Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 32

Thread: Final Fantasy-Ultima sansa ptr Sony PS3?

  1. #1 SP
    Senior Member Walkman's Avatar

    Final Fantasy-Ultima sansa ptr Sony PS3?

    Odata cu lansarea Final Fantasy XIII in Japonia (de la publisher-ul Square Enix), Sony a intrat intr-o perioada cruciala care va definitiva soarta console PS3. Dupa cum bine stim Final Fantasy este unul dintre cele mai populare jocuri in Japonia, lansarea ultimului din serie avand foarte mare succes pe teritoriul Asiatic. Analistii estimeaza ca cel putin 500.000 de "gospodarii" vor cumpara o consola doar pentru a juca acest joc. PS3 a ramas cu mult in urma consolei celor de la Nintendo, si anume WII, asa ca Sony are nevoie urgenta de a vinde cat mai multe console daca vor sa profite de pe urma vanzarilor de produse software ulterioare.
    Attached Images Attached Images 409screen01.jpg

  2. #2 SP
    Member no_m3rcy's Avatar
    ultima lor sansa ? ... nu prea cred , principalul factor care le va oferi celor de la Sony sansa sa ajunga pe aceeasi linie cu Wii in materie de vanzari va fi motion-controllerul .. Wii va trebui sa inoveze in urmatorul an ca sa supravietuiasca...

  3. #3 SP
    Junior Member Gigis's Avatar
    wii vai de mama lui de cdrom cu grafica de ps1 cum sa compari ma asa ceva...si clar cu ceea ce poate ps3-ul si motion controllerul care se va lansa la anul o sa se duca de rapa nintendo...eu nu stiu cum mai exista nintendo ca e pilaf...

  4. #4 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by Gigis View Post
    wii vai de mama lui de cdrom cu grafica de ps1 cum sa compari ma asa ceva...si clar cu ceea ce poate ps3-ul si motion controllerul care se va lansa la anul o sa se duca de rapa nintendo...eu nu stiu cum mai exista nintendo ca e pilaf...
    Compara vanzarile, care sunt aproape duble.
    Nintendo vinde in prezent mai multe console decat MS si Sony la un loc, deci nu sunt chiar asa "pilaf".

  5. #5 SP
    Ike
    Member Ike's Avatar
    Se duce din parti de rapa Nintendo dupa aparitia motion controllerului ps3/x360. Unii trateaza problemele in cel mai simplist mod posibil se pare...
    Iar in privinta ultimei sanse Sony, nu cred ca ei cu Nintendo ar trebui sa se masoare. O politica desteapta poate schimba multe, cu sau fara existenta unei exclusivitati precum FFXIII.

  6. #6 SP
    Junior Member Gigis's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Compara vanzarile, care sunt aproape duble.
    Nintendo vinde in prezent mai multe console decat MS si Sony la un loc, deci nu sunt chiar asa "pilaf".


    ma refeream ca ce stie sa faca nu ca numar de vanzari nu compari la hardware un wii cu un ps3 sau un xbox sa fim seriosi...

  7. #7 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...păcat că s-a ajuns aici.

    După mine...mai bine răm�nea FFXIII exclusiv PS3. Dar astea nu noi le decidem...

    Sper ca cei de la Sony să-și rezolve problemele...e aiurea să vezi astfel de știri

    Eu am X360 (chiar mai multe) dar tot susțin sus și tare că FFXIII trebuia să răm�nă pe PS3 (și nu doar FFXIII...mai sunt de ex. Tekken 6, mă rog).

    Eu vroiam să-mi iau PS3 doar pentru Tekken 6 - parcă ieri vedeam trailerul cu Jin - am și căzut sub scaun.

    Apoi am zis că-mi iau PS3 pentru FFXIII

    ...acum chiar nu mai am motiv, fără supărare (nu-s fanboy, nu-s antisony, nu-s nimic...ăsta-i adevărul).

    Și da, dintre un Wii și-un PS3 mi-aș lua un Wii fără să stau pe g�nduri (și asta urmează să fac �n scurt timp). De ce? Pentru că pe Wii sunt...o m�nă de exclusivități - ce pentru mine sunt AUR CURAT! - să nu aduc aminte jocurile de pe Wii WiiWare - O...M...G (sweet memories!)

    1. Dead Space: Extraction
    2. Guilty Gear XX Λ Core
    3. Guilty Gear XX Λ Core Plus
    4. The House of the Dead 2 & 3 Return
    5. The House of the Dead: Overkill
    6. Muramasa: The Demon Blade
    7. OneChanbara: Bikini Zombie Slayers
    8. Resident Evil Archives: Resident Evil
    9. Resident Evil: The Darkside Chronicles
    10. Resident Evil: The Umbrella Chronicles
    11. Resident Evil Archives: Resident Evil Zero
    12. Soulcalibur Legends
    13. Tatsunoko vs. Capcom: Ultimate All Stars
    ...astea-s doar c�teva. De mă pun să le trec pe cele WiiWare...trec de sută lejer.

  8. #8 SP
    Member weriwulf's Avatar
    Damn, e imposibil

  9. #9 SP
    Member maniac360's Avatar
    De unde ai dedus ca e ultima sansa pentru PS3? Din cate stiu eu PS3-ul e in fata xbox-ului in Europa si Japonia si in plus vin exclusivitati "grele" pentru Sony in 2010, inclusiv Final Fantasy IV.

  10. #10 SP
    Member Vami's Avatar
    LOL, cica ultima sansa. chill dude

  11. #11 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by maniac360 View Post
    De unde ai dedus ca e ultima sansa pentru PS3? Din cate stiu eu PS3-ul e in fata xbox-ului in Europa si Japonia si in plus vin exclusivitati "grele" pentru Sony in 2010, inclusiv Final Fantasy IV.
    FFXIV Online = FFXI Online

    ...și nu e nimic nou. Se știa din 2005 de un FFRapture, c�nd cei de la Square Enix au anunțat o continuare la FFXI Online. Și puțini știu că jocul trebuia să apară pe ambele platforme (PS3/X360). Dar asta-i altă m�ncare de pește...

    Dintre FFXIII și FFXIV, FFXIII e greul. Puțini o să fie cei care vor juca FFXIV (deja s-a zis asta). Nu se continuă povestea din XIII...iar personajele sunt ...neutre de poveste (dacă pot zice așa):

    Hyur (ヒューラン, Hyuuran): A race that is more or less human. They are divided into the Highlanders and the Midlanders.

    Elezen (エレゼン, Erezen): An elf-like race and the original inhabitants of Eorzea.

    Lalafell (ララフェル, Raraferu)
    : Tiny humanoids of high agility and intelligence from the southern regions.

    Roegadyn (ルガディン, Rugadin)
    : A large race who are a seafaring folk from the northern regions.

    Miqo'te (ミコッテ, Mikotte)
    : Cat-like humanoids divided by two groups: the Seekers of the Sun and the Keepers of the Moon.

    ...dar e o exclusivitate și asta e bine

    *later edit*

    Screenshot from a concept video of the game (FFXIV), as shown at E3 2005
    Attached Images Attached Images final_fantasy_xiv_concept_render.jpg

  12. #12 SP
    Member MisterJuice's Avatar
    Ati uitat toti de FF vs XIII, care se afla deocamdata in hibernare. Ma astept sa se mai anunte ceva despre el la E3 2010 .



    De la 1:00 e in-game.

  13. #13 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...oare de ce-i �n hibernare? - Tekken 6 oare de ce a fost �n hibernare?

  14. #14 SP
    Member MisterJuice's Avatar
    Directorul jocului e Tetsuya Nomura, iar acesta si echipa lui probabil in persioada asta au lucrat mai mult la Final Fantasy 13, el fiind lead designer .
    Deocamdata ramane exclusiv PS3. Daca ar fi vrut sa il anunte si pentru 360, cred ca ar fi facut-o pana acum. Sau poate asteapta E3 2010 ca sa o faca .

  15. #15 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Mi se par cel putin aberante atat comentariile cat si stirea din mai multe motive:

    1. Sony o duce chiar foarte bine in ultimul timp, 2009 fiind considerat un an bun pentru PS3.
    2. Era un articol pe Joystiq in care un analist spunea ca nici in cazul cel mai prost pt. Wii si cel mai bun pt. PS3/X360, cele doua console nu vor reusi sa ajunga vanzarile celor de la Nintendo.
    3. Nintendo "pilaf"? De aia Wii-ul si NDS-ul sunt in topul vanzarilor si in America in 2009, 7 din 10 cele mai vandute jocuri au fost publicate de Nintendo?

    Well, I rest my case.

  16. #16 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Quote Originally Posted by Mika View Post
    Tu stai in Japonia?
    Dar tu,stai in Japonia?

    Wii: 135,898 29,343 (27.54%)
    - PS3: 75,086 17,304 (29.95%)
    - PSP: 71,885 4,005 (5.90%)
    - DSi: 68,814 16,549 (32.05%)
    - DSi LL: 58,006 4,215 (7.84%)
    - DS Lite: 11,376 3,009 (35.96%)
    - Xbox 360: 10,646 5,332 (100.34%)
    - PSP Go: 3,077 335 (9.82%)
    - PS2: 2,463 186 (8.17%)

  17. #17 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Huh? Ce legatura are? Am intrebat asta pentru ca din spusele lui DRACVLAD am dedus ca traieste in Japonia sau cel putin asa am inteles eu.

  18. #18 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Eu oricum am considerat si voi considera toate stirile gen "zvon", sau "consola X cea mai tare din parcare", sau "anul consolei Y" niste glume proaste. De ce ne intereseaza pe noi de strategiile lor de marketing si de vanzari. Ar trebui sa ne intereseze de jocuri nu de firma in sine ca doar nu suntem actionari.
    Daca tot se traduc stiri cuvant cu cuvant, nu va mai insusiti parerile (de multe ori cumparate) ale celor din afara. Incercati sa extrageti esentialul, nu sa va rezumati la o traducere fara gust. Dar, vorba aia de clasic "parerea mea". Bine ca anul asta nu am mai vazut posturi gen "e anul consolei ...".

  19. #19 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by Gigis View Post
    wii vai de mama lui de cdrom cu grafica de ps1 cum sa compari ma asa ceva...si clar cu ceea ce poate ps3-ul si motion controllerul care se va lansa la anul o sa se duca de rapa nintendo...eu nu stiu cum mai exista nintendo ca e pilaf...
    Vai de capul tau de gamer ce nu esti. Un joc nu se rezuma numai la grafica expertule. Ma joc pe Wii si tin sa te anunt ca acea consola este facuta sa te distrezi pur si simplu. Si prefer sa joc un tenis cu fi-mea sau un Mario dupa ce mi-am omorat nervii la un joc gen Call of Duty pe veteran.



    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Bine ca anul asta nu am mai vazut posturi gen "e anul consolei ...".

    Este anu' PS3.

  20. #20 SP
    Junior Member Gigis's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Vai de capul tau de gamer ce nu esti. Un joc nu se rezuma numai la grafica expertule. Ma joc pe Wii si tin sa te anunt ca acea consola este facuta sa te distrezi pur si simplu. Si prefer sa joc un tenis cu fi-mea sau un Mario dupa ce mi-am omorat nervii la un joc gen Call of Duty pe veteran.
    Este anu' PS3.
    Prietene nu ma consider gamer si nu cred ca gamerii adevarati se joaca pe wii daca e sa o luam asa...si ca sa stii si tu sau poate stii deja controller-ele de la PS3 au prostia aia de motion control numa ca nu sunt facute jocuri gen alea de pe wii. Altceva in 2010 se va lansa si miraculoasa telecomanda bazata pe motion control si de la Sony ca sa se faca jocuri adevarate daca tot se poate asa ceva. eu comparam consolele si chiar e pilaf pe langa un PS3 sau pe langa un xbox..hardware vorbind...distractiv vorbind mda are niste jocuri interactive care sunt marfa de jucat in mai multi jucatori.. repet hardware vorbind sau "ca ce stie sa faca" nu ai cum sa compari un wii cu alte console de gen. la vanzari wii poate are mai multe din acelasi motiv pe care il dai si tu ca e distractiv...dar jocurile adevarate le joci pe PS3 sau pe Xbox si nu pe wii care nu poate prea multe hardware din nou.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 16-06-2015, 06:16
  2. Replies: 0 Last Post: 03-07-2013, 09:43
  3. Replies: 5 Last Post: 21-03-2013, 19:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts