de cand eram mic, si eram curios ce si cum. M-am documentat nitel, si probabil o sa fac maine comanda pe emag. Revin cu impresii, dar daca e cineva care are deja si foloseste, astept pareri

  3. #123 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, eu pe asta o folosesc de ceva vreme (din pacate vad ca e stoc epuizat). Iese o paine super bestiala... si super sanatoasa (mai ales daca folosesti faina integrala (T150). Si nu mai pui nici toate porcariile pe care le folosesc cei din comert (inclusiv zahar). E atat de simplu de folosit incat isi merita baniii. Doar adaugi componentele si se ocupa masinaria de amestecat, crescut, copt, tinut cald...

  4. #124 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Da, asa am citit si eu. Numai ca am vazut probabil 100 de retete numai pentru painea de baza, si inca atatea pentru paine neagra, graham, integrala, cu seminte, cu nuca, cu stafide, etc. Dau maine comanda de una, vad eu care, ca sa pot sa incep sa experimentez de vineri

  5. #125 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Razorel View Post
    Da, asa am citit si eu. Numai ca am vazut probabil 100 de retete numai pentru painea de baza, si inca atatea pentru paine neagra, graham, integrala, cu seminte, cu nuca, cu stafide, etc. Dau maine comanda de una, vad eu care, ca sa pot sa incep sa experimentez de vineri
    Bafta! Sa ne sharuiesti si noua daca dai de vreo reteta deosebita... Noua pana acum ne-a placut cel mai mult clasica paine neagra

    P.S. Sa nu uiti sa achizitionezi prin bannerul de la emag (in caz ca iei de la ei)... ma punem si noi deoparte un ban pt. hosting in felul asta

  6. #126 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Am vrut sa iau de pe emag, dar citind diferite forumuri am ajuns la concluzia ca fie imi iau una foarte buna, si scumpa, care o sa ma tina ani buni, fie una foarte ieftina, care sa ma tina cat timp are garantie si apoi o schimb. Disposable Asa ca am luat-o pe cea mai ieftina pe care am gasit-o, de la Real, ca oricum nu prea stiu cum merge treaba si sa nu bag prea multi bani in ea.
    Prima paine a fost un fiasco total. Nici cainii n-au vrut s-o manance, si a ajuns in cosul de gunoi. N-am avut cantar si nici ochi format, si am pus faina dupa cum m-a trecut pe mine capul, si mi-a iesit o balta in loc sa-mi iasa o bila de aluat... In orice caz, azi am mai incercat o data, tot dupa ochi, dar de data asta am stat langa ea cand o framanta si am mai tot pus faina, apa si ulei, dupa cum mi se parea mie ca mai e nevoie. Atasez cateva poze cu a doua paine, cea de azi, care este excelenta la gust, si ma duc maine sa iau un cantar electronic sa-mi fie mai usor, ca am gasit multe retete pe net si toate sunt in grame.
    Attached Images Attached Images dsc_7253.jpg dsc_7254.jpg dsc_7256.jpg

  7. #127 SP
    Senior Member tray's Avatar
    incearca si quinoa, este foarte sanatoasa

  8. #128 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Poti sa pui si diferite seminte in aluatul de paine daca vrei.Intre timp...ce cauta berea pe masa?

  9. #129 SP
    UberDude Honord's Avatar
    Quote Originally Posted by HoTSaucE View Post
    Poti sa pui si diferite seminte in aluatul de paine daca vrei.Intre timp...ce cauta berea pe masa?
    Berea?....


    Ce cauta painea?!...

  10. #130 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Eu intr-o saptamana am dat jos 4KG.Nu am mai mancat nimic dulce,doar mere si portocale.
    Nu am mese fixe,dar nu mai mananc absolut nimic dupa ora 18:00.
    Toata saptamana am mancat asta :

    -La ora 10 dimineata un mar/portocala.
    -Pe la ora 2-3 o salata cu: rosii,castraveti,ceapa verde si altele (fara paine,fara ulei,fara sare)
    -Un mar sau o portocala.
    -La ora 17:00 mananc tot o salata cu "de toate".

    Acum am 97KG .

    Nu prea fac exercitii fizice (doar abdomene si flotari acasa).

  11. #131 SP
    UberDude Honord's Avatar
    Quote Originally Posted by TheKingOfHate� View Post
    Eu intr-o saptamana am dat jos 4KG.Nu am mai mancat nimic dulce,doar mere si portocale.
    Nu am mese fixe,dar nu mai mananc absolut nimic dupa ora 18:00.
    Toata saptamana am mancat asta :

    -La ora 10 dimineata un mar/portocala.
    -Pe la ora 2-3 o salata cu: rosii,castraveti,ceapa verde si altele (fara paine,fara ulei,fara sare)
    -Un mar sau o portocala.
    -La ora 17:00 mananc tot o salata cu "de toate".

    Acum am 97KG .

    Nu prea fac exercitii fizice (doar abdomene si flotari acasa).
    Nu stiu cati ani ai, dar daca ai sub 20 nu incerca sa slabesti dintr-o data ( prin foamete,etc.), fiindca inca esti in crestere si inca te dezvolti. Cea mai mare recomandare ar fi sa-ti cauti un sport de echipa, sa zicem basket, joci vreo 3 zile pe saptamana cel putin o ora si cu timpul ai sa observi ca vei slabi + ( in cazul basket-ului ) te vei inalta.

  12. #132 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Tocmai s-a terminat de copt o paine facuta cu faina neagra/alba si ceva iaurt, si pot spune ca este excelenta. Nu mai cumpar paine de la magazin niciodata O sa pun ceva poze si maine, dar i-am cam stricat aspectul ca n-am avut rabdare s-o las sa se raceasca si nici n-am cutit de paine, si mi s-a cam prins de lama. Eh, asta e, eu sa fiu sanatos

  13. #133 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bravos guys... incepem si noi sa invatam cum e cu mancarea sanatoasa... Ma bucur sa vad ca sunt multi deschisi la minte... si nu se mai merge cu atitudinea aceea invechita cu "parintii mei au mancat la fel si uite-i ce bine o duc la 80 de ani"... uitandu-se faptul ca nu mai exista mai nimic ca echivalent la mancarea de acum 50 de ani... Pana si orezul si icrele au inceput sa le faca din petrol... plastic...

  14. #134 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    cand am facut...pardon...mama a facut(am 14 ani) prima paine la aparat a iesit foarte rau. nu avea consitenta ca cea a lui Razorel ci era o paine plina de bule de aer si nici nu avea gust bun. a mai incercat o data. tot asa i-a iesti. intrebarea mea este: ce reteta aveti? puteti sa mi-o dati si mie va rog?
    multumesc mult

    ---------- Post added 01-04-2011 at 09:51 PM ----------

    acesta este aparatul: Clatronic Online Shop - BBA 2865 Brotbackautomat 262 898

  15. #135 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Si prima mea paine a fost un esec, dar urmatoarele au fost excelente. E drept ca am facut cateva cam dulci (am pus cam multa miere), si am incercat si un chec dupa o reteta cam ciudata si n-a iesit cine stie ce, dar asta e.
    Reteta de baza pentru paine alba, dupa care fac si eu, este:
    350ml apa, 650g faina tip 650, 2 lingurite ulei, o lingurita jumatate de sare, o lingurita/ o lingurita jumatate de zahar (poti pune miere in loc, dar nu o sa abia coaja aceeasi culoare si nici nu o sa creasca la fel de mult, ca zaharul ajuta drojdia), si 2 lingurite de drojdie uscata ( cam 6-7g). Recomand ca toate ingredientele sa fie la temperatura camerei, si poti sa folosesti apa plata incalzita un pic. De asemenea, adauga ingredientele in ordinea de mai sus, astfel incat drojdia sa vina peste faina si sa nu intre in contact cu apa. Iese o paine cam de 900-950g. Tocmai azi am facut una dupa reteta de mai sus si a iesit foarte bine. Ma enerveaza totusi ca unele se faramiteaza dupa o zi - doua, dar am inteles ca e din cauza uleiului, si mai experimentez inca. Sa-mi zici ce iese

  16. #136 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    tone de vitamine! om nom nom nom <3
    Attached Images Attached Images img_0397.jpg

  17. #137 SP
    Member Cata96's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    tone de vitamine! om nom nom nom <3
    Nu am mai vazut zmeura de.......anul trecut

  18. #138 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Slabit 14,5 kg in 4 luni. Cum? Dupa 6 no food. Simple as that.

  19. #139 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Si in rest numai fast food right?

  20. #140 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Quote Originally Posted by TheKingOfHate View Post
    Eu intr-o saptamana am dat jos 4KG.Nu am mai mancat nimic dulce,doar mere si portocale.
    Nu am mese fixe,dar nu mai mananc absolut nimic dupa ora 18:00.
    Toata saptamana am mancat asta :

    -La ora 10 dimineata un mar/portocala.
    -Pe la ora 2-3 o salata cu: rosii,castraveti,ceapa verde si altele (fara paine,fara ulei,fara sare)
    -Un mar sau o portocala.
    -La ora 17:00 mananc tot o salata cu "de toate".

    Acum am 97KG .

    Nu prea fac exercitii fizice (doar abdomene si flotari acasa).
    Uite ca am slabit in doar 8 luni ! Acum am 69 kg. Daca as spune ca a fost usor, as minti . Dar a meritat tot efortul depus. Now let's build some muscle !

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 11 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts