Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 30

Thread: Zvon: Mass Effect Trilogy pe PS3

  1. #1 SP
    Senior Member istrategie's Avatar

    Zvon: Mass Effect Trilogy pe PS3

    O sursa din interiorul EA a anuntat ca Mass Effect 2 si 3 ar putea fi lansate si pe Playstation 3, EA dorind sa aiba profit maxim, mai ales in aceasta perioada de criza. Pentru cei care nu au jucat Mass Effect si daca zvonul se dovedeste a fi adevarat, un port pentru PS3 este in lucru si va fi lansat pe la mijlocul lui 2009. Avand in vedere ca si Bioshock a fost zvonit ca va iesi pe PS3 si pana la urma a iesit, nu m-ar mira ca si Mass Effect sa fie lansat intr-un tarziu.
    Attached Images Attached Images image-o-matic.jpeg

  2. #2 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Ar fi cea mai buna veste pe anul acesta

  3. #3 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Nu ar avea niciun motiv sa nu iasa pe PS3 din motiv ce nu mai apartine celor de la Microsoft.

  4. #4 SP
    Member St Mael's Avatar
    Pai ideea e ca nu a apartinut niciodata celor de la Microsoft, intotdeauna a fost o proprietate a Bioware. De aceea a ajuns la EA dupa ce i-au cumparat, altfel inca ar apartine lui Microsoft fara ca achizitia sa fi schimbat ceva. Problema e ca foarte probabil Microsoft inca pastreaza niste drepturi contractuale asupra francizei. Este imposibil ca atunci cand au publicat primul joc sa nu-si fi asigurat prin acel contract drepturi viitoare asupra seriei, adica nu aveau cum sa lase la intamplare situatia unui titlu atat de important avand in vedere ca IP-ul nu le apartinea. Asa ca ma astept ca zvonul asta sa nu se concretizeze vreodata, mai ales ca acum Bioware se pregatesc sa prezinte primele informatii in legatura cu Mass Effect 2 la GDC, care probabil va fi anuntat exclusiv pe 360 pana la eventuala portare pe PC, asa ca nu cred ca se va mai ocupa nimeni sa mai porteze primul titlu. Daca nu l-au lansat pe PS3 impreuna cu portul pentru PC acum cred ca este deja prea tarziu sa se mai gandeasca la asta.

  5. #5 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Si cum ramane cu Bioshock? Nu e aceeasi poveste?

  6. #6 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Diferenta e ca Mass Effect a fost publciat de Microsoft.

  7. #7 SP
    Member St Mael's Avatar
    Quote Originally Posted by istrategie
    Si cum ramane cu Bioshock? Nu e aceeasi poveste?
    Nu, tocmai asta e chestia, situatia celor doua franchize e foarte diferita. Microsoft nu a avut nicio implicatie in ceea ce priveste Bioshock, care a fost publicat pentru 360 si PC tot de catre 2K Games, a fost pur si simplu o decizie a producatorilor de a nu lansa jocul in acel moment pe PS3. Spre deosebire, Mass Effect a fost publicat de catre Microsoft Games Studio, care in acel moment nu aveau cum sa nu fi introdus niste clauze care sa priveasca viitorul seriei in contractul de publicare. De asemenea, Bioshock a fost portat pe PS3 dupa un an, daca ar fi sa credem zvonul atunci portarea pe PS3 ar veni deja la 2 ani dupa lansare pe 360, ceea ce mi se pare prea mult. Mai ales in cazul in care la GDC Bioware vor anunta deja ME 2 pentru sfarsitul anului. Pana la urma cred ca singurul moment plauzibil pentru a aduce seria pe PS3 ar fi fost odata cu portul pentru PC, dar cum asta nu s-a putut intampla situatia a devenit prea complicata fiindca nu are sens sa mai aduca seria pe o platforma pentru care primult titlu din trilogie inca nu este disponibil.

  8. #8 SP
    Member leggollas11's Avatar
    e o serie de care merita sa se bucure si detinatorii de ps3.. mass effect a fost/este un joc foarte bun.

  9. #9 SP
    Manager paul's Avatar
    istrategie nu cred ca mi-ai observat postul de la o alta stire de la tine.

    Daca EA tot in criza o sa fie mi se pare normal sa il faca si pe PlayStation 3, la urma urmei ei doar profit vor sa faca. Sa speram la un joc de calitate.

  10. #10 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Degeaba vor sa faca profit, daca incalca anumite clauze stipulate undeva intr-un contract. Eu cred ca va ramana pe 360 si urmatorul si partea 3-a. Din cate am vazut, Bioware nu prea iubeste ps3-ul.

  11. #11 SP
    Member Tavitzu's Avatar
    ramane de vazut pana acum lost planet si bioshock or ajuns.Din cate tin eu minte si bioshock era published pe windows games/360.Dar cred ca ma insel.

  12. #12 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Quote Originally Posted by Tavitzu View Post
    ramane de vazut pana acum lost planet si bioshock or ajuns.Din cate tin eu minte si bioshock era published pe windows games/360.Dar cred ca ma insel.
    Cum adica era published pe Windows Games/360? Adica lansat? In cazul asta nu te inseli.

  13. #13 SP
    Member St Mael's Avatar
    Din cate tin eu minte si bioshock era published pe windows games/360.Dar cred ca ma insel.
    Da, te inseli. Tu te gandesti la Games for Windows, un trademark lansat de Microsoft pentru a promova PC-ul ca si platforma de gaming. Dar Games for Windows nu are nicio legatura cu drepturile asupra unui titlu, e doar o eticheta asemenea celei Xbox si Playstation de pe copertile jocurilor aferente. Alte titluri Games for Windows care imi vine acum in minte sunt Crysis sau GTA IV, printre multe altele, si nu au nicio legatura cu Microsoft. Ai confundat merele cu perele.

    Atat Bioshock cat si Lost Planet sunt jocuri 100% 3rd Party, publicate de catre 2K Games respectiv Capcom, in timp ce Mass Effect a fost publicat de Microsoft Games Studio. Bioshock si Lost Planet sunt situatii complet diferite de cea a Mass Effect, in caz ca nu ai citit ce am scris putin mai sus. Asa ca nu are rost sa mai discutati despre precedente care nu au nicio legatura cu acest subiect.

  14. #14 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Mass Effect 2 sau 3 pot fi publicate de EA pe orice platforma. Asta daca Microsoft nu si-a asigurat drepturi de publicare asupra trilogiei. Si din moment ce deja apar zvonuri, e posibil sa nu-si fi asigurat.
    Mass Effect 1 e imposibil de adus pe PS3 pentru ca Microsoft are drepturile de publicare.

    Pentru ca de exemplu Warhammer MMO a fost realizat de firma Mythic, firma care dupa aia a fost cumparata de EA. Chiar daca apartin de EA, nu EA a publicat jocul intrucat contractul era aranjat de dinainte cu o alta firma.
    Daca insa apar sequel-uri sau expansion-uri, acestea pot fi publicate de EA pentru ca nu s-a facut contract pe ele.

    Mass Effect 2 si 3 pe PS3 - posibil
    Mass Effect 1 pe PS3 - imposibil

    End of story.

  15. #15 SP
    Member St Mael's Avatar
    Khan, totusi e cam mult spus posibil pentru ME 2 si 3 pe PS3. Chiar si daca am presupune ca Microsoft au omis sa-si asigure drepturi asupra intregii trilogii, ceea ce nu se stie sigur si este foarte posibil sa-si fi asigurat anumite drepturi, ramane un foarte mare impediment in a aduce ME 2 si 3 pe PS3. Se stie ca trilogia a fost conceputa pe baza unei continuitati care creaza o stransa legatura intre fiecare parte. A fost confirmat ca ME 2 va incepe pe baza uneia din salvarile primului joc pentru a pastra continuitatea prin alegerile facute in ME 1. Felul in care a fost jucat primul Mass Effect va avea impact asupra modului in care evolueaza povestea in ME 2 si 3, asa ca este absurd sa mai aduca ultimele 2 parti pe o platforma pe care nu s-a putut juca prima parte.

  16. #16 SP
    Member Tavitzu's Avatar
    Dam-am exprimat gresit, am vrut sa spun ca microsoft a fost publisheru la bioshock si la scos pe Games for Windows si 360, dar am gresit eu.St Mael stai ,, chill'' ca nu multa lume cumpara un sequal fara sa joace un prequal cel putin nu daca are legatura povestea(cred ca atata minte are si Ea-u), si oricum nu este 360 exclusive pc-u find o platforma asa ca nu mai ,,campui'' acest thread

  17. #17 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Dap, acum am inteles. Thx guys!

  18. #18 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by Tavitzu View Post
    Dam-am exprimat gresit, am vrut sa spun ca microsoft a fost publisheru la bioshock si la scos pe Games for Windows si 360, dar am gresit eu.St Mael stai ,, chill'' ca nu multa lume cumpara un sequal fara sa joace un prequal cel putin nu daca are legatura povestea(cred ca atata minte are si Ea-u), si oricum nu este 360 exclusive pc-u find o platforma asa ca nu mai ,,campui'' acest thread
    spui numai prostii.

    Bioshock - 2K Games

    Games for Windows e ca o platforma. Nu trebuie sa fii publisher Microsoft ca sa publici un joc pt Games for Windows. Ar fi fost o prostie sa faca Microsoft asa ceva.
    un "sequal" poate fi cumparat si fara restul. Uita-te la cati au cumparat MGS4 aiurea :B

    Va fi timed-exclusive pentru 360 deci la urma urmei tot un exclusive e.

    P.S. Taci.

  19. #19 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Games for Windows face posibila crearea unui gamertag pt jocurile de PC cu suport games for windows si pune la dispozite un sistem de achievment'uri identice cu cele de pe 360.

    @Tavitzu tot bateai campii ca Lost Planet si Bioshock au ajuns pe PS3
    Lost Planet a fost produs de Capcom, Bioshoc produs de 2kGames. Astea au ajuns pe PS3 pt ca microsoft nu a avut niciun drept asupra lor deoarece nu au fost publicate de ei(ti'au explicat si baietii mai sus), fata de Mass Effect asupra caruia MS are drepturi depline.
    Sa iti dau un exemplu, nici God of War nu va ajunge niciodata pe 360 pt ca sony are drepturi depline asupra lui.

  20. #20 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    @Khan : despre mgs4 pot spune ca au gandit bine problema story-ului avand in vedere ca au scos un MGS Database care explica tot ce s-a intamplat pe parcursul seriei. Cati l-au citit insa, nu stiu...

    In orice caz... decat sa scoata un port de 2 bani din Mass Effect pentru ps3, mai bine ne lipsim. Si pe 360 stiu ca au mai fost probleme cu optimizarea in destule locuri desi jocul e foarte ok. Asteptam partea a 2-a mai bine, dar cu speranta ca nu va fi doar un simplu port...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Mass Effect Trilogy pentru Xbox One si PS4 By djleo666 in forum Console News
    Replies: 20 Last Post: 06-11-2020, 21:03
  2. Replies: 0 Last Post: 03-11-2012, 18:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts