Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 11 FirstFirst ... 9 10 11
Results 201 to 215 of 215

Thread: Threadul maniacilor de cafea, espresso, cappuccino, ceai

  1. #201 SP
    Junior Member Bautor de cafea's Avatar
    Mda ai dreptate.

  2. #202 SP
    Member nutzule's Avatar
    pana la urma ai aparatul Cremesso sau ai "degustat" la un amic? ca nu mai inteleg nimic

  3. #203 SP
    Junior Member Bautor de cafea's Avatar
    Quote Originally Posted by nutzule View Post
    pana la urma ai aparatul Cremesso sau ai "degustat" la un amic? ca nu mai inteleg nimic
    Am degustat, mi-a placut si mi-am cumparat aparatul

  4. #204 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca tot vorbeati de asta, aveti o oferta speciala la Cremesso. Daca veti cumpara in perioada 6 Aprilie - 30 Aprilie 8 cutii de capsule Cremesso, veti plati doar 1 RON pe espressorul UNO: Pachet PROMO - 8 cutii Cremesso cu Espresor UNO la 1 RON. Bafta!
    Attached Images Attached Images final-promo-cremesso.jpg

  5. #205 SP
    Member cr0c0's Avatar
    Suna foarte bine, cred ca imi iau.

  6. #206 SP
    Member Twiztid's Avatar
    Ma bag si eu ca musca-n lapte (de cafea)...folosesc de vreo 7 ani aparatul asta (Delonghi Caffe Corso esam 2600) si sunt destul de multumit de el. Am incercat Tassimo, Nespresso etc dar nu mi-au placut. Totusi sunt tentat sa-mi cumpar un Cremesso la oferta postata de MonkY. Pare destul de compact, portabil si cred ca numai bun de carat prin camere de hotel...
    Attached Images Attached Images delonghi-esam-2600.jpg

  7. #207 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E a nu stiu cata oara cand primesc intrebari legat de cei de la Klient. Guys, nu lucrez la ei, cu ei... nu ma platesc pentru reclama sau orice altceva. I-am descoperit si eu cand imi cautam capsule pentru Tassimo... am fost odata la ei la magazin (pt. ca erau la cativa pasi de spitalul unde eram internat), mi s-au parut foarte OK. Cateodata au preturi foarte bune, cateodata nu. Cam atat pot spune. In final voi decideti de unde cumparati, ce si cum. Eu am creat threadul in ideea de a ajuta... din pacate nu putem si gusta produsele via internet...

    Oricum, la 1 RON aparatul... ce poti sa-i ceri? Am descoperit promotia, am impartasit-o cu voi. That's all! Hai sa pasteti fericiti!

  8. #208 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Aveti o oferta interesanta la Altex pentru produsele Tassimo, in caz ca va pasioneaza:
    Attached Images Attached Images 2015-04-25_034734.jpg

  9. #209 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Pot sa intru si eu in club? Sunt "beginner" in lucrurile astea. Pot sa zic ca abia la 22 de ani (nu cred ca are vreo importanta) am inceput sa consum cafele, cappucino si restul de sortimente. Spre surprinderea mea, chiar imi plac (mai putin cafelele). Ma tot uitam de ceva vreme la cateva aparate dar cum sunt mai zgarcit de fel, le ocoleam. Pana la urma mi-a cumparata sora-mea una de ziua mea. Un Nescafe Dolce Gusto Piccolo.

    A venit la pachet cu urmatoarele: Nesquick, Galao, Ristretto Ardenza si Buondi. Restul sunt cumparate separat.

    Pana acuma e ok, m-am obisnuit cu "manualul". Singurele care nu imi ies sunt latte macchiato si cafeaua cu lapte. Chiar daca scrie pe fiecare cutie la cati ml trebuie, imi iese apa chioara sau prea amara. Mi-am luat si o cana grada ca sa stiu cand sa il opresc.
    Nesquick, chococino si cappuccino sunt perfecte. Problema e ca pana acuma, latte macchiato e preferatul meu...

    Pacat ca nu sunt foarte multe sortimente (e corect asa?).


    P.S: Am citit postul de pe prima pagina a lui MonkY despre Piccolo si marele minus la Dolce Gusto.
    Attached Images Attached Images 20170126_145730.jpg

  10. #210 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pe site-ul oficial gasesti mult mai multe sortimente, iar in afara tarii se gasesc inca cateva in plus. Ai chestii mega dulci, ceaiuri, chestii reci, etc. Problema la tine e cu aparatul manual, la care trebuie sa te obisnuiesti cand sa opresti incat sa nimeresti doza.

    Sortimentele mie mi se pare printre cele mai ok, desi nu se compara cu o cafea proaspat macinata, imi plac mai mult decat ce ofera competitia, inclusiv Nespresso pe care l-am avut initial. Altele gen Tassimo sau DeLonghi mi s-au parut mizerabile. Eu Dolce Gusto si Nespresso beau zilnic, insa in 90% din timp DG, e mult mai pe placul meu.

  11. #211 SP
    Member iUser's Avatar
    Si eu am Dolce Gusto. Atat eu, cat si restul din casa, ne-am obisnuit cu Cortado Espresso Macchiato. Mie mi se pare cel mai ok si o pot bea lejer fara zahar. Cum a zis si tudyniuz, o sa te obisnuiesti cu cantitatea de apa, sau poti sa faci cum am facut eu, iti cauti cani pentru tipurile preferate de cafea. Eu am pentru Cortado si pentru Ristretto Ardenza. Gasesti in Ikea, Jumbo, Jysk.

  12. #212 SP
    Admin MonkY's Avatar
    M-ai zapacit tudyniuz cu "Tassimo mi s-au parut mizerabile". Poti sa-mi spui si mie te rog ce fel de Tassimo ai testat? Ma refer la aparat si la capsule. Nu de alta, dar sunt sute de tipuri de cafea, ceai, ciocolate, n aparate, etc... Da, normal ca nu se compara cu cafeaua proaspat macinata - nici-un aparat cu capsule sau pad-uri nu o va face (si nici nu cred ca e vreunul care se lauda cu asta). Asa am baut si eu de la un Franke (parca Evolution ii zicea - un aparat de vreo 25.000 Euro) si nu mi-a placut cafeaua facuta. Dar de aici si pana la a posta peste tot ca Franke face cafea mizerabila, e cale lunga. Mai bine spun ca nu mi-a placut mie... ceea ce iti recomand si tie. Mai uita-te si tu pe review-uri, intreaba-te de ce mai toti marii producatori de cafea buna fac capsule si pentru Tassimo (in timp ce pt. altii nu)... Sau nah, cand mai iau specialitati, te invit pe la mine... Eu am mai zis-o: am facut de n ori teste si cel mai mare succes cand am avut invitati a fost la Tassimo. Si eu si sotia il folosim zilnic de ani buni (bine, ea mai mult pt. ceaiuri si alte prostioare gen ciocolata calda) si in toti anii astia, nu am gasit ceva mai bun care sa-l inlocuiasca. Cel putin pe gustul meu.

    In alta ordine de idei, am uitat sa va spun ca acum un an, fiind cu constructia casei, m-am gandit la o metoda prin care sa mai scad costurile (si totusi sa iasa o cafea cel putin decenta)... iar Tassimo ma cam rupea la bani - ma refer aici la situatia in care faceam vreo 50 de cafele pe zi (pentru constructor, muncitori and stuff like that). Prin urmare, cum nu aveam chef sa iau ceva manual, sa rasnesc/fierb cafea sau mai stiu eu ce, am ales un sistem de pad-uri (care in Germania erau foarte la moda, alaturi de Tassimo, desigur). Mai exact am luat un Philips Senseo. Face 2 cafele odata, e suficient de rapid si de usor de folosit... ba chiar exista un Coffeeduck Pad pentru Senseo, in caz ca vreti sa folositi direct cafea clasica. Face o cafea foarte OK, cremoasa as putea spune (si cu spuma pe masura) si la fel, sunt pad-uri facute de mai toti marii producatori (inclusiv Lavazza). Ba chiar exista paduri duble, ca si la Tassimo. Eu am luat varianta Quadrante, pt. ca mi-a placut cum arata. Singura problema e ca in Romania nu prea gasesc pad-uri, dar thx God for ebay/amazon.

    Atat la Tassimo cat si Senseo n-am ce sa reprosez... dar nah, fiecare cu gusturile sale.
    Attached Images Attached Images philips_senseo_hd7863_60-rtp.jpg

  13. #213 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Man, gusturile nu se discuta. Din cate cafele am baut, cele mai bune au fost mereu cele din aparatele serioase care folosesc boabe, le macina pe loc si printr-o magie devin lichid in cana. Fara discutie, sunt cele mai bune, au o alta aroma si un gust mai pregnant. Insa in viata de zi cu zi nu ai timp, chef sau nervi sa stai 3 minute dupa o cafea, iar atunci arunci o capsula intr-un aparat dinasta si iti vezi de treaba. Iar cafeaua venita dintr-o capsula trebuie sa indeplineasca o singura conditie pentru mine: sa nu necesite adaosuri, sa o poti bea direct. Daca nu bag capsula si iese cafeaua si incep sa o beau, pentru mine e fail. Daca trebuie sa pun eu zahar, miere, lapte, scortisoara, etc, deja pierd vreo 2-3 minute facand cafeaua, caz in care mai bine ma uit la cele cu boabe.

    Iar de Tassimo, am inteles, le folosesti de ani de zile si iti plac. Foarte bine. Mie nu imi plac deloc. Tot ce am incercat eu de la Tassimo a fost o porcarie. Incepand cu cele "tari" sau capuccino nu stiu de care, etc. Le stiu exact cum arata si iti promit ca revin si iti spun si capsulele si aparatul folosit. Aparatul e acum pe la bunici si nu stiu cand ajung pe acolo. Dar voi reveni si iti spun exact ce am incercat si nu mi-a placut. Am prieteni care nu suporta Dolce Gusto si vor doar Nespresso, unii de figuri iar altii de gust. Habar n-am, eu am gasit ceva ce e ok pentru mine pe care il mai alterez si cu Nespresso din cand in cand ca sa nu ma plictisesc.

  14. #214 SP
    Member cosmins's Avatar
    Hai sa ma bag si eu in discutie, dupa cum spunea si tudyniuz cea mai buna cafea este cea facuta din boabe proaspat macinate. Nici un aparat cu capsule nu va oferi aceiasi aroma si consistenta ca o cafea facuta la espressor din boabe proaspat macinate. Apoi depinde si soiul de cafea, arabica este considerat cel mai bun soi de cafea, este si cel mai greu de cultivat, apoi urmeaza columbia, robusta si celelalte soiuri.
    Dupa mine cea mai buna cafea este cea de la Julius Meinl apoi Segafredo, Illy si ce sortimente sunt prin comert. Pentru a mentine aroma cafelei boabele ar trebui tinute intr-un recipient ermetic si la o temperatura apropiata de 0 grade.
    O cafea buna ar trebui servita fara zahar si lapte si asta nu pentru ca esti mare hipster si o arzi tu modern ca nu bei cafeaua cu zahar dar zaharul si laptele iau ca sa zic asa din aroma cafelei, pe langa asta o cafea scurta este mult mai aromata, sanatoasa si are o consistenta mai pronuntata decat o cafea lunga.

    Eu nu sunt bautor de cafea, imi place sa savurez o cafea si beau cafea cam de de doua ori pe saptamana.

    Dintre aparatele cu capsule singurele care le-am folosit sunt cele de la Tchibo si de la Nespresso, cu un mic + pentru Tchibo.
    Ca si espresoare semiautomate ( cele la care dozezi tu cafeaua si o faci singur) printre cele mai bune sunt Lelit sau Miele asta daca te gandesti cum sa cheltui cateva zeci de mii de lei si nu stii pe ce sa ii spargi.

  15. #215 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Espressor automat Saeco Incanto HD8911/09, 1.8l, 1850W, Sistem Clasic de spumare a laptelui, 5 setari intensitate aroma, Rasnite 100% ceramice, 15 bar, Negru - eMAG.ro
    Eu folosesc modeluc acesta. L-am cumparat pe 23 aprilie, iar pe 25 aprilie mi-a ajuns acasa. Am dat pe el 1620 lei, eu zic ca l-am prins bine cu pretul asta.
    Per total sunt multumit de el, doar ca are un singur inconvenient. Butonul pentru oprirea apei fierbinti sau a spumarea laptelui este deasupra dispozitivului de spumare si imi este peste mana. Ca si boabe folosesc Lavazza Pienaroma. Nu ma deranjeaza ca dupa ce se face cafeaua sa adaug eu lapte (Delaco) si zahar brun.
    Dupa multi ani folosind ibricul, cafetiera pentru a face cafea, dar si de cateva ori Nescafe Dulce Gusto (prin 2012), cred ca am facut o alegere buna cu acest espressor.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 11 FirstFirst ... 9 10 11

Similar Threads

  1. Threadul pasionatilor de fotografie By MonkY in forum Foto & Video
    Replies: 81 Last Post: 01-10-2021, 23:37
  2. Threadul pasionatilor de video/film By tudyniuz in forum Foto & Video
    Replies: 14 Last Post: 22-09-2019, 20:00
  3. Replies: 9 Last Post: 01-05-2013, 01:06
  4. Threadul unde filozofam/ discutam By trickz in forum Offtopic
    Replies: 1 Last Post: 25-12-2009, 18:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts