Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 30

Thread: Hackerii dau inapoi ceea ce Sony a luat: Linux

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Hackerii dau inapoi ceea ce Sony a luat: Linux

    Cand Sony a hotarat sa scoata functia "Other OS" a consolelor PS3, acestia au atras toata atentia comunitatii de hackeri asupra lor, considerand ca este un abuz asupra consumatorilor. Asa a inceput "razboiul" intre compania japoneza si hackeri, cei din urma motivand absolut tot timpul ca vor sa aduca inapoi prin orice cale, posibilitatea de instalare a Linux-ului. Aproape la un an de zile dupa ce PS3 a fost modat, cu ajutorul celor de la "Gitbrew.org" anumiti posesori de console Playstation isi pot instala in sfarsit mult doritul Linux. Hack-ul va functiona atat cu consolele "fat" cat si cu cele "slim", insa modelele mai vechi care folosesc NAND flash in loc de VFLASH nu sunt compatibile.
    Attached Images Attached Images geohot-brings-linux-back-ps3_1.jpg

  2. #2 SP
    Member AVoF's Avatar
    De ce mi-as baga Linux pe ps3 ?!......

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AVoF View Post
    De ce mi-as baga Linux pe ps3 ?!......
    De florile marului... Sorry, dar la asemenea intrebare primesti un asemenea raspuns. Sau mai poti primi unul aici: Linux - Wikipedia, the free encyclopedia.

    Ce nu trebuie pierdut din vedere este faptul ca OtherOS++ (distro-ul anuntat de cei de la Gitbrew.org) va avea full acess la hardware (fata de cel oficial, care nu avea acces 100% la Cell, iar la GPU doar la functiile 2D (si acelea ne-accelerate). Cu alte cuvinte, e posibil ca PS3-ul modat sa devina si un "calculator" cu cel mai bun raport pret/performanta de pe piata.... Asta pentru cei care il au modat, desigur...

  4. #4 SP
    Member emanuel's Avatar
    si totusi intrebarea lui Avof e cat se poate de buna. Concret, ce faci cu Linux-ul pe ps3 ? afara pt niste entuziasti in ale it-ului, mi se pare complet inutil. Mi-am luat consola de jocuri ca sa scriu referate pe ea ? .

  5. #5 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Se vede ca nu ai folosit niciodata, e un sistem de operare la fel de valabil ca si orice Windows, tu vad ca postezi si pe forumuri de pe calculatorul personal, nu il tii doar pt. referate

  6. #6 SP
    Member emanuel's Avatar
    corect , dar... pt. asta am pc-ul. Stiu ca linux e un sistem de operare, dar de ce as vrea un sistem de operare pe ps3 ?. nu zic ca nu e ok sa poti pune (bine, eu am ps3 versiunea fat 60 gb - din cate stiu pot pune linux in mod legal) Linux pe ps3, dar merita sa-ti modezi consola pt asta ?

  7. #7 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Multa lume vad ca isi tine PS3-ul langa birou si joaca de pe monitoare PC, mie mi s-ar parea chiar convenabil daca as avea un setup din asta sa folosesc PS3ul ca si PC in loc sa mai tin inca o cutie pe acolo Nu intru in discutia legata de modare..dar daca tot a fost oferit ca un feature la un moment dat..

  8. #8 SP
    Member haimi708's Avatar
    @emanuel

    Nu poti pune Linux "in mod legal " pe o consola nemodata decat daca ai pe ea firmware maxim 3.15, indiferent de modelul consolei (deci daca nu ai pe a ta firmware 3.15 - si nu cred ca ai - nu poti, legal) . Altfel, pt a pune Linux pe PS3 trebuie sa modezi consola si sa folosesti optiunea celor de la Gitbrew.org. Iar sub Linux, consola va putea fi exploatata la maxim (de ex. poti sa o transformi intr-un adevarat centru multimedia - jocuri, muzica, toate formatele la filme cu si fara subtitrare).

  9. #9 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Din cate tin minte am vazut ca niste tipi au reusit sa lege kinect la ps3 fara sa fie nevoie de jailbreak. Banuiesc ca la fel s-ar putea adapta si linux. Aia ar fi misto si pana la urma nu mi se pare deloc imposibil. Linuxul ruleaza si de pe DVD asa ca ar putea sa-l adapteze sa para joc

  10. #10 SP
    Junior Member teokhym's Avatar
    Am si eu o intrebare poate stupida dar sunt curios
    Pe linux se pot juca jocuri de genu fifa dirt dragon age? atunci ar fi super

  11. #11 SP
    Ike
    Member Ike's Avatar
    Masini virtuale si avem si windows

  12. #12 SP
    Member iradum's Avatar
    Quote Originally Posted by teokhym View Post
    Am si eu o intrebare poate stupida dar sunt curios
    Pe linux se pot juca jocuri de genu fifa dirt dragon age? atunci ar fi super
    Din pacate foarte putini game developeri s-au orientat si pe platformela Linux.

    Din ce cauza Linux? Sa incerc sa explic... Nu stiu cati de aici au folosit vreodata un sistem de operare bazat pe Linux (da, linuxul nu e un sistem de operare propriuzis ci reprezinta o familie de sisteme de operare care folosesc karnel Linux. Spre exemplu: Ubuntu, Fedora, Debian etc.). Sa va imaginiati ca zilele in care un sistem de perare bazat pe linux era dificil de inteles au trecut. Acum se folosesc interfete grafice (windows managere) foarte bine structurate, spre exemplu GNOME si KDE (cele mai utilizate si friendly dupa mine).

    Sa cumperi un ps3 la 1.000ron si sa il poti transofrma intr-un calculator cu o performanta marita ar fi tot ce mi-am dorit vreodata. Am facut acel update doar pentru a putea avea psn, dar am pierdut optiunea de Other OS si pe care am regretat-o foarte mult timp.

    Da, pentru cei care au un pc performant, nu are rost sa il instaleze numai daca isi doresc sa testeze sa vada cum e. Dar eu abia am asteptat momentul acesta.

    Aici sunt niste imagini cu interfetele grafice: Gnome si KDE
    Attached Images Attached Images ubuntu_11.04-screenshot-1.png kde_4-1_desktop.png

  13. #13 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by muggs View Post
    Multa lume vad ca isi tine PS3-ul langa birou si joaca de pe monitoare PC, mie mi s-ar parea chiar convenabil daca as avea un setup din asta sa folosesc PS3ul ca si PC in loc sa mai tin inca o cutie pe acolo Nu intru in discutia legata de modare..dar daca tot a fost oferit ca un feature la un moment dat..
    Nu te cred, eu am fost tinta ironiei cand am sugerat o parte din ce zici tu : http://www.consolegames.ro/forum/f60...ara-de-gaming/

  14. #14 SP
    Junior Member Thclaw's Avatar
    Other OS era o functie care (pentru mine) a fost unul dintre factorii decisivi in a cumpara consola. Sony sunt niste nesimtiti. Chiar foloseam Ubuntu in special pt. media (audio, video) si programare. Un mare minus pentru niste tampiti care au crezut ca scotand functia asta (care a fost sustinuta cu surle si trambite de ei iar acum e disparuta) ii descurajeaza pe hackeri. Pe dracu... singurii care au iesit prost din asta sunt utilizatorii normali, fara jailbreak.

  15. #15 SP
    Member Game101's Avatar
    Plus ca linux din punct de vedere al stabilitatii e numarul 1.

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Game101 View Post
    Plus ca linux din punct de vedere al stabilitatii e numarul 1.
    Sper ca te referi la stabilitate pe servere. Acolo Linuxul straluceste. Pe partea de desktop e varza/sub orice critica. Ce sa le facem, daca au preferat sa se desparta in zeci/sute de distro-uri in loc sa colaboreze toti pentru un Linux "all-in-one".

    On-topic: intr-adevar, e pacat ca va trebui ca persoana care nu are modata consola sa "ravneasca" la chestii pe care oficial nu le poate obtine. Dar, cine stie... poate va ajunge ca si in cazul Jailbreak-ului de iOS. Adica sa devina oficial si Sony sa nu te poata obliga sa nu-ti modezi consola. A mia oara cred ca repet... modarea/jailbreak-ul nu este acelasi lucru cu pirateria. Remmember that and we'll be friends

  17. #17 SP
    Junior Member Thclaw's Avatar
    E poate nu chiar 1. ... 1.5. Cre ca mac-ul e 1. Don't get me wrong, urasc din tot sufletul toate prostiile de la Apple, dar OSXul este incredibil de stabil pt ca e incredibil de simplu, pentru americani

    Offtopic: Monky nu stiam ca Jailbreak-ul e acum o chestie legala pe iPhone. Si a 2-a chestie, nu cred ca Sony e de acord cu tine, apopo de JB

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Thclaw: nu uita ca Mac OS-ul este bazat pe UNIX. Linux este bazat tot pe UNIX (as spune omonimul sau pentru PC-uri). Doar ca MacOS-ul a mers pe partea comerciala (si ia uite ce bine o duce acum) pe cand Linuxul s-a adresat maselor open source. In concluzie, se pare ca suntem o lume intoarsa pe dos. Ne plac produsele pe bani (Windows, MacOS) si le "uram" pe cele free (Linux). Pentru ca daca am fi folosit mai multi OS-uri free acum ceva mai multi ani, poate altfel ar fi stat astazi situatia...

  19. #19 SP
    Member iradum's Avatar
    Mda, legat de stabilitate vorba unui dezvoltator roman de acum cam 2 ani de la o distributie X, nu dau nume: "Sunt fericit ca a inceput sa nu mai crape in ultimul hal"
    Stabilitatea e foarte mult influentata de hardware. Am 2 calculatoare, pe unul nu am nicio problema cu el, functioneaza perfect, pe celalalt nu am drivere la placa video, si crapa destul de mult.

    OSX-ul e incredibil de stabil pentru ca e facut numai pentru 2 sau 3 configuratii de hardware, nu toate metodele posibile combinate de noi cand ne facem un calculator pe bucati a la Linux si Windows. Dar si mai greu e ca la windows driverele vin pe cd gata de instalat iar la linux trebuie facute de dezvoltatori, pentru ca nu sunt prea multe firme de hardeware ce ofera drivere pentru linux.

    Maine incerc sa il reinstalez. Da de imi iese.

  20. #20 SP
    Junior Member Thclaw's Avatar
    Monky: nu stiam ca e tot pe UNIX. Adevaru e ca nu prea ma pricep la kerneluri. Vorbeam cu iradium pe pm si spunea ca in cel mai rau caz, daca incearca sa-l reinstaleze (linuxul, that is, probabil cu cfw), il brickuie (ps3-ul). Si eram curios, banuiesc ca ps3-ul are si el un bootloader nu? Pt ca in cazul asta am putea avea chiar dualboot, nu bootare din xmb. In felul asta am putea evita block-ul Sony? My two cents...

    LE: Discutia asta imi aminteste de opozitia iOS vs. Android. Acelasi lucru: Android = hw diversificat, open source; iOS = acelasi hw, constrans pana la nesimtire de Apple.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Linux By Mask in forum Software
    Replies: 11 Last Post: 02-09-2016, 18:38
  2. OnLive se inchide - Sony cumpara ceea ce a mai ramas din el By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 1 Last Post: 04-04-2015, 12:42
  3. Gaming pe Linux By BigBibi in forum Jocuri PC
    Replies: 4 Last Post: 09-07-2014, 19:05
  4. Replies: 7 Last Post: 26-10-2012, 03:06
  5. GameCube Linux? By sonic in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 5 Last Post: 09-03-2009, 03:16

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts