Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast
Results 61 to 80 of 100

Thread: Project Scorpio va fi prezentat pe 11 Iunie

  1. #61 SP
    Member eneea's Avatar
    ^ Subscriu la ce zice tudy. Cand Spencer se refera la PC, vrea sa zic in principal Windows Store (sau cum naiba se numeste mai nou).

  2. #62 SP
    Junior Member Secu86's Avatar
    Parerea mea este ca acest eco-sistem Windows - Xbox dauneaza in primul rand consolei, deoarece scad vanzarile de jocuri si eventual si excuslivitatile. Cred ca ar fi de bun augur sa renunte la el, sau sa-l refaca astfel incat sa fie cat mai bine. Din ce am citit pe alte forumuri, jocurile lansate prin Windows Store (precum Quantum Break, Forza Horizon 3) au fost prost optimizate, iar aplicatia in sine este praf.

    Apoi, mi-ar placea ca aceasta consola sa aiba la lansare cel putin 5 jocuri AAA si jocurile de pe Xbox One sa poata rula si pe aceasta, iar programul backwards compatible sa continue. Nu ma intereseaza chestii precum 4k (pentru un TV cu adevarat capabil si o diagonala acceptabila dai cel putin 6000-7000 lei).

    @Titi Berlogea: In romana, expresia 'makes sense' se traduce prin ,,are sens", nu ,,face sens" .

  3. #63 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Trebuie sa intelegeti ca Microsoft era in rahan pana in gat dupa plecarea lui Ballmer. A reusit omul ala sa faca praf mai toate diviziile care inainte mergeau bine. Si din ce a ramas a trebuit facut un "damage control". Practic au cam fost nevoiti sa puna mai toate oualele in acelasi cos. Cos care s-a numit (you know it): Windows 10! Acum ca Windows 10 e sanatos, voinic, vaccinat si isi poate purta singur de grija, sper ca si divizia de "entertainment" sa-si revina. Iar chestia asta o va face prin Scorpio. Or it will die trying!

    Acum, eu ma mai uit si pe forumurile si grupurile de discutii de pe-afara (in special US, UK). Si ma socheaza sa vad ca sunt arii intregi unde este FIX INVERS fata de ce vedem pe CG. Adica sunt majoritari fanii Xbox, fata de noi unde sunt cei cu Ps. La urma urmei, au reusit totusi sa vanda vre-o 30 de milioane de unitati (ma refer la Xbox One). Daca era un fail total, probabil ramanea pe la vreo 15 or so (precum Wii U). So, ce vroiam sa spun este ca Xbox inca are un fanbase destul de "sanatos". Daca vine Scorpio cu un pic peste PS4 (nu cred ca trebuie sa fie SF, e suficient sa fie cu 20% mai rapida), deja castiga pe partea jocurilor multiplatform. Prin urmare, nu mai are nevoie decat de exclusivitati. And that's all!

  4. #64 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu știu pe ce forumuri te uiți, eu am văzut invers, cred ca si de aceea s-a vândut PS4, 2 la 1. Eu de-abia astept E3, nu pentru Scorpio, pentru Microsoft, vreau sa vad ce jocuri anunță. Vreau să văd ca au curaj, așa cum au avut alții. Sa încerce si ip-uri noi. La Sony, după continuări celebre am văzut și idei noi, care m-au prins. Jocuri bune și exclusive, de asta are nevoie Microsoft, chiar și fanii Sony, altfel... Sony are nevoie de Microsoft, Microsoft de Sony. Uite cum e acum cu AMD și procesoarele noi, cine are de câștigat cel mai mult? Noi!!!

  5. #65 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Nu știu pe ce forumuri te uiți, eu am văzut invers, cred ca de aceea s-a vândut PS4, 2 la 1
    Aproximativ cam da, era vreo 28 milioane la 56 milioane acum vreo luna. Probabil pana in Iunie, dupa un semestru 1 bun (si este pentru Sony) raportul se va duce la 2,3:1 sau chiar 2,5:1.
    Nimeni nu poate sa ma contrazica cand spun ca la E3 in 2013 Microsoft s-au impuscati singuri in picior inaintea inceperii cursei pentru cea mai vanduta consola. Kinect obligatoriu in pachet, on-line only, no sh games, bla...bla frikin bla....
    Si au ajuns sa scoata Kinect, sa mearga off-line, sa fie sh games PLUS Backwards de 360...schimbat dashboardul...etc. Potential de redresare au, ramane de vazut lansarea Scorpio daca o vor face cum trebuie!

    ---------- Post added 24-02-2017 at 12:58 ----------

    PS ce vroiam sa spun dar am uitat: vad ca multi oameni, pe diferite forumuri de afara sau intern CRED cu tarie doua lucruri:
    - va avea hardware vechi, dar actualizat - imposibil sa duci Jaguarul ala obosit (inca de la lansare era obosit ) in 6 Teraflopi
    - va avea CPU gen Ryzen si GPU gen. Vega - imposibil din nou, pretul final al consolei ar fi in high end PC, probleme cu dimensiunea mica, airflow....multe belele care vi le puteti imagina singuri...
    Parerea mea e ca Microsoft + AMD vor veni cu hardware actualizat pe noile APU-uri “Raven Ridge” pe care AMD le va lansa in cursul acestui an. PUNCT! Plus GDDR5, plus un SSHD intern (asa cum au pe Elite) pe SATA 3!!!! Nu avioane si nici rable, ci undeva intre...

  6. #66 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dant3: In mod normal e asa cum zici tu, dar prin Murica e plin de "Praise Xbox"... Stiu ca mi-am luat si un block pe un grup pe FB pt. ca am incercat sa contra-argumentez una-alta.

    Cate despre new IP's, astea cred ca si le doreste toata lumea. Dar tare mi-e ca Microsoft se va baza mai mult pe hardware mai puternic, backward compatibility, multimedia features, better multiplatform games experience si treaba cu "exclusive on Xbox and PC". Si s-ar putea sa le fie suficient.

  7. #67 SP
    Member eneea's Avatar
    Si totusi si-n America e mai bine vandut PS4, foarte putine luni a avut X1 cand a vandut mai bine.
    Clar ca ti-ai luat ban, ca multi americani sunt destul de ultra-nationalisti si vad X1 ca produs american si PS ca produs japonez, desi toate piesele sunt facute in China )

  8. #68 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Citesc, cumva ma uimesc, parca n-ar vrea bani astia de la M$.. tot nu inteleg daca mai au de gand sau nu sa aiba jocuri exclusive XBOX (ca tot mentionam pe pagina anterioara de gargara jocuri exclusive dar nu prea, doar gen "Win10 exclusive").

    Am dat din greseala peste acest articol. Nu ar fi fost o idee buna pentru ei sa continue colaborarea cu Insomniac Games?
    "Sunset Overdrive" a fost unul din cele mai laudatate, apreciate SI excluisve jocuri XBOX.
    De drama "Scalebound" stim cu totii.. astea sunt doar cateva "stiri" recente.
    Nu dau semnale deloc OK oamenilor. Sa nu mai incepem si cu zvonurile legate de Win10 si jocurile ce ruleaza pe acesta, dar doar pe PC nu si pe XBOX? Pe amandoua? ce va fi pana la urma? cu VR la fel. Haos!
    Ok, inteleg, piata asta e dinamica, dar nu poti sa te astepti sa vinzi daca nu arati ce vrei sa vinzi.. sau nu esti coerent in ceea ce priveste strategia ta pe termen scurt si mediu (pe termen lung nici nu mai incape vorba).

    De dat cotita, o dam usor.. dar unde se indreapta de fapt M$ cu al lor XBOX? Eu asta tot nu inteleg. Degeaba stai pe Twitter toata ziua, si anunti in fiecare an ca "va fi cel mai bun an de pana acum".. risti sa ajungi ca "Ion cu lupul" (damage control, or not, gata suntem in 2017, trezeste-te M$! oamenii sunt pregatiti sa arunce cu bani si voi "dormiti in papusoi").

    In fine, sa vedem cum se va sfarsi episodul Scorpio. Sa nu fie si asta un "jack of all trades", pe sistemul "multimedia center" sau ceva de genul si-au terminat balciul. Sunt foarte curios.

    PS: este foarte trist cum vede M$ bucata asta de lume. Mai exista si alte contiente, ar trebui sa mai faca baietii si niste studii de piata, niste calcule, niste vizite, s-au schimbat vremurile. Greu.

  9. #69 SP
    Junior Member cristimunte's Avatar
    O sa avem si jocuri,abia astept sea of thieves in 4k.

  10. #70 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si poate in sfarsit vom avea Minesweeper pt. console. In 4K!

  11. #71 SP
    Member eneea's Avatar
    @ Encman: Din cate stiu MS a declarat ca toate jocurile exclusive de prin 2016 incolo vor rula si pe Win10. Sunset Overdrive a aaprut inainte de acea data si de-aia nu-l vedem pe Win10, ca veni vorba de jocul asta, din pacate Sunset nu a rupt gura targului la vanzari si cred ca de-asta nu s-a mai continuat colaborarea cu Insomniac.
    Despre VR nu a fost niciodata vorba pe Xbox, eu faceau ceva relcama la AR (augmented reality), dar n-am intels daca era si Xboxu in plan, sau doar Win10.
    Concluzia mea e ca Xboxu se transforma intr-o consola doar de jocuri muti-paltform cu cate-un sughit de Gears-Halo-Forza. Don Matrick can burn in hell

  12. #72 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    Eu nu inteleg care e problema cu faptul ca se lanseaza atat pe Xbox cat si pe PC, e aceeasi chestie pe care o face Sony cu Vita.
    De altfel majoritatea producatorilor japonezi aduc titluri de PS3/PS4 pe PC, pentru ca nu pot sa mai ignore paltforma si sa piarda vanzari. Seria Hyperdimension Neptunia se vinde excelent pe PC, dovada ca dupa un inceput timid au adus aproape toate titlurile pe paltforma.
    Xbox One pluseaza foarte mult ca media player, 1080p, 4K, streaming. Voi doar va jucati?

    Exclusivitatile incep sa devina time exclusiv sau sa dispara cu totul. E un lucru idiot, e ca si cum ai vrei sa vinzi o masina doar intr-o tara in loc de trei. Vreti sa se incapataneze ca idioti de la Nintendo? Care abia acum aduc cateva jocuri pe iOS si Android dupa succesul Pokémon Go.

  13. #73 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Daca apar toate jocurile pe PC, majoritatea isi vor cumpăra PC. Daca majoritatea vor cumpăra PC, industria consolelor va falimenta sau se va restrânge mult. Mai departe băieții vor realiza cat de ușor se folosește un torrent si toată lumea primește jocuri gratis, iar producătorii nu vor mai face destul profit cat sa mențină calitatea titlurilor AAA.

    #teoriaconspirației

  14. #74 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Bwahahaha, auzi ca ignorand piata de PC, Sony pierde vanzari

    De unde le scoateti ma? S-a vandut GTA 5 pe console in peste 50mil de bucati. Pe PC nici 1.5 mil nu s-au vandut.

  15. #75 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Inca mai dati frimituri trolului?

  16. #76 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Din partea mea sa se scoată toate jocurile pe PC, eu unul nu ma mai întorc la instalat de drivere si pierdut o grămadă de timp cu setările grafice pt a obține echilibrul perfect între fps si eyecandy. Consola e perfecta, bag discul si dau play, dupa ce se instalează eventualele update-uri. Singura setare pe care o fac la jocuri e sa activez subtitrările.

  17. #77 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by bicky1310 View Post
    Din partea mea sa se scoată toate jocurile pe PC, eu unul nu ma mai întorc la instalat de drivere si pierdut o grămadă de timp cu setările grafice pt a obține echilibrul perfect între fps si eyecandy. Consola e perfecta, bag discul si dau play, dupa ce se instalează eventualele update-uri. Singura setare pe care o fac la jocuri e sa activez subtitrările.
    +1 din partea mea plus un Thanks.
    FIX din aceasta cauza am ajuns sa am 2 console (asa zise next gen) si un amarat de PC cu dual core plus un GPU incapabil sa afiseze macar desktopul in 4k, daramite filme sau jocuri.
    Eu unul consider ca daca iti place sa te joci confortabil nu iti ramane decat sa ai un PS4 pentru exclusivele Sony si un Xbox pentru "exclusivele Xbox/Windows 10". PC-ul este inexistent pentru mine pe partea de entertainment.

  18. #78 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    ^Daca apar toate jocurile pe PC, majoritatea isi vor cumpăra PC. Daca majoritatea vor cumpăra PC, industria consolelor va falimenta sau se va restrânge mult. Mai departe băieții vor realiza cat de ușor se folosește un torrent si toată lumea primește jocuri gratis, iar producătorii nu vor mai face destul profit cat sa mențină calitatea titlurilor AAA.

    #teoriaconspirației
    Eu am piratat la greu jocurile cand eram mic,pentru ca nu imi permiteam sa le cumpar pe toate si nu constientizam avantajele celor cumparate, actualizari,salvari in cloud,usurinta in instalare etc. Bine atunci nu exista Steam-ul sau nu era la nivelul la care e azi plus ca nu aveam un job.
    Am cumparat in ultimi 2 ani cat nu am cumparat in 20 de ani, cred ca am 300+ jocuri pe PC, numai am nici un joc piratat.

  19. #79 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^ Eu azi am mancat un sandwich, rezulta ca foamea globala nu exista.

  20. #80 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    +1 din partea mea plus un Thanks.
    Eu unul consider ca daca iti place sa te joci confortabil nu iti ramane decat sa ai un PS4 pentru exclusivele Sony si un Xbox pentru "exclusivele Xbox/Windows 10". PC-ul este inexistent pentru mine pe partea de entertainment.
    Asta e gluma sau? RTS-uri nu ai nici o sansa sa joci iar FPS cu gamepade-ul de consola sunt o gluma proasta, nu ai precizia si rapiditatea unui mouse. Din contra pe PC libraria de jocuri e imensa si iti alegi tu cel mai bun controller: mouse, gamepad, joystick, volan .
    Consolele le-am luat pentru RPG-uri si filme. De exemplu seria Bioshock care imi place foarte mult e varza ca si control fata de PC.

    Avantajul consolei(care e de fapt un PC) e teoretic optimizarea mai buna si lipsa batailor de cap la instalare(care a cam fost eliminata de Steam) dar te lovesti rapid de limitarea hardware in jocurile AAA, nici macar 30 de FPS nu pot mentine constant si de catalogul mult mai restrans. Sunt mult jocuri indie foarte tari pentru care nu iti trebuie cine stie ce calculator puternic...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Xbox One X By Dant3 in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 1658 Last Post: 25-08-2020, 17:57
  2. Corvette a prezentat noul C6.R GT2 By ffocus in forum Auto & Moto
    Replies: 3 Last Post: 07-08-2009, 18:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts