Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 41 to 60 of 85

Thread: Zvon: Sony incepe productia PS4 la sfarsitul anului!

  1. #41 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Pe partea grafica nu cred ca va avea puterea mai mare decat a unui GTX 285.
    Spun asta ca ma gandesc cum racesti ceva mai mult de 285.

  2. #42 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar
    PS4 concept packed with futuristic tech would make Sony proud | DVICE

    Evolving on the slim PS3's design, Dumary's PS4 concept is made out of 60 percent recyclable materials, magnesium alloy and carbon, sucks zero watts while in standby and has a switch that automatically turns off power from the outlet every 30 minutes and draws power from its rechargeable battery for about five minutes.

    In Dumary's world, physical media is still alive and kicking. The PS4 console has a 3D Blu-ray optical drive, 1.5TB hard drive, DLNA, five USB 3.0 ports (two on front, three on back), support for 4K resolution, wireless HDMI or DPConnect-compatibility for up to six HDTVs and a controller with a touchscreen that resembles early Wii U fan mock-ups.
    Attached Images Attached Images playstation-4-concept-render-3.jpg playstation-4-concept-render-14.jpg playstation-4-concept-render-13.jpg playstation-4-concept-render-6.jpg playstation-4-concept-render-8.jpg

  3. #43 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Foarte fain.

  4. #44 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Eu sincer sper sa apara cat mai devreme ,PS3-ul si-a atins potentialul ,unele jocuri au lag,dau exemplu pe inFamous 2 ,unele harti facute de useri nici nu se pot juca de lag si multe alte jocuri au inceput sa aibe lag ,consula numai este de actualitate,grafica a fost buna timp de 5 ani dar deja s-a invechi ,deci cu cat apare mai devreme cu atat mai bine .Eu personal as da si $500,$600 pe un PS4 si astazi daca ar aparea si sunt convins ca nu sunt singurul ,tinand cont ca un PS3 250/320GB este $400 eu zic ca $500,$600 ar fii un pret decent .

  5. #45 SP
    CxZ
    Banned CxZ's Avatar
    Daca va avea si backward compatibility cu jocurile PS3 si sigur va avea sa apara cat mai repede si sper sa nu aiba problemele lui XBOX 360 la lansare sa fie o consola rezistenta.
    Game-padul sa il schimbe neaparat...

  6. #46 SP
    Member emanuel's Avatar
    Quote Originally Posted by iPaul View Post
    Eu personal as da si $500,$600 pe un PS4 si astazi daca ar aparea si sunt convins ca nu sunt singurul ,tinand cont ca un PS3 250/320GB este $400 eu zic ca $500,$600 ar fii un pret decent .
    la lansare ps3 avea u npret de 500-600$, iar rezultatul a fost o vnazare catastrofala. Sony nu va mai face aceiasi greseala cu ps4.

  7. #47 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    In sfarsit vad si eu niste poze care chiar arata "real", nu ozn-uri photoshopate. Oricum nu mai e foarte mult pana la aparitie si am 2 argumente cand zic asta :
    1. Ciclul de 6 ani dintre PS1 si PS2 si dintre PS2 si PS3
    2. Au inceput sa apara din ce in ce mai multe zvonuri despre PS4. Cand se intampla asa ceva e clar ca "se pregateste ceva", nu iese fum fara foc.

    In toamna anului viitor vedem consola in Japonia si cu putin noroc o prindem tot in 2012 si in Europa. Daca nu...tot apare si la noi in primavara anului 2013 (cum am mai zis de multe ori deja si cu mai multe luni in urma).

    Si acum o sa apara si aia care zic ca e prea devreme pt PS4, ca mai dureaza inca 4-5 ani, etc, etc. Hai sa fim seriosi. Peste 4-5 ani o sa va uitati la PS3 exact cum va uitati acum la un PS2.

  8. #48 SP
    CxZ
    Banned CxZ's Avatar
    Eu cred ca pe la sfarsitul lui 2013 va aparea in Europa .
    Daca PS4 va avea backward compatibility sa apara si mai repede de 2013 dar este greu..
    Sunt curios ce mai inventeaza haterii ce eroare o mai avea si PS4 'Blue Light of Dead'

  9. #49 SP
    Member maravela's Avatar
    Cea mai mare schimbare pe care mi-o doresc la PS4, este un nou gamepad cu o ergonomie mai buna decat a actualului. Daca 360 are ceva bun, are gamepadul care e minunat.

  10. #50 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Ce-mi dorec eu de la PS4 e... sa apara.

  11. #51 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by maravela View Post
    Cea mai mare schimbare pe care mi-o doresc la PS4, este un nou gamepad cu o ergonomie mai buna decat a actualului. Daca 360 are ceva bun, are gamepadul care e minunat.
    Mare adevar spui. Din pacate 99.99% controllerul va fi extrem de asemanator cu asta de la PS3 (care la randul lui a fost aproape identic la forma cu cel de la PS2). Sunt multi care prefera controllerul PS3, dar eu nu inteleg de ce. E mult prea mic si fragil. Plus ca trigerr-ele sunt o gluma

  12. #52 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Ca e mic si fragil nu ar fi o problema atat de mare, dar stick-urile nu sunt la fel de ergonomice ca la 360, ceea ce conteaza enorm in economia unui joc.

  13. #53 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Citez o stire de pe net: "Cipurile Qualcomm vor transforma telefoanele in dispozitive mai puternice decat consolele de joc."
    Cipul Snapdragon S4 (28nm) va genera o putere suficient de mare pt. a invinge si celebrul PS3 din generatia curenta. Grafica va curge si va fi mai rapida decat pe consolele actuale.

    In asteptarea lui PS4 pregatiti-va sa va conectati telefonul la plasma si sa trageti pe linie moarta indragita voastra consola.
    Sa mai zica cineva ca nu e timpul de o revolutie din parte celor de la Microsoft si Sony !
    Next-gen chips to make phones more powerful than PS3 | News | TechRadar UK

  14. #54 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In roadmap-ul Qualcomm, daca nu ma insel, peste 2 ani era asteptat CPU cu 4 core-uri la 2.5Ghz... S4 "de-abia" este un dual core la 1.5Ghz, ceea ce ma indoiesc profund ca este peste actuala generatie de console.

    Asta cu procesoare rapide pe telefoane mai e cum mai e, dar ce ziceti daca anul acesta iPad 3 vine cu 2048 x 1536? Adica o rezolutie pe un portabil de 9.7" mai mare decat ce ai acasa pe un 50"? Parca vad ca la anul nu se mai poarta FullHD-ul si se trece ori la 4K ori la "Retina Display" si pe TV-uri

  15. #55 SP
    Member AVoF's Avatar
    Vreau 8192 � 4320 .Speculand, a aproximat cineva cam ce senzor are ochiul nostru? implicit, in ce rezolutie vedem?

  16. #56 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    La o cautare pe Google, se pare ca ochii au ceva de genul 576 megapixeli, dar acest numar vine dintr-o singura sursa care e apoi reprodusa peste tot: Clarkvision Photography - Resolution of the Human Eye

  17. #57 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, insa nu va exista vreodata ceva care sa ofere sute de megapixeli pe o diagonala de ... sa zicem maxim 2m. Pentru ca omul are vedere periferica, ar trebui ca monitorul sa fie concav/sferic si sa ajunga sa ne inconjoare (cel putin in partea din fata - ca ochi in spate inca nu avem). Si de fapt asta aduce mai repede a realitate virtuala.

    Si astfel ajungem la Retina Display... Nu sunt prosti cei de la Apple. Ei au adus cam la maxim cat putem percepe noi ca pixeli per cm (sau per inch daca doriti). Ori daca pe un 9.7" la iPad 3 vom avea cam 3 Megapixeli, ar insemna ca pe un 50" (care este vazuta ca cea mai ok diagonala pentru un living room normal la cap) sa avem 15 Megapixeli. Dar luand in calcul factorul numit distanta (ca nu ne uitam la 50" de la aceeasi distanta ca si la un tablet), cred ca se poate imparti linistit la un factor de 2 (sa zicem 1x per metru). Nu e un calcul stiintific, dar ar insemna cam 7,5 megapixeli pentru a vedea o imagine perfecta pe un 50" de la 2m. Deci foarte apropiat de noua generatie de TV-uri 4K. Bine, 4K in 16:9 este 4096 x 2304, adica adica 9 megapixeli. Pentru filme se ia in calcul asa numitul Digital Cinema 4k (care la ratio 2.39:1 are cam 7 megapixeli, iar la ratio 1.85:1 are aproximativ 8.5 megapixeli).

    Pe scurt, 4K este noul pas. Daca vreuna din consolele din urmatoarea generatie nu va suporta 4K, nu va avea decat de pierdut. Stiu ca multi vor spune "Mie imi ajunge si FullHD randat la 60FPS"... probabil si mie mi-ar ajunge. Dar se va ajunge exact la ce a citat cryyo mai sus. Si anume ca un tablet sau un device portabil sa ofere rezolutii mai mari decat consola din casa. Ceea ce nu este deloc normal... si nu ar duce decat pierderi celor de la Sony si Microsoft. Nintendo sunt sigur ca se va multumi doar cu FullHD. Sper ca ceilalti sa nu o faca.

  18. #58 SP
    Senior Member mark's Avatar
    iPad 3 va avea rezolutie retina 100%, pasul spre dual-core pt mobile s-a facut deja. Sony daca vrea sa tina pasu (sa tina pasu nu sa bata orice pe piata cum facea pana acum cel putin cu procesorul) trebuie sa scoata PS4 cu procesor/chip video suficient de puternic incat sa duca continut soft rulat minim la retina display. Tare cred ca producatorii de console asteapta o versiune "speciala" a procesorului i7 de la intel bazat pe ivy bridge (cel putin Microsoft). Tehnologie superioara, putina caldura emanata, viteza mare si cu o editie "speciala" sa beneficieze si de un chip video integrat in procesor ceva mai rapid ca pe versiunile stock.

    Sunt doar niste idei...

  19. #59 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Intrebarea e daca se merge spre rezolutii mai mari sau spre 3D. Ca 4K si 3D in acelasi timp nu cred ca va fi posibil in urmatoarea generatie. Sincer mie mi-ar conveni sa fie 2D si la rezolutie cat mai mare. Oricum ar fi asta inseamna ca va trebui sa ne luam televizoare noi, in curand HDMI si Full HD va fi cum e azi component si HD ready si apoi va deveni ca si compozit si SD...

    Adica in 2-3 ani max un TV LED high end Full HD de azi va fi cum e acum un CRT...

  20. #60 SP
    Member Bogdan's Avatar
    Am senzația, defapt... certitudinea că primavara lui 2012 ne va re�nflori sufletele! Multe �ntrebări se �nv�rt �n jurul viitoarei console, urăsc așteptarea, este un punct culminant prelungit.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 8 Last Post: 21-08-2013, 14:32
  2. Replies: 7 Last Post: 16-02-2013, 23:57
  3. Replies: 6 Last Post: 08-02-2012, 02:10
  4. Borderlands DLC pana la sfarsitul anului By erik95 in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 19-10-2009, 00:11
  5. Forza 3 va fi lansat la sfarsitul anului By istrategie in forum Console News
    Replies: 20 Last Post: 19-05-2009, 09:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts