Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: Final Fantasy 13 Japan release date

  1. #1 SP
    Senior Member erik95's Avatar

    Final Fantasy 13 Japan release date

    Mult asteptatul JRPG al celor de la Square Enix, Final Fantasy XIII, va fi lansat in Japonia pe 17 decembrie 2009. In Japonia jocul va fi lansat exclusiv pentru Playstation 3. In celelalte teritorii, Final Fantasy XIII va fi multiplatform, urmand sa fie lansat simultan pentru Playstation 3 si Xbox 360. Versiunea de Xbox 360 va fi lansata pe 3 DVD-DL. Din pacate aceasta versiune a afectat versiunea de Playstation 3, in versiunea europeana nu vor exista voci in japoneza. Jocul va fi lansat in America de Nord si Europa in primavara anului 2010
    Attached Images Attached Images dfbe4e5a1d8e4f7b2adf340503545134.jpg

  2. #2 SP
    Banned Overlord73's Avatar
    Au stricat tot farmecul acestei serii cu acest joc
    Cel mai bine pentru noi detinatori de PS3 ar trebuie sa asteptam FF Versus 13.Macar jocul ala nu va fi castrat ca sa poata fi jucat si de altii.

  3. #3 SP
    Ike
    Member Ike's Avatar
    De ce? L-a jucat cineva si a dat de inteles acest lucru?

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...negru ăla strică tot!

    Nu-s rasist dar...n-are ce căuta �n joc. C�nd am văzut trailerul �n care vorbește el japoneză...aoleo!

    ...�n rest TOTUL e GG!

    *p.s.

    Știu foarte bine că-n Final Fantasy VII a mai existat un personaj de culoare...dar atunci chiar s-a meritat (se mula �n peisaj ca să zic așa...), dar acum...serios e aiurea.

  5. #5 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Ooo da, si eu imi audc aminte de personajul de culoare,numele lui era Barret.

  6. #6 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by Psicho View Post
    Au stricat tot farmecul acestei serii cu acest joc
    Cel mai bine pentru noi detinatori de PS3 ar trebuie sa asteptam FF Versus 13.Macar jocul ala nu va fi castrat ca sa poata fi jucat si de altii.
    Exact. Imi aduc aminte de jocurile pe SNES, GBA, Nintendo DS sau PSP.

    Niste adevarate porcarii facute de Square Enix. Cum naiba s-or fi gandit ca pot sa faca jocuri intr-un spatiu atat de mic.
    Trebuiau sa faca totul pe PS3, sa se lafaie in spatiu si sa se excite fanboii usor ca au parte de un joc ne-castrat.

  7. #7 SP
    Member GuCOZA's Avatar
    Quote Originally Posted by Psicho View Post
    Au stricat tot farmecul acestei serii cu acest joc
    Cel mai bine pentru noi detinatori de PS3 ar trebuie sa asteptam FF Versus 13.Macar jocul ala nu va fi castrat ca sa poata fi jucat si de altii.
    Epic ! cat fanboyism
    Ontopic , faptul ca sau scos vocile japoneze din joc nu inseamna ca acest joc a fost "castrat", ci doar a fost putin modificat ptr. a putea fi jucat si de altii

  8. #8 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by GuCOZA View Post
    Epic ! cat fanboyism
    Ontopic , faptul ca sau scos vocile japoneze din joc nu inseamna ca acest joc a fost "castrat", ci doar a fost putin modificat ptr. a putea fi jucat si de altii
    E nemultumit ca au schimbat versiunea de PS3 ca sa fie versiunile identice. Nu era nemultumit daca versiunea de X360 ar fi fost asa, iar cea de PS3 sa fie neschimbata. Si nu e vorba doar de voci

    Contrary to what Square Enix would have us believe: FFXIII PS3 IS compromised - PC Gaming, PlayStation, Wii, Nintendo DS, Xbox 360, News, Reviews, Downloads, Custom Apps, Homebrew and much more.

  9. #9 SP
    Member collector's Avatar
    Sunt un mare fan al TBS si in general strategii , dar pe mine seria final fantasy nu m-a atras niciodata , o sa-i zic ''pas'' ptr ca pur si simplu nu imi place genul

  10. #10 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Argumentele respective sunt de la fanboy pentru fanboy.

    Povestea, formula de gameplay, adancimea personajelor NU se modifica. Daca voi credeti ca jocul va fi prost doar din cauza ca intr-un anumit act din poveste veti avea mai multe side-quests decat in altul (care oricum nu influenteaza firul narativ cu nimic) atunci e clar cu ce consola "fraternizat" si din ce motive.

    Lost Odyssey (pe care oricum n-aveati cum sa-l jucati) avea exact cum scrie in articol - mai multe sidequests pe discul patru. Dar asta nu face jocul cu nimic mai prost. Dimpotriva, actiunea jocului te face sa simti nevoia de a face side-quests inainte de terminarea jocului - astfel ca putem considera chiar inteligenta miscarea.

    Cat despre dialogurile in japoneza, nu am auzit pana acum nici un comentariu de la SQE care sa nege aparitia vreunui DLC cu ele.

    E cale lunga si multa ignoranta pana la a numi un joc "compromis" doar dupa motivele enumerate mai sus. Mai ales ca vorbim in mare parte doar de speculatii. S-a declarat vreodata ca jocul e gata pe PS3 dar ca nu-l lanseaza pentru ca trebuie sa-l "strice" ca sa fie la fel ca pe 360. Programarea unui joc se face on-going, se adapteaza din mers. Nimeni altcineva nu stie cum arata jocul, dar toti stiu ca nu mai e ca inainte (un inainte care n-a existat niciodata).

    Tin sa cred totusi ca toate aceste "declaratii" sunt mana celor de la marketing de la Square Enix.
    FF XIII e FF XIII - se va vinde oricum, mai ales ca e multi-platform. Ei trebuiau sa vanda 2 jocuri la acelasi install-base, insa un client care vrea sa aiba diversitate cu siguranta n-ar fi ales sa le cumpere pe amandoua intr-o perioada apropiata de timp.
    Astfel ca au inceput sa pompeze astfel de speculatii in asa fel incat posesorii de PS3 sa-si doreasca mult mai mult VS XIII. Achievement unlocked - fanboys alerted.

    Dragi posesori de PS3, puneti-va intrebarea asa (cum probabil si-au pus-o si cei de la Square Enix inainte sa semneze hartia diavolului cu Microsoft): Daca ati avea de ales intre FF XIII si FF VS XIII, stiind ca oricum doar voi aveti acces la ele insa nu dispuneti de buget pt amandoua - pe care l-ati fi cumparat?

    Sunt sigur ca ambele jocuri vor fi de calitate. La urma urmei... sunt facute de aceeasi oameni.

  11. #11 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Versiunea internationala apare in Martie 2010

  12. #12 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Quote Originally Posted by Psicho View Post
    Au stricat tot farmecul acestei serii cu acest joc
    Cel mai bine pentru noi detinatori de PS3 ar trebuie sa asteptam FF Versus 13.Macar jocul ala nu va fi castrat ca sa poata fi jucat si de altii.
    Ce terminat ! Sunt multi ca tine pe PSN ?

  13. #13 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Nu cred ca are rost sa incepi sa jignesti...omu' si-a spus o parere....

    On topic : cu totusi ca au scos dialogu in japoneza ..si cu totusi ca o sa avem acces la unele sidequest-uri doar dupa ce terminam jocul...eu tot il cumpar.Si trebuie sa fiu de acord cu ronan la faza cu negroteiu ...un negru cu o pasare pe cap...ca o nuca in perete.In ff7 barret se incadra de minune.Aici nu se incadreaza deloc.
    Si de ce e poza cu Noctis din ff 13 versus daca stirea e despre ff 13?

  14. #14 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Nu te lua dupa tot ce spune Ronan. La fel zicea si de RE5 ca o sa fie naspa, ca ce-i cu zombie pe motocicleta, etc.
    Dupa ce a jucat jocul si a vazut povestea - era ceva gen - ce bine se incadreaza in poveste, super joc, 1000/1000, wooo-woooo!, etc.

    Hai sa asteptam sa vedem ce si cum facem prin joc si dupa aia sa-l criticam pe fraier (fraier as in negru, nu ma refer la Ronan )

  15. #15 SP
    Senior Member DevilBringer's Avatar
    Care e diferenta dintre FF XIII si VS XIII ?

  16. #16 SP
    Banned Overlord73's Avatar
    Adica? Te referi la stilul de joc?

  17. #17 SP
    Member slabunator's Avatar
    Quote Originally Posted by DevilBringer View Post
    Care e diferenta dintre FF XIII si VS XIII ?
    sunt 2 jocuri diferite. primul fiind un turned based strategy rpg, multyplatform xbox360/ps3 iar al doilea, din ce am inteles, va fii un fel de action rpg (real-time) exclusiv ps3.

    p.s.: poza e din ff13 versus de fapt.

  18. #18 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by aallex View Post
    sunt 2 jocuri diferite. primul fiind un turned based strategy rpg, multyplatform xbox360/ps3 iar al doilea, din ce am inteles, va fii un fel de action rpg (real-time) exclusiv ps3.

    p.s.: poza e din ff13 versus de fapt.
    chiar am vrut sa zic ca asta ii tipu din FF XIII VS nu FF XIII .
    si btw zic ca e prea devreme sa ziceti daca se potriveste negru ala sau nu in joc . inca nu l-am jucat lol . si nu stim exact povestea . am fi putut zice si acu 10 ani cand aparea FF 7 ca ce cauta un negru in joc ? si ca ar terbui scos . uite ca Barret a fost foarte bine primit de catre fani si poate asa o sa se intample si cu tipu nou . Poate dupa juma de an de la lansarea jocului o sa incepem sa il laudam ca ii unu dintre cele mai bune personaje din joc si ca ii foarte bine ca l-au bagat in joc

  19. #19 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Dupa ce a jucat jocul si a vazut povestea - era ceva gen - ce bine se incadreaza in poveste, super joc, 1000/1000, wooo-woooo!, etc.
    //offtopic:

    ...niciodată n-am lăudat acel joc. E o prostie și...chiar nu respectă povestea seriei - am scris undeva pe forum toată povestea (să nu vorbesc de DLC...).

    (cine vrea să discutăm pe această temă �l aștept pe topicul dedicat jocului).

    Că l-am terminat...asta e altă poveste. Eu termin orice joc, că-mi place că nu-mi place (ba chiar le și cumpăr).

  20. #20 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Eu termin orice joc, că-mi place că nu-mi place (ba chiar le și cumpăr).
    esti criminal omule . cumperi si termini jocu si de ii o porcarie de joc ?

    On: FF sigur no sa fie o porcarie . mereu a avut succes si acuma ca e multi-platform se pot bucura si posesorii de xbox de minunatia asta de joc

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 03-07-2013, 09:43
  2. Replies: 5 Last Post: 21-03-2013, 19:43
  3. Replies: 0 Last Post: 25-10-2011, 13:09
  4. Replies: 6 Last Post: 03-06-2009, 12:36

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts