Cum fenomenul asta a luat amploare cu cativa ani in urma pe YouTube in America (2-3 poate) ,nu e tarziu sa-l prezentam putin ,pentru ca (zic eu) se incadreaza in topul celor mai hazlii clipuri de-a lungul internetului.

Mai exact , pentru cei care nu stiu , un ''vine'' (care se traduce ''butuc'' in ENG) este un videoclip scurt (mai putin de 1 min) care are o intriga amuzanta in legatura cu niste clisee /obiceiuri/expresii intalnite in neamul afro-americanilor/mexicanilor/asiaticilor ,si nu numai ;Clipul poate deasemenea sa contina orice este amuzant din ziua de azi ,plecand de la ''lucruri pe care le fac fetele/prietenele'' , '' lucruri spuse de parinti '' ,parodii si o gramada de multe alte chestii ,fiecare vine avand un autor ,iar uneori pe fundalul vine-ului apare si cate-o melodie ''explicita'' ce caracterizeaza situatia in sine .

Mai jos voi pune eu o compilatie de vine-uri (mai noi ) dupa care puteti pune si voi ulterior ,de preferat cat mai recente :

* Si simtiti-va liberi sa adaugati minutul vine-ului vostru favorit .
* ATENTIE! Vine-urile contin si lucruri hazlii despre console/jocuri/gameri si nu numai.
* Vine-urile apar in fiecare zi ,insa ca sa nu umplem thread-ul cu cate un vine in fiecare zi ,mai bine punem cate o compilatie ,odata pe saptamana .
* Fenomenul a aparut si la noi ,insa nu se compara cu vine-urile americanilor (pe care eu le gasesc mai savuroase).
* Prima data poate ca pe unele nu le veti intelege ,insa pe parcurs veti pricepe.
* Daca stiti limba engleza (cat de cat bine) si cunoasteti cateva clisee/personaje faimoase/proverbe spuse de vecinii ''de peste ocean'' rasul este garantat.