Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: Am calificare electronica si automatizari si nu stiu cu ce se mananca

  1. #1 SP
    Junior Member alex77's Avatar

    Am calificare electronica si automatizari si nu stiu cu ce se mananca

    Am urmat profilul acesta dupa criteriile romanesti din invatamant.Nu am inteles ce e cu montajele si ma intrebam mai mereu de ce trebuie sa desenezi o schema daca tu nu stii ce se intampla in momentul actual cu piesele respective.Am trecut ca gasca prin apa la scoala si nu am stiut de ce am ales acest profil.Poate e din cauza denumirii sofisticate.Va intreb pe voi daca ma angajeaza cineva cu diploma dar fara cunostinte practice,adica scrii formule matematice si calculezi ce ai de calculat fara sa tii cont de a pune in functiune ceva.Partea proasta e ca nu avem sectia electronica la palatul copiilor la noi in oras ci doar sectia de electricitate.Tot ce stiu e ca manuiesc formulele de la kirchoff,legii lui ohm si ale intens+tensiunii.De asemena,diriginta noastra ne-a explicat la ora dansei ca tot ce trebuie sa stim e sa completam CV-ul si cam atat.Diriginta noastra fiind o profesoara de lb.romana.

  2. #2 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Din moment ce o pomenesti pe "dna diriginta", ma indoiesc ca ai vreo calificare. Formulele alea sunt apa de ploaie, e ca si cum te-ai duce la bac stiind doar abecedarul. Du-te la o facultate de profil daca te pasioneaza, las-o pe doamna diriginta, degeaba ai CV-ul brici, in ziua de azi la 90% din interviuri se dau si teste practice (ma refer la cele din domeniul tehnologic) asa ca nu te ajunta cu nimic CV-ul. Toata lumea are CV.

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai eu inteleg ca omul e inca la liceu, ce CV "brici" ai la 17 ani?

    Sa fim seriosi. Daca esti in cautare sa te angajezi, la Mc's si la vreun raion din supermarket poti doar cu liceul terminat. Toti prostii au mai nou facultate, deci vrei nu vrei, in societatea noastra trebuie sa ai facultate. Ca treci si prin aia cum ai trecut si prin scoala, nici nu mai conteaza, diploma aia iti trebuie.

  4. #4 SP
    Junior Member alex77's Avatar
    Nivelul meu de practica e novice.Nu sunt foarte bun la pune piesa aia dupa circuit daca profesorii mei pe tot parcursul liceului m-au invatat cum sa presez piulitele pe placa metalica si cum sa o asez pe o foaie milimetrica ca sa-i marchez punctele x dar si sa-i fac conturul.Vestea trista a mea e ca mi-a murit profesorul indrumator inginer electronist.In afara de asta eu nu stiu cum sa lipesc piesele cu un letcon sau cu un piston electric.De cumparat imi pot cumpara piese dar de realizat nu sunt 80% sigur de mine,ma indrept mai mult spre 15% cand e vorba de circuite si placi din aluminiu,cupru etc.
    Si mai am o nedumerire:
    Nu vreau sa va ofensez dar ce iesi din ETTI ca vad ca are 4 departamente in Bucuresti.
    Cu ce se ocupa fiecare?Ce iesi din cele 4?
    Electronică Aplicată şi Ingineria Informaţiei
    Telecomunicaţii
    Dispozitive, Circuite şi Aparate Electronice
    Tehnologie Electronică şi Fiabilitate
    Nu as vrea sa ajung in stadiul in care am primit si eu o diploma si tot ce am invatat in facultatea aceea a fost in zadar.In afara de inginer ce poti iesi?Ca de ex stiu un baiat care a terminat facultatea aceasta si lucreaza in domeniul imprimantelor.

    ---------- Post added 03-05-2016 at 20:21 ----------

    Sfaturi,sugestii,opinii?

    ---------- Post added 03-05-2016 at 20:23 ----------

    Am cugetul de a ma inscrie la un curs de depanator pc.Voi ce parere aveti?Merita?
    Bine acum nu stiu daca voi avea sanse sa dezasamblez un pc dar alte alternative nu prea am.Fac acest curs pentru a-mi spori cunostintele mele nule de practica.Lucruri de baza stiu de genul instaleaza windows,drivere si asa mai departe doar ca la parte de a inlatura piesele sunt nestiutor.Sa nu mai spun ca nu stiu cum sa inlatur componentele de la un tv(indiferent de anul aparitiei) si cum sa le inlocuiesc daca sunt defecte.
    Urmez cursul de depanator sau urmez un curs it de software si hardware?Am auzit de CISCO dar mai mult de atat nu am auzit.Cu programarea nu ma impac bine stiind ca eu am urmat un liceu tehnic,nu teoretic.S-ar putea ca sansele mele de a fi expert it-ist sa fie nule,sau poate ma insel.
    Ca sa fi inginer electronist trebuie sa fi mai intai expert it?Sa fi un fel de atotstiutor?Vreau sa urmez facultatea de electronica ETTI dar nu sunt asa brav.Imi place sa folosesc multimetrul chiar daca tot ce-mi afiseaza sunt doar cifre si numere.Va intreb daca as avea o sansa in aceasta ramura stiind ca eu nu sunt la moda cu totul,sunt mai degraba old fashioned.Cu banii stau la mijloc si nu prea ma sanse sa imi cumpar piese ultraperformanate daca ar fi vorba de un proiect de facultate.Banii acestia sunt de la rude indepartate din alte tari(sa nu va inchipuiti ca au un trai decent caci si ei sunt varstnici si nu mai au copii si sunt entuziasmati doar cand apar eu prin preajma sau daca nu varul meu).

    Ce opinie aveti?

  5. #5 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Man, fara facultate mori de foame, daca nu ai ori bani, ori vreun talent ascuns. Fa o facultate din domeniul tehnic, indiferent care, inveti acolo ce-o fi, ori treci ca prin branza, dar IMPORTANT e ca iti iei diploma si te poti baga la stagii/internshipuri (asta e chiar mai important decat diploma), iar de-acolo te indruma baietii daca stii sa intrebi. Ca si cunostinte iti spun din proprie experienta ca nu ai nevoie de foarte multe pentru a intra la un astfel de stagiu platit, important e sa vrei sa inveti/muncesti, te duci acolo oricum ca sa inveti. Daca esti bun, ramai in continuare. Alte sfaturi nu am ce sa-ti dau, nici nu cred ca ai postat unde trebuie, vad ca esti nehotarat tare. Bafta!

  6. #6 SP
    Member Victor420's Avatar
    Cumpara niste microcontrolere Arduino si apucate sa construiesti chestii, roboti, becuri, senzori tot ce gasesti pe net si iti permite bugetul. O sa si inveti putina programare. O facultate buna de urmat dupa profilul tau ar fi robotica.

  7. #7 SP
    Junior Member alex77's Avatar

    Angajare cu diploma

    Parintii mei mi-au explicat ca daca nu ai diploma esti un nimeni.Cum judecati acest fapt inutil?Eu sincer sa fiu am vrut sa fiu repartizat la un profil umanist de cand eram copil dar a intervenit o problema financiara cu bugetul familiei mele.Vedeti voi eu nu am resursele necesare pentru a cumpara piese sau pentru a fauri ceva.De cate ori ma revoltam de bani sau de alte chestii parintii mei se opuneau progresului meu de a deveni cineva si mereu ma tratau cu inferioritate.Va intreb pe voi,cu ce ma ajuta diploma daca nu e insotita de cunostinte profesionale?Ma ajuta la ceva?Ma ajuta sa trec de starea de infometare pe care o am zi de zi cand urmez cursurile liceului fara a stii ca profesorii nu au resurse financiare decente?
    Explicati-mi si mie ce e cu diplomele astea pe care le primesti tot timpul.Ce semnifica ele?As vrea sa ma angajez la 18 ani dar nu stiu cu ce sa contribui la locul de munca.Ce ai nevoie la locul de munca?

  8. #8 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Alex iti pot spune cateva chestii care le-am invatat pe pielea mea pana la 36 de ani cat am momentan:
    - fara studii dupa liceu (postliceale profesionale sau superioare) nu ai decat sansa de a lucra la spalatorii auto, in constructii, McDonalds, maxim service auto la schimburi de ulei.
    - daca asa vrei sa te vezi tu in viata mai departe eu cred ca in mare parte dupa liceu se termina tot!
    - daca NU vrei sa se termine viata ta in momentul care in mod normal deabia incepe au zic sa iei o foaie de hartie si sa scrii pe ea un plan de dezvoltare personala (vreau sa dau la scoala cutare, sa o termin printre primii, sa ma angajez la firma cutare pe postul cutare, sa fac traininguri si sa avansez pana la....)
    - iti recomand in acest moment al vietii tale ingineria. Multe firme cauta sa angajeze ingineri chiar si de pe bancile scolii. Cateva care stiu ca recruteaza momentan sunt Dacia-Renault la Mioveni sau Star Transmission - Mercedes-Benz Sebes. La sebes la Mercedes salariul de incadrare pe banda de ansamblare e 2.500 de lei ca incepator, cu posibilitatea cand ajungi inginer sa castigi 3.500 - 4.000 lei lunar, un venit de bun simt in situatia economica actuala.
    - Daca nu iei in serios ani perioada asta cruciala in dezvoltarea si crearea unui viitor pentru tine atunci sa nu uiti ca oricand strainii au nevoie de forta de munca ieftina (ambalare/depozite UK, cules capsuni DE, zidari/tamplari DE, ingrijitori batrani Uk, etc...). Dar asta e ultima alegere si de obicei cea mai nefericita ...

  9. #9 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Pierzi esenta lucrurilor sugerate de catre cei de mai sus. Esti inca tanar si nu ai o anumita experienta sa intelegi cum functioneaza sistemul muncii, la noi ce putin.

    Diploma de facultate, acea hartie mazgalita, in teorie, ar trebui sa iti aduca un avantaj fata de cei care nu o au. Ar trebui sa ii spuna angajatorului care te are in fata la interviu ca tu ai studiat, macar, in domeniul in care aspiri sa intri si ca ti-ai dat interesul sa ai macar un nivel minim de cunostiinte. Nu o sa fie nimeni nebun sa iti ceara experienta 5 ani cand tu te duci pe pozitie de entry level. Ca sunt unii care cer experienta x ani si multi nu au cum sa faca acea experienta pentru ca angajatorii nu vor sa aduca oameni si sa ii creasca (sau poate au nevoie direct de niste angajati care stiu cum merg lucrurile), asta e partea a doua. Sunt multe lucruri injuste pe lumea asta, asta ar putea sa fie considerat ca fiind unul dintre ele. Important este ceea ce faci tu cu timpul si tineretea pe care care le ai la dispozitie. Daca te duce capul cat de cat si iti impui anumite lucruri, poti ajunge sa ai un job foarte bun, pe care sa il consideri mai mult pasiune, decat genericul "serviciu". Este vorba de disciplina, lucru greu de gasit la tinerii, dar si oamenii din ziua de azi. Toti vor salarii de 4000+ fara sa stie sa faca nimic practic, fara sa stie macar 2-3 limbi de circulatie internationala, fara sa munceasca mai mult ca altii, fara sa se chinuie. Asta e greu de realizat, doar daca firma este pe numele vreunui membru al familiei sa iti fie mai usor.

    Fara facultate poti sa lucrezi in multe locuri, call center spre exemplu. Nu iti trebuie asa ceva ca sa vorbesti la casca. Problema intervine cand angajatorul se gandeste ca mai bine il ia pe unul cu studii superioare decat pe unul doar cu BAC-ul luat (sau fara). Si pe undeva, este normal. In teorie, cel cu studii este mai bine pregatit si ar putea sa ajute firma mai mult pe termen lung (promovare in cadrul companiei). Cunosc exemple de oameni care sunt in middle management in corporatii cu renume de la noi, neavand facultate. Au ajuns acolo conjunctural, au fost abili si au anihilat lipsa acelui document. Dar stii ce? Acum multi dau de colo colo sa se inscrie la o facultate, ca sa fie facuta. De ce oare? Nu se stie niciodata cand intra corabia la apa. Este bine sa ai o piatra de temelie.

    Nu o sa vorbesc despre calitatea invatamantului de la noi. Cu totii stim ca programa este incarcata si multe din materii nu sunt necesare, profesorii sunt prost platiti, unii dintre ei nici nu ar trebuie sa fie profesori, elevii nu isi mai dau interesul, etc. Este un cerc vicios. Dar depinde de fiecare in parte sa iasa "viu" din aceasta experienta si sa isi aleaga o cale care ii va usura existenta. Poate ti se pare vorbaraie multa si goala ca un batran pe prispa in Morometii, dar cu varsta, imi dau seama ca altii imi ziceau la fel, dar urechile june prefera mereu sa ignore.

    Ca o concluzie: este alegerea ta daca faci studii superioare sau nu. Asa cum vei alege constient intre da sau nu, sa iti asumi si ce va veni dupa cand vine vorba de gasirea unui job. Exista multi prosti cu diplome, dar asta nu inseamna ca nu exista si unii care chiar invata si exceleaza. Ce ai nevoie la locul de munca? Sa iti faci treaba, sa nu iti pese de unul si de altul, sa eviti barfe si sa incerci sa te dezvolti, profesional si personal. Usor, nu?

  10. #10 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Incearca-ti norocul la o academie militara sau scoala de subofiteri. Ai salariu bun, concediu cat cuprinde, statut social respectabil, si cel mai important: un loc de munca garantat 100%. Asta atat la MApN cat si la MAI. Si pentru situatia ta e perfect ca toata scolarizarea e gratuita, de la cazare pana la masa si haine.

  11. #11 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu am terminat liceul cu aceiasi calificare si nu m-am bazat nici macar o secunda pe ea. Basically, esti calificat sa schimbi un bec. Practic, nivelul meu de cunostiinte in domeniu era si inca este zero, neavand o afinitate pentru acest subiect. Am facut o facultate ca sa fie si nu lucrez in domeniu.

    Nu te baza pe ce termini, ca nu-ti va modela restul vietii. Asta tine de alte sanse si cunostiinte.

  12. #12 SP
    Junior Member mihdum's Avatar
    Call center pe tech support. Dupa, mai vedem.

  13. #13 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Strange bani si fa un curs de calificare pentru una dintre profesiile: strungar, sudor sau lacatus mecanic, daca esti serios si muncitor o sa ai o surpriza placuta.

  14. #14 SP
    Junior Member alex77's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Eu am terminat liceul cu aceiasi calificare si nu m-am bazat nici macar o secunda pe ea. Basically, esti calificat sa schimbi un bec. Practic, nivelul meu de cunostiinte in domeniu era si inca este zero, neavand o afinitate pentru acest subiect. Am facut o facultate ca sa fie si nu lucrez in domeniu.

    Nu te baza pe ce termini, ca nu-ti va modela restul vietii. Asta tine de alte sanse si cunostiinte.
    Ce facultate ai terminat?

  15. #15 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu are importanta facultatea terminata de mine, intrucat tu poti intra la orice facultate vrei, daca te duce bibilica/ai bani. Si aia e importanta, nu liceul. Si oricum, mai important e sa ai vechime, orice fel de vechime. Baga-te intr-un Altex/Diverta/Flanco, baga-te la un Call Center, unde-ti mai exersezi si engleza. Asa incepi

  16. #16 SP
    Junior Member alex77's Avatar
    Cu engleza ma descurc(am note mari la liceu).Nivelul meu de engleza e B1

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Tigara electronica By MonkY in forum Offtopic
    Replies: 4462 Last Post: 16-07-2019, 15:49
  2. Vreau sa vand un Playstation 3 dar nu stiu cu cat By coliend in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 16-08-2014, 21:40
  3. Proiectoare 4K: cu ce se mananca? By Enthroll in forum HiFi
    Replies: 6 Last Post: 01-10-2013, 12:48
  4. Magazine electronica in Viena By consol3 in forum Travel & Fashion
    Replies: 2 Last Post: 28-11-2008, 08:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts