Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 50

Thread: Zvon: Valve lucreaza la o consola

  1. #1 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar

    Zvon: Valve lucreaza la o consola

    Conform site-ului The Verge, Valve lucreaza la o consola care sa concureze cu urmatoarea generatie de console de la Sony si Microsoft. Conform celor de la The Verge, Valve au prezentat in cadrul CES 2012 (10-13 Ianuarie) mai multor companii un prototip numit Steam Box, ce are urmatoarele specificatii: un procesor Intel Core I7, 8GB Ram si un cip grafic produs de Nvidia. Aparent, pe langa serviciul de distributie digitala Steam, consola este disponibila si pentru serviciile companiilor rivale, precum sistemul Origin al celor de la Electronic Arts.

    Este posibil sa aflam mai multe informatii saptamana viitoare in cadrul GDC 2012 sau la E3.

    Sursa: Exclusive: Valve said to be working on 'Steam Box' gaming console with partners, could announce at GDC | The Verge
    Attached Images Attached Images valve_steam.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hmm... i7, 8GB RAM, nVidia... s-ar putea spune ca Valve lucreaza la un "custom PC" mai mult decat o consola

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Daca lanseaza o astfel de consola si poti cumpara jocurile deja actuale pe STEAM plus ce mai apare, si daca mai poti juca si jocurile pe care le ai deja pe STEAM, o sa aiba mult succes.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    A aparut si prima imagine a "prototipului"... Repet, mie mi se pare a fi un custom PC (cu un gamepad de Xbox 360 cu kit pt. Windows). Ceea ce face o consola sa fie atat de ok pentru un consumator este OS-ul stabil si foarte usor de folosit, o durata de viata cu mult peste cea a unui PC... ori daca acest "steambox" vine cu Windows, la ce configuratie are, sa fim seriosi... nu prea vad eu pe multi sa plateasca peste 1000 USD (cam atat ar fi piesele plus licenta Windows) pentru ceva ce-si pot face acasa pe propriul PC. Dar, momentan vorbim vorbe
    Attached Images Attached Images valve_rumored_console.jpg

  5. #5 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Cica interfaţa de bază va fi "modul Big Picture". Adica ?!

  6. #6 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    mai bine ar face un DreamCast 2!

  7. #7 SP
    S.T.A.L.K.E.R. FallouT's Avatar
    Eu zic ca daca ar fi in jur de 700$-750$ o sa se vanda destul de bine!

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Cica interfaţa de bază va fi "modul Big Picture". Adica ?!
    Probabil se refera la asta: STEAMWORKS - The Big Picture ?!?

  9. #9 SP
    Junior Member ilort's Avatar
    Au inteles si ei insfarsit ca,consola este viitorul,dar conteaza si ce consola,ca poti face dar trebuie sa ai si succes.

  10. #10 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Din cate am inteles eu ar trebui sa apara undeva la sfarsitul anului viitor,la cum se tine Gabe de promisiuni o s-o vedem undeva pe la sfarsitul anului 2022.

  11. #11 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    A aparut si prima imagine a "prototipului"... Repet, mie mi se pare a fi un custom PC (cu un gamepad de Xbox 360 cu kit pt. Windows)...
    Wow! Ce ii cu ditamai router-ul ala? Ceva de genul am si eu in pod . Oare are raza mai buna decat D-Link-ul meu?

    Dar lasand gluma la o parte, pot sa spun ca o a 4a consola in ziua de azi ar fi destul de interesanta. Si daca e facuta de Valve atunci ar fi si mai bine (ma gandesc ca ar fi putine studio-uri care ar putea sa se bage intr-o astfel de piata...dar si la ei as avea ceva dubii). Ce tare ar fi daca ar anunta ceva la GDC...desi ma indoiesc

  12. #12 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Care router ? Vorbesti de cele 2 antene ?

  13. #13 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Era sarcastic, si da,chiar seamana cu un router (ceva mai mare).

  14. #14 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar
    E un Gabebox, din cauza asta e at�t de mare ^__^

  15. #15 SP
    Junior Member strongmokus's Avatar
    Din descriere (a se citi tot aritcolul) ii clar ca nu-i vorba de consola. Tot PC este, doar ca se urmareste idea ca producatorul de jocuri pentru PC sa aiba un punct de reper pentru ce configuratie trebuie planuieasca/optimizeze; jocurile lanasate in viitor pe Steam trebuie sa ruleze (si) pe un astfel de sistem. Sa nu mai vorbim despre ciclul de generatie planuit pentru 3-4 ani, ce la console ii peste 5 ani.

    Daca este adevarat, am sa fiu foarte curios de sistemul de operare; DirectX-ul zice Windows. Poate un Windows costumizat special pentru Steam Box (poate chiar Windows 8 ii construit si in jurul acestei idei). Oricum fara indoiala jocurile se vor putea juca si cu tastatura+mouse.

  16. #16 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Pe mine nu ma incanta deloc steamboxul sau cum s-o numi el cum nici Steamul nu ma incanta .

  17. #17 SP
    Junior Member miron's Avatar
    LOL ar trebui sa iasa fum din ea,nu?Ca doar e "Steam Console"

  18. #18 SP
    Member rulzmaker's Avatar
    Chiar vorbeam cu cineva zilele trecute de un PC al gamer-ului, cu un OS facut de Valve pe care Steam-ul e built-in, pentru ca oricum, pe o astfel de platforma nici nu iti trebuie mai mult decat un browser si Steam-ul. Dar se pare ca nu e vorba de un OS, ci mai degraba de un sistem cu totul, sau mai bine zis o consola. Sincer, era de asteptat, tinand cont la cat de bine se descurca Valve cu Steam-ul. Acest pas este unul absolut normal pentru progresul lor din punctul meu de vedere. Daca vor ramane PC-exclusive vor avea de pierdut pe viitor.

    Inca nu-mi vine a crede ca doar acum 2 sau 3 zile ma gandeam la un astfel de sistem.

    @MonkY sunt sigur ca nu va veni cu Windows pe el Steambox-ul, altfel nici nu mai are rost sa-l scoata.

    PS: asta e momentul pentru dezvoltatorii mari de software sa scoata un OS bun care poate duce la sfarsit dominatia Windows-ului. Am testat Windows 8 Consumer Preview, si sincer cred ca orice alternativa a acestui OS va fi un succes atata timp cat vor putea fi rulate jocurile pe acea platforma. Tocmai deaia ma gandeam la Valve ca poate face asta, pentru ca excluzand jucatorii de WoW, sau alte cateva jocuri care fac exceptie prin faptul ca nu sunt pe Steam, restul majoritatea sunt pe aceasta platforma excelenta si nu cred ca exista gamer de PC care sa nu aibe Steam-ul instalat.

  19. #19 SP
    Ω Pira's Avatar
    Eu unul nu vad Steambox-ul asta sa concureze la nivel inalt cu noile console de la Xbox/PS. Mai ales daca va fi foarte apropiat la pret cu restul...

  20. #20 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 18 Last Post: 29-01-2012, 14:09
  2. Zvon: Se lucreaza la un nou MGS By erik95 in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 16-01-2011, 21:14
  3. Zvon: Zipper lucreaza la MAG 2 By erik95 in forum Console News
    Replies: 12 Last Post: 14-09-2010, 07:20
  4. Zvon: 2K lucreaza la BioShock MMO By erik95 in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 16-04-2010, 09:27
  5. Zvon: Zenimax va cumpara Valve By erik95 in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 25-10-2009, 17:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts