Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 28

Thread: LG blocheaza importurile de PlayStation 3 in Europa

  1. #1 SP
    Member styng's Avatar

    LG blocheaza importurile de PlayStation 3 in Europa

    LG a obtinut din partea unui tribunal de la Haga o decizie de blocare a importurilor de console PlayStation 3 in Europa, dupa o disputa intensa in ceea ce priveste o serie de patente, informeaza The Guardian. Decizia instantei judecatoresti va duce la confiscarea tuturor consolelor care ajung in Europa timp de cel putin 10 zile. Zeci de mii de console au fost deja confiscate in Olanda inca de saptamana trecuta, iar numarul lor va creste semnificativ, dat fiind ca in mod normal Sony aduce in jur de 100.000 de PlayStation 3-uri in Europa.

    In cazul in care disputa continua, LG are dreptul sa ceara distrugerea bunurilor, dar este putin probabil ca un tribunal sa fie de acord cu aceasta cerere, noteaza ziarul britanic. Compania coreeana LG acuza Sony ca a incalcat mai multe patente legate de tehnologia BluRay in constructia consolei PS3, iar daca acuzatiile se dovedesc a fi fondate, gigantul japonez ar trebui sa plateasca despagubiri pentru fiecare consola pe care a vandut-o pana in prezent, cu un total ce ar putea ajunge la sute de milioane de euro.

    The Guardian
    Attached Images Attached Images playstation.jpg

  2. #2 SP
    Member liviu15's Avatar
    Tocmai cand maine urma sa imi vina si mie ps3-ul , e nasoala stirea ca acum o vor lasa mai usor cu exclusivitatile(motivul pentru care am luat si ps3) totusi mi se pare stupida decizia , saraca consola , e clar ca se vor grabi sa scoata urmatoarea consola , ca doar nu vor scoate blurayul , totusi daca luau decizia asta sa o fi luat mai devreme , ca ps3ul a avut avantaj mare cu blurayul fata de xbox , desi nu e cu mult mai performanta.

  3. #3 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Din cate stiu LG a contribuit la raza laser pentru Blu-Ray, deci o problema ar putea fi. Probabil ca vor niste bani in plus, acum ca se zbat in mizerie, sau Sony nu le-a mai platit drepturile... Anyway, decizia cred ca este valabila doar in Olanda, pentru consolele care intra prin portul Rotterdam. Sunt si alte cai pentru consolele Sony de a ajunge la consumatorii din Europa.

  4. #4 SP
    Member styng's Avatar
    se pare ca e destul de seriosa situatia, in linkul de mai jos se anunta ca ar urma US

    GDN: Playstation 3 Shipments to be Seized in US?

  5. #5 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Este doar un zvon. Pe langa asta cum a spus si Focus decizia e valabila doar pentru Olanda.

  6. #6 SP
    Senior Member Krusht's Avatar
    Quote Originally Posted by babulu View Post
    Este doar un zvon.
    Mai citeste o data.
    LG has been awarded a temporary injunction, which has resulted in all PS3 shipments across Europe and the UK being blocked by customs officials.


    The civil court of justice in the Hague has ordered customs officials to seize all new shipments of PS3 consoles for the next ten days. The injunction is a temporary one but seeing as it has been awarded to LG, things are not looking too great for Sony. According to reports on The Guardian, if the injunction is extended it would mean PlayStation 3 consoles being removed from shops as well.

  7. #7 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Ma refeream la partea cu US, care da, este doar un zvon.

  8. #8 SP
    Member Atrium's Avatar
    Chiar zilele astea intentionam sa-mi cumpar un LCD si aveam in vedere marca LG. Bun, mergem pe Samsung

  9. #9 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    pai Olanda conteaza pentru ca Amsterdam si Rotterdam sunt principalele puncte de intrare in Europa pentru transporturile cargo (de marfa).

  10. #10 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    @Atrium nu-ti lua LG, se strica la sfarsitul garantiei

  11. #11 SP
    Senior Member Alexandru's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    @Atrium nu-ti lua LG, se strica la sfarsitul garantiei
    Ciudat.
    Eu am LG, si garantia a expirat acum ~ o luna si inca nu s-a stricat.

  12. #12 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    nu vreau sa fac pe desteptu da eu parca am citit stirea asta acu o saptamana... deci cred ca mai sunt valabile inca 3 zile din acele 10 Ori asta ori abea de curand s-a pus in practica aceea lege. Oricum nasoala situatia... da intr-un fel e si vina celor de la Sony: daca ei nu cereau sa se interzica aducerea telefoanelor in Us pt ca incalcau nush ce conditie gasita de ei, atunci cei de la LG nu ar fi decis sa le-o plateasca cu aceeasi moneta. ei ei...

  13. #13 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Sony o merita cu VARF si indesat pentru mizeriile pe care le face cu Graf_chokolo, Geohot si restul!

    Stirea aceasta este veche de aproximativ 2 saptamani si a fost publicata pe toate siteurile de genul: ps3news.com, psx-scene.com, psgroove.com.

  14. #14 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by anotherchild View Post
    Ciudat.
    Eu am LG, si garantia a expirat acum ~ o luna si inca nu s-a stricat.
    Mai asteapta un pic. Daca tine mai mult face parte dintr-un caz rar, toate produsele LG care le-am avut s-au stricat la cca 2-3 luni dupa garantie.

  15. #15 SP
    Junior Member fb2001's Avatar
    TV LCD HD de aprox 5 ani,merge fara probleme, deocamandata LG ul este la banii pe care ii dai o varianta foarte buna mai ales pentru europa de est. Normal ca nu pot fi la acelasi nivel pe toate categoriile:electrocasnice, audio, video, etc.... asta fiind valabila pentru orice alt producator oricare ar fi el.

  16. #16 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Ca idee, LCD-urile de pe LG-uri sunt facut de Samsung, de LED-uri nu stiu sigur.

  17. #17 SP
    Junior Member george1976's Avatar
    Sony a inceput cu procesele si pe baza teoriei ba pe-a matii, Lg a ripostat. Nu vad de ce e atacata compania Lg.

  18. #18 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    pai Olanda conteaza pentru ca Amsterdam si Rotterdam sunt principalele puncte de intrare in Europa pentru transporturile cargo (de marfa).
    Vrei sa zici Rotterdam.

    Oricum, faza cu accesul la ip-urile ce au vizitat site-ul lu' Hotz mi se pare scarboasa.
    Am ajuns in viitor, unde corporatiile au mai mare putere de decizie decat guvernele si automat trec cum vor peste libertatea individuala si nu dau doi bani pe intimitatea persoanelor.

  19. #19 SP
    Member solaru's Avatar
    Quote Originally Posted by HollowMan View Post
    Ca idee, LCD-urile de pe LG-uri sunt facut de Samsung, de LED-uri nu stiu sigur.
    cred ca te inseli. consortiul LG-Philips a fost cel mai mare producator de paneluri din lume...

  20. #20 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    vreau sa zic amandoua. Amsterdam este principalul punct de intrare pentru marfa transportata prin...you know?...aer. bine, nu zic acum ca aduc PS3-uri cu avionul, dar ca idee, astea 2 sunt cele mai importante.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Playstation 4 alb vine in Europa By paunstefan in forum Console News
    Replies: 31 Last Post: 30-10-2014, 08:36
  2. PlayStation TV vine si in Europa! By MonkY in forum Console News
    Replies: 15 Last Post: 14-06-2014, 13:30
  3. PlayStation 3 s-a inrosit si in Europa! By MonkY in forum Console News
    Replies: 41 Last Post: 20-04-2012, 17:18
  4. Replies: 8 Last Post: 06-08-2011, 09:16

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts