Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Zvon: PSP2 va avea suport 3G si ecran OLED

  1. #1 SP
    Member hibrid13's Avatar

    Zvon: PSP2 va avea suport 3G si ecran OLED

    Succesorul primului Playstation Portable nu a fost anuntat oficial, insa din cele ce se cunosc pare a fi un gadget extraordinar. Conform unui ziar japonez, PSP2 va beneficia de sistemul de conexiune 3G, asigurat in Japonia de compania NTT DoCoMo. Aceasta tehnologie va fi folosita pentru a putea juca online, dar si pentru a descarca filme si muzica. Din pacate cei ce vor detine aceasta consola nu vor putea efectua apeluri telefonice prin intermediul tehnologiei 3G (nu-i nicio problema mai e putin si apare Playstation Phone, asa ca nu avem de ce sa ne facem griji).

    Spre deosebire de Wi-Fi ce necesita anumite puncte de acces, utilizatorii vor putea profita de conexiunea 3G oriunde serviciul de telefonie mobila DoCoMo este disponibil, insa noua consola are incorporata si vechea tehnologie Wi-Fi ce a fost implementata la primul PSP. Ziarul nu a mentionat insa daca utilizatorii vor trebui sa plateasca pentru acest serviciu sau care vor fi companiile din celelalte regiuni ce pun la dispozitie tehnologia 3G. Pe de alta parte redactorii ziarului au precizat si faptul ca Sony a proiectat un nou tip de ecran touchscreen pentru PSP2, denumit OLED, dar si dezvoltarea unui procesor mai puternic ce exceleaza in privinta graficii. Sa speram ca vom afla mai multe despre toate acestea dar si despre celelalte caracteristici, pe data de 27 la conferinta tinuta de Sony in Japonia.

    PS: imaginea nu este reala, este doar un simplu concept.
    Attached Images Attached Images psp2_concept1.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    ma dar totusi PSP Go nu e Psp 2?? sau cum sade treaba?? pe bune acum?

  3. #3 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by dristiandark View Post
    ma dar totusi PSP Go nu e Psp 2?? sau cum sade treaba?? pe bune acum?
    PSP GO e un PSP cu un facelift.

    PSP 2 va fi succesorul adevarat al PSP original, ce va dispune de o tehnologie noua si o librarie proprie de jocuri.

  4. #4 SP
    Ike
    Member Ike's Avatar
    Cam riscant cu tehnologiile noi. O fi oled frumos dar poate ajungem (din nou) la un pret de numai Gates o sa si-l permita.

  5. #5 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Sa speram ca zvonul se va adeveri.Insa eu tot ma intreb cum vor reusi sa bage atata tehnologie intr-o cutiuta asa mica.Daca zvonul se va adeveri inseamna ca va mai trece un an de zile pana ni-l vom putea lua si noi, romanii. (ma refer la faptul ca sony nici nu are idee unde se afla romania pe harta si la pretul psp-ului)

  6. #6 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Umm... Ce legatura are Romania cu un produs international? Ai asteptat doi ani pana sa apara primul PSP in Romania? Nu, in maxim 2 saptamani dupa ce a aparut in strainatate, a fost adus, mai mult sau mai putin sprijinit de Sony Romania. Dar PS3 care a avut lansare internationala, da, chiar si in Romania.

    Nu suntem cur*l pamantului...

    Cat despre pret, sunt sigur ca o sa coste mai mult decat face. Cel putin la lansare. Nintendo a ridicat mingea la fileu, cu pretul unui 3DS, asa ca nu au de ce sa fie mai prejos Sony, mai ales cu imaginea lor de marca PREMIUM (deci mai multi $$$).

    Zvonul nu are de ce sa fie departe de adevar, mai ales cand un PSPhone este in lucru. Poate lanseaza niste jocuri hibrid, sa ruleze pe platforma android (gen Minis) si jocuri full, care sa foloseasca toata puterea de procesare a platformei, in PSP2. Eh... asteptam si vedem.

  7. #7 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    hai ca imi place asta cu vechea tehnologie wi-fi

    per total ok ca stire, insa incearca sa o lasi putin mai moale cu stilul asta de libertatea. nu se cade aici.

  8. #8 SP
    Member zempty's Avatar
    Din cate stiu nu se numeste PsP Phone ci Sony Ericsson XPERIA Play care seamana foarte mult cu un PSP GO .

    Source : http://www.consolegames.ro/forum/f33...1-xperia-play/

  9. #9 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Faci o confuzie. PSPhone este acelasi lucru cu Xperia Play si este un telefon cu sistem de operare Android care va putea rula anumite jocuri de PS (nu stiu daca jocuri de PSP sau doar de PS1). PSP2 reprezinta urmatoarea generatie de console portabile de la Sony. Va avea jocuri noi (facute special pentru aceasta platforma) care vor profita de noul hardware (se banuieste ca va fi o consola destul de puternica.

  10. #10 SP
    Member HollowMan's Avatar
    @erik95 si Zempty ce a scris? reciteste-i postul. Exista asta a zis si el, ca este acelasi lucru cu Xperia Play...

  11. #11 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Da, am inteles eu gresit, am crezut ca se refera la PSP 2 (care nu este PSPhone/Xperia Play).

  12. #12 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Dar nu stim sigur ca PSPhone o sa se numeasca Xperia Play. Pana nu e anuntat oficial, ramane cu numele de PSPhone. La fel, nu stim ce inseamna aceasta baza de jocuri dedicata. Daca o sa aiba hardware asemanator cu PSP2, cu siguranta nu o sa poata rula jocuri la intreaga capacitate, datorita functiei telefon si a altor functii ce nu or sa se regaseasca pe PSP2. De aceea cred ca PSPhone o sa aiba acces la o gama de jocuri gen Minis, pe cand PSP2 va avea adevarata "revolutie" grafica.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    hai ca imi place asta cu vechea tehnologie wi-fi

    per total ok ca stire, insa incearca sa o lasi putin mai moale cu stilul asta de libertatea. nu se cade aici.
    h0stile, omul are foarte mare dreptate cand o numeste "veche". Sau nu-mi spune, ca wifi-ul este de fapt o tehnologie noua
    Cat despre stilul gen libertatea... no offense, dar din tot ce am citit scris de hibrid13 nu pot spune decat ca omul are stil si scrie foarte ok. Spre deosebire de altii care doar dau din gura...

  14. #14 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    mi-a placut jocul de cuvinte pe care l-a facut hibrid13, care nu e cel mai fericit, dar e haios. faptul ca a intrat pe piata de ceva timp, nu o face "veche". daca ar fi asa, si roata e "veche" ca doar a fost inventata cu ceva timp in urma, insa cu toate astea, in ziua de azi, avem masini pe... roti.

    faza e ca atunci cand spui ca ceva e vechi, de obicei te referi la ceva scos din uz, ceva ori de aruncat la gunoi, ori de pus in pod/camara, ori pe raft, etc, in esenta ceva ce nu mai merita folosit acum. recunosc, sunt si exceptii cand ceva "vechi" e mai bun decat ceva nou, vezi vinul (si altele). cam tot asa sta treaba si cu tehnologia wi-fi. pe masura ce trece timpul se imbunatateste, si cu toate ca startul a fost dat cu mai mult timp in urma, ea ramane mereu de actualitate si chiar in prim plan (avand in vedere ca sunt atatea device-uri care o incorporeaza). cu toate astea, mi se pare putin exagerat (dar haios) s-o numesti tehnologie veche. anyway, ma amuzam si eu si sper ca si altii au prins ideea. nu aveti de ce sa va suparati.

    cat priveste stilul, e un pic prea senzational pentru mine, dar daca asta se vrea, mergeti inainte asa. cine sunt eu sa zic ceva?

  15. #15 SP
    Banned Venom's Avatar
    WOW!

    "C'est par le biais du site 01.net que les aspects techniques de la PSP2 ont �t�s r�v�l�s. La confirmation officielle de sony ne tardera pas, vu qu' une pr�sentation de la console est pr�vue ce jeudi 27 janvier au matin (en France). Ces informations n'�tant pas encore officielles, il est �vident qu'elles sont a prendre avec des pincettes.

    Voici donc a quoi pourrait ressembler la b�te :



    ★Taille : Moins large mais plus haute que la PSP, elle ne rentrerait pas dasn une poche selon le site. La surface tactile est bel et bien pr�sente.



    ★Ergonomie : Les quatre boutons habituels et les 2 g�chettes (L & R), une croix directionnelle et 2 sticks analogiques. Deux surfaces tactiles (�cran et dos), qui peuvent tol�rer jusqu'� 6 points de pression � la fois.



    ★Ecran : Ecran de 5 pouces OLED (12,7 cm), contre 11 cm pour celui de la PSP.



    ★ R�solution : 960 x 544 pixels, 4 fois plus que celle de la PSP.



    ★ Processeur (CPU) : ARM Cortex A-9 modifi� par Sony. Version Quatre Coeurs ."haute performance" et "basse consomation d'energie", pr�cise le site.



    ★ Processeur Graphique (GPU) : PowerVR SGX 543 MP4+, probablement modifi� par Sony l� aussi. Un processeur graphique � 4 coeurs, avec 128 Mo de Ram Vid�o (VRam). Le puissant processeurs graphique � �tre utilis� pour une console portable. Pour comparaison d'apr�s les rumeurs sur les futurs Iphone 5 et Ipad 2 Apple semblerait aussi se diriger vers ce processeur mais avec une version 2 coeurs seulement.



    ★ RAM : 512 Mo de type LPDDR2 contre 32 Mo pour la premi�re PSP et 64 Mo pour la PSP go.

    A noter que les kits de d�veloppement ont 1Go de Ram pour faciliter le travail d'un code encore gourmand.



    ★ M�moire de stockage : 16 Go de m�moire Flash, possibilit� d'augmentation via lecteur de cartes SD et SDHC.



    ★ Connectivit� : 3G, Wi-Fi et Bluetooth sont pr�vus. Possibiliter de partager une connexion via Bluetooth, avec le futur PlayStation Phone (Xperia Play).



    ★ Son : Gestion incluse dans le CPU (gr�ce � la fonction MPE), via un convertisseur DAC.



    ★ Fonctions int�gr�es : GPS, gyroscope (ou pas), acc�l�rom�tre, microphone et cam�ras avant et arri�re.



    Pour finir voil� une image qui circule depuis hier et qui, d'apr�s les rumeurs, devrait �tre le design final de la console.

    Plus beaucoup de temps � attendre avant la confirmation de toutes ces infos.

    Entourez donc en rouge sur vos agendas le jeudi 27 janvier (t�t le matin) qui sera � n'en pas douter une journ�e riche en informations pour la psp 2."


    Bestial fratilor! Numai sa fie asa!

  16. #16 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...am re-postat link-ul la clubul PSP.

  17. #17 SP
    Senior Member boga's Avatar

  18. #18 SP
    Senior Member h0stile's Avatar











  19. #19 SP
    Member rZvFTW's Avatar
    this is gone be epic?

  20. #20 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar
    Ce ma enerveaza anul asta... asa multe si tot criza este

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Portal 2 nu va avea suport pentru Move By Zombozo in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 26-02-2011, 10:44
  2. Zvon: PSP2 va fi anunțat luna aceasta de Sony By Graft in forum Console News
    Replies: 21 Last Post: 16-01-2011, 15:21
  3. Zvon: Uncharted vine pe PSP2 By erik95 in forum Console News
    Replies: 11 Last Post: 27-12-2010, 23:07
  4. Zvon: Prima imagine cu PSP2? By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 38 Last Post: 09-09-2010, 15:59
  5. Zvon: PSP-400 in 2009; PSP2 in dezvoltare By Mika in forum Console News
    Replies: 18 Last Post: 19-12-2008, 23:19

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts