Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Tibet

  1. #1 SP
    is the man! trickz's Avatar

    Tibet

    Hello.

    O sa incep acest topic cu un link pentru cei ce vor sa mearga in locatii exotice in acest an.

    mahamudra.htm

    Partea usor ciudata este ca este o excursie pentru latura spirituala so in jurul vostru vor fi cateva zeci de persoane ingenuncheate rostind mantre. Din prisma pretului, a traseului si a oportunitatilor merita fiecare banut (de cate ori pe zi poti zice ca l'ai intalnit pe Dalai Lama? )!

    [Eu personal tind intre aceasta excursie si una in Singapore]




    La ce sa aveti grija in Tibet?

    1. Banii. Aveti grija cum schimbati bani. Trebuie sa aveti la voi dolari sau euro. La euro cursul este mai bun dar gasiti schimb in mai putine locuri. La aeroport sunt taxe de platit asa ca ar fi bine sa aveti cel putin o suta de dolari in hartii de 10. Schimbul in aeroport este prost si nu cred ca vrea cineva sa schimbe 100$ pentru a plati o taxa echivalenta cu 10$. Aveti grija daca dati 100$, 100 va vor schimba, indiferent de cat de insistent cereti sa va schimbe doar 50$.
    2. Cazarea. Ceea ce ei numesc hotel de 1-2 stele este ceea ce noi numit bojdeuca taranului. Acoperis din paie, usa fara zavor, toaleta comuna INSA un pat cu asternut, caldura si sentimentul de casa sunt prezente. Daca nu sunteti dispusi sa locuiti, macar pentru cateva zile, in astfel de conditii, un cort este mai mult decat util. Daca vedeti un brand international aveti incredere. Recomand Hyatt.
    3. Mancarea. Mancati specific. Nu merita sa recurgeti la Pizza. Mancarea locala are un usor efect laxativ dar asta doar pentru primele 2-3 zile. Va veti obisnui garantat si devine din ce in ce mai savuroasa. Alegeti o excursie care sa aiba bucatar al grupului si nu contracte cu restaurante - aveti ocazia sa mancati lucruri noi de 3 ori pe zi pe tot parcursul calatoriei .
    4. Echipament. Schimbarile de temperatura sunt de obicei, drastice intre noapte si zi. Ploaia vine si pleaca. Gasiti echipament la preturi mult mai bune decat in Romania acolo. Plus ca aveti si o alegere mai variata.
    5. Taxiuri. Stiti intotdeauna unde mergeti. Alegeti un ghid gen Lonely Planet pentru a va trasa exact pasii traseului. Si daca alegeti un obiectiv cunoscut vor gasi 7-8 obiective cu acelasi nume pe langa care vor trece. Nu va faceti griji, totusi, taxiul este destul de ieftin. Am mers 4 zile in lungul orasului pentru echivalentul unei curse de la Unirea pana la Baneasa.
    6. Zile in plus. Intotdeauna sa aveti zile in plus. 3 zile in plus nu au fost de ajuns pentru excursia mea. Una a fost pierduta cu drumul spre Kathmandu din cauza intarzierilor, in una m'am recuperat de pe urma calatoriei si in cealalta al alergat prin oras sa mai prind cate ceva de pozat. Alti oameni au luat o saptamana timp in plus si au avut astfel timp sa faca si tur cu masina al oraselor din jur, tur al magazinelor de suveniruri plus ca nu au avut stresul de a vedea cat mai mult cat mai repede.
    7. Bani in plus. Niciodata nu strica bani in plus. Nu va bazati pe Western Union sau pe carduri. Fiind distanta foarte mare, toate cardurile de credit folosite au fost inchise INSTANT de bancile emitente, pana la telefoane de confirmare a prezentei/ cereri la pile/ timp pierdut.
    8. Prieteni. Mergeti in grup. Daca sunteti singur puteti cadea prada "virusului" distantei. Trebuie sa fiti foarte sociali sau sa aveti noroc de un grup super si, la fel, foarte social.
    9. Baterii. Daca fotografiati sau folositi lanterna excesiv pe motiv de frica de Solcanu-al-tufisului-negru aveti grija sa luati cat mai multe baterii. Prize se gasesc rar. De asemenea veti avea nevoie de transformator, prizele sunt diferite.
    10. Chef de distractie. Sunteti intr'o zona unde nu multi oameni ajung. Respirati aerul si nu mai fumati doua zile. Mancati mancarea locala. Mergeti pe jos printre oameni. Faceti poze multe. Zambiti si fiti fericiti. Aveti de ce.

    Maine o sa revin cu poze din excursia mea si o descriere mai detaliata a traseului urmat.

  2. #2 SP
    Senior Member huber's Avatar
    ai fost in tibet trickz ?

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by huber_93 View Post
    ai fost in tibet trickz ?
    Dupa cum ii fac ochii la avatar, cred ca a fost

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by huber_93 View Post
    ai fost in tibet trickz ?
    Da, a fost.

  5. #5 SP
    Senior Member huber's Avatar
    super tare si eu acuma anul acesta la vara cu parinti am vrea sa mergem undeva mai exotic ceva asia sau mexic , dar depinde si de buget doar e criza sincer mi-ar place sa merg in tailanda cica e super acolo , asi vrea sa incerc ceva bauturi pe acolo cica au o specialtitate din sange de sarpe.

  6. #6 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Thailanda e foarte frumoasa. Merita vazuta. Toata Asia merita vazuta

    M'am lenevit si am uitat sa fac acea povestire... hai ca ma apuc de ea

  7. #7 SP
    Senior Member huber's Avatar
    da se pare ca ai uitat de poveste

  8. #8 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Ai promis poze trix .

  9. #9 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Scuze pentru imensa intarziere. Acum cateva saptamani am gasit un site care sa se lege cu felul in care doream sa povestesc aceasta excursie si mi-am amintit de acest topic. O sa gasiti acolo o descriere scurta, un traseu detaliat pe Google Maps, cu notite si cateva poze.

    Zipalong - Trip

    Sper sa va placa

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts