Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 39

Thread: Nintendo prezinta o noua consola... Wii U

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Nintendo prezinta o noua consola... Wii U

    Doar acum cateva minute s-a terminat conferinta celor de la Nintendo de la E3 si va spun sincer ca a fost una dintre cele mai confuze pe care le-am vazut. Dupa ce am asistat la un concert live al unei orchestre si aniversarea de 25 de ani al lui Link, a fost dezvaluit oficial noul controller al consolei. Acesta are un display de 6.2 inch, doua "thumb sticks", cele 4 butoane "X, Y, A, B", un d-pad, o camera frontala, doua butoane trigger, un accelerometru si un microfon.

    Acum sa ne uitam putin si la datele tehnice ale noii console care au fost dezvaluite dupa ce conferinta de presa s-a terminat. Aceasta va avea suport pentru toate accesorile lansate pentru Wii pana acum "Nunchuk controller", "Classic Controller", "Classic Controller Pro" si "Wii Balance Board", va fi in sfarsit HD (1080p, 1080i, 720p, 480p si 480i), semnalul video va putea fi transmis prin: HDMI, component, S-video si composite. Consola va avea o memorie interna flash a carui capacitate va putea fi crescuta cu ajutorul unui USB stick sau SD memory, procesorul este un IBM multi-core, va avea 4 porturi USB 2.0 si are compatibilitate backward cu jocurile pentru Wii.

    Nintendo a dovedit un lucru in seara asta, ca stiu sa invete din greselile pe care le-au facut cu Wii, mai exact lipsa de suport din partea studiourilor third-party. Iata doar cateva jocuri confirmate pentru noua consola: Assassin's Creed, Darksiders II, Ghost Recon, Dirt, Aliens: Colonial Marines, Metro II, Batman: Arkham City, Battlefield, New Super Mario Bros Mii. So ce parere aveti de noul sistem?
    Attached Images Attached Images wiiu1.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    cateva imagini
    Attached Images Attached Images screenshot_256003.jpg screenshot_256001.jpg screenshot_255997.jpg screenshot_255998.jpg screenshot_255993.jpg screenshot_256000.jpg screenshot_255999.jpg

  3. #3 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Daca vreau sa apas pe poze sa le vad la dimensiuni mai mari primesc eroarea asta: "Invalid Attachment specified. If you followed a valid link, please notify the administrator"

    Edit: Vad ca le-ai pus din nou

    Cat despre consola, eu sunt mai mult decat incantat.. si la cum se prezinta lista de exclusivitati pentru MS pe urmatorii 2 ani, iar Nintendo va prelua jocurile 3rd party multiplatform chiar gasesc situatia perfecta sa-mi schimb "consola principala".

    O sa am de jucat 40 de jocuri pe Wii care nu le-am jucat (si nu mi-am luat consola pana acum pentru ca deh, erau doar 40 de jocuri), toate jocurile multiplatform care vor avea ceva in plus cu noul ecran, plus multe exclusivitati. OK, nu din cele mai hardcore asta-i drept dar macar sunt exclusivitati si nu cred ca se poate indoi cineva daca vor fi sau nu jocuri de calitate.

    Noul controller are si microfon deci nu vad de ce nu ar putea prelua implementarea de voice recognition asa cum o are si Kinect, pentru ca doar voice recognition m-a atras de la Kinect in prezentarea de la Mass Effect. Restul a fost prea childish/showcasing, adica nu ceva care sa poti folosi eficient intr-un joc ci doar in parti ale acestuia.

    Prezentarea a fost foarte dubioasa intr-adevar pentru ca in loc sa ni se prezinte clar unele informatii ele au fost oferite ca si concluzii.
    Din demo-urile cu noul controller grafica parea aceeasi ca si pentru Wii, a fost nevoie de anuntarea titlurilor de la 3rd party ca sa ne putem da seama ca totusi vom avea si hardware nou.

  4. #4 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Daca vreau sa apas pe poze sa le vad la dimensiuni mai mari primesc eroarea asta: "Invalid Attachment specified. If you followed a valid link, please notify the administrator"
    din pacate am avut cateva buguri cu imaginile si am fost nevoit sa le pun intr-un post nou.

  5. #5 SP
    Member dragos_mihaiy's Avatar
    Daca va rivaliza cu grafica urmatoarelor console de la Sony si Microsoft atunci eu cred ca Nintendo a dat lovitura cu aceasta noua consola.

  6. #6 SP
    Junior Member Dan.Andrew's Avatar
    Din poze si din specificatiile de mai sus arata foarte interesant! Ma bucur ca intr-un final cei de la Nintendo sau hotarat sa creeze o consola cat de cat mai normala (1080p , HDMI) , nu cu jocuri de .... Au dat si ei vre-un pret , release date (nu am reusit sa ma uit)! Mi se pare umpic cam ciudat ... controller-ul pot sa-i zic?Cam mare dar, poate fi folosit ca si , de exemplu un PSP , nu? Apropo , cand am vazut consola din fata semana exact cu un X360! Mai asteptam specificatii si noutati !

    Merci pentru postarea "MARELUI EVENIMENT"!

  7. #7 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    ca si data de lansare: aprilie 2012 - decembrie 2012.

  8. #8 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Este un plus pentru Nintendo, insa controllerul acela mi se pare ceva intre psp si ipad...foarte ciudat.Nu te doare mana dupa o ora, doua?

  9. #9 SP
    Banned Nefraim's Avatar
    Imi este foarte greu sa imi imaginez cum te poti jucat 2-3 ore tinand in mana chestia aia pe care ei o numesc controller. Iar thumbstick-urile clar nu au fost concepute pentru un shooter, mai ales cele cu un gameplay foarte rapid.

  10. #10 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pe de-oparte, este revolutionara (iar) si foarte tare, dar pe de alta parte, parca nu ma atrage atat de mult decat faptul ca e mai puternica si vom putea juca jocuri adevarate. Iar ca design este cea mai mare porcarie. Este foarte mare, groasa, prea rotunjita si pare din plastic ieftin.

    Cat de consola, nu inteleg de ce au pus atat de mare accent pe controllere si au lasat consola in spate. Ai nevoie de ea sa joci ? sau tot dispozitivul poate consta in controller ? Daca ai nevoie de ea, inseamna ca degeaba ai ecranu ala, ca este inutil (decat poate cand ai nevoie sa te duci la WC sau chiar nu te mai lasa cineva sa te joci ca are treaba pe TV-u ala).

  11. #11 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    in sfarsit vom avea si noi titluri hardcore pe o consola Nintendo (bine-nteles ca au fost si exceptii da acestea nu au fost prea bine primite de public). Nu stiu ce sa zic de acest Wii U... mi se pare mai degraba un accesoriu in caz ca nu ma pot juca pe Wii pt ca cineva ocupa TV-ul . Jocurile au fost cat de cat ok...dar nimic special, sincer . Momentan nu pot sa spun ca e un must-have sau ca il voi cumpara din prima zi.

  12. #12 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Toate ca toate, dar eu unul chiar vreau sa joc Assassin's Creed si Batman Arkham City pe noua consola.

  13. #13 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Nu inteleg. Sunt 2 console? Una normala si una portabila sau cum? Sau ala din mana chiar e controller? Nu pricep de ce ai vrea toate alea pe un controller...

  14. #14 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    E o consola (aia de sub televizor) si un controller pe care te poti juca chiar si fara tv, insa doar in raza de actiune a consolei propriu-zise.
    Controller-ul e tableta aia mare..

  15. #15 SP
    Member emanuel's Avatar
    frate, nu trebuie sa tipi - ma refeream la Razvan
    Hmm, cred ca aceasta conferinta a ridicat mai multe intrebari decat a raspuns. Pe de-o parte, sincer m-a entuziasmat noul controlller - e simpatic tare, chiar mi-a starnit interesul pt a achizitiona consola. pe de alta parte, vorba lui Nefraim - nu stiu cat de ergonomic e controller-ul asta. Si mia important - dupa ce trece entuziasmul, cand stau si analizez la rece - defapt ,ce aduce nou controlller-ul asta ? prin ce imbunatateste gamingul ? Ca sincer nu m-am prins. Da e super fain ca poti vorbi la telefon, poti juca dame, il poti lua in dormitor sa joci cand familia se uita la telenovele, dar...legat de gaming efectiv - ce aduce nou ?
    In al doilea rand - controller-ul asta va fi scump, ceea ce inseamna ca hardware-ul nu va fi tocmai grozav, pt a balansa cheltuielile -probabi lcomparabil cu ps3 sau cu vreo 50%. Si asta nu e bine deloc - pt ca la anu cand apare wiiu Sony va prezenta noua consola - ps4 - si atunci wiiu s-ar putea sa para din nou jalnica, din nou in urma, probleme cu 3rd parties... Dar totusi sa auzim de specificatii.

  16. #16 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Controllerul cu ecran este pentru clipele de urgenta, daca ma intelegi

  17. #17 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Parerea mea e ca cel mai bine faceau o consola foarte puternica, la care adaugau un controller foarte simplu, cum faceau pe vremuri, si nu avea cum sa mearga prost. Sunt de acord cu emanuel. Acest controller va fi foarte scump si mai trist este ca sigur vor fi jocuri care nu vor putea fi jucate co-op sa spunem, cand celalalt are doar un wiimote.
    Cat despre hardware, am vazut ca are un potential foarte mare. Sa speram totusi ca vor aparea controllere 3rd party pentru el, cum sunt Razer Onza pentru 360. Oricum, pentru ca noua consola sa aibe succes, are nevoie de un serviciu foarte bun online, iar asta poate naste o serie foarte mare de probleme.

  18. #18 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Toata lumea a inteles exact pe dos, controllerul o sa fie doar un accesoriu pe care va puteti uita in Inventory, sa verificati o harta / munitie samd, avand in vedere ca are rezolutie sub-hd nu exista nici cea mai mica sansa sa ruleze pe el jocurile "principale".

    Cu Mario Kart, SSB etc e alta treaba

  19. #19 SP
    la muncă bă! urioc's Avatar
    uitati un lucru, puteti conecta controlerele de wii. asta inseamna ca vor fi si controlere normale, nu doar animalul. doar nu o sa jucati battlefield cu ipad-ul acela dupa voi. stiu ei nintendo ce fac

  20. #20 SP
    PlayStation Forever! Chris's Avatar
    @AndRewqp, apai mai, daca punem si astea de la E3, de ce nu zisesi asa ma?

    Ok, gata cu accentul ciudat. Consola arata destul de bine, dar mie controller-ul ala mi se pare...cam ciudat, sa zic asa. Mie nu mi-ar place ca in timp ce ma joc Battlefield 3 de exemplu, sa ma aplec, sa ma uit la controller, sa joc, si tot asa. Oricum, daca Wii U asta va duce in sfarsit Nintendo la jocuri "serioase", atunci cred ca e un pas mare pentru firma. Oricum ar fi, tot as vrea sa o vad putin in actiune.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Noua consola Nintendo: Nintendo 2DS By storm89shadow in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 12 Last Post: 16-10-2013, 15:44

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts