Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 203

Thread: Sa mancam... sanatos!

  1. #41 SP
    Member Atrium's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    73-75 - 1.79 (nici de ciudă nu pun 80) lol

    N-am eu probleme cu greutatea sau condiția fizică - nu-s Arnold dar picioare de cal tot am

    ...oricum cu analizele stau perfect (cafea n-am baut niciodată, fumat să n-aud, alcool veci) - iar cu tensiunea mereu aud faza cu am tensiune de aviator.

    Vedem pe viitor ce și cum. E clar că n-am să răm�n așa toată viața (că nu-s eu mai cu moț) dar cine știe...
    Atunci ce pot sa-ti zic. Esti unul dintre cei norocosi. Asa cum s-a zis mai sus, ai o mostenire genetica favorabila. Eu unul as da orice sa pot si eu sa fiu asa lol.

    Cu totii cunoastem pe cineva care mananca de rupe pamantul si tot slab este, si ne dam seama ca daca noi am manca asa cum mananca el nu am mai incapea pe usa.

    LE: Aah, si musculatura picioarelor te poate ajuta in lucrul asta. Cvadricepsii sunt cei mai mari muschi si consuma foarte foarte multa energie. In parte lor ai sa le multumesti pentru starea asta.

    Ia sa ma apuc de genuflexiuni lol.

  2. #42 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Pot sa spun si eu povestea daca interiseaza pe cineva.
    Acum un an jumate aveam 1.85 si 105 kg. In vara anului trecut m-am hotarat sa slabesc.Am mancat in general paine de graham, fara dulciuri/suc, fara prajeli, fara alcool.
    Mergeam 3 zile pe saptamana la sala, si cu bicicleta cam 4/7 zile (am facut in vara aceea ~2000 km cu bicicleta). Am slabit in 3 luni 20 kg. Dupa in timp am mai slabit inca vreo 5 in 2-3 luni.Dupa am mai mancat cate o prajitura pe saptamana/un fast food, insa mi-am facut mai mult un stil de viata din dieta asta : adica nu am mai pus gura pe suc, nu mai simt ca inainte nevoia sa mananc mult/sa mananc dulce.
    Nu imi pot imagina cum as fi putut sa slabesc fara activitate fizica, si chiar mi-a fost invatatura de minte.In viitor chiar daca nu o sa mai am asa mult timp o sa imi programez in asa fel incat sa fac efort.
    spre exemplu sa merg la servici cu bicicleta, seara plimbari prin parc.

  3. #43 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Cititi asta, foarte tare: Got 9 extra pounds of ab fat? Read this | Health Tech - CNET News Cu alte cuvinte puneti-va pe slabit urgent.

  4. #44 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Eu asta folosesc la sala si daca chiar vreti sa slabiti,poate puneti si putina masa musculara.

    [spoiler=Program]ziua 1 piept biceps

    impins orizontal cu gantere 4x12-10-8-8
    impins inclinat cu bara 4x12-10-8-8
    impins declinat cu gantere 3x12-10-10
    fluturari cablu 4x12

    flexii ale antebratului pe brat cu bara dreapta 4x12-10-8-6
    tractiuni la bara dreapta 4x max

    ziua 2 spate triceps

    tractiuni la bara sau la helcometru cu priza larga 4x12-10-8-8(pentru helcometru) si 4x max (pt tractiuni)
    ramat cablu helcometru 4x12-10-8-6
    tractiuni helcometru maner priza ingusta 4x12-10-10-8
    indreptari cu haltera 4x12-15

    flotari la paralele 4x12
    extensii cu ganntera deasupra capului 4x12-10-10-8 (priza ambele maini)
    extensii la cablu maner"V" 3x12

    ziua 3 umeri trapez

    impins cu ganterele din asezat pe banca cu spataru ridicat app perpendicular 5x12
    fluturari cu gantere inspre inainte 4x12
    fluturari in lateral cu gantere 4x12
    fluturari inspre inapoi cu gantere din asezat 4x10-12

    ridicari de umeri cu haltera 3x12
    ridicari de umeri cu ganterele pe langa corp 3x12

    ziua 4 picioare

    genuflexiuni cu bara la cadru smith 4x12-10-8-6
    fandari inspre inainte cu gantere 4x10 pasi cu fiecare picior
    extensii ale gambei pe coapsa la aparat 4x12-10-8-6
    flexii ale gambei pe coapsa la aparat 6x12-12-10-10-8-8
    ridicari pe varfuri plan suspendat cu bara pe spate 6x15
    [/spoiler]

    Nu este facut de mine,ci de instructorul de la sala.

  5. #45 SP
    Member Cata25's Avatar
    Pentru abdomen nu faci nimic?

    Pentru masă e ok programul.
    Cine vrea să slăbească �nsă trebuie să mai adauge 30 min de bandă la sf�rșit.

  6. #46 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Am uitat de abdomen xD.
    Exercitiile pentru abdomene le cuplez cu Ziua 1 si Ziua 3,in jur de 200 pentru inceput.Plan inclinat,daca se poate si cu 5 kg,respectiv 10kg,4 serii,20 de repetari fiecare.Plan orizontal,restul de abdomene,disc de 5 kg/respectiv 10,depinde de fortele proprii,se ia discul si se tine la ceafa.

  7. #47 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Nice workout Andrei Legat de abdomen, eu sunt de principiu ca o data pe saptamana lucrat cum trebuie e de ajuns. De regula problema la abdomene nu e lipsa muschilor, ci faptul ca acestia sunt mascati de grasime -> cardio.

  8. #48 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Vad ca de la diete si "mancare sanatoasa" ati trecut la exercitii fizice... De ce nu faceti voi frumusel un thread de discutii dedicat pt. asa ceva ?

  9. #49 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Sorry MonkY,credeam ca ajut .

  10. #50 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Ai dreptate Monky. So guys, daca mai vreti sa ne consultam/discutam/povestim despre bodybuilding&stuff propun sa o facem aici -> http://www.consolegames.ro/forum/f66...renati-corpul/.

    Ontopic, eu cred ca un regim de slabire corect si care mai mult ca sigur ca va da rezultate /care variaza totusi de la persoana la persoana/ trebuie sa fie insotit si de exercitii fizice.

    In cazul meu, recunosc ca mi-e greu sa rezist tentatiei de a face un pit-stop pe la KFC cand merg la film in mall, dar dupa ~2 ore de hard work la sala a doua zi mai dispar din mustrarile de constiinta

  11. #51 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by andreicristian9 View Post
    Sorry MonkY,credeam ca ajut .
    Pai ajuti... absolut. Insa e mai bine sa nu le incurcam, ca iese dupa aceea un haos de nu mai intelege nimeni nimic. De exp. la mine acum in cap e un haos total cu cate diete am citit, cate viziuni asupra modului in care se poate slabi...

    De exp. aveti aici diversele modele de diete, good vs bad: Good Diets vs Bad Diets: The Facts Revealed and Expounded ? Healthy Eating Ideas. Din cate se poate observa, din cele bune face parte si dieta Low GI (Indice Glicemic mic). Poate si acesta este unul din motivele pentru care si diabeticii apeleaza la astfel de dieta.

    Also, am gasit pe Harvard Health Publications si o lista interesanta cu peste 100 de mancaruri (impreuna cu greutatea) si I.G.-ul: Glycemic index and glycemic load for 100+ foods - Harvard Health Publications

  12. #52 SP
    Member Snake's Avatar
    Am si eu o mica intrebare. Am inteles ca se tot bat nutritionistii intre ei. O parte mergand pe consumul de calorii, si zici tu o parte care se ia dupa IG. Daca la consumul de calorii am inteles cum e (caloriile care nu se consuma se depun), la dieta asta cu IG nu prea inteleg eu exact care e rolul glicemiei, zaharului in toata povestea asta ? Sper ca ma poti lamuri, ca am tot cautat pe net cu mai mult sau mai putin succes (adica am gasit niste explicatii stiintifice, ori eu vreau sa inteleg ca omul, simplu si la obiect). Danke !

  13. #53 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Snake, pe scurt si la obiect (si usor de inteles) referitor la dieta bazata pe indice glicemic: Cei mai importanti in alimentatie sunt carbohidratii (de obicei ei sunt de vina la ingrasare)... astia la digestie se transforma in zaharuri (glucoza)... care apoi e absorbita in sange... Cantitatea de glucoza sau nivelul de zahar din sange = glicemia.

    Bon, ideea e ca prezenta glucozie in sange face pancreasul sa secrete insulina... corect ? Corect !
    Insulina permite glucozei sa treaca din sange in celulele corpului. Si mai corect, da ?
    Odata ce ajunge in celule, glucoza + oxigen = ardere = energie. Corect ?

    Bon, la o persoana sanatoasa, orice surplus de glucoza e transformat in glicogen care e pastrat in muschi si ficat, ca rezerva de energie pe termen scurt. Acum, daca ai prea mult zahar in sange, pancreasul saracul trebuie sa produca o cantitate mai mare de insulina pentru a aduce la normal nivelul... da ?

    Ei bine, orice surplus de glucoza este stocat... ai ghicit... ca grasime

    Cu alte cuvinte... diferenta dintre un obez si un om slab, este ca cel slab are un pancreas care detine exact cantitatea de insulina necesara... Pe cand ala obez saracu nu poate tine pasul... si asa ajung sa se produca grasimi. Care se depun. Care este. Sper ca am explicat pe cat de simplu posibil.

    Iar dietele bazate pe IG mic exact asta fac. Te pun pe tine sa fii atent la IG-urile carbohidratilor. In prima faza, cea de slabire, mananci numai chestii cu IG mic. Faza a doua, dupa 3 luni, poti sa mai cochetezi si cu produse cu IG mai mare. Dar moderat. Dupa ce organismul tau se invata... s-ar putea sa nici sa nu mai vrei nebuniile cu IG mare. Dar macar fiind totul "pus la punct", pancreasul va putea face fata mai usor la excese. Hope it helps....

  14. #54 SP
    Member Atrium's Avatar
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    Am si eu o mica intrebare. Am inteles ca se tot bat nutritionistii intre ei. O parte mergand pe consumul de calorii, si zici tu o parte care se ia dupa IG. Daca la consumul de calorii am inteles cum e (caloriile care nu se consuma se depun), la dieta asta cu IG nu prea inteleg eu exact care e rolul glicemiei, zaharului in toata povestea asta ? Sper ca ma poti lamuri, ca am tot cautat pe net cu mai mult sau mai putin succes (adica am gasit niste explicatii stiintifice, ori eu vreau sa inteleg ca omul, simplu si la obiect). Danke !
    Snake, daca imi permiti iti explic si eu un pic.

    Fiecare principiu alimentar are un indice caloric. Inclusiv proteinele, inclusiv lipidele si inclusiv glucidele.

    Astfel, este pur si simplu o chestiune de supply and demand. Un organism normal are nevoie de in jur de 2000 de calorii/zi. Depinde si de activitatea fizica. Astfel, daca toate caloriile insumate din tot ce ai mancat tu in ziua aia (proteine, glucide, lipide) trec peste valoarea consumata de organismul tau vei avea un bilant pozitiv al caloriilor. Acestea, nefiind consumate sunt stocate pentru zile mai rele. Unele in ficat sub forma de zaharuri complexe, altele in muschi, sub forma de proteine, aminoacizi complecsi, si altele (cel mai important) sub forma de grasimi in adipocite. Si uite asa, depozitele cresc incetul cu incetul si o data cu ele si greutatea.

    Deci in concluzie, carbohidratii, asa cum a mentionat si monky contribuie la cresterea glicemiei. Grija mare insa, si lipidele si proteinele pot fi transformate in glucoza (vezi actiunea glucagonului). De aceea, mai bine va uitati la calorii decat la altceva.

    Sper ca am reusit sa te lamuresc macar un pic...

  15. #55 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Atrium, cum am zis si la inceput... nu prea cred chestia cu indicele caloric. Si o sa vin cu 2 mici argumente:

    1. Daca ar fi pur si simplu vorba de supply and demand, atunci toti cei care mananca mult si nu fac miscare ar fi grasi/obezi. Ceea ce nu se intampla. La fel, ma dau pe mine exemplu, care mananc mai putin decat Cris. Si cu toate astea, eu iau in greutate, ea nu. Diferenta dintre noi este ca eu mananc (mancam) fara sa ma uit la ce (pur si simplu mancam ce vroiam), pe cand ea se lua dupa dieta Montignac (care se bazeaza tot pe low I.G.).

    2. Al doilea argument, care sa arate cat de imperfect este sa calculezi caloriile: Luam 200Kcal de cartofi si 200Kcal de linte. Asta inseamna ca luam 220g de cartofi si 180g de linte. Pentru un nutritionist care merge pe calorii, ambele vor avea acelasi efect, ba chiar se pot inlocui ! Nimic mai adevarat. Hai sa vedem cum e in realitate:

    Cartoful contine in structura sa mult amidon, digerarea sa de catre enzimele digestive (hidrolizare) se face in proportie de 80%. Cu alte cuvinte, 80% din cele 200Kcal de amidon se transforma in glucoza, care trece din intestin direct in sange. Creste glicemia si se produce o cantitate mare de insulina. Astfel, putem spune ca 160Kcal (ca energie) sunt disponibile organismului (fata de cele 200Kcal initiale).

    Luam acum Lintea. Desi avem tot 200Kcal de linte, datorita structurii sale, digerarea sa de catre enzimele digestive se face in proportie de 20%. Asta inseamna ca doar 20% din 200Kcal de amidon se transforma in glucoza si trece in sange. Glicemia creste foarte putin, iar insulina produsa este foarte scazuta, aproape nula. So, putem spune ca din cele 200Kcal organismul are doar 40Kcal disponibile ca energie.

    In concluzie, calculul caloric facut initial nu are nicio legatura cu ceea ce a fost preluat ca energie de organism. Aveti mai sus exemplul clar. Ori eu nu am vazut pe nimeni care sa spuna "Mananca asta, are 200Kcal, dar de fapt... stii, o sa iti ajunga 160 in sange". E mult mai simplu cu tabelul Indicelui Glicemic. Acolo vedeti clar: cartofi prajiti IG 95, linte IG 30. Adica de 3-4 ori mai mult. Easy as pie

  16. #56 SP
    Member Atrium's Avatar
    Monky, ai dreptate. Mai multe elemente intra in discutie cand este vorba de calculat calorii. Printre care mai mentionez si eu unul important, si anume cantitatea de fibre si zaharuri complexe (gen celuloza) care NU se pot digera de catre tractul digestiv uman si care nu vor fi absorbite.

    Da, ai dreptate, daca un anumit aliment ar avea 100 de calorii, asta nu inseamna ca ar si fi absorbite acele 100 de calorii pentru ca, asa cum ai zis si am zis si eu mai sus, intra in discutie si alti factori. Deci, chiar daca alimentul ala are atatea calorii, acestea sunt calculate in total, neluandu-se in seama partea nedigerabila a alimentului. Corect

    Eu m-am referit strict la caloriile care intra in organism, si aici ai dreptate. Nu se poate astfel calcula cat la suta din caloriile alimentului vor ajunge sau nu in circulatie. De aceea este asa cum spui tu mai sus, exemplu cu lintea.

    Deci discutia mea a fost pur teoretica si nu se aplica aici

    Recunosc totusi ca nu m-am interesat niciodata in legatura cu abordarea asta in functie de indicele glicemic. Am sa ma documentez insa .

    La prima afirmatie, din nou spun, asa cum ai zis si tu. Depinde de la organism la organism. Unii au un metabolism mai activ altii nu. Este vorba de mostenirea genetica. In plus automat ca tu, daca mancai neregulat si ea manca dupa o dieta (cu formarea unei discipline alimentare), tu vei avea rezultate mai dezamagitoare. De fapt din experienta mea iti spun ca asta cam este secretul in orice dieta, disciplina.

    Si in final, totul se rezuma de fapt la a consuma mai multe calorii decat introduci in corp. Asa se masoara "arderea" unui gram de glucoza, proteina, lipid. Prin calorie. Chiar daca pare o tampenie si poate fi cuantificata greu aceasta ardere (cum am dedus mai sus) , principiul fundamental este acelasi la fiecare dieta. Inca o data, eu unul sunt foarte curios ce rezultate vei avea, si iti doresc mult noroc. Daca va functiona cum trebuie probabil ca iti voi urma pasii lol

    P.S. Post-ul cu numarul 700

  17. #57 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Atrium, cum am zis si la inceput... nu prea cred chestia cu indicele caloric. Si o sa vin cu 2 mici argumente:

    1. Daca ar fi pur si simplu vorba de supply and demand, atunci toti cei care mananca mult si nu fac miscare ar fi grasi/obezi. Ceea ce nu se intampla. La fel, ma dau pe mine exemplu, care mananc mai putin decat Cris. Si cu toate astea, eu iau in greutate, ea nu. Diferenta dintre noi este ca eu mananc (mancam) fara sa ma uit la ce (pur si simplu mancam ce vroiam), pe cand ea se lua dupa dieta Montignac (care se bazeaza tot pe low I.G.).

    2. Al doilea argument, care sa arate cat de imperfect este sa calculezi caloriile: Luam 200Kcal de cartofi si 200Kcal de linte. Asta inseamna ca luam 220g de cartofi si 180g de linte. Pentru un nutritionist care merge pe calorii, ambele vor avea acelasi efect, ba chiar se pot inlocui ! Nimic mai adevarat. Hai sa vedem cum e in realitate:

    Cartoful contine in structura sa mult amidon, digerarea sa de catre enzimele digestive (hidrolizare) se face in proportie de 80%. Cu alte cuvinte, 80% din cele 200Kcal de amidon se transforma in glucoza, care trece din intestin direct in sange. Creste glicemia si se produce o cantitate mare de insulina. Astfel, putem spune ca 160Kcal (ca energie) sunt disponibile organismului (fata de cele 200Kcal initiale).

    Luam acum Lintea. Desi avem tot 200Kcal de linte, datorita structurii sale, digerarea sa de catre enzimele digestive se face in proportie de 20%. Asta inseamna ca doar 20% din 200Kcal de amidon se transforma in glucoza si trece in sange. Glicemia creste foarte putin, iar insulina produsa este foarte scazuta, aproape nula. So, putem spune ca din cele 200Kcal organismul are doar 40Kcal disponibile ca energie.

    In concluzie, calculul caloric facut initial nu are nicio legatura cu ceea ce a fost preluat ca energie de organism. Aveti mai sus exemplul clar. Ori eu nu am vazut pe nimeni care sa spuna "Mananca asta, are 200Kcal, dar de fapt... stii, o sa iti ajunga 160 in sange". E mult mai simplu cu tabelul Indicelui Glicemic. Acolo vedeti clar: cartofi prajiti IG 95, linte IG 30. Adica de 3-4 ori mai mult. Easy as pie
    1.Nimic neobisnuit, are un metabolism mai rapid, organismul arde mai multe calorii.
    2.Trebuie sa te si uiti ce contin alea 2000 kcal, ca daca mananci cum ai zis doar cartofi vei duce lipsa de carbohidrati & other stuff.Intotdeauna o dieta inteligenta bazata pe calorii nu o sa fie ca in exemplul dat de tine.O sa fie una de 2000kcal cu alimente in cantitati mari.

  18. #58 SP
    Member Catallin's Avatar
    Daca esti adeptul tabelelor si statisticilor vezi ca e o aplicatie pe iPhone se numeste Weightbot. Ii pui la inceput de tot un target (ce greutate ai, la cat vrei sa ajungi si cand) si saptamanal sau la 3 zile sau cum ti-e tie la indemana te cantaresti si bagi datele in program. Atat sa te cantaresti in conditii cat de cat asemanatoare, de ex o zi din saptamana (marti, miercuri sau joi) dimineata inainte de masa.

    Personal m-a ajutat programul pentru ca am o viziune clara asupra programului (unde ma aflu, unde ma intrept, unde e ceva gresit etc). Dupa cum si tu ai vazut cati oameni atatea opinii. Eu zic sa te hotarasti asupra cuiva care iti inspira tie incredere si sa mergi pe mana lui (3 luni, 6 luni), fie el medic nutritionist, fie el antrenor de fitness. Atat sa ai grija pe mana cui te lasi. Eu asa am facut si sunt foarte multumit. M-am zbatut si singur dar parca e altceva cand sta cineva sa te intrebe cum te simti, cum merge cu mancarea, sa stea dupa tine la antrenament...

    Si alta chestie pe care am mai observat-o: cu cat dai mai multa atentie subiectului cu atat o sa te macine mai mult si nu o sa poti sa te tii de nici o cura/dieta. Pune-ti in cap ca faci 6 luni intr-un fel (nu drastic bineinteles ca dupa intri in yoyo effect si faci mai mult rau) si vezi si tu ce iese. Oricum bafta, e un drum anevoios dar plin de satisfactii la final (daca exista final).

  19. #59 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bon, eu dupa o saptamana pot sa spun ca mancand chiar mai mult ca inainte (dar mai selectiv, conform IG-ului)... fara pic de sport... am slabit 3Kg (am 115.5 acum de la 118.5). Cum zicea si Sid, probabil ca inceputul (pt. cineva supraponderal) e mai "usor"... Sau poate mi s-a stricat cantarul

  20. #60 SP
    Senior Member tray's Avatar
    am vazut astazi un film genial "Fat head" este despre un tip care demonteaza toate conceptiile tampite despre mancare.
    In 30 de zile tipul a slabit mancand doar de la Mcdonalds zilnic.Pe langa astea i-a scazut si colesterolul si glicemia.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts