Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 57 of 57

Thread: Scaun egronomic Vertebro - cat de reusit e si ce alternative gasim?

  1. #41 SP
    Member iUser's Avatar
    Am acel scaun de la Metro de 2-3 ani. Se mentine foarte bine, solid, dar confortabil, nu scartaie, pielea nu s-a zgariat. Din pacate nu se lasa pe spate, decat foarte putin.

  2. #42 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pe al meu deja l-a zgariat cainele de ieri pana azi

  3. #43 SP
    Member iUser's Avatar
    N-am caine sau pisica, iar pestii din acvariu sunt pasnici. Eu am o pereche de blugi cu niste "capse" la buzunarele din spate. Am zgariat tot prin casa (nu doar casa mea, din fericire ), dar scaunul a rezistat.

  4. #44 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu sunt curios despre ce "piele" vorbiti

  5. #45 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cum zic femeile vanzatoare din orice butic ieftin: Piele ecologica! Adica plastic ordinar

  6. #46 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Asa... asa... m-a speriasem, am crezut ca la banii aia a facut Metro vreo minune si a pus un petic de piele

  7. #47 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ok, dupa vreo 4 luni, ma vad nevoit sa arunc porcaria asta ca simt ca imi distruge spatele.

    Am stat in niste scaune dinalea de birou tip racing, si sunt extrem de comode, ba chiar au suport lateral, sunt foarte ok, dar mult prea urate si nu as putea pune asa ceva in casa. Daca stiti ceva alternative, I'm all ears! Nu conteaza pretul, nu mai imi bat joc ca simt ca innebunesc cu asta.

  8. #48 SP
    Junior Member undertake_ro's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Vertebro asta e cel mai varza scaun pe care l-am avut vreodata! Stai departe de el! Ma doare tot de la el, incepand cu picioare si terminand cu sezut. E un scaun super prost pe un design misto (cum am vazut prin US). Sorry, nu-l recomand nici dusmanilor... Arata bine si ATAT!
    Poti te rog sa detaliezi legat de Vertebro? Ma gandeam sa il cumpar si eu, dar nu am gasit nicaieri sa il incerc. Cate ore stai pe el? Eu nu-l voi folosi timp indelungat, ci pentru un birou unde stau ocazional 3-4-5 ore.
    Multumesc!

  9. #49 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am scapat de clona Markus de la Metro, mi s-a parut dezastru. Nu mi-a tinut spatele drept deloc si am ajuns sa sufar de RSI, in mare cauza din cauza lui. Asa ca mi-am pus sanatatea in prim plan si mi-am luat o vrajeala dinaia de scaun de "gaming" care e extrem de solid si merge ajustat pe mai multe pozitii, iar spatele meu sta drept acum. Mi s-a schimbat postura la birou si ma declar extrem de multumit de achizitie. Stiu ca unii pot comenta de pret, dar sincer sa fiu, daca te zgarcesti la lucrurile care iti pot afecta sanatatea, poti ajunge rau.

    Pe asta l-am luat: Scaun gaming PLAYSEAT L33T, negru

  10. #50 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by undertake_ro View Post
    Poti te rog sa detaliezi legat de Vertebro? Ma gandeam sa il cumpar si eu, dar nu am gasit nicaieri sa il incerc. Cate ore stai pe el? Eu nu-l voi folosi timp indelungat, ci pentru un birou unde stau ocazional 3-4-5 ore.
    Multumesc!
    Indiferent cat il vei folosi, este extrem de prost. Design-ul e de nota 10, dar daca ar fi facut de vreo firma serioasa, ar fi iesit ceva OK. Altfel, se clatina din toate cele, ma dor picioarele din cauza sezutului (mai inaltat in fata decat in spate), scartaie din toate cele. Am luat un scaun de birou la 120 RON care e mai ergonomic si mai stabil decat asta (care a costat vreo 600). Ma batea gandul sa-l refac de la zero (sa schimb materialele, sa-l sudez mai bine, etc.) dar n-am nici timp si nici chef. Iar de stat, nu stiu sa zic. Sunt zile in care stau 20 de ore in el, si zile in care stau doar 2-3.
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Am scapat de clona Markus de la Metro, mi s-a parut dezastru. Nu mi-a tinut spatele drept deloc si am ajuns sa sufar de RSI, in mare cauza din cauza lui. Asa ca mi-am pus sanatatea in prim plan si mi-am luat o vrajeala dinaia de scaun de "gaming" care e extrem de solid si merge ajustat pe mai multe pozitii, iar spatele meu sta drept acum. Mi s-a schimbat postura la birou si ma declar extrem de multumit de achizitie. Stiu ca unii pot comenta de pret, dar sincer sa fiu, daca te zgarcesti la lucrurile care iti pot afecta sanatatea, poti ajunge rau.

    Pe asta l-am luat: Scaun gaming PLAYSEAT L33T, negru
    1800 RON pe un scaun care nu are nici urma de piele, mi se pare enorm. Sunt de acord ca sanatatea primeaza, dar cred ca la banii astia e un pic exagerat. Am tot cochetat si eu cu ideea unui scaun "de gaming", dar pana acum toate mi s-au parut extrem de "stramte" iar spatele acela in "V" ma deranjeaza in parti. Iar cand e cald, intrucat nu respira deloc pe nicaieri, te simti ca intr-un cockpit de raliu fara aer conditionat.

  11. #51 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    La ultima parte probabil ai dreptate, in rest in schimb pot spune ca aspectul de scoica ajuta foarte mult pentru suportul lateral care conteaza si el. La fel este si sezutul, tot in V cum e si spatarul, si again, te tine cum trebuie si drept. Am incercat scaune mai scumpe si mai ieftine, iar din vreo 30-40 de scaune incercate in ultimele doua luni, a fost primul la care am zis: Asta e! Nu zic sa sariti sa-l cumparati, trebuie incercat, dar eu sunt foarte multumit pana acum.

    Pretul ca pretul, ca te tine si 10 ani un scaun, dar pentru mine personal s-a dovedit excelent. Vezi ca a aparut Herman Miller in Romania, iar ei faceau si scaune la comanda, poate te coafeaza ceva de la ei, desi acolo preturile bat la 1000eur.

  12. #52 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Unde l-ai testat, ca sunt curios? Si eu sunt de parere ca fara a testa un scaun, nu are rost. E ca la TV-uri, la HiFi... trebuie sa-l vezi tu in real life cum e.

    Cat despre Herman Miller... nu cred ca as da vreodata 1000 EUR pe un scaun. Am avut unul italian de vreo 200 EUR care m-a tinut 15 ani. E OK si in ziua de azi, dar trebuie schimbata toata pielea si alte alea pe el (probabil ma costa pielea si manopera mai mult decat scaunul).

  13. #53 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pe asta l-am testat in Mediagalaxy, daca vrei sa il incerci, verifica stocurile de la Altex si MG din Bucuresti si vezi unde il au in stoc. Mai sunt inca doua variante cu verde sau albastru in caz ca te tenteaza:
    Attached Images Attached Images gamplayl33tgree.jpg gamplayl33tblue_1.jpg

  14. #54 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Aaaaand it's gone!

    11 zile m-a tinut, in care doar vreo 2-3 l-am folosit ca am fost mai mult plecat in perioada asta. A inceput sa se balangane pe laterale, sa nu mai fie stabil mai deloc, complet inutilizabil.

    Din pacate, nu am putut sa ii dau retur in cele 30 de zile pentru ca nu mai aveam ambalajul, asa ca l-au bagat in service si vad in 15 zile ce si cum. Probabil imi vor da banii inapoi, pentru ca nu vad ce ii pot face, iar in stoc nu mai e in niciun magazin Altex sau MG. So, I dunno...

    Problema venea de la cilindrul pe care se monteaza scaunul, sezutul pur si simplu se aseaza in cilindru pentru prindere si nu sunt suruburi de strangere sau chestii de genul, iar la imbinarea cilindrului cu suportul de roti, in partea de jos, parte care vine pre-asamblata, cilindrul are un joc maricel.

    Nu am putut sa il pastrez, eram ca intr-o barca. Pe langa banii dati pe el si acum blocati pentru vreo 2 sapt, problema cea mai mare revine, si anume ca o iau de la capat cu toate cautarile. La naiba...

  15. #55 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    De anul trecut nu mai este valabila treaba cu ambalajul, poti sa faci plangere direct la anpc.

  16. #56 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Man, nu pentru garantie, ci pentru retur. La garantie l-au trimis, dar nu au putut face returul pentru ca nu aveam ambalajul. Sigur nu le confunzi? Eu nu stiu legile astea ca nu m-am mai infruntat cu situatii de genul in Romania.

  17. #57 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Acum o luna si 2 zile (11 ian) mi-au dat alt scaun, nou la cutie, l-am asamblat din nou si l-am folosit zilnic de atunci si nu am avut probleme pana acum. Poate totusi am avut doar ghinion si am nimerit unul prost. De cel actual nu ma pot plange momentan, sper sa nu mai intervina ceva intre timp ca nu mai am timp/nervi de chestii de genul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 08-06-2014, 21:22
  2. Unde mai gasim Xbox original? By MonkY in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 5 Last Post: 20-08-2013, 23:47
  3. Replies: 14 Last Post: 13-08-2012, 02:01
  4. Alternative la WarioWare By MonkY in forum Nintendo Wii
    Replies: 1 Last Post: 17-11-2009, 12:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts