Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 9 FirstFirst ... 7 8 9
Results 161 to 177 of 177

Thread: Smartwatches - ceasuri inteligente

  1. #161 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Hai ca l-am luat pana la urma

    Chiar arata bine si desi se simte ca nu e la fel de calitativ precum un GShock, prima impresie e mai mult decat placuta.
    Attached Images Attached Images screen-shot-2016-02-23-15.07.18.png uploadfromtaptalk1456236822581.jpg uploadfromtaptalk1456236804592.jpg uploadfromtaptalk1456236782345.jpg uploadfromtaptalk1456236815370.jpg uploadfromtaptalk1456236792831.jpg

  2. #162 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    sa-l stapanesti sanatos

  3. #163 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  4. #164 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Dar si 1.500 de lire... Ma rog, oricum Dant3, TAG-ul isi va pastra macar valoarea, iar in cazul in care dupa un an nu te poti obisnui cei de la TAG iti garanteaza ca ti-l inlocuiesc cu unul normal.

  5. #165 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Sincer? Eu de banii ăștia mi-as lua un Tag adevărat, încă sunt de moda veche, pentru mine ceasul rămâne ceas normal, nu smart.

  6. #166 SP
    Member cosmins's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Sincer? Eu de banii ăștia mi-as lua un Tag adevărat, încă sunt de moda veche, pentru mine ceasul rămâne ceas normal, nu smart.
    Sunt in acelasi asentiment cu tine, doar ca pentru un Tag adevarat mai trebuie niste banuti.
    Pe mine inca nu m-a prins moda asta cu smartwatch, poate sunt eu prea batran si nu ii vad utilitatea

  7. #167 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Dupa cateva zile cu Nabu Watch pot zice ca e printre cele mai placute smartwatches incercate, poate chiar cel mai pe placul meu. In primul rand arata bine, daca iti place genul asta de ceas, arata excelent. Apoi, indeplineste cea mai importanta cerinta a unui ceas, iti spune ora fara sa il incarci vreodata. Are doua baterii, una obisnuita de ceas care zic ei ca tine un an, si inca una separata pentru functiile smart. In felul asta, si daca ramai fara baterie ca ai uitat sa il incarci, ceasul va indica ora in continuare.

    Pe partea de smart e destul de simplu, e un ecran digital ca pe oricare ceas de genu, pe care poti viziona informatii apasand pe un buton dedicat. Nimic mai simplu. Ce face:

    1. Numara pasii facuti
    2. Calculeaza distanta parcursa
    3. Numarul caloriilor arse
    4. Perioada activa in care depui efort
    5. Stopwatch
    6. Remote control pentru music player

    Pentru a trece dintr-o functie in alta, apesi butonul dedicat, e unul singur.

    Nu stiu cat de precis e in nimic, nu am avut posibilitatea sa testez in vreun fel inca, unii zic pe net ca e excelent, altii ca e varza. O sa incerc sa testez astea.

    Un alt aspect important sunt notificarile. Poti alege ce aplicatii pe langa cele de baza (apeluri, sms, alarma, etc) pot fi afisate pe ecranul asta. Eu am primit notificari din zeci de aplicatii: Facebook, Twitter, whatsapp, Google Now, Google Maps, Mail, etc. Orice iti poate da o notificare in notification center pe telefon, iti poate trimite si pe ceas. Am primit notificari pentru mail-uri, primind si un scurt preview, mesaje din Facebook sau Whatsapp cu persoanele care au scris si o parte din mesaj, update la scorurile meciurilor, etc. Tot ce primesc le telefon primesc si pe ceas. Informatia vine in forma de text care se deruleaza (text scrolling) . Nu poti raspunde la nimic de pe ceas, doar preview partial si atat.

    Dupa 3 zile fix de la ultima incarcare aveam inca 68% baterie. Din punctul asta de vedere e excelent. A fost prima incarcare si s-a incarcat de pe la 15‰ la full in vreo 45min de la un port USB 3.0 de la un laptop. Incarcatorul e cu magnet, gen Magsafe de la Apple, se ataseaza usor si cablul e destul de scurt.

    La partea de conectivitate nu e excelent. Precum toate ceasurile smart, trebuie sa fie in apropierea telefonului pentru sincronizare. Distanta in medie e de 10-15m de telefon. El inregistreaza in continuare si fara telefon pasii facuti, caloriile, etc, dar pierde conexiunea cu telefonul la distante mai mari. Daca pleci de langa telefon si pierde conexiunea, la intoarcere are nevoie de timp pentru a reface conexiunea, cateva minute. Nu e ideal, dar nu e neaparat deranjant. Cu telefonul in apropiere nu am patit sa se piarda vreodata conexiunea.

    Aplicatia cu care vine se numeste Nabu si este aceasi precum pentru bratarile Nabu (am cumparat si o bratara Nabu X) . Este destul de basic si nu mi se pare foarte usor de utilizat sau intuitiva. Ea iti permite insa sa controlezi toate setarile ceasului, incepand cu formatul orei sau a datei, luminozitatea ecranului, aplicatiile care pot trimite notificari si pana la viteza de scroll a textului si alte brizbrizuri micute.

    Per total mie imi place si sunt multumit de achizitie. Nu am vrut un ceas smart care sa nu arate a ceas, iar Nabu arata a ceas. Functiile destepte desi nu sunt multe in comparatie cu competitia, sunt destule incat sa nu te faca sa ridici telefonul de pe masa sau sa il scoti din buzunar la fiecare vibratie. Autonomia e si ea excelenta si consider ca e un adevarat chin sa incarci pe langa telefon, tableta si laptop inca un device zilnic.

  8. #168 SP
    Junior Member jvaitzer's Avatar
    te intrebasem si eu de unde l-ai luat...

  9. #169 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am scris in topicul respectiv, de pe site-ul Razer.

  10. #170 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sa-l stapanesti sanatos tudy! Din pacate pentru mine genul acesta nu e nici pe departe un smartwatch, ci mai degraba un smartband + ceas. Un 2 in 1 interesant pentru cine isi doreste un ceas cu ceva mai multe functii.

    Btw, nu ar trebui in Martie sa anunte Apple noul Watch? Sau nu acum? (sorry, sunt cam rupt de realitate de ceva timp...)

  11. #171 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    in martie cica vom avea un iphone 5se (iphone 6s de 4 inch) si un ipad pro de 9.7 inch, potrivit zvonurilor vor renunta la air. nimic despre ceas

  12. #172 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Urmeaza, peste cateva zile, review-ul "LG Watch R (W110) - dupa un an de uzura" by me

  13. #173 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Vreau și eu unu.

  14. #174 SP
    Admin MonkY's Avatar
    RonanN1: cum de nu ai asa ceva?
    Attached Images Attached Images mario_clock.gif

  15. #175 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai ca nu e rau deloc! Pacat ca-i cu Tizen: https://www.engadget.com/2016/08/31/...tier-hands-on/

  16. #176 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  17. #177 SP
    Admin MonkY's Avatar
    N-am mai postat de multicel pe-aici, dar dupa achizitia unui Apple Watch 4, am zis sa revin si eu in scena.

    Desi il am de prea putin timp pentru a da un verdict, pe scurt, cateva impresii: ecran + rezolutie de nota 10, fluiditate maxima (practic e un iPhone in miniatura, nu exista pe piata un smartwatch mai fluid si mai rapid), customizari (in special cu ajutorul "complicatiilor"), aplicatii si setari mult peste orice alt smartwatch... dar si problemele clasice. Gen bateria prea slaba (nu cred ca trec de o zi cu el, si asta fara folosit de GPS, workouts fara telefon, sau chestii care sa manance bateria rapid), nu poti seta sa primesti notificari in acelasi timp si pe telefon si pe ceas, nu exista suport pentru third party custom watchfaces (aveti grija, toate aplicatiile de asa numite custom watchfaces de fapt nu fac altceva decat sa puna ca wallpaper un gif animat or something)...

    Daca ai iPhone oricum nu exista smartwatch mai bun. Toti ceilalti folosesc "dumbed down versions" la aplicatiile pentru iOS (culmea, indiferent daca sunt cu Tizen, LiteOS sau orice altceva in afara de Wear OS-ul lui Google). Pretul e clar prea mare, dar daca esti ca mine care vrei un ecran mai maricel la smartwatch, te uiti la Apple Watch-urile din urma si ti se par niste "piticanii". Eu am mai cochetat cu Apple Watch 3, si am renuntat pt. ca mi se parea prea mic, prea putin spatiu folosibil. Seria 4 e deja altceva... in special cea de 44mm.

    Nu pot sa spun ca sunt un expert in ale ceasurilor... momentan nu detin decat niste smartband-uri gen Xiaomi Mi Band 3 si Huawei Honor Band iar la smartwatches am un Xiaomi Amazfit Bip, Xiaomi Amazfit Pace, Huawei Watch GT si Apple Watch Series 4. Daca ar fi sa fac o combinatie de smartwatch perfect, ar fi asa:

    + lifetime-ul bateriei de pe Amazfit Bip (jucaria asta tine chiar si mai mult de o luna, si asta cu Screen Always On!)
    + designul minimalist, rotund cu ceramica al lui Amazfit Pace (mi se pare ca arata incredibil de bine in orice tinuta)
    + pretul si ecranul lui Huawei Watch GT (costa de 2-3x mai putin decat un Apple Watch, iar ecranul este on par cu al sau OLED care are suprafata chiar mai mare)
    + software-ul si fluiditatea lui Apple Watch 4
    + custom watchfaces de la Samsung Gear sau alte device-uri cu Wear OS

    Din pacate, asa ceva nu exista!

    P.S. Scuzati praful de pe jucariile mele. Asa e cu wearables, la țară!
    Attached Images Attached Images img_2959_monky_smartwatches.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 9 FirstFirst ... 7 8 9

Similar Threads

  1. Replies: 6 Last Post: 06-09-2014, 00:22
  2. 2014 - anul ceasurilor inteligente By trickz in forum Tech News
    Replies: 9 Last Post: 18-03-2014, 23:32

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts