Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 24

Thread: Ebola, malarie sau o simpla raceala?

  1. #1 SP
    Junior Member Easy peasy's Avatar

    Ebola, malarie sau o simpla raceala?

    Salut am si eu o problema si nu stiu daca am postat unde trebuie, recent m-am intors din Libera unde am lucrat ca electrician si dupa 17 zile am inceput sa dezvolt urmatoarele simptome: febra, dureri musculare, dureri de cap, ma doare in gat....azi dimineata am avut voma si ochii sunt putin rosii nu prea am energie si dorm toata ziua, sa imi fac griji mari? Nu prea as vrea sa ma duc la spital ca mi-e frica sa nu fiu tinut izolat acolo e urat tare in spital ce pastile imi recomandati sa iau?

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu astepta sa-ti dea lumea sfaturi despre o raceala pe un forum de jocuri pentru consola.

    In cazul extrem, daca ai Ebola, e mai bine sa fie vazuta din timp, intrucat se poate trata. Ai grija sa nu stai prea mult in contact cu membrii familiei, sa nu pateasca ceva.

    Daca e doar o raceala, o sa ti se prescrie un antibiotic si gata.

    NU MAI ASTEPTA! DU-TE URGENT LA SPITAL!!! CU ASTA NU E DE GLUMA !!!

  3. #3 SP
    Geo
    Junior Member Geo's Avatar
    Mai bine te duci la spital. Dacă nu, măcar la doctorul de familie. Nu te juca cu sănătatea ta, plus că poţi îmbolnăvi multe alte persoane !

  4. #4 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Sper că este o glumă proastă.
    Să ai asemenea simptome și să nu mergi la doctor. Mai ales că poți să dai și mai departe...

  5. #5 SP
    Junior Member Easy peasy's Avatar
    vb cat se poate de serios, dupa cum am zis imi e frica sa ma duc la spital ca ma tine izolat acolo si daca se afla atunci toata lumea va fugi de mine m-as simti stigmatizat nu stiu cum sa explic altfel...mai stau cateva zile asa acasa sper sa fie o raceala si daca nu trece ma duc direct la spitalul de infectioase din iasi, chestia e ca am mai fost la sala si in alte locuri in tot acest timp si am sa iau legatura cu prietenii mei de la sala sa vad daca prezinta si ei aceleasi simptome

  6. #6 SP
    Member TravisPastrana's Avatar
    Ebola? In niciun caz..nu ii ca si cand prezinti una sau mai multe simptome din urmatoarele :

    Symptoms of Ebola include

    Fever (greater than 38.6°C or 101.5°F)
    Severe headache
    Muscle pain
    Weakness
    Diarrhea
    Vomiting
    Abdominal (stomach) pain
    Unexplained hemorrhage (bleeding or bruising)
    Symptoms may appear anywhere from 2 to 21 days after exposure to Ebola, but the average is 8 to 10 days.

    Acuma mai in gluma, mai in serios, mari in SERIOS aici, foarte SERIOS, asculta de sfatul lui @razvanrazy si mergi URGENT la spital, cu asa ceva NU e de joaca.

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ma omule, nu mai astepta. Tu nu intelegi ca daca este netratata timp de 21 de zile, aceasta boala este MORTALA ???

    Si nu doar ca e mortala pentru oamenii care nu se duc la spital pentru ca le e frica sa stea singuri acolo, dar e mortala si pentru lumea care intra in contact cu ei.

    Tu preferi sa (in cazul extrem) omori 5-10 oameni, eventual prieteni si familie, pe langa tine (inteleg ca tie nu-ti pasa prea mult) + sa declansezi o adevarata epidemie in toata tara (fiecare din cei 5-10 oameni au intrat deja in contact cu alti 5-10 oameni fiecare samd), IN LOC SA MERGI LA SPITAL SI SA STAI IZOLAT 2-3 ZILE PANA IES REZULTATELE ?!?!

  8. #8 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Cred ca dati prea multa importanta. Miroase a troll ieftin...

  9. #9 SP
    Member theSrN's Avatar
    Nu credeti tot ce auziti/vedeti la televizor in ceea ce priveste outbreak-ul recent de Ebola
    From Ghana: Ebola is not real and the only people who have gotten sick are those who got shots from the red cross

  10. #10 SP
    Member TravisPastrana's Avatar
    Si acuma sa zica, ca a fost vaccinat de catre cei de la curea rosie.

  11. #11 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Parerea mea e ca daca tu considerai ca ai Ebola nu iti faceai cont pe Consolegames ca sa intrebi niste gameri despre afectiuni medicale ci te duceai de urgenta la spital.
    Attached Images Attached Images image3dsomethingfishygoingon.jpg

  12. #12 SP
    Junior Member Easy peasy's Avatar
    dar tu crezi ca eu mi-am facut cont special ca sa intreb asta? am intrebat aici fiindca e singurul forum pe care am cont si nu stiu sigur daca am ebola eu doar am intrebat si credeam ca au mai fost persoane in cazul meu care aveau aceleasi simptome doar ca sa ma asigure ca-i doar o simpla raceala, nu e problema mea daca credeti voi ca trollez sau vb la misto eu doar am intrebat si atat, nu te obliga nimeni sa raspunzi

  13. #13 SP
    Member Ares's Avatar
    Quote Originally Posted by Easy peasy View Post
    dar tu crezi ca eu mi-am facut cont special ca sa intreb asta? am intrebat aici fiindca e singurul forum pe care am cont si nu stiu sigur daca am ebola eu doar am intrebat si credeam ca au mai fost persoane in cazul meu care aveau aceleasi simptome doar ca sa ma asigure ca-i doar o simpla raceala, nu e problema mea daca credeti voi ca trollez sau vb la misto eu doar am intrebat si atat, nu te obliga nimeni sa raspunzi
    bai fratelo,tu nu ai mai fost racit niciodata in viata ca sa faci comparatie?

    hai ca ne iei de prosti

    p.s. bine ca nu ne intrebi daca esti insarcinat ptr ca de dimineata ai avut niste greturi

  14. #14 SP
    Member Bogdan's Avatar
    Sunt de părere că sunteți naivi sau mult prea indulgenți cu astfel de persoane.

  15. #15 SP
    Member Ares's Avatar
    banuiesc ca se poate inchide

  16. #16 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Ebola nu ai sigur, ai gripa aviara cu simptome de gripa porcina

  17. #17 SP
    Banned tezuka_2014's Avatar
    Daca ai Ebola te baga in carantina, singurii care au antidot sunt americanii. Deci ai pus-o. Fa-ti testamentul cat mai repede.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca e intr-adevar ceva serios: MERGI IMEDIAT LA SPITAL! - si vei fi tratat ca atare...
    Daca e doar o gluma: E O GLUMA PROASTA! - si vei fi tratat ca atare...

    Asteptam sa ne spui care varianta ai ales. Bafta!

  19. #19 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Dupa ce am jucat TLoU, pot spune ca sunt pregatit pentru un scenariu de genul.
    Du-te la metrou si tuseste peste tot. Asteapta 10 zile si vezi daca apare in breaking news ca e epidemie la noi in tara.

    Serios acum. Daca tu chiar crezi ca ai(sper ca nu se transmite prin scris), du-te la spital. Te rog. Du-te.



    Vorbesc serios.

  20. #20 SP
    Junior Member Easy peasy's Avatar
    am fost azi la spital, am mononucleoza amigdalele is umflate tare si pline cu puroi iar diareea cred ca a fost provocata de la emotii + cafea pe stomacul gol....ma simt mai linistit acum

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 54 Last Post: 24-04-2009, 06:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts