Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 27

Thread: Sony numeste un nou Country Head pentru Romania

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Sony numeste un nou Country Head pentru Romania

    Bucuresti, 7 februarie 2011 – Sony numeste un nou manager pentru Romania, in persoana lui Tomohiro Nakashima (38). Nakashima preia operatiunile locale ale companiei, conduse pana la finalul lunii Ianuarie de catre Taiju Ishikawa, care va coordona activitatea reprezentantelor din Cehia si Slovacia. Speram ca schimbarea aceasta sa fie intrun ceas bun... nu de altceva, dar in ultima vreme parca am si uitat ca Sony si-a lansat oficial consolele in Romania si ca exista cu adevarat pe piata noastra. E clar ca ceva nu a mers bine odata ce se poate observa cum 90% din consolisti isi achizitioneaza produsele Sony din UK sau US, in loc sa apeleze la sursele din Romania. Ca factori avem clar pretul prea mare, stocul prea mic si publicitatea aproape zero...

    Sunt �ncrezator ca Rom�nia are un potential sporit pentru cresterea operatiunilor Sony locale, piata �n care ne propunem ca obiectiv pe termen mediu sa devenim brandul numarul 1 �n preferintele rom�nilor pentru electronicele de larg consum. Rom�nia este o tara de principal interes pentru Sony �n regiune si avem speranta ca 2011 va reprezenta un an prielnic pentru piata de IT&C locala”, declara Tomohiro Nakashima.

    Biografie:
    Tomohiro Nakashima, in prezent Country Head Eastern Balkans & Romania, Sony Central and Southeast Europe, si-a inceput cariera in cadrul companiei �n urma cu 14 ani. In anul 1999, a ajuns in echipa de marketing global a segmentului de produse audio. Patru ani mai tarziu, Nakashima este numit Country Head �n regiunea Pakistan/Afghanistan, iar in 2006 preia operatiunile din Iran. Intre 2008 si 2010, Nakashima este responsabil de retailul-ul magazinelor Sony Style la nivel global, din biroul de la Tokyo, urmand ca din 2010 sa fie Country Head pentru zona Balcanilor de Est. Din 2011, Romania intra sub coordonarea sa, alaturi de Balcanii de Est.
    Attached Images Attached Images tomohiro_nakashima_manager_sony_romania.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Hell , it's about time!

    Ei au habar de problema cu pirateria din romania?

  3. #3 SP
    Member cj_quest's Avatar
    Poate cine stie...oameni noi cu idei noi. Poate vor lansa in sfarsit un PS Store in Romania si vor avea o distributie avantajoasa de jocuri, console si accesorii.
    @Madk91 Daca preturile din tara la jocuri si console vor fi exact cum ar trebui la nivel european, cred ca multi dintre gameri ar prefera un joc nou din magazin..poate chiar si precomanda, in special in cazul unui Collector's Edition sau ceva de genul...

  4. #4 SP
    Member darkr3surrecter's Avatar
    cj_quest are dreptate.Cati dintre voi cumparati din Romania?
    Nu ma refer la mana a doua,ma refer direct din magazin.
    M-am uitat pe un site din UK tekken 6 platinum este 13 lire adica aproximativ 70 ron,ma mir cat este la noi in magazine.

  5. #5 SP
    Member dilibau666's Avatar
    Mie imi pare un japonezoi ingamfat si fara viziune.... si tare mi-e teama ca e doar o mancatorie interna si nu va avea nimic de spus in politica companiei in zona care dupa cate se pare defileaza sub sloganul indiferenta totala...si chiar ma intreb? daca i-ar scrie cineva lu nea TOMO asta despre problemele de la Romanica vis a vis de noi iubitorii de console si atitudinea lor oare s-ar sinchisi macar sa iti raspunda cu un mail de genu: multumim de informare?

  6. #6 SP
    Junior Member schultzy's Avatar
    Nu ne ramane decat sa speram ca va fi mai bine.. avem si o parte buna... cred.. mai rau nu poate sa fie

  7. #7 SP
    PlayStation Forever! Chris's Avatar
    This is great! In sfarsit, acum am senzatia ca PlayStation va face serviciile PS si pentru Romania.

  8. #8 SP
    Banned I_Fabian_I's Avatar
    Quote Originally Posted by Chris View Post
    This is great! In sfarsit, acum am senzatia ca PlayStation va face serviciile PS si pentru Romania.
    lol pe ps6

  9. #9 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Optimistul spune ca mai rau nu se poate, pesimistul oare ce spune?eu cred ca il doare in palarie de cate console s au vandut in Romania

  10. #10 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Ei ....o tot spuneti cu PS store in Romania. Dar cu ce ne incalzeste asta ? Pana la urma nu ma deranjeaza ca joc pe UK sau US. Asta e. Pt steag ?!
    Bine ca putem avea update-uri si pe UK si US si nu suntem filtrati ca si IP. Personal, de la magazinele de jocuri din RO, nu ma astept la preturi foarte bune. Unele incearca sa scoata un pret mai mic (gameshop) dar de cele mai multe ori adaosul e nesimtit in cele mai multe magazine. La Sony Store eu ma speriu si ma ingrozesc de fiecare data cand intru...asta e ...politica fiscala a Romaniei e de vina. TVA 24% + Impozit si uite asa platim mai mult cu 40% din start.

  11. #11 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Eu mi-am luat consola de la noi
    Si am stat o gramada sa o caut, nu gaseam in tot Bucurestiul, am luat tocmai din baneasa si aia mai "pe sub mana" lol

  12. #12 SP
    Member OxygeN's Avatar
    Mda, fac ca toti parlamentari promit multe dar pana la urma nu fac nimic...

  13. #13 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Pai a promis ceva?
    In afara de o recita o fraza tipic corporatista, nu vad sa fi zis ceva concret, oarecum tangibil.
    SI Sony nu e numai ps3 sau psp.

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    S-au facut 4 luni de cand s-a intamplat cam acelasi lucru la Microsoft Romania (vezi aici: http://www.consolegames.ro/forum/f7-...tml#post455173). Si s-a schimbat ceva? Ati simtit vreunul din voi o imbunatatire? A aparut Xbox 360 in Romania cu noul Director? So... keep on dreaming...

  15. #15 SP
    Member maweryck's Avatar
    N-am prea mari sperante de la Nakashima asta dar ...cine stie ..poate ajunge p'aici pe la noi , inatalneste vreo romanca buna care-i ia mintile si incepe sa se gandeasca si la tara asta ....sau poate-l transforma aia intr-unul d'al nostru ..timpu trece , Sony leafa mi-o plateste

    Omu pare mai degraba ca a fost pedepsit de sefii lui daca a trecut de la " responsabil de retailul-ul magazinelor Sony Style la nivel global, din biroul de la Tokyo " la " Country Head pentru zona Balcanilor de Est " .

    Si eu sper la mai bine , ca n-am ce altceva sa fac dar in acelasi timp , ceva-mi spune ca pe Tomo asta'l cam doare la banana de Romania noastra

  16. #16 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Cum ma....credeti ca nu a auzit de "Carpathian Gardens" ?

  17. #17 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Pai a promis ceva?
    In afara de o recita o fraza tipic corporatista, nu vad sa fi zis ceva concret, oarecum tangibil.
    SI Sony nu e numai ps3 sau psp.
    Pe forumul asta, e...

  18. #18 SP
    Member maweryck's Avatar
    Quote Originally Posted by cosminbad View Post
    Cum ma....credeti ca nu a auzit de "Carpathian Gardens" ?
    Poate a auzit in schimb de chicks with big tits and round asses lol ...s-ar putea sa ne ajute mai mult asta

  19. #19 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Pai aici da, dar sony fac mult mai multe decat console.
    Asa cum cel de la MS nu cred ca a fost trimis pentru xbox ci pentru a coordona activitatea de vanzare a softului, coordonarea oamenilor care lucreaza in Romania pentru ei etc.
    Poate vreodata se vor uita si la suportul pentru console, dar inca nu cred ca pe asta se axeaza momentan.

  20. #20 SP
    Junior Member pom4na's Avatar
    Nenea asta se va ocupa de cu totul altceva .... cum sa creasca vanzarile la bravia, vaio si alte electrocasnice...........
    pentru vanzari si marketing la console si jocuri se ocupa alti ciuciubati (adik nimeni)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 12-09-2012, 10:41
  2. Replies: 17 Last Post: 07-06-2011, 13:57
  3. Sony 3D Head Mounted Display By erik95 in forum HiFi
    Replies: 0 Last Post: 09-01-2011, 23:08

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts