Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 8 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 159

Thread: Nintendo lanseaza in sfarsit o noua consola!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Nintendo lanseaza in sfarsit o noua consola!

    In ultima vreme gurile rele spun ca Nintendo si-a pierdut undeva pe drum din originalitate si inovatie, ca a uitat ce i-a facut sa vanda atat de multe unitati. Eu unul as fi mai putin vehement si as spune ca a fost doar o mica problema cu Wii U-ul, dar in rest Nintendo ramane in aceeasi pozitie (pe care multi o si urasc dealtfel). Astfel, dupa succesul avut cu Pokémon Go (care in doar cateva zile le-a adus cateva miliarde de dolari profit), Nintendo pare ca a intrat intr-o perioada nostalgica, iar noua lor consola este nici mai mult nici mai putin decat (eh, la asta nu va asteptati), 100% Retro!

    Da, noua consola de la Nintendo se numeste NES Classic Edition, se va lansa pe 11 Noiembrie 2016, va costa aproximativ 59.99$ si va veni cu 30 de jocuri clasice preinstalate (voi posta lista completa imediat). Desi este 100% retro, nu putea ca in 2016 sa nu vina cu cateva imbunatatiri la design-ul din 1983 (daca nu ma insel). Astfel, pe langa miniaturizare, aceasta va avea iesire HDMI si va veni la pachet cu un controller Classic Edition (veti putea cumpara inca un controller pentru 10$). Totodata veti putea sa conectati controllerul la un Wii Remote, in caz ca sunteti mai putin nostalgici.

    Nu pot sa spun decat ca ma distreaza ceea ce se intampla. Microsoft anunta nebunii gen Project Scorpio, Sony vine cu Morpheus VR, Project Neo... iar Nintendo ce face? Se urca in masina timpului si mai aduce un NES! Nu poti sa nu-i admiri pentru asemenea curaj! Si da, voi cumpara si eu consola!

    Titlurile incluse in pachet sunt urmatoarele:
    • Balloon Fight
    • BUBBLE BOBBLE
    • Castlevania
    • Castlevania II: Simon’s Quest
    • Donkey Kong
    • Donkey Kong Jr.
    • DOUBLE DRAGON II: THE REVENGE
    • Dr. Mario
    • Excitebike
    • FINAL FANTASY
    • Galaga
    • GHOSTS’N GOBLINS
    • GRADIUS
    • Ice Climber
    • Kid Icarus
    • Kirby’s Adventure
    • Mario Bros.
    • MEGA MAN® 2
    • Metroid
    • NINJA GAIDEN
    • PAC-MAN
    • Punch-Out!! Featuring Mr. Dream
    • StarTropics
    • SUPER C
    • Super Mario Bros.
    • Super Mario Bros. 2
    • Super Mario Bros. 3
    • TECMO BOWL
    • The Legend of Zelda
    • Zelda II: The Adventure of Link
    Nu-i rau, pentru 60$, nu? Intrebare de baraj: will you buy one?
    Attached Images Attached Images nes_classic-1.jpg nes_classic-2.jpg

  2. #2 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Day one buy

  3. #3 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    indeed

  4. #4 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Banii mei sunt in buzunarul lor. Hai, Nintendo, du-te si cumpara-ti ceva frumos!

  5. #5 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Shut up and take my money!


    Sent from my iPad using Tapatalk

  6. #6 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu am venit cu intenția de a fi pe invers in discuție, dar imi poate explic cineva care e motivul din spatele entuziasmului?

    Emulator, controller, ma pot juca toate jocurile de NES, nu doar 30, la $8. Si e mai comod la laptop decat sa mai tin o consola.

  7. #7 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    ^ Probabil esti mic in anishori...its a nostalgic thing..

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cum sa compari un emulator cu o consola reala? Te joci de pe laptop? Pai atunci scuza-i pe Nintendo ca nu poti juca Donkey Kong de pe WC cum poti de pe emulatorul de pe laptop.

  9. #9 SP
    Member dani20's Avatar
    N-aș putea să precizez exact motivul entuziasmului, dar abia aștept să apară . O cumpăr imediat ce va fi disponibilă

  10. #10 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Cum sa compari un emulator cu o consola reala? Te joci de pe laptop? Pai atunci scuza-i pe Nintendo ca nu poti juca Donkey Kong de pe WC cum poti de pe emulatorul de pe laptop.
    Chill dude. Care e diferenta intre un emulator si consola reala? In afara de multitudinea de setari puse la dispozitie de emulator.
    Da, de pe laptop, ca poate cineva din familie foloseste televizorul in momentul respectiv, deh, nu traiesc singur. Si chiar si daca as vrea sa joc pe WC, tot ar fi un avantaj al emulatorului, pentru ca pe langa jucatul din fotoliu are ceva in plus.

  11. #11 SP
    Hyp
    -= Nemuritor si rece =- Hyp's Avatar
    Intrebarea multora cred ca e acum..unde pot face precomanda? Consola asta costa cat joc la lansare de ps4/xbox..
    Aur curat ptr nostalgigi
    Deabia astept sa bag un mario

  12. #12 SP
    Member miculas10's Avatar
    Pretul cam mare un pic ,dar este jocuri bune pe ele , nu cred ca la noi in magazin 250 ron sa fie , daja vad pe emag si altex sa fei pretul dublu .

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    EspiritusSanctus, hai sa incercam sa le luam punctual:

    1. In primul rand, oricat am incerca sa explicam partea asta (chiar daca ai detine cartridge-ul original), pe un emulator nu te joci titlul original. Nu intram in discutii despre piraterie and stuff like that... dar cred ca se intelege esentialul. Intrebarea "de ce as da 60$ cand as putea juca moka toate ROM-urile downloadate?" chiar nu isi are rostul aici.

    2. In al doilea rand, in comparatia ta ai aratat o clona de controller la 8$ (plus vreo 15$ shipping-ul). Nu stiu daca se poate compara cu originalul - inca n-am vazut nicio clona sa faca asta.

    3. Sunt 30 de jocuri. Daca pui la 10$ controllerul si vreo 30-40$ consola... iesi intre 0.5 si 0.75$ per joc. Si sunt chiar titluri grele acolo, pe care probabil o companie ca Sony le-ar vinde la 25-30$ (bucata).

    4. Tare as vrea sa vad (macar in poza) cum arata cineva care se joaca pe laptop cu controllerul acela... si asta pe WC! Aceasta imagine va fi cu siguranta tulburatoare... As intelege daca ar fi pe un emulator pe un smartphone... PC-ul in ecuatia asta nu stiu ce ar cauta.

    5. Nu in ultimul rand, e partea de nostalgie... de a retrai experienta NES. Eu unul de exp. sunt chiar curios cum va arata un joc de acum 30 de ani pe un TV de 50-60"... Oh, the feelings!

    P.S. Si sper ca jocurile sa nu fie "remake-uri", "remasterizari" sau mai stiu eu ce. Original 100% nene, sa se vada spranceana lui Mario cand sare pe ciuperca!

  14. #14 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Am postat si pe aria Retro mai devreme, foarte interesant, am fost surprins sa vad asa ceva.
    In alta ordine de idei, sunt curios daca mai pot face bataturi la degete...

  15. #15 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Nu stiu de ce de cate ori zicea cineva cate ceva despre Nintendo ca nu isi revine ca sunt in lumea lor, ba unii ca miscare proasta sa inchiriezi spatiu la E3 si sa dedici unui singur joc, ba altii ca nu stiu ce, nu stiu cum, aveam imaginea asta in cap cu gandul la viitor: priviti
    Nintendo Acum


    Day one buy daca ramane pretul recomandat de 60euro la noi.

  16. #16 SP
    Banned Templier's Avatar
    Announced this morning to much fanfare, the classic-playing mini-NES is an exciting prospect for both old and new Nintendo fans. It’s a $60 device that plays 30 classic NES games ranging from Final Fantasy to Super Mario Bros. If you don’t like that list, you’re out of luck: Nintendo says this mini NES won’t be getting other games even after launch.

    Addressing some of my questions today, a Nintendo spokesperson said that the console won’t be able to connect to the internet and that the company has no plans to support it with new NES games in the future. Also, in case you were wondering, the cartridge slot doesn’t actually open!

    Our questions and Nintendo’s answers:

    Will the mini-NES be able to connect to the internet?

    No. The console is a standalone device, so it cannot connect to the internet or any external storage devices. The game lineup was chosen to provide a diverse mix of popular and recognizable NES games that appeal to a wide variety of players. Everyone should be able to find multiple games to enjoy.

    On the same note: does Nintendo plan to sell other NES games for the mini-NES beyond the 30 it comes preloaded with?

    No. The console is a standalone device, so it cannot connect to the internet or any external storage devices. The 30 games included with the system were chosen to provide a wide variety of top-quality, long-lasting game-play experiences.

    Are there plans for other mini-consoles, like a mini-SNES or mini-N64?

    We have nothing to announce at this time.

    Just because people have been asking: safe to say it can’t play old cartridges, right? (Based on the image it looks like an NES cartridge would have around the same width as the entire console.) Does it open up at all?

    The console does not use physical media and therefore the Chamber Lid does not open.

  17. #17 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am vaga impresia ca dupa un timp va fi sparta si o sa mai poti adauga jocuri in format digital pe ea.

  18. #18 SP
    Junior Member cristi1910's Avatar
    In perioada jocurilor remasterizate, incep sa apara consolele remasterizate .

  19. #19 SP
    Member eneea's Avatar
    Dadada, abia astept sa se lanseze. Sunt unul dintre aceia care nu s-au bucurat de un NES la vremea lui, prima consola fiind copia Terminator. Si nu-mi ivne sa cred ca pretul e doar 60 de dolari, probabil in Europa ajunge cu 60 de Euro. Daca altexu & co il vind la mai mult de 300 de lei ar trebui sa le fie rusine

  20. #20 SP
    Member Leni's Avatar
    Must buy din prima zi cu cotroller extra. Sper doar sa apara si in Europa, iar pretul sa fie macar comparabil cu cel din US

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 8 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Noua consola Nintendo: Nintendo 2DS By storm89shadow in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 12 Last Post: 16-10-2013, 15:44
  2. Replies: 7 Last Post: 26-10-2012, 03:06
  3. Apple lanseaza in sfarsit iPhone 5 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 45 Last Post: 17-09-2012, 18:49
  4. Pre-E3 Nintendo. Detalii privind noua consola! By BirauStefan in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 05-06-2012, 14:17
  5. Nintendo prezinta o noua consola... Wii U By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 38 Last Post: 10-06-2011, 03:21

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts