Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 159

Thread: Nintendo lanseaza in sfarsit o noua consola!

  1. #21 SP
    Member snk2's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    EspiritusSanctus, hai sa incercam sa le luam punctual:

    1. In primul rand, oricat am incerca sa explicam partea asta (chiar daca ai detine cartridge-ul original), pe un emulator nu te joci titlul original. Nu intram in discutii despre piraterie and stuff like that... dar cred ca se intelege esentialul. Intrebarea "de ce as da 60$ cand as putea juca moka toate ROM-urile downloadate?" chiar nu isi are rostul aici.

    2. In al doilea rand, in comparatia ta ai aratat o clona de controller la 8$ (plus vreo 15$ shipping-ul). Nu stiu daca se poate compara cu originalul - inca n-am vazut nicio clona sa faca asta.

    3. Sunt 30 de jocuri. Daca pui la 10$ controllerul si vreo 30-40$ consola... iesi intre 0.5 si 0.75$ per joc. Si sunt chiar titluri grele acolo, pe care probabil o companie ca Sony le-ar vinde la 25-30$ (bucata).

    4. Tare as vrea sa vad (macar in poza) cum arata cineva care se joaca pe laptop cu controllerul acela... si asta pe WC! Aceasta imagine va fi cu siguranta tulburatoare... As intelege daca ar fi pe un emulator pe un smartphone... PC-ul in ecuatia asta nu stiu ce ar cauta.

    5. Nu in ultimul rand, e partea de nostalgie... de a retrai experienta NES. Eu unul de exp. sunt chiar curios cum va arata un joc de acum 30 de ani pe un TV de 50-60"... Oh, the feelings!

    P.S. Si sper ca jocurile sa nu fie "remake-uri", "remasterizari" sau mai stiu eu ce. Original 100% nene, sa se vada spranceana lui Mario cand sare pe ciuperca!
    Aceasta consola mai mult ca sigur va rula jocurile respective prin emulare. Doar nu crezi ca in cutie exista hardware-ul original de NES inbunatatit cu alimentare prin usb si un port HDMI? Asa ca pana la urma vei juca tot acele ROM-uri, sub o forma legala, lucru care se putea face pe Wii si pe Wii U de cativa ani buni, ceea ce ne duce la urmatorul punct:

    Daca esti curios cum arata jocuri de acum 30 ani pe TV de 60", poti vedea chiar acum: cumperi un joc de NES pe Virtual Console de pe Wii U si voila! vezi minunea (din cate stiu tu ai Wii U)

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Doar ca eu nu vreau sa ma joc pe Wii U, Virtual Console sau vreun emulator. Vreau pe NES! Aveam unul dar care din pacate a disparut fara urma. Acum am ocazia sa iau unul nou!

    P. S. Ca fapt divers daca le iei pe majoritatea de la Nintendo via VC, te va costa cu siguranta peste 100$. So yeah, i choose the *New NES!

  3. #23 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    nu ma asteptam la atata entuziasm pt jocurile astea de "casete" cred ca mai am pe undeva consola originala, dar eu nu ma mai joc nici pe 360 .. oricum , e bine ca vin si console remasterizate , se pare ca s-au prins fraierii ca nostalgia asta e buna la ceva

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    NES-ul n-a fost niciodata cu casete... Au avut acele cartridge-uri cu 60 sau 72 de pini. Stii tu, cele in care suflai cand nu mai mergea ceva

  5. #25 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Nostalgia se poate potoli extrem de simplu cum zicea cineva mai sus cu "n"-spe mii de emulatoare care merg si pe un telefon (sa nu zic ca sunt gamepaduri pt telefon). Iar adevarata nostalgie daca o ai iei consola originala. Daca eu am avut un zx specrum nu vreau acum un produs nou care sa faca ce facea spectrumul. Dat cum marketingul vinde eu zic ca vor avea ceva succes. Urmeaza sa apara tv-uri LCD in cutii de lemn pt nostalgici...doar ca nu e acelasi lucru.

  6. #26 SP
    Banned Templier's Avatar
    nu e pt toata lumea...

  7. #27 SP
    Member viezure's Avatar
    La banii astia merita fara doar si poate. Ganditi-va ca Nintendo vinde colectia de jocuri pe suport in forma de NES, in loc de dvd

  8. #28 SP
    Junior Member zEze's Avatar
    Nu prea vad rostul consolei; daca tot vrei jocurile originale, probabil ca vei vrea un NES adevarat cu acele jocuri.
    Asta nu insemna ca ca nu o voi cumpara

  9. #29 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    NES-ul n-a fost niciodata cu casete... Au avut acele cartridge-uri cu 60 sau 72 de pini. Stii tu, cele in care suflai cand nu mai mergea ceva
    Pai da, alea , alea casete le ziceam

  10. #30 SP
    Banned cryyo's Avatar
    In era teraflopilor, Nintendo da cu flit.

  11. #31 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Buun deci au crescut cu 50% actiunile Nintendo de la Pokemon GO, cred ca de la NES + nostalgici si nostalgie o sa mai puna 5 poate 10 procente la pretul unei actiuni dupa ce lanseaza bijuteria asta.

  12. #32 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Pai si cand zizeau ca au ei un plan dar nu vor sa faca si alti ca ei .. Lumea a inceput cu caterinca

  13. #33 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pentru cine are mai multi banuti de cheltuiala, mi se pare mult mai ok asa ceva - The Analogue Nt is the best NES that (a lot of) money can buy | Ars Technica

  14. #34 SP
    ACT
    Member ACT's Avatar
    ce stire grozava, acum pot sa se bucure si pustii ca mine de jocuri clasice..nici nu eram nascut cand au aparut jocruile despre care vorbiti voi. categoric o sa cumpar noua consola

  15. #35 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Attached Images Attached Images nesclassic1.jpg nesclassic2.jpg nesclassic3.jpg nesclassic4.jpg nesclassic5.jpg nesclassic6.jpg

  16. #36 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Dupa ce am ars cateva Terminator-uri cand eram pusti si citind aceasta stire, nostalgia m-a cuprins si o voi cumpara day one. Sunt 30 de jocuri, consola e 60 de euro (pentru Europa), mi se pare fair enough acest pachet. Macar stiu ca sar cu Mario cateva ore si tot e ceva!

  17. #37 SP
    Banned Venom's Avatar
    Asta-i o jucarie pentru colectionari. Cine are bani si pasiune s-o cumpere, s-o tina sigilata si s-o puna in vitrina. Acolo sunt mii de ore de joc. Nu m-as mai apuca de ele, nu cred ca mai am rabdarea necesara sa reiau ceva ce am jucat odata. Poate asa, sa le mai trec un pic prin revista.
    @ACT: daca ai jucat ultimul ZELDA iti spun eu ca nu o sa le mai joci pe alea de pe NES.
    Mie nu mi se mai pare piratare sa joci pe un emulator un joc de acu' 30 de ani.

  18. #38 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Cred ca placerea de a juca acele jocuri o vor avea doar cei care l-au jucat in copilarie, nu cred ca cineva din actuala generatie va duce la bun sfarsit unul din acele jocuri. Pur si simplu placera vine din nostalgie, iar un adevarat colectionar nu va lua o replica ci va dori consola originala din acei ani, cu cartrige-uri originale si legata la un tv crt nicidecum la un lcd. La fel cum un nostalgic de zx spectrum nu va lua o replica actualizata cu jocuri preinstalate ci va dori sa le incarce el de pe caseta pe un aparat original. Iar pt cine vrea sa isi reaminteasca si sa le joace cateva minute exista alte multe metode si nu e cu nimic superior cel care cumpara acea consola pe criterii de falsa onestitate in ce priveste pirateria unor jocuri de acu 30 de ani. Iar Nintendo prin strategia de marketing abordata consider ca nu speculeaza nostalgia ci alte trasaturi a caracterului uman si anume vanitatea si snobismul.

  19. #39 SP
    Member marv's Avatar
    vroiam sa incep si eu un mic rant, dar MRC a cam zis tot ce era de zis.

  20. #40 SP
    Banned Templier's Avatar
    atat de mult nitpicking !!!

    parca nici nu sunteti gameri pe cuvantul meu. se lanseaza o consola "retro" cu 30 jocuri la 60 $/E ! WTH ajungeti la genul asta de discutii

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Noua consola Nintendo: Nintendo 2DS By storm89shadow in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 12 Last Post: 16-10-2013, 15:44
  2. Replies: 7 Last Post: 26-10-2012, 03:06
  3. Apple lanseaza in sfarsit iPhone 5 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 45 Last Post: 17-09-2012, 18:49
  4. Pre-E3 Nintendo. Detalii privind noua consola! By BirauStefan in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 05-06-2012, 14:17
  5. Nintendo prezinta o noua consola... Wii U By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 38 Last Post: 10-06-2011, 03:21

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts