Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Despre Viena

  1. #1 SP
    Member Wargasm's Avatar

    Despre Viena

    Voi pleca in ianuarie in Viena.
    As dori impresii referitoare la obiectivele turistice, restaurante, puburi si berarii etc
    Si mai ales preturi!!!

  2. #2 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    E un oras foarte frumos, eu am fost doar cu parintii dar pot sa-ti recomand cateva lucruri:
    1. Pandorf - Este un complex foarte mare de magazine in aer liber, sunt foarte multe reprezentante ale firmelor mari de imbracaminte/ sport etc. Nu este foarte departe de Viena.
    2. Gasometer - 4 "gas tanks" transformate in apartamente, cinema-uri si magazine de tot felul.

  3. #3 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Merci

    Nu prea ma pasioneaza "shoppingul", dar o sa trag o fuga pana acolo.
    Magazin mare, care sa includa joace ai gasit?

  4. #4 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Wiena e plina de magazine saturn unde sunt electronice de toate fleurile,inculnzand console si joace.O sati scriu aici mai multe de ce poti vedea pe acolo si unde merge mai maine poimaine cand voi avea timp mai mult.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Wiena e plina de magazine saturn unde sunt electronice de toate fleurile,inculnzand console si joace.O sati scriu aici mai multe de ce poti vedea pe acolo si unde merge mai maine poimaine cand voi avea timp mai mult.
    Srachi, mi s-a plimbat limba in gura... fii si tu mai coerent.

  6. #6 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Viena este un oras superb. In mall-uri mai ales vei gasi magazine cu jocuri. Sa nu uiti sa bei o cafea pe o terasa pe Maria Hilfestrase.

  7. #7 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Eu plec de sarbatori la schi in Austria, (cel putin asa sper, daca nu falimentez bugetul pana atunci... ) insa nu cred ca ajung pe la Viena. Am auzit ca e un magazin f mare de OUTLET in Viena, si reducerile cele mai mari le au acuma in august si dupa 2 ianuarie. I'll look into it (aka ask my wife! if you want...

  8. #8 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Cum am zis, trec si p-acolo, dar prioritar sunt:

    Galeriile Belvedere
    Palatul Imperial - Hofburg
    The Ring
    Palatul Sch�nbrunn
    Catedrala Sfantul Stefan
    Muzeul Ciocolatei
    Grinzing, cu localuri de vinoase si bere

    Am inteles c-ar fi un lac subteran in VIena. Is it true?


  9. #9 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    sa nu ratezi parcul de distractii Prater...iti recomand prastia de langa pista de kart

  10. #10 SP
    Member Wargasm's Avatar
    De al uitasem. Da la cat de plina o sa-mi fie burta de bere, nu prea cred c-o sa ma risc

    Am luat biletele de avion si am facut rezervarea. Onward to Wien

  11. #11 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    De al uitasem. Da la cat de plina o sa-mi fie burta de bere, nu prea cred c-o sa ma risc

    Am luat biletele de avion si am facut rezervarea. Onward to Wien

    atunci incearca Ottakringer...bei pana cazi lat

  12. #12 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    a fost vineri la tvr 1 , un review al orasului , foarte fain oras .

    emisiunea era legata cu orasele de pe dunare , saptamana viitoare e review-ul bratislavei

  13. #13 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Srachi, mi s-a plimbat limba in gura... fii si tu mai coerent.
    Hihi,daca tin bine minte,ma grabeam foarte tare sa ies din casa sau poate e vb de my atention deficit disorder.

  14. #14 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Un mic review:

    Am ajuns in aeroport, de unde lejer cobori direct la S-Bahn sau poti opta pentru CAT(trenul de mare viteza care duce la Landstrasse - punct nodal pentru Viena).
    Am luat S-Bahnul(adica tren normal), iar in tren un vienez mi-a zis unde sa cobor. Odata ce ajungi la Landstrasse si dai de U-Bahn(metroul), totul este foarte usor. Nu ai cum sa te pierzi, peste tot iti arata in ce parte s-o iei pentru fiecare dintre cele 6 magistrale(fiecare avand o culoare), iti arata fiecare iesire pentru strazile din apropiere. Statiile sunt scurte, metroul vine repede, totul foarte bine facut.
    Am stat la hotel Geblergasse, un hotel de 3 stele, destul de ok.
    Micul dejun costa 5 euro si este optional.
    Obiective vizitate:
    1.Stephansdom-catedrala gotica datand din anul 1147, catacombele sale si turnul din nord
    Strzile din jur sunt superbe.
    2.Palatul Hofburg-fostul palat imperial
    3.Kunsthistorisches Museum-muzeul de arta si muzeul de istorie naturala(sunt construite simetric)
    4.Palatul Belvedere-gazduieste galeria nationala a Austriei de pictura
    5.Karlsckirche-biserica superba in stil baroc din secolul 18
    6.Museumsqartier-vechile grajduri imperiale transformate intr-un complex extins de muzee
    7.Opera de stat
    8.Cladirea Secesiunii
    9.Palatul Schonbrunn-vechea resedinta de vara a familiei imperiale habsburgice, gazduieste gradina zoologica care este pur si simplu un exemplu de civilizatie si bun management. Iti trebuie o zi sa parcurgi gradina. Am vazut pinguini de toate felurile, ursi polari, furnicari(un mic vis de cand eram copil s-a indeplinit), celebrii panda din Viena.
    10. Haus des Meeres, o alta gradina zoo, privata de data asta. Este situata in apropiere de Maria Hilfer strasse. La haus des meeres o sa vedeti in proportie de 90% vietati ale marii. Merita.
    11. Muzeul torturii, situat in curtea cladirii Haus des meeres.
    12.Kapuziner, unde se afla cripta imperiala. Impresionant de-a dreptu13.Votivkirche, o alta catedrala gotica, dar in reparatie.
    14.Rathaus(primaria), aproape de universitate. Zona aia este cu adevarat deosebita.
    15. Parlamentul
    In Viena ai ce faci, desi preturile sunt marisoare(cam 2,5-3 euro o bere).
    Traficul este foarte aerisit, datorita faptului ca nu se circula in stilul COCALAR, mai precis toti merg cu aceasi viteza, se incadreaza pe banda din timp, nu trec pe rosu, nu blocheaza intersectia, nu parcheaza unde "vrea puta lor". La acest trafic concureaza si sistemul de sensuri unice, sensuri care sunt respectate.
    Un singur automobil am vazut pe avarii, evident taran de Bucuresti.
    Billa si Spar sunt foarte raspandite, asa ca veti avea de unde lua cate ceva pt. hotel sau eventual pentru acasa.
    La Wienerstadtbrau incercati coastele neaparat, dar si supa de gulas care merge cu un Paulaner din grau.
    Sigur o sa mai trec prin Viena, dar de data asta pe timpul verii.


    O harta a centrului:
    http://www.wien.info/wtv/plan/uebersicht.html

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Intrebari despre ps By venzor in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 4 Last Post: 19-07-2014, 16:07
  2. Replies: 13 Last Post: 29-08-2013, 21:56
  3. Despre fotografie de la A la Z By Graft in forum Foto & Video
    Replies: 0 Last Post: 11-07-2011, 01:42
  4. Magazine electronica in Viena By consol3 in forum Travel & Fashion
    Replies: 2 Last Post: 28-11-2008, 08:12

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts