Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Un cip nou pentru viitoarele console Xbox

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Un cip nou pentru viitoarele console Xbox

    Microsoft a anuntat un nou SoC, prescurtarea de la system-on-chip, ce integreaza CPU, GPU, memoria si I/O logic (nu ma intrebati, habar nu am ce este) intr-un singur cip. Ce inseamna acest lucru pentru noi, gamerii? Pai in primul rand costurile productiei noii console vor scadea, nou cip va consuma mai putin curent electric si va degaja o cantitate mai mica de caldura. In traducere libera, o posibila ieftinire a Xbox-ului si scaderea sanselor de aparitie a RROD-ului. De asemenea Microsoft a redus si dimensiunile placii de baza si a unitatilor de power supply. Din pacate nu s-a oferit nicio informatie despre primele pachete cu noua consola.
    Attached Images Attached Images kinect.jpg

  2. #2 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    Inseamna ca va exista un singur procesor (cpu-gpu). Depinde cat va costa fabricarea noului chip.si pe cati nm este, iar daca are un TDP de 250 te pi*h pe el . Astea negre (slim) tot racire pasiva au? Daca se integreaza si sursa in cutie ar fi minunat. No more bricks!

  3. #3 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Slim-ul are tot un singur chip (Valhalla) si nu are racire pasiva ci radiator+ventilator de 90, fiind situat linga unitate optica. Ai mai jos link.
    The New Xbox 360 S "Slim" Teardown: Opened and Tested | Enter the new guy

  4. #4 SP
    Member luciteck's Avatar
    cat despre performante, acestea sunt identice, pentru ca se doreste un backward compatibility cu versiunile mai vechi de xbox. Avantajul chipului integratt pe slimuri este consumul, si implicit lipsa problemelor de supraincalzire. But this is very old news. (RROD nu mai exista de multa vreme pe xbox).

  5. #5 SP
    Member ZeroSkillNoob's Avatar
    Quote Originally Posted by luciteck View Post
    cat despre performante, acestea sunt identice, pentru ca se doreste un backward compatibility cu versiunile mai vechi de xbox. Avantajul chipului integratt pe slimuri este consumul, si implicit lipsa problemelor de supraincalzire. But this is very old news. (RROD nu mai exista de multa vreme pe xbox).
    Ei na nu mai exista .... poate la Slim nu,da in rest toate versiunile au dat RROD.

  6. #6 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Mai scot inca o versiune ? Ciudat, aveam impresia ca asta va fi ultima si vor trece in curand la noul XBOX. Dar vad ca vor sa traga serios de XBOX 360. Eh, mai tine un an, doi max. si apoi o sa scoata si ei ceva nou.

    Quote Originally Posted by ZeroSkillNoob View Post
    Ei na nu mai exista .... poate la Slim nu,da in rest toate versiunile au dat RROD.
    Si va da RROD si actuala. Si toate versiunile viitoare vor da RROD. RROD sau alta eroare, nu conteaza. Sunt componente electronice, trece curent prin chip-uri, se incalzesc si se racesc, odata si odata TOATE mor. Important e cat e durata de viata si care e procentajul de console cu probleme mari (care mor prea repede din cauza defectelor de fabricatie).

  7. #7 SP
    Member luciteck's Avatar
    Slimul nu da RROD si nici alte erori. Cel putin nu pe durata normala de functionare a unei componente electronice. Asa ca daca de un PC poti trage cativa ani buni, fara sa inlocuiesti vreo componenta ca ar fi murit de batranete, asa e si in cazul asta.

  8. #8 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Slimul exista de putin timp pe piata, din nefericire (dupa cum a spus si RaverX) nu exista device cu failure rate 0.
    @Andrew: Cred ca ar trebui corectat titlul, nu e vorba de un cip mai puternic (cel putin daca am inteles eu bine).

  9. #9 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Nu e neaparat adevarat, problema la console fata de PC-uri este sistemul de lipire a CPU-GPU pe placa de baza , daca la PC-uri procesorul este fixat in acel soket prin acel braket ( scuze de formulare da" acu seara nu mi-a venit altceva in cap), la console se prinde prin lipire cu bile de cupru care din cauza incalzirii - racirii - incalzirii succesive exista riscul dezlipirii / RROD / YLOD a CPU -GPU de pe placa de baza.

  10. #10 SP
    Member luciteck's Avatar
    ei bine, time will tell Deocamdata slimul e cam de un an de zile pe piata si nu au fost intalnite probleme de genul RROD.

  11. #11 SP
    Junior Member AnDu_alex95's Avatar
    RROD face parte din legende (alea urate),nu zic ca nu mai exista,dar a scazut mult probabilitatea+ca acum este reparabil,eu zic ca pana in 2014 nu scot nici o consola noua,desi xbox-ului i-ar prinde bine niste putere la procesor.Eu am elite si merge perfect.

  12. #12 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Titlul stirii este foarte gresit. Microsoft nu va aduce imbunatatiri de performanta Xbox 360-ului. O revizie noua (care va rula mai rece de exemplu) da, dar putere mai multa nu.

  13. #13 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    asa era titlul stirii de unde am preluat informatiile... imi cer scuze daca am generat confuzii.

  14. #14 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Iar procesorul asta nou de care se vorbeste este defapt chipul valhalla ce il avem deja in slim. E old news, reluat de niste "destepti".

  15. #15 SP
    Member PumaS's Avatar
    Quote Originally Posted by luciteck View Post
    ei bine, time will tell Deocamdata slimul e cam de un an de zile pe piata si nu au fost intalnite probleme de genul RROD.

    Si cu asta sa punem punct . RROD va exista veshic asemena YLOD-ului




  16. #16 SP
    Member pijama35's Avatar
    Daca te uiti la comentariile celui care a pus video-ul a zis ca nu a fost pus hdd-ul bine.

  17. #17 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Nu exista RROD la XBOX360 Slim.

  18. #18 SP
    Member luciteck's Avatar
    Quote Originally Posted by PumaS View Post
    Si cu asta sa punem punct . RROD va exista veshic asemena YLOD-ului
    ]
    Ala nu e RROD. E RDOD, si e cu totul altceva.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 15-02-2011, 23:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts