Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 11 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 LastLast
Results 161 to 180 of 215

Thread: Threadul maniacilor de cafea, espresso, cappuccino, ceai

  1. #161 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    A incercat cineva asa ceva?
    Automat de cafea Philips Saeco HD8745/19, 1 l, 15 bari, negru - Espressor - Preparat cafea - Electrocasnice mici
    Ma refer la esspresor automat care foloseste cafea boabe si care rasneste cafeaua pe loc.
    Ramane si discutia legata de ce cafea boabe sa folosesc.

    Eu am un Nescafe Dolce Gusto cu pastille. E ok cafeaua insa nu pot spune ca ma da pe spate. Folosesc mai mult pt esspreso (variant esspreso intenso). Capucino si alte sortimente mai putin. Daca e sa beau un capucino prefer sa fie cu lapte proaspat (nu lapte praf din capsula).

    Mai am si un esspresor manual Espressor DeLonghi EC152, 1 l, 15 bari, negru - Espressor - Preparat cafea - Electrocasnice mici in genul acestuia (tot DeLonghi) insa dupa 4-5 ani de folosinta cam curge apa din el si ar cam trebui sa iau altceva.

    Deci daca aveti ceva sfaturi/pareri legate de esspresoarele automate cu rasnita incorporate va rog sa le impartasiti.

  2. #162 SP
    Member nutzule's Avatar
    am nevoie de un sfat, recomandare...

    ce sa aleg?

    Bosch Tassimo 4011: https://www.tassimo.ro/Machine%20Ran...Product=908227

    sau

    De-Longhi EDG 200 Nescafe Dolce Gusto: Piccolo EDG 200.B

    in general beau cafea Jacobs, din cate stiu Tassimo foloseste aceasta cafea, imi place totusi designul de la Dolce insa nu vreau sa aleg dupa design ci dupa calitatea si gustul cafelei

  3. #163 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    MonkY o sa iti zica Tassimo, mie insa mi-au placut foarte mult aromele pe care le aveam la Dolce Gusto, inca imi regret decizia de a trece la Nespresso. Motivul principal pentru care m-am despartit de Dolce Gusto a fost aparatul in sine care are o constructie slaba din plastic si m-am orientat spre ceva facut mai solid si care arata mai bine.

  4. #164 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Si nu esti multumit de Nespresso tudy ? In Vienna cumpara lumea in draci... Daca pana si lui George Clooney ii place

  5. #165 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cred ca m-am obisnuit, dar eu sunt un consumator mai casual si prefer chestiile mai dulci si aromate. La Nespresso sunt mai "serioase: aromele si sa fiu sincer mi se pare ca majoritatea seamana intre ele.

  6. #166 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: eu nu spun Tassimo decat atunci cand se doreste in special diversitate (lucru pe care nu-l gasesti in alte parti). Daca vrea ceva dedicat (care de obicei nu stie sa faca decat un singur lucru, si pe acela bine sau foarte bine), atunci normal ca nu recomand. Vorbim totusi de niste "jucarii" dar care datorita modului de lucru si a Tdisk-urilor, reusesc sa faca totul ok. In plus eu folosesc de ceva ani buni fara probleme si am testat pe sute de persoane. Cum toti au fost multumiti, nu am ce sa reprosez.

  7. #167 SP
    Member nutzule's Avatar
    , am luat un tassimo t20 amia, asa ptr inceput, dar isi face treaba bine

  8. #168 SP
    Member tomaobiwan's Avatar
    Am gasit o oferta la Krups EA 8250 am citit tot ce am gasit de el dar as avea nevoie de o parere de la cine il are , cum decurg operatiunile de curatare si daca se simte ceva miros de la aparat.

  9. #169 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In ultimele 3 saptamani am fost plecat prin tari indepartate, si cred ca am avut zile in care am baut si 20-30 de cafele (pe zi). Am baut tot ce-am prins, de la aparate Tassimo, Nespresso, Senseo, Saeco, etc... Lasand deoparte aparatele extrem de scumpe si pe Tassimo (despre care v-am tot vorbit), am fost placut impresionat de un model pe care l-as recomanda si celor care isi doresc ceva cu costuri mai mici. Este vorba despre Philips Senseo, care foloseste pad-uri. Am vazut ca exista si pad-uri de ceai (pe langa cele de cafea) si exista chiar si o jucarie (un adaptor denumit Coffeeduck) care va permite sa folositi orice fel de cafea in locul pod-urilor (dar sa fiu sincer mie nu mi s-a parut ca iese la fel de buna).

    Partea frumoasa cu pad-urile Senseo este ca au pret mult mai mic decat Tassimo (am vazut chiar si 16 pad-uri la 10 lei - cine stie, poate sunt chiar mai ieftine), si cafeaua e de obicei gata in 30 de secunde. Cu un gust foarte bun (mai ales la pretul acesta). Ce nu-mi place e faptul ca recipientul de apa de obicei e foarte mic (intre 0.75ml si 1.2L - in functie de aparat), insa avand in vedere ca se gasesc aparate incepand de la 200 RON, eu zic ca e decent.

    Atata aparatele cat si pad-urile se gasesc prin toate magazinele de la noi (nu e ceva exotic), si vad ca exista o gama destul de variata de pad-uri (de la ceai Lawrence - nr. 1 in Germania, pana la J.J. Darboven, Douwe Egberts, Lavazza, Jacobs, Dallmayr si Segafredo Zanetti). Cofeeduck-ul il gasiti pe Amazon.

    Hope this helps!
    Attached Images Attached Images philips_senseo_01.jpg philips_senseo_02.jpg philips_senseo_03.jpg philips_senseo_04.jpg philips_senseo_05.jpg philips_senseo_06.jpg philips_senseo_07.jpg philips_senseo_08.jpg

  10. #170 SP
    Member nutzule's Avatar
    din curiozitate, ce tensiune arteriala ai monk y? 20 cafele pe zi? cate zile nu ai dormit?

  11. #171 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ah, acum sunt bine, m-am linistit... m-am intors acasa, la coltul meu de rai. Insa acolo am fost la munci "agricole". M-au chemat sa rezolv in 2 saptamani ceea ce ei nu reusisera intr-un an (probleme de it - retelistica, servere, etc.). Prin urmare, am avut parte de o tona de sleep deprevation (ultimele 2 nopti n-am dormit deloc, iar alte 3 nopti cred ca am avut un total de 5 ore de somn)... si n-am reusit sa ma tin "up and running" decat cu cafea si dulciuri. Urasc munca facuta in ritmul asta, dar nah... ce nu facem pt. extra cash (si am primit si un iPhone 6 "in avans")

  12. #172 SP
    Member denists66's Avatar
    Tot aia la ibric e mai tare si mai buna.. Pui 2-3 linguri cu varf de cafea si simti ca iti sare inima din piept .

  13. #173 SP
    Member nutzule's Avatar
    dap, cea de la ibric are o aroma unica, daca ai cafea buna si stii sa o faci

    aparatele sunt ptr comoditate si diversitate

  14. #174 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Excuse me... dar daca voi reusiti sa faceti la ibric un cappucino bun, cremos... sau un espresso, frappucino, caramel machiatto.... sau de ce nu, un iced coffee, atunci sunteti tari. Nu zic ca nu e buna o cafea la ibric (eventual facuta la nisip, ca la mama ei), dar s-au cam dus vremurile cand eram fortati sa bem nechezol fiert, adus de la rusi (sau de la turci). Unii vrem diversitate, arome speciale, formule complicate... In plus, unii dintre noi nu avem timp sa pierdem 10 minute sa facem o cafea speciala - o vrem in 30 de secunde. Asa cum nu avem timp de pierdut cu spalatul ibricelor... doar aruncam la cos "pad-ul" sau "capsula".

    Si fara suparare, dar cand ai prieteni invitati in casa (sa zicem 10 dintre ei), nimic nu se compara cu placerea de a oferi ce vrea fiecare. Unul vrea un cappucino, altul un espresso, unul nu poate bea decat fara cofeina, altul vrea rece, unul vrea o "braziliana", altul ceva italienesc... Nu-mi spune ca ii rezolvi pe toti cu un ibric?

  15. #175 SP
    Member nutzule's Avatar
    my man MonkY, alias George Clooney Nespresso, nu da in "clocot", nu de alta, dar sa nu ti creasca tensiunea

    tocmai ce am mentionat, ptr rapiditate, comoditate, diversitate ai aparatul, ca si tine sunt adeptul acestei metode rapide, dar tot duc dorul unei cafele la ibric, uneori

    iar de rezolvat... ii rezolvi ca bunica, cu oala aia mare de inox )

  16. #176 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La misto-uri nu va intrece nimeni. Well, bafta la ibric, la oala sau ce mai folositi unii dintre voi.

  17. #177 SP
    Member nutzule's Avatar
    just kidding monk

  18. #178 SP
    Member denists66's Avatar
    Adevarat ce spui cu aromele. Eu prefer cafeaua normala .

  19. #179 SP
    Junior Member Bautor de cafea's Avatar
    Buna ziua,

    A incercat cineva aparatele si capsulele Cremesso? le-am degustat la un amic si sunt absolut geniale. O cafea buna la un pret mic.

  20. #180 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Acum, avand in vedere ca ai nick-ul "Bautor de cafea", nu stiu daca sa-ti raspund sau sa o iau ca pe reclama mascata. Preturile la Cremesso nu sunt nici pe departe "la un pret mic" (ba chiar sunt mai scumpe decat Tassimo), si ai dezavantajul ca depinzi de un singur producator de cafea/ceai, pe care la altii nu-l ai. N-am gustat, dar daca tu din primul post zici ca sunt "absolut geniale", te cred pe cuvant.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 11 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 LastLast

Similar Threads

  1. Threadul pasionatilor de fotografie By MonkY in forum Foto & Video
    Replies: 81 Last Post: 01-10-2021, 23:37
  2. Threadul pasionatilor de video/film By tudyniuz in forum Foto & Video
    Replies: 14 Last Post: 22-09-2019, 20:00
  3. Replies: 9 Last Post: 01-05-2013, 01:06
  4. Threadul unde filozofam/ discutam By trickz in forum Offtopic
    Replies: 1 Last Post: 25-12-2009, 18:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts