Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Vanzarile de console in prima jumatate a lui 2010 (US)

  1. #1 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar

    Vanzarile de console in prima jumatate a lui 2010 (US)

    Cu toti stim ca suntem in prima criza economica, multi dintre noi probabil o simtim de propria piele, dar cu toate acestea vanzarile in prima jumatate a anului la console au mers destul de bine! In paranteze aveti procentele vanzarilor in functie de anul trecut in aceeasi perioada. Se pare ca Nintendo DS, PSP-ul si Wii-ul nu o duc chiar bine, in ciuda noilor tactici de marketing, prezentate la E3. Se observa cum consolele Xbox au fost vandute intr-un numar foarte mare, mai ales din cauza reducerii a pretului dupa conferinta de la E3, dar se observa de asemenea ca PS3-ul se vinde din ce in ce mai bine. Oare ce se va intampla in continuare cu nou Xbox Slim si Nintendo DS 3D pe piata? Si sa nu uitam de PS Move si Kinect! Cele doua noi controllere pot aduce noi membrii in comunitatea gamerilor. Conform celor de la NPD, in perioada ianuarie-iunie 2010 au fost vandute:

    Nintendo DS - 3,071,400 de unitati (-25%)
    Wii - 2,455,700 de unitati (-19%)
    Xbox 360 - 1,924,900 de unitati (+19%)
    PlayStation 3 - 1,591,000 de unitati (+42%)
    PSP - 599,300 de unitati (-35%)
    Attached Images Attached Images console_sales_chart_2010.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Esti sigur ca e vorba de prima jumatate a anului? Nu de alta, dar s-au vandut cam putine console pentru o perioada atat de larga...

  3. #3 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Asa era articolul pe IGN, m-am uitat pe siteul celor de la NPD si cica ar fi date corecte eu nu cred ca sunt chiar asa de putine.....totusi nu toata lumea cumpara console, sunt inca multi care raman la ideea ca PC-ul e pentru jocuri In plus e vorba doar de SUA (am scris in titlu)

  4. #4 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    In USA, am observat si pe net si la oamenii de pe aici ca pentru ei PC este pentru Office/Internet etc si eu se joaca exclusiv pe console. Dovada ca in magazinele precum GameStop, jocurile pe PC sunt pe un singur raft in fundul magazinului pe cand cele de console domina tot spatiul.

  5. #5 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Chestia asta cu "care vinde mai mult" , chiar o sa-mi strice experienta in materie de gaming. ... pfua !

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Vreo 10 milioane de console vandute doar in US in 6 luni vi se pare putin ? Eu cred ca pe criza asta s-au vandut chiar extraordinar de bine... Peste tot vezi caderi de vanzari cu cel putin 50% (piata auto, imobiliare, electronice, etc.) si vezi ca totusi Xbox 360 si PS3 au crescut (PS3 chiar cu aproape 50%)... Cum Dzeu sa zici ca sunt putine ? Mai ales ca nu vorbim de o noua generatie de console, ci pur si simplu clienti/gameri noi "acaparati"... la ani dupa lansare.

    Nu mai vorbim ca daca punem un minim de 10 jocuri vandute per consola, rezulta usor cel putin 100 de milioane de jocuri vandute in 6 luni... doar in US ! Nu mai vorbim de accesorii, gold, dlc si alte alea... Eu chiar ma mir ca pe astfel de vremuri industria de gaming (in special a consolelor, la PC vad ca s-a dus in jos) mai si creste.

    P.S. Si sa nu uitam ca de-abia de anul asta Sony a anuntat ca vinde consola in profit. That's crazy... sa nu ai profit pe vremuri cand merge totul bine... dar sa faci profit pe criza. Cred ca ar trebui sa mai luam si noi romanii niste lectii de management, nu ?

  7. #7 SP
    Banned nurv's Avatar
    P.S. Si sa nu uitam ca de-abia de anul asta Sony a anuntat ca vinde consola in profit. That's crazy... sa nu ai profit pe vremuri cand merge totul bine... dar sa faci profit pe criza.
    Maybe bicoz pana acum au trebuit sa acopere investitia' Au costat ceva banuti R&D-ul.

    Cred ca ar trebui sa mai luam si noi romanii niste lectii de management, nu ?
    Valabil pentru multe alte sectoare de activitate. Daca in Japonia lucratorii au program obligatoriu de odihna, conditii de relaxare, in romania is santajati ca daca nu stau peste program ii da afara. O prietena recent a avut parte de o experienta cu un job in care lucra la un nenorocit, 8 mil pe luna, NU exista concediu, NU exista weekend, plecau angajatele duminica la 2-3 si ieseau la un gratar si venea dupamasa cu masina sa le ia la lucru... si ma opresc aici ca imi creste tensiunea.

  8. #8 SP
    Banned vistro's Avatar
    Vanzarile sunt foarte slabe. Intr-adevar, cifrele sunt numai pentru US, dar daca facem o comparatie intre PS2 si PS3 veti observa ca s-au vandut 100mil. unitati de PS2 in 5 ani si 9 luni de la lansare, pe cand in cazul PS3 s-au vandut numai 35.7mil in 3 ani si 5 luni. Intr-adevar, PS2 a costat la lansare 299USD, in timp ce PS3 a fost mai scumpa. Motive pot fi destule, unul dintre ele fiind increderea companiei ca industria de gaming va creste de la an la an. In 2006, Sony (ca multi altii) habar n-avea de criza din 2009. Sony a avut planurile facute inca de atunci, iar faptul ca ei au intrat acum pe profit in ceea ce priveste hardware-ul urma sa se intample indiferent ca ar fi fost criza sau nu.

    In ceea ce priveste procentul acela de 42% year-on-year growth, principalul 'vinovat' a fost God of War. Daca nu era jocul, procentul ar fi fost mult mai mic sau poate chiar negativ. Acelasi lucru o sa se intample si in a doua jumatate cand o sa iasa GT5. De fapt, asta cred ca este si motivul amanarii lansarii GT5, jocul avand aceleasi 'calitati' ca si God of War si anume faptul ca stimuleaza vanzarile hardware.

  9. #9 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Vreo 10 milioane de console vandute doar in US in 6 luni vi se pare putin ? Eu cred ca pe criza asta s-au vandut chiar extraordinar de bine... Peste tot vezi caderi de vanzari cu cel putin 50% (piata auto, imobiliare, electronice, etc.) si vezi ca totusi Xbox 360 si PS3 au crescut (PS3 chiar cu aproape 50%)... Cum Dzeu sa zici ca sunt putine ? Mai ales ca nu vorbim de o noua generatie de console, ci pur si simplu clienti/gameri noi "acaparati"... la ani dupa lansare.
    Am avut impresia ca sunt vanzari worldwide, daca e vorba doar de US e mai mult decat OK.

  10. #10 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    nu inteleg cum de inca se vinde atat de bine Wii-ul, nu-l are deja toata lumea din US?

  11. #11 SP
    Member reltih_floda's Avatar
    AndRewqp-se pare ca nu,nu vezi ca rata obezitatii e in crestere?
    Prefera sa cumpere o portie mare de cartofi pai si un triplu burger cu o cola la 2 litri juma`

  12. #12 SP
    Member tsuby's Avatar
    @AndRewqp
    Eu nu inteleg cum se mai vinde DSul oriunde in lume, ca in toate sondajele pe care le vad de 2 ani incoace(poate si mai mult) pe primul loc la vanzari este DS.

  13. #13 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    stai sa vezi cand or sa scoata nintendo 3Ds

  14. #14 SP
    Junior Member george_geo56's Avatar
    Ds-ul chiar daca are grafica de telefon e foarte fun.. nu trb sa joci un joc ca pe xbox in stres ca sa zic asa.. e amuzant si relaxant

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 7 Last Post: 17-11-2013, 21:23
  2. Replies: 6 Last Post: 10-11-2013, 02:33
  3. Replies: 4 Last Post: 21-12-2009, 21:41
  4. Replies: 5 Last Post: 21-12-2009, 15:39
  5. Prima stire pe Console Games ! By MonkY in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 07-07-2008, 22:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts