Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 60

Thread: Sony confirma PlayStation 4K

  1. #21 SP
    Junior Member cristimunte's Avatar
    nu va impiedica nimeni sa va jucati pe playstationul vechi....trist e cum isi iau unii telefoane anual,dar nu pot o consola noua la 4 ani...ipocrizia boala incurabila a romanilor.....poate unii vor ceva mai bun,care e problema?!trebuie sa fim toti egali?!

  2. #22 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Pana acum era mare problema ca PS4 nu stia 4k... acum ca vine cu 4k nu ne mai place.

  3. #23 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Quote Originally Posted by cristimunte View Post
    nu va impiedica nimeni sa va jucati pe playstationul vechi....trist e cum isi iau unii telefoane anual,dar nu pot o consola noua la 4 ani...ipocrizia boala incurabila a romanilor.....poate unii vor ceva mai bun,care e problema?!trebuie sa fim toti egali?!
    Pai da, toti egali, ca in comunism! Tu asta ai inteles din tot ce am spus noi astia care credem ca reducerea duratei de viata a unei console e de porc ?

  4. #24 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Quote Originally Posted by tudomih View Post
    Pai da, toti egali, ca in comunism! Tu asta ai inteles din tot ce am spus noi astia care credem ca reducerea duratei de viata a unei console e de porc ?
    Si tu mai compari inca tehnologia de atunci cu cea de acum. Nu vezi cum se schimba tehnologia? Cand era PS2 tehnologia avansa intr-un ritm. Acum nu mai este asa. Daca tu vrei ca PS4 sa reziste ca PS3 sau PS2..pai in ultimii ani de viata telefonul tau cred ca va fi mai puternic. De fapt si tu stii treaba asta daca nu vrei sa o accepti.
    PS: In comunism nu toti eram egali...numai pleaba muncitoare era egala.

  5. #25 SP
    Member eneea's Avatar
    Eu ma bucur ca se lanseaza PS4K, asa poate se reduc preturile PS4 si-mi cumpar si eu un unul, oricum TV-ul meu e HDready . Cat despre scurtarea perioadei de utilizare a unei console eu zic ca nu e dracul chiar asa de negru, au anuntat ca jocurile noi se pot juca si pe PS4, sa vedem cum o sa arate diferenta de calitate intre cele doua versiuni ale jocurilor, si apoi putem sa bagam de vina.

  6. #26 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    O sa se mai ieftineasca, nu stiu cat de mult insa. In continuare vand in draci astia.
    A postat @flightcrank aici 2 link-uri (utile zic) cu privire la cum va fi.. treaba.

  7. #27 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Inuhanyou View Post
    Si tu mai compari inca tehnologia de atunci cu cea de acum. Nu vezi cum se schimba tehnologia? Cand era PS2 tehnologia avansa intr-un ritm. Acum nu mai este asa.
    Corect, avansa in alt ritm tehnologia in 2000, dar nu cum insinuezi tu, ci fix invers. Procesoarele isi dublau performanta anual, placile video cam tot asa. Acum procesoarele avanseaza cu 5-10% pe an, placile video ceva mai ok, dar mult mai slab ca atunci. Deci argumentul tau nu tine deloc.

    Insa ideea e alta, foarte mult lume care cumpara o consola se bazeaza pe faptul ca 6 ani nu mai apare alta consola mai puternica. Normal ca tehnologia evolueaza, dar asta e unul din avantajele unei console, nu trebuie sa iei altceva, jocurile se optimizeaza pe ce exista si asta e.

    Pai in 98 cand era pe piata PS1 aparea Voodoo 2 si Pentium II (PII chiar in 97). Un PC cu P II 400 + V2 SLI stergea *grav* pe jos cu PS1, era de minimum ori mai puternic fata de PS1. Sa mai zic de TNT 2 Ultra sau Geforce care aparea in 99? Plus procesoarele P III.

    PS1 se chinuia sa ruleze jocurile cu detalii reduse in 320x240 (de exemplu Quake 2), pe cand un P III cu Geforce putea rula perfect la 1600x1200 cu totul la max. De ce naiba n-au scos atunci PS1 high res? De jocurile de atunci ce sa zic? Quake 3 nu putea rula*deloc* pe PS1.

    Trecem mai departe? La inceputul lui 2003 aveai Athlon XP 3200+ sau P4 3200 si Radeon 9800XT 256 MB. In 2004 aparea 6800 Ultra. Cam de 15-20 de ori mai rapida fara de placa video din PS2. Sa-ti zic si 2 jocuri de atunci, probabil ai auzit de ele: Half Life 2 si Doom3. Crezi ca mergeau pe PS2?

    Dar mergeau pe consola care concura direct cu PS2, adica pe XBOX clasic. Si totusi Sony n-a scos un PS2 "smecher" edition.

    Deci da, ce sa zic, evolutia tehnologiei e de vina ca isi bat joc de noi acum. Fix evolutia tehnologiei, care evolueaza ca melcul comparativ cu anii 2000. Voi chiar credeti ce ziceti sau doar inghititi galustele astea de la Sony?

    Sa scoata naibii JOCURI, apoi console. Pe PS3 dupa 3 ani de la aparitie aveai la jocuri de nu puteai sa le joci pe toate. Acum aveam "remasteruri" si cateva jocuri bune. Eu fix 5 jocuri stiu pe PS4 care-s exclusivitati si sunt bune: Uncharted 4, The Order, Killzone, Bloodborne si Driveclub. Dar avem nevoie de consola noua, nu de jocuri...

    Probabil ca sa faca remaster 4k la jocurile de mai sus

  8. #28 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Nu stiu frate, eu am invatat aici ca de fapt trebuie console la 3-4 ani ca sa tina pas cu evolutia tehnologica. Fiindca e plin de oameni ipocriti care isi iau telefon nou anual dar spun ca nu vor console noi la 3-4 ani.

  9. #29 SP
    Member maniac360's Avatar
    Sper sa fie mai ieftina sau cel putin la acelasi pret ca un player uhd.

  10. #30 SP
    Junior Member cristimunte's Avatar
    Quote Originally Posted by raducucosmin View Post
    Nu stiu frate, eu am invatat aici ca de fapt trebuie console la 3-4 ani ca sa tina pas cu evolutia tehnologica. Fiindca e plin de oameni ipocriti care isi iau telefon nou anual dar spun ca nu vor console noi la 3-4 ani.
    nu te impiedica nimeni sa te joci pe vechile console,daca nu te interesaza grafica,sau framerateul,din moment ce vor scoate aceleasi jocuri pe ambele console?!cu ce te deranjeaza pe tine?!daca generatia trecuta a tinut 7 ani inseamna automat ca ok?erau depasite rau,uite-te la jocurile aparute in ultimii ani...probabil ca ei sunt prosti si noi destepti pe aici,le scot degeaba..

  11. #31 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Depasite? Jocurile aparute in ultimii ani au fost GoW ascension, Uncharted 3 si TLOU (exclusive) plus AC Black Flag, Batman Arkham Origins, GTA V etc. Toate au rulat bine si frumos pe PS3. Cand au lansat PS4 si XBONE au spus ca vom juca la 1080p si 60fps. Ce c*cat inseamna ca nu ma intereseaza grafica? Mi se pare ca la 1080p si 60 fps poti vedea lucuri superbe destul de clar si frumos chiar si pe un led de 140 de cm. Sau vrem sa ne jucam in IMAX acum?

    Nu stiu de cand ai tu consolele current gen, dar vrei sa imi spui ca deja te-ai delectat cu prea mult cu titluri cu o grafica senzationala, cu texturi perfecte, iluminare exceptionala si ruland full hd la 60 fps, si gata ochii tai nu mai pot suporta decat UHD?

    Daca si-ar fi respectat promisiunile de la lansarile PS4 si mai ales Xbone, ne-am fi delectat in ultimii 3 ani si inca cel putin 2 de acum incolo cu jocuri care sa aiba o grafica fenomenala si sa ruleze foarte bine. Ori desi am avut cateva titluri am si fost bombardati de remaster-uri una peste alta inutile si de jocuri capped la frame rate sau chiar rezolutie pentru ca .... motive, in timp ce majoritatea jocurilor ruland la 1080 cu 60 au fost fie tot felul de balarii gen Blacklight, War thunder etc, FIFA, fie cateva remaster-uri sau jocuri aparute inclusiv pe PS3/x360 s.a.m.d

    Si acum ne prezinta evolutia tehnologica VR cu jocuri care arata ca in 2001 si am asa un feeling ca dupa ce vor aparea consolele astea care sa suporte gaming 4k noi abia ne vom putea juca in sfarsit 1080p cu 60 fps la majoritatea jocurilor, si vom avea remasterizari ale jocurilor actuale pana la loc comanda. Asa a fost si la generatia asta.

    Spunea cineva mai sus si pe alt thread. Nu are nimeni o problema cu lansari mai dese de console atata timp cat vin si jocuri care sa le justifice.

    Cand s-a lansat PS4 stii cate jocuri care cu adevarat aveau o grafica impresionanta si care erau EXCLUSIVE next gen erau?

    Fix unul: Killzone SF. Stii cat a durat pana a aparut urmatorul titlu din categoria asta, Infamous SS? Vreo 4 luni. Pana la urmatorul titlu care sa se incadreze in acelasi grup? Alte 8 luni (AC Unity) - care by the way a iesit cum a iesit. Explica-mi de ce se justifica o noua consola acum, cand producatorii de console si jocuri in primul an de existenta al acestor console nu au fost in stare sa lanseze decat 3 jocuri exclusive next gen din care unul a fost stricat la lansare, iar in rest au lansat jocuri multi gen, remasters si joculete care nu justificau eticheta de "next gen"?


    PS: Nu, frate, ei evident nu sunt prosti. Ei vand chestii. Noi le cumparam.

  12. #32 SP
    Junior Member lamur's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Pe mine ma enerveaza, de ce rahan nu ii zic si ei PS5? Ca aia e de fapt. Si e backwards compatible cu PS4. Oricum nu o voi cumpara niciodata, iar daca MS face ceva similar, nici de la ei nu cumpar. Ciclul consolelor vad ca a ajuns de la 6-7 ani la 3 ani. In cazul asta eu ma voi gandi serios daca mai continui pe calea asta sau nu.
    N-ai pe ce alta cale, pentru ca jocuri (exclusivitati) si pentru ca easy of use, ceea ce n-o sa ai la aceeasi comoditate pe ce vrei tu sa migrezi.

    Nu vad niciun bai cu PS4.5. Oricum 4k e poveste ametzita, ei scot consola asta pentru VR in primul rand, 4K de fitza [pentru ca doar o mana de oameni au display-uri 4k] iar de treaba asta vor profita developerii, in mare parte nu sa faca 4k si VR, ci sa scoata versiuni in 1080p la 60 fps in loc de 30 sau sub 30.

    Cat timp acelasi joc o sa iasa si pe PS4, nu vad care e problema. Oricum lumea o sa migreze incet incet catre PS4.5 si toate discutiile astea vor fi uitate. Asta inseamna evolutie la urma urmei. Tot timpul iasa ceva nou. Si pe partea cealalta, smartphone-uri si tablete, avem modele noi anual. Ca avem o consola noua dupa 3 ani nu o vad ca pe o mare problema existentiala.

    Te-ai gandit ca poate si Sony si MS vor sa abordeze alta strategie? Adica, aceeasi arhitectura [backward compatible adica] si upgrade-uri mai dese pentru noile versiuni de consola? Adica nu mai scot o versiune complet noua, cu arhitectura complet diferita, odata la 6-7 ani, ci un "refresh" compatibil cu generatia anterioara, odata la 3-4 ani. Nu stiu, zic si eu.

    In modul asta, e mai simplu pentru developeri sa dezvolte versiuni noi, iar cei pretentiosi au access mai rapid la versiunile noi de consola. Cei mai statornici, pot folosi in continuare versiunea curent-gen, care cu siguranta va avea suport pentru toate jocurile din partea developerilor. Nu vad asa o tragedie dimpotriva, o miscare inteligenta pentru a acoperi si ultimul repros adus consolelor, acela ca pastreaza hardware outdated perioade lungi.

  13. #33 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    De acord cu aproape totul. Repet, baiul e ca developerilor de jocuri le ia ceva sa scoata produse care cu adevarat sa faca uz de arhitectura consolelor. Asa s-a intamplat inclusiv la PS3. Jocurile cele mai "aratoase" au iesit din 2009 pana in 2013. Si asta doar pentru ca viata consolei a fost de 8 ani.

    Repet, in mod normal dezvoltarea consolei ar trebui sa mearga mana in mana cu dezvoltarea jocurilor. Asa in primul an de la lansare sa poti juca 6-7 jocuri care sa justifice investitia. Si in urmatorii 2-3 ani dupa continui, in timp ce in spate se produce o noua arhitectura si noi jocuri care sa o justifice. Ori momentan pare a fi exact invers. Se lanseaza arhitectura, 90% din jocurile aparute nu sunt special designed pentru ea ci doar compatibile (sa zicem) si cu un plus uneori sesizabil fata de generatia anterioara la capitolul grafica.

    E un lucru bun ca cei pretentiosi sa aiba access mai repede la consola, dar daca au access DOAR la consola si se joaca sidescrollere si remasters chestia asta devine doar mandrie personala.

    Bine, una e sa fii colectionar de console sau magnat pentru care banii sunt ca praful din Bucuresti vara. Atunci evident pentru categoria asta de oameni discutia asta nici nu conteaza. Si evident ca pot cumpara orice consola chiar la data lansarii fara sa aiba nevoie sa o foloseasca si mai ales fara sa aiba nevoie sa o vanda pe cea veche. Mai mult isi pot cumpara si toate versiunile ulterioare ale consolei de la silmuri si super slimuri pana la editii speciale. Dar majoritatea gamerilor nu sunt asa.

  14. #34 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Oricum o dam ,se impute treaba cu consolele.Ok,in 2017 PS4 face 4 ani,inteleg ca ciclul de viata s-a micsorat,dar cate jocuri cu adevarat bune am jucat in acest timp ?Din punctul meu de vedere doar 5-6 jocuri au fost de genul "WOW",in rest remake uri la greu ,indie si jocuri cu multe bug uri de care se plictiseste omul in 2 saptamani.Acum ne servesc alta consola,alti bani,alta distractie ,o sa fie bazarul plin de ps4 la 7-800 ron.Cica nu o sa fie diferenta intre cele doua console ,cand vine vb de grafica etc***** ,cine pune botul la treaba asta, e ...Am ajuns sa fim entuziasmati de un joc doar dupa cum arata universul in care se desfasoara actiunea,de ex Horizon:decorul super,gameplay ul ca in alte 100 de jocuri,un fel de far cry.Problema cred ca vine din partea celor care dezvolta jocurile,sunt in pana de idei,le este din ce in ce mai greu sa vina cu ceva fresh.Vazand in ce directie se indreapta gaming ul pe console,ideal pt mine ca si casual gamer ar fi ceva de genul PS NOW.O aplicatie pe tv,abonament,un controller atasat si asta sa fie tot.Sony sa faca procesarea la ei acasa,eu doar sa cumpar/ inchiriez jocul,cloud etc.

  15. #35 SP
    Member Victor420's Avatar
    Am ajuns sa fim entuziasmati de un joc doar dupa cum arata universul in care se desfasoara actiunea,de ex Horizon:decorul super,gameplay ul ca in alte 100 de jocuri,un fel de far cry.Problema cred ca vine din partea celor care dezvolta jocurile,sunt in pana de idei,le este din ce in ce mai greu sa vina cu ceva fresh.
    vezi ca sunt si jocuri "fresh" cum ar fi Bound, Abzu, Tomorrow Children. Nu esti singurul care s-a saturat de "pac pac"

  16. #36 SP
    Junior Member TheJok3r's Avatar
    Umpic c-am trist..
    acu tre sa caut un cumparator pentru PS4 daca vreau sa trec la nextgen pentru ca ei s-au gandit acum ca trebuie 4k (concurenta)
    mai bine mergea cativa ani asa si iesea ps5 cu tot ce trebuie si cand zic tot ce trebuie, mai mult decat 4k, mai mic si mai mult spatiu..

  17. #37 SP
    Banned Templier's Avatar
    Sony may not have shown it at E3 2016, but the word on the street is that the PlayStation 4K will release this year. Eurogamer.net's got the scoop, with a Digital Foundry report citing "several sources" who have indicated that the hardware upgrade is on track for 2016. This all echoes things that we've read and heard; the platform holder's mandating "Neo" compatibility this October, while retailers are expecting the appliance to ship just before the holidays.
    Andrew House, the Welshman in charge of the PlayStation division, indicated during an interview this week that the console will most likely be announced and released within one quick sweep, as the company's been closely watching Apple's approach to product launches. Gamescom and the Tokyo Game Show look like the likeliest venues, but it's perhaps worth remembering that the manufacturer could schedule its own event as well.
    Whenever it does reveal the device, though, it's going to have to walk a really delicate tightrope, as it has to reassure existing owners about the state of their system, while still providing hard evidence that this new hardware is worth the upgrade. Microsoft has muddied the waters with vague promises of its own platform as well, so there's a lot for the Japanese giant to think about. After the way this generation's gone, though, would you bet against it? We wouldn't.

  18. #38 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Templier, eu n-am inteles! Un rezumat in romana era pretios. Banuiesc ca nu numai pt mine. Sunt interesat de urmatorul PS si orice informatie e bine venita. Cu conditia sa o inteleg

  19. #39 SP
    Banned Templier's Avatar
    @cryyo
    nu eu am scris articolul ci am dat paste de unde l-am citit

  20. #40 SP
    Member Popae36's Avatar
    Eu cred ca neo va fi doar un ps 4 care va reda video in 4k,nu si jocuri.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Sony confirma compatibilitatea PS4-PS2 By trickz in forum Console News
    Replies: 12 Last Post: 14-12-2015, 21:43
  2. Sony confirma Jak & Daxter HD Collection By Tudoran in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 25-11-2011, 12:30
  3. Replies: 14 Last Post: 09-10-2008, 01:44

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts