Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Industria jocurilor video in 2009 in UK

  1. #1 SP
    Senior Member Bobby's Avatar

    Industria jocurilor video in 2009 in UK

    2009 trebuie sa recunoastem ca nu a fost un an deloc rau pentru noi toti, pasionatii jocurile video din lume. Si de fiecare cand se termina un an este momentul sa tragem linie si sa vedem la rece cifrele si incasarile si sa vedem ce concluzii putem trage. ELSPA (the Entertainment & Leisure Software Publishers Association) a lansat astazi un articol in care ne prezinta toate aceste cifre si concluzii. Asadar, in 2009 (an de criza) industria jocurilor video a cunoscut o scadere de 17.9% a vanzarilor totale (aici intra hardware, accesorii si software) de la 4.034 miliarde GBP la doar 3.311 miliarde GBP.

    Daca este sa intram pe fiecare ramura in parte observam ca vanzarile software au insemnat �1.621 miliarde in scadere fata de 2008 (�1.905 miliarde) cu cresteri in special pe platformele Xbox360 si PS3. Pe partea de hardware incasarile au fost de 1.06 Miliarde lire, in scadere fata de 2008 dar asta in primul rand din cauza reducerilor de preturi si a ofertelor speciale si nu inseamna neaparat scaderea volumului de vanzari.

    Volumul de vanzari software/jocuri ale consolelor poate fi rezumat astfel: Platforma Nintendo Wii� a vandut 18 milioane exemplare, Playstation 3 cu o crestere de 14% a ajuns de la 10.4 milioane la frumoasa suma de 11.9 milioane jocuri in 2009. Per total, in UK s-au vandut 74.6 milioane jocuri in 2009 (nu inteleg de ce articolul nu prezinta numarul exact pentru Xbox 360)

    Cea mai mare crestere in 2009 a fost a platformei Xbox 360 ce a crescut cu 4% fata de 2008 si a ajuns la incasatori totale din jocuri de peste 459 milioane lire si a ajuns pe locul 1 la vanzari pe platforme depasind astfel Nintendo Wii-ul.

    Vanzarile hardware au ajuns la 6.7 milioane console pentru 2009 iar podiumul este format de Nintendo Wii, PlayStation 3 si Xbox 360 (fara date exacte prezentate).

    Si pentru un calcul total, in cele 52 saptamani ale lui 2009 vanzarile total de console, jocuri si accesorii au fost de 3.311 miliarde lire ce a insemnat peste 114.2 milioane unitati (console, jocuri, accesorii) vandute peste tot in UK .

    PS: Ce as vrea eu sa vad? Un articol pe acest gen si despre Romania. Oare pe cand?

    Sursa: ELSPA: Press Office: Press Releases: UK Videogames Industry Saw a Strong 2009
    Attached Images Attached Images anul_2009_console.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Cati romani au luat jocuri din UK in 2009 - mana sus

  3. #3 SP
    Member Cata25's Avatar
    Eu

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Here, here!

  5. #5 SP
    Senior Member Muthu Raoul's Avatar
    Aici

  6. #6 SP
    Member Dromoter's Avatar
    Maybe 1 or 2 .

  7. #7 SP
    Member ineedmoney93's Avatar

  8. #8 SP
    Banned itally's Avatar
    eu

  9. #9 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    O sa ajunga threadul "Cele mai multe posturi monosilabice"

  10. #10 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by Bobby View Post
    O sa ajunga threadul "Cele mai multe posturi monosilabice"
    Da

  11. #11 SP
    Junior Member danielraoul's Avatar
    si eu

  12. #12 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    off: urmatorul thread spambox al forumului

    on: me too *raising slowly the hand*

  13. #13 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Nu cred ca este vre-un user care sa nu fi cumparat ceva din UK anul trecut, eu am cumparat si jocuri si carti si jucarii, .
    Asa ca si eu: mina sus!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Industria jocurilor video in 2009 WorldWide By Bobby in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 11-01-2010, 20:19
  2. Istoria jocurilor video descrisa de Discovery By eXist in forum Console Club
    Replies: 6 Last Post: 02-07-2009, 00:41
  3. Video jocurile anului 2009 By Vladutz20 in forum Console Club
    Replies: 3 Last Post: 30-01-2009, 16:45
  4. Bursa loveste industria jocurilor By leggollas11 in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 10-10-2008, 20:08

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts