Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Cele mai vandute jocuri in functie de platforma in 2010

  1. #1 SP
    Senior Member Mika's Avatar

    Cele mai vandute jocuri in functie de platforma in 2010

    Daca te intrebai care sunt cele mai bine vandute jocuri in functie de consola de anul trecut, avem tot ce-ti trebuie. Anul trecut, NPD, autoritatea in vederea centralizarii vanzarilor din US, a lansat lista sa anuala cu vanzarile de anul trecut si o lista cu top 10 cele mai vandute jocuri pe console (portabile sau nu) de anul trecut. Printre aceste titluri se numarau insa si jocuri lansate in 2009 si vanzarile erau cele cumulate de pe toate platformele. Insa acum au aparut date noi care indica cele mai bine vandute jocuri pe fiecare consola in parte; nu se specifica numere, dar se pot observa anumite trenduri. Toate jocurile au aparut in 2010 si ca sa va faceti o idee, jocurile de mai jos reprezinta aproximativ o cincime din toate jocurile vandute in US anul trecut.

    Gamasutra
    Attached Images Attached Images 1609black_ops_wmd_head_over_heals_1.jpg ps3-top-10-new-releases-2010.png xbox360-top-10-new-releases-2010.png wii-top-10-new-releases-2010.png psp-top-10-new-releases-2010.png nds-top-10-new-releases-2010.png

  2. #2 SP
    Junior Member alin_e's Avatar
    Well...nimic neasteptat.Black Ops a avut parte de destula publicitate si,spre uimirea mea,este un joc bunicel,imposibil de comparat cu MW2,dar totusi bunicel

  3. #3 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Nu am jucat Black Ops, dar am inteles ca e mai apropiat de CoD4 care e mult peste MW2. Si MW2 nu mi s-a parut asa un joc extraordinar. Bun, dar nu un reper. (cu exceptia vanzarilor)

  4. #4 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Black Ops e mai aproape de World at War, e facut pe acelasi engine. As putea spune ca e combinatia intre MW2 si World At War.

  5. #5 SP
    Member ReLLicK's Avatar
    cum sa fie ma facut pe acelasi engine ?

  6. #6 SP
    Senior Member GoodFella10's Avatar
    WHAT?! NFL 11 vanzari mai multe decat gow3?

  7. #7 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Quote Originally Posted by ReLLicK View Post
    cum sa fie ma facut pe acelasi engine ?
    IW engine (improved from World at War).

    Inainte sa faci o afirmatie, informeaza-te. Se vede clar si in-game ca e aproape ca World at War.

  8. #8 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by goodfellam View Post
    WHAT?! NFL 11 vanzari mai multe decat gow3?
    e US only si acolo NHL e foarte popular si din cate stiu NHL 11 e cel mai bun joc din serie de pana acum

  9. #9 SP
    Member hibrid13's Avatar
    Quote Originally Posted by ReLLicK View Post
    cum sa fie ma facut pe acelasi engine ?
    Ambele jocuri sunt dezvoltate de Treyarch. Tu ce crezi?

  10. #10 SP
    Member ReLLicK's Avatar
    si daca sunt facute de aceasi firma,inseamna ca e acelasi engine?....ia exemplul clasic half-life & counter-strike,ala e acelasi engine...daca tu imi spui mie ca world at war e acelasi engine cu black ops...e grav

  11. #11 SP

  12. #12 SP
    Member ReLLicK's Avatar
    chiar acolo scrie ""Despite the fact that the engine is based on an outdated engine, the IW engine has been modified with graphical and technical additions since Call of Duty: Modern Warfare.""...
    o fi acelasi engine la baza,da' daca e modificat in fiecare an,engine-ul de acum e foarte diferit fata de cel de acum 2-3 ani,cand a aparut world at war

  13. #13 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Modificat sau nu, e acelasi engine cum a zis GS0Ls.

  14. #14 SP
    Member ReLLicK's Avatar
    doar la baza,ma rog,ne certam degeaba pe o tema cam aiurea...fie cum o fi

  15. #15 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Nu se cearta nimeni inafara de tine.
    Sincer nu stiu de ce zici ca e doar baza engine-ului, ca eu sincer chiar nu vad diferente majore intre titlurile Call of Duty, cel putin din punct de vedere grafic.
    Credeam totusi ca MW3 va aduce un nou engine, dar se pare ca Activision ne-a vandut deja 5 titluri la care au lucrat doar la poveste putin, au mai modificat niste texturi, un HUD, au mai adaugat cateva elemente si atat. Acelasi joc, putin updatat.

  16. #16 SP
    Member Merdiso's Avatar
    Normal, pai ce rost mai are sa bage bani cand si asa indiferent cat de slab e jocul vanzarile vor curge garla.
    Nu condamn atat de mult faptul ca toate COD-urile noi folosesc acelasi engine, ci faptul ca fiecare costa 60-70$.
    Poate ca, stiu eu, generatiile actuale de console nu duc un engine mult mai capabil astfel incat sa merite creerea altui engine mai nou, dar macar daca toate COD-urile sunt asa de apropiate dpdv tehnic, cu campanii diferite, si asa foarte scurte, macar pretul sa fie mai mic. Mi se pare inadmisibil ca un joc din 2007, reincalzit la finele anului 2010 sa fie cel mai vandut joc din lume, desi pretul acestuia este unul standard. Macar RDR, desi foloseste engine-ul GTA IV, are la baza Euphoria, care dupa parerea mea este viitorul cel putin pe parte de animatii. Black Ops este exact acelasi "core" Modern Warfare 1, cu alte arme, harti si campanie, HUD, si texturi mai hi-res pe alocuri. Faptul ca, consolele nu pot suporta un engine mai potent nu reprezinta o scuza a pretului foarte ridicat in comparatie cu imbunatatirile aduse fata de titlurile predecesoare. Am spus, ar putea foarte bine sa ofere jocul la un pret mai mic, dupa ce ca mai cer bani si pe DLC-uri. Atunci nu cred ca ar mai comenta nimeni in mod negativ despre strategia Activision.
    Pana la urma ce conteaza ce zice unu' si altul, vanzarile vorbesc pentru ei si nu le pot schimba 1000, 2000, 10000 (cati or fi) gameri din lumea asta care si-au dat seama ca suma ceruta pentru MW2/BO este exorbitanta pentru ce ofera jocul daca e sa le comparam cu MW1/WAW.

  17. #17 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Totusi, cine mai joaca online mw1/waw? (pana la urma server-ele alea trebuie sa genereze si ele bani intr-un fel) E o strategie inteligenta, mai ales ca oricum exista cerere. Daca nu publicau nimic dupa mw1/waw, acum vorbeam despre aspectul asta ca fiind unul negativ. Sa nu mai vorbesc ca trebuie sa fii sinucigas sa iti subevaluezi singur produsul doar de dragul gamer-ului. Business-ul nu se face cu zambetul pe buze sau ghidat de o bunatate/naivitate extrema.

    Gamer-ul fie el hardcore sau nu, este inzestrat cu putere de decizie si poate alege. Acum o sa aud placa aceea care va spune ca " exista o mare masa de dobitoci" . Sigur ca este asa, altfel n-ar mai fi existat comunismul de exemplu. La fel cum multi prefera Fifa in detrimentul PES, exista si jucatori de shootere care accepta jocurile din seria COD cu imbunatatirile lor minore, ba mai mult se si inghesuie sa le cumpere.

  18. #18 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Mie unul imi plac jocurile din seria Call of Duty, dar doar pentru actiunea ce se desfasoara online, campania lasandu-ma rece de la COD4 incoace.
    Din pacate, chiar si asa "oboseala" engine-ului deja isi lasa urma, si aici ma refer la texturi, frame drops etc.
    Daca ne uitam la alte exemple, vom putea observa o grafica mult mai buna, fizica excelenta si lipsa problemelor (desi inlocuite cu altele) intalnite in COD. Exemplul meu fiind BFBC2.

  19. #19 SP
    Member Merdiso's Avatar
    Quote Originally Posted by x2z View Post
    Totusi, cine mai joaca online mw1/waw? (pana la urma server-ele alea trebuie sa genereze si ele bani intr-un fel) E o strategie inteligenta, mai ales ca oricum exista cerere. Daca nu publicau nimic dupa mw1/waw, acum vorbeam despre aspectul asta ca fiind unul negativ. Sa nu mai vorbesc ca trebuie sa fii sinucigas sa iti subevaluezi singur produsul doar de dragul gamer-ului. Business-ul nu se face cu zambetul pe buze sau ghidat de o bunatate/naivitate extrema.

    Gamer-ul fie el hardcore sau nu, este inzestrat cu putere de decizie si poate alege. Acum o sa aud placa aceea care va spune ca " exista o mare masa de dobitoci" . Sigur ca este asa, altfel n-ar mai fi existat comunismul de exemplu. La fel cum multi prefera Fifa in detrimentul PES, exista si jucatori de shootere care accepta jocurile din seria COD cu imbunatatirile lor minore, ba mai mult se si inghesuie sa le cumpere.
    Pai aicea-i problema, MW1 se mai joaca Online, dar din pacate nu si pe consola, ci doar pe batranul calculator, si cu toate ca si pe PC sunt multi jucatori COD Online (nu ma refer la "piratii cei teribili"), tot consolele conduc vanzarile. Ce-i drept, ar fi tampiti sa ceara mai putin pe COD-urile lor atat timp cat lumea cumpara in prostie, pana la urma e o situatie din care ei castiga foarte mult.


    De acord cu rulzmaker, BC2 este un joc tehnic mai bun ca Black Ops, indiscutabil mai greu in sensul ca acolo nu folosesti arma din prima pana in ultima secunda in batalia ta de a iesi primul pe harta, si nu e chiar reciclat in fiecare an, plus ca DLC-ul Vietnam merita din plin cei 10-15$ ceruti, daca e sa fac o comparatie cu ce ofera IW cu "First Strike".

  20. #20 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Acum 2 seri am jucat Call of Duty 4 multiplayer si inca e phooking fabulous!! Serverele sunt pline.

    ps: Xbox Live

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 20-11-2013, 23:57
  2. Top 10: cele mai importante jocuri in 2010 By erik95 in forum Stories & Other News
    Replies: 16 Last Post: 13-07-2010, 20:40
  3. Cele mai notabile jocuri in Q1 2010 pentru PS3 By AndRewqp in forum Stories & Other News
    Replies: 9 Last Post: 06-01-2010, 19:11
  4. Cele mai vandute jocuri pentru PS3 By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 12 Last Post: 14-05-2009, 11:15

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts