Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Razboiul continua: MS declara veniturile generate de Xbox Live

  1. #1 SP
    Senior Member Mika's Avatar

    Razboiul continua: MS declara veniturile generate de Xbox Live

    Oh brother! This things just keep on coming. Razboiul declaratilor dintre Sony si Microsoft continua printr-un post gasit pe blog-ul Variety care a reusit sa afle cati bani incaseaza Microsoft de pe urma serviciul Xbox Live, suma necunoscuta pana acum. In timp ce PlayStation Network a generat vanzari insumand $180 milioane pentru Sony, Xbox Live a reusit sa incaseze pentru Microsoft peste $1 miliard.

    PSN, care include atat userii de PSP si de PS3, a fost activ doar in 40% din ciclul de viata al Xbox Live-ului, dar a generat doar 20% din vanzarile acestuia. Desigur, PSN este gratis, astfel incat inregistrarea nu se contorizeaza, in timp ce pe Xbox Live costa aproximativ $50 pe an pentru subscriptia Gold. Din pacate, nu se stie cat din incasarile celor de la Microsoft sunt datorita acestui serviciu.

    Comparing Playstation Network and Xbox Live, revenue is what matters - The Cut Scene - Video Game Blog by Variety on Variety.com
    Attached Images Attached Images 1.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    si intr-un final tot nintendo va castiga,la fel cum a castigat in fata lui sega si atari
    si peste cativa ani,microsoft si sony vor face jocuri pt nintendo....cum fac sega si atari acum

  3. #3 SP
    Member the_fool2k's Avatar
    oricum stirea e super caterinca

  4. #4 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar

    nu mi se pare caterinca....doar razboi...in final unul va ramane in picioare si va striga "VICTORY IS MINE" si apoi vine altu sa il darame din picioare

  5. #5 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Cat de gay e chestia asta cu "cea mai tare consola, cel mai tare serviciu pe net" intre gameri!... Si ma refer aici la flame-uri, nu la stiri.

    Si ideea e ca pe Microsoft si Sony ii doare exact in cot de fanboys, ei fac afaceri. Punct. Si razboaiele acestea ale declaratiilor sunt tot strategii de marketing, merg pe principiul "aude lumea ca s-au vandut x bucati de console sau y subscriptii la Live, inseamna automat ca serviciul sau produsul e mai bun".

    Pana la urma, daca gamerii ar fi mai putin fanboys si mai goals oriented (in ceea ce-si doresc sa aiba de la sisteme, jocuri, servicii, etc), ar primi mult mai mult pentru banii lor de la Sony, Microsoft, Nintendo, etc., etc.

    Parerea mea .

  6. #6 SP
    Member zaice's Avatar
    There will be blood.....se vede ca este criza care este ,si va fi un mare razboi intre cele 2 competitoare de calibru,si cum ziceau si antevorbitorii mei cand doi se bat al 3 lea citeste......

  7. #7 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    in opinia mea asemenea "news-uri" nici nu merita postate, dar whatever...

  8. #8 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Ba nu, eu spun ca merita, pentru ca unii poate chiar sunt interesati dpdpv profesional de ele.

    Flame-ul nu are rost intre end user-ii care nu au alta treaba cu industria asta in afara de faptul ca sunt consumatori, dar profesionistii pot avea si un alt fel de interes in stirile astea. Unul profesional .

  9. #9 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Ba nu, eu spun ca merita, pentru ca unii poate chiar sunt interesati dpdpv profesional de ele.

    Flame-ul nu are rost intre end user-ii care nu au alta treaba cu industria asta in afara de faptul ca sunt consumatori, dar profesionistii pot avea si un alt fel de interes in stirile astea. Unul profesional .
    profesionistii nu cred ca isi iau stirile economice de pe consolegames. aici nu vor genera decat animozitati, chiar daca nu pe fata.

  10. #10 SP
    Senior Member eXistenZ's Avatar
    atata se cearta astia sincer pe mine nu ma intereseaza ...

  11. #11 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    ffocus, daca tie iti put toate discutiile incomode (vezi si topicul cu PS3), nu stiu de ce te mai obosesti sa postezi. in fond, daca nu te intereseaza subiectul, da-i skip, nu-ti mai bate capul cu el. te scutesti si pe tine de un stres si ne scutesti si pe noi de spam. sorry daca suna dur insa o spun fara nici un fel de rautate.

    PS stirile sunt stiri, cu bune si rele. nu poti sa cenzurezi o stire pe motiv ca e incomoda, ca naste animozitati sau ca nu-i convine lui X sau Y subiectul respectiv. asta se facea in trecut din cite imi aduc aminte.

  12. #12 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    controllerul xbox = XY - AB

  13. #13 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    ffocus, daca tie iti put toate discutiile incomode (vezi si topicul cu PS3), nu stiu de ce te mai obosesti sa postezi. in fond, daca nu te intereseaza subiectul, da-i skip, nu-ti mai bate capul cu el. te scutesti si pe tine de un stres si ne scutesti si pe noi de spam. sorry daca suna dur insa o spun fara nici un fel de rautate.

    PS stirile sunt stiri, cu bune si rele. nu poti sa cenzurezi o stire pe motiv ca e incomoda, ca naste animozitati sau ca nu-i convine lui X sau Y subiectul respectiv. asta se facea in trecut din cite imi aduc aminte.
    None taken, este parea ta si o respect dar ma refeream la AUTOcenzura. Tot respectul pentru cei care muncesc sa ne aduca ultimele stiri, dar asa cum primesc aprecieri ar trebui sa suporte si critici. Eu recunosc ca nu as putea sa fac asa ceva deoarece cred ca iti trebuie cat de cat abilitati de jurnalist. Copy paste poate folosi oricine. Pe viitor voi incerca sa iti ascult sfatul.

  14. #14 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    ffocus, autocenzura este fff importanta, insa in discutiile care urmeaza. ala e adevaratul test. stirea e stire, chiar daca are potential de flame. ce comentam dupa ce apare stirea si cum comentam, aia e cu adevarat important.

    nu, nu iti trebuie abilitati de jurnalist. in prima faza poti sa traduci stiri aparute in alta parte. in fond, si o stire scrisa in urma unui comunicat de presa nu este decit o traducere a unor idei si eventual o rearanjare a lor intr-un paragraf (sau mai multe) pentru a le da o anumita cursivitate/logica, asa ca nu e cine stie ce de greu mai ales daca e un subiect care te intereseaza (lucru care te stimuleaza oarecum).

    ref subiect, nu stiu daca cea mai buna idee este sa dai skip statisticilor sau stirilor cu tenta economica (gen rezultate financiare) pentru ca ele iti mai indica unele treburi chiar daca sunt interpretabile, dar daca chiar nu te intereseaza subiectul sau acest gen de stiri, lasa-i pe altii sa discute despre ele chiar daca tu consideri asta o pierdere de timp.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Restrictii Xbox Live / Live Gold ( si Xbox Kinect) By ImakeDragonStew in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 18 Last Post: 26-08-2015, 08:49
  2. Razboiul fanboy: it sucks! By Bobby in forum Console News
    Replies: 44 Last Post: 30-10-2008, 11:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts