Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Far Cry 2 va rula la 720p dar nu cu 60fps constant

  1. #1 SP
    Senior Member Bobby's Avatar

    Far Cry 2 va rula la 720p dar nu cu 60fps constant

    Multi cred ca si-au pus intrebarea daca Far Cry 2 la grafica si feeling-ul pe care ni-l promite va putea fi rulat la 60fps. Aici am o vestea buna si una rea. Cea buna este ca jocul va fi la o rezolutie de 720p. Vestea proasta este ca nu va putea fi rulat constant cu 60fps, lucru confirmat chiar de producer-ul Richard Gaetan. Ce sa alegem? 60fps constant sau iarba dinamica ce poate lua foc, copaci ce pot fi distrusi, distrugere totala oriunde intr-o lume uriasa? Eu sincer prefer a2a varianta.
    We wish it would be 60 frames a second, but no. With the world so big � even in multiplayer the biggest maps are pretty huge � the dynamic grass that can catch on fire, the trees that can be destroyed, the vehicles in there as well, there�s so much going on that no, we�re not at 60 frames per second.
    Attached Images Attached Images far_cry_2_2.jpg

  2. #2 SP
    Member ciypriyan's Avatar
    me too

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu as dori ca Far Cry 3 sa nu mai fie shooter (prea multe aparute in ultima vreme, si parca e pacat de natura aia din spate cand te concentrezi numai cum sa-i tragi una AI-ului in scafarlie). Se poate ?

  4. #4 SP
    Junior Member pheidippides's Avatar
    da, exact acelasi sentiment in am si eu. cand m-am jucat star wars f. u., am stat, la inceput, sa ma uit prin jur la ce se petrecea cu navele, plus ca m-am apucat sa studiez iarba si cum cad copacii

  5. #5 SP
    Member collector's Avatar
    gta 4 n-are nici 720 p , si nici 60 fps .. (25-30 , chiar si mai rau) .

  6. #6 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    La ce ofera jocul nici nu ma asteptam sa ruleze la 60fps.

  7. #7 SP
    Junior Member nexaddo's Avatar
    daca merge la 30fps constant eu sunt fericit....cam ce calculator ti-ar trebuii sa rulezi Farcry2 la 30fps la o rezolutie de 1289x720?! raspunsul...unu mai scump de 7mil cat costa un x360 acu.

  8. #8 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    oricum omul nu vede mai mult de 28 de FPS-uri deci pana la urma important e sa fie totul fluent si sa nu ne mai adancim atat de mult in statistici.

  9. #9 SP
    Member collector's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    oricum omul nu vede mai mult de 28 de FPS-uri deci pana la urma important e sa fie totul fluent si sa nu ne mai adancim atat de mult in statistici.
    gresit ... ochiul nu are ''fpsuri'' , nu este electronic , vede mai mult de 60 chiar , dar depinde de multi factori ...

  10. #10 SP
    Member SiCK's Avatar
    Orice peste 30fps e dar din ceruri.
    Eu ma mir ca se vorbeste de 60fps,jocul asta prezinta 50km patrati,FFS.Deci intr-adevar e o veste buna.

  11. #11 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by collector View Post
    gresit ... ochiul nu are ''fpsuri'' , nu este electronic , vede mai mult de 60 chiar , dar depinde de multi factori ...
    fps = frame-uri pe secunda adica cadre de miscare pe secunda. Ce treaba are numarul de cadre pe secunda asimilat cu electronica?
    Depinde intr-adevar de multi factori, dar acesti factori se restrang cand vine vorba de faptul ca stai in fata unui ecran. Ochiul poate distinge mai mult dar NU atunci cand te joci sau te uiti la film.

    30 Frames per Second vs. 60 Frames per Second - 2

    Se explica aici diferenta intre 30 vs 60 FPS. Cum am zis si eu, totul pare mai fluent intrucat la numarul de 60 de cadre pe secunda ochiul "observa" motion blur-ul care face miscarea mai realista.

    Deci pana la urma cat de electronic e ochiul?

  12. #12 SP
    Member leggollas11's Avatar
    nu cred ca intereseaza pe cineva cu cate fps`uri ruleaza exact atata timp cat se va scoate tot ce se poate mai bun din engine`u grafic fara sa`i fie afectata 'jucabilitatea'... adica fara sa se blocheze pt. 2 -3 secunde cand tre sa incarce nujtu` ce peisaj sau rahat... dar eu asta iubesc pe console.. jocurile nu ies pana nu sunt optimizate corect... chair daca or sa faca un compromis si vor forta sistemu`... tot va rula mai bine decat pe un PC dublu ca pret fata de un Arcade

  13. #13 SP
    Junior Member nexaddo's Avatar
    poate lumea sa zica ce o zice...stiintific vorbind omul considera o miscare fluida de la 25 fps-uri in sus cu cat sunt mai multe cu atat mai bine. ideea e ca un joc care merge cu 60 fps-uri(nu stiu de ce 60 si nu 58 .....poate o fi un trend) se misca mult mai fluid decat unu care merge la 30, in special jocurile ce necesita miscari foarte rapide, fps-uri si racing.

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca nu era atat de important sa ruleze la 60fps-uri, atunci pentru jocuri precum Forza Motorsport 2 credeti ca nu ar fi fost mai bine sa renunte la cele 30fps extra si sa puna antialiasing mai bun ? So, pt. un joc de curse, au considerat ca fiecare a 60-a parte dintr-o secunda conteaza pt. un driver experimentat. Din pacate, conteaza mai mult decat zimtii care sunt vizibili la masina

  15. #15 SP
    Junior Member nexaddo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Daca nu era atat de important sa ruleze la 60fps-uri, atunci pentru jocuri precum Forza Motorsport 2 credeti ca nu ar fi fost mai bine sa renunte la cele 30fps extra si sa puna antialiasing mai bun ? So, pt. un joc de curse, au considerat ca fiecare a 60-a parte dintr-o secunda conteaza pt. un driver experimentat. Din pacate, conteaza mai mult decat zimtii care sunt vizibili la masina
    true true

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 20-06-2011, 20:48
  2. Replies: 0 Last Post: 11-06-2011, 15:19

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts