Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 30

Thread: Ce se ascunde in spatele Origin's Big O

  1. #1 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar

    Ce se ascunde in spatele Origin's Big O

    Probabil ca va intrebati ce contine acest monstru numit Origin's Big O sau ce legatura are cu consolele. Am sa incerc sa va explic, la baza acestui PC sta un procesor Xeon 5680 six-core si un Xbox 360 Slim racit prin lichid. Lucrul cel mai impresionant este ca Xbox-ul si PC-ul pot rula in acelasi timp, facandu-l unul dintre cele mai puternice PC-uri destinate gaming-ului. Un lucru atat de special are un pret la fel de.. special si anume $17,000.

    Miami, FL – September 7, 2010 – ORIGIN PC is proud to unveil The Big O, their latest creation designed for dominance and destined to make high performance computing enthusiasts and gamers to drool uncontrollably. The Big O fuses the capabilities of the fastest computing hardware on the market, ORIGIN's expert overclocking, and a built in Xbox 360 to create the ultimate gaming weapon.

    The Big O is featured in CPU Magazine's annual Dream Machine review roundup, an epic competition between system builders. "If you want the ultimate PC, the Big O is it" said CPU Magazine. "By integrating an Xbox 360, the Big O offers everything and the kitchen sink."
    Attached Images Attached Images origin.jpg big_o__010_interior.jpg origin_pc_-_big_o__20_of_179_.jpg origin_pc_-_big_o__74_of_179_.jpg origin_pc_-_big_o__104_of_179_.jpg 500x_big_o_spec_chart.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Sincer, am ramas fara cuvinte cand am citit din ce este facu 'monstrul' asta!Dar totusi, 17000$??

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eeeh, e si o versiune mai "ieftina", la 7669 USD, care are si ea X360 liquid cooled. Ieftin ca braga

  4. #4 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Deh, editii limitate pentru fitosii cu bani.
    Chestiile astea au fost tot timpul exagerat de scumpe, pentru ca se produc in numar foarte mic si se adreseaza unui segment special (care nu duc lipsa de bani).

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sper ca nu afle Boc de ele... ca imediat comanda cateva zeci de bucati la ministere

  6. #6 SP
    Member Atrium's Avatar
    Cand citeam toate specificatiile alea, mi-a venit in minte un singur cuvant : overkill.

  7. #7 SP
    Member taz@'s Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Sper ca nu afle Boc de ele... ca imediat comanda cateva zeci de bucati la ministere
    Da da,numa ca pe o bucata o sa dea 50.000 de euro...Oricum,calculatorul e deja racheta lol

  8. #8 SP
    Banned nurv's Avatar
    PC-ul ala e de fapt o demonstratie de tehnologie, nu ca ar avea cineva nevoie de puterea aia de calcul. Sistemul vad ca are 2 procesoare Xeon cu cate 6 nuclee fiecare. Pretul unui singur procesor de acest gen este exorbitant. Sa nu mai vorbim de cele 4 GTX 480 care costa cam 25 de milioane bucata fara waterblock, deci 100 de milioane e numai rig-ul grafic fara racire. Apoi mai costa placa aia de baza pe platforma Skultrail, carcasa custom made. Oricum e spectaculos.

    Daca ar fi facut la preturile din romania ar costa dublu.

  9. #9 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    As sta cu teama cu asa ceva in casa... in orice moment m-as astepta sa decoleze

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La 17.000 USD e mai ieftin decat a fost serverul nostru... asa ca ... daca stiam, imi luam sistem de gaming cu bling bling si watercooled Xbox 360

  11. #11 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    La 17.000 USD e mai ieftin decat a fost serverul nostru... asa ca ... daca stiam, imi luam sistem de gaming cu bling bling si watercooled Xbox 360
    Acum nu mai e ?

  12. #12 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Trebuiau sa ii bage si un PS3 si fie pachetul complet.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by GS0Ls View Post
    Acum nu mai e ?
    Pai in 2 ani... se devalorizeaza... normal. Daca acum mai bine de 2 ani era un Xeon peste 1500 (si avem doua), acum probabil ar fi in jur de 600-700 (daca s-ar mai gasi acelasi model). Daca atunci hdd-urile de 1TB erau maxim si se gaseau cu greu, acum 2TB gasesti pe toate drumurile (si mai ieftine). La fel, daca pe-atunci era o minune placa cu 16GB cu FBDIMM-uri, in ziua de azi gasesti placi pt. desktop care suporta mai mult... Nu mai zic de cat de mult au scazut preturile la memorii...

  14. #14 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Dar poate sa ruleze jocuri de xbox classic?

  15. #15 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Si eu care-i spuneam la al meu "el gigante" . "El puny" fata de bijuteria de aici

  16. #16 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...heh, mai bine-mi iau un Tekken 6 Arcade Machine de banii ăia, plus tot setul de ID card-uri.

    Dar stai, chiar �mi iau
    Attached Images Attached Images tekken6.jpg shim.gif

  17. #17 SP
    Banned nurv's Avatar
    True bro' Sistemul e doar o demonstratie de tehnologie. De tona aia de bani poti sa cumperi device-uri de divertisment care sa te "excite" mult mai rau decat rig-ul ala.

    Eu daca as avea fonduri, as face un super sistem dar obligatoriu acompaniat de un PS3 watercooled si ... hell Yeah, daca s'ar putea, overclocked la CELL si RSX pana ii sar pipeline-urile Killzone 3 @ 100 fps

  18. #18 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Degeaba ai tu 100 fps cand ochiul uman percepe doar 60

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Killzone 3 @ 100fps... daca-l joci in 3D... s-ar putea sa ajunga pe la 50fps per ochi... deci e destul de ok

  20. #20 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Degeaba ai tu 100 fps cand ochiul uman percepe doar 60
    Asta e o aberatie. Eu am jucat Quake 3 si cu 30 FPS si cu 60 FPS si cu 1000 FPS. Si se simte diferenta. Baga Quake3 pe un calculator puternic si apoi limiteaza la 60 FPS (din consola scrii "com_maxfps 60" - fara ghilimele). Dupa aia revii aici si ne zici daca ochiul uman e limitat la 60 FPS.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Omul din spatele controllerului By Dj Mo in forum Console Club
    Replies: 1585 Last Post: 25-07-2023, 01:17
  2. Timpul maxim petrecut in spatele controlerului By maniac360 in forum Console Club
    Replies: 225 Last Post: 12-06-2010, 08:52
  3. Costurile din spatele Uncharted 2 By erik95 in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 23-10-2009, 03:11
  4. Ne-omul din spatele controllerului By ffocus in forum Console Club
    Replies: 28 Last Post: 16-01-2009, 22:09

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts