Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: Obiectivul celor de la Sony e de a vinde 10 milioane de PSV-uri pana in martie 2013

  1. #1 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar

    Obiectivul celor de la Sony e de a vinde 10 milioane de PSV-uri pana in martie 2013

    Presedintele Sony Computer Entertainment si totodata group CEO-ul, Andrew House, a declarat astazi intr-un interviu ca obiectivul lor, a celor de la Sony, e de a vine 10 milioane de PS Vita-uri pana in martie 2013. Desi situatia nu a fost prea buna pentru aceasta consola, House e sigur ca o foarte mare parte dintre console se vor vinde in preajma sarbatorilor, atunci cand vor avea foarte multe jocuri lansate pe piata (precum Assassins Creed, Call of Duty sau alte titluri first party) si foarte multe servicii la dispozitie, acesta mentionand de aplicatiile pentru Youtube si Hulu.

    Vor reusi cei de la Sony sa indeplineasca aceasta misiune pana in primavara anului viitor? Sau l-a luat oare gura pe dinainte pe Andrew House?
    Attached Images Attached Images playstation-vita.jpg

  2. #2 SP
    Member Xristina's Avatar
    Fara sa mai scada din pret sau sa ofere un bundle consistent slabe sanse. Daca vand 7-8 milioane pana la sfaristul anului sa fie multumuti.

  3. #3 SP
    Member sensamur's Avatar
    Intradevar cu pretul asta nui vad sa vanda prea multe mai ales ca nu prea sunt multe jocuri pt vita.

  4. #4 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Eu nu ii vad sa vanda prea multe bucati pt. ca lumea prefera smartphone-urile sau tabletele. Iar consolele trebuie sa vina fie cu jocuri extraordinare, fie cu pret foarte bun. Momentan nu au nici unul dintre aceste atuuri.

  5. #5 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Quote Originally Posted by sensamur View Post
    Intradevar cu pretul asta nui vad sa vanda prea multe mai ales ca nu prea sunt multe jocuri pt vita.
    Taci ca esti talamba.Pretul e mai mult decat ok asta daca stau si fac o comparatie cu un smartphone care costa 20mil+.

  6. #6 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Quote Originally Posted by sensamur View Post
    Intradevar cu pretul asta nui vad sa vanda prea multe mai ales ca nu prea sunt multe jocuri pt vita.
    Cratime ceva? "Nush d'astea"

  7. #7 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    Poate ar fi cazul sa mai scada pretul sau sa vina cu ceva gratuitati. 1430 de lei in nici un caz nu am sa dau pe varianta cu 3G (atat cat costa acum la MG)

  8. #8 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by beugen2001 View Post
    Taci ca esti talamba.Pretul e mai mult decat ok asta daca stau si fac o comparatie cu un smartphone care costa 20mil+.
    Nu e chiar asa, gasesti smartphone-uri mult mai ieftine, ai si la 400-500 lei. Normal ca-s mult mai slabe, dar sunt disponibile. Si mai e o chestie - multi au de mult un smartphone, poate unii au dat intr-adevar 2000+ lei pe un Note, dar il au deja si se gandesc de ce sa dea inca 1200-1300 lei pe un PS Vita. Pt cateva joculete exclusive (care au si un pret foarte mare)? Prefera sa-si cumpere jocuri foarte ieftine pt actualul telefon. Plus ca e cam "dificil" sa vorbesti la un PS Vita.

    Vanzarile sunt legate de jocurile disponibile, conteaza cate jocuri exclusive sunt disponibile, dar si calitatea si pretul lor. Acum au cateva joculete pt PS Vita, calitatea nu e grozava si pretul unui joc PS Vita e urias. Daca scade mult pretul jocurilor si apar mult mai multe jocuri bune atunci incepe sa se miste treaba, dar chiar si atunci va fi greu de vandut consola asta, cand userii au deja smartphone-uri si tablete nu prea vor mai lua un device aproape similar. Bine, gamerii hardcore vor lua, dar cati sunt gamerii aia?

  9. #9 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Calitatea nu e grosava?Hai sa fim seriosi uita-te cum se vede Fifa,ninja gaiden,uncharted,resistance jocurile sunt net superioare celor de pe telefon si pierderea nu e 100% poti sa revinzi jocul,tot ce pierzi sunt 20-30 lei maxim.

  10. #10 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by beugen2001 View Post
    uita-te cum se vede Fifa,ninja gaiden,uncharted,resistance
    Bun, in afara de astea (si probabil inca vreo 2-3 jocuri) mai sunt ceva jocuri "de rezistenta"? Asta e prima problema. Si l-as ruga pe MonkY sa vina sa-ti enumere si el cateva jocuri care arata foarte bine si-s pt tablete si smartphone-uri, deci situatia e destul de echilibrata zic eu.

    Quote Originally Posted by beugen2001 View Post
    pierderea nu e 100% poti sa revinzi jocul,tot ce pierzi sunt 20-30 lei maxim.
    Garantezi tu asta? Si chiar de as pierde doar 20-30 lei/joc mi se pare cam mult, adica joc jocul si trebuie sa-l vand si pierd 30 lei cum zici tu. Pai am platit 30 lei pt cateva ore de joc? Cu banii aia imi cumpar 4-5 joculete pt smartphone sau unul chiar foarte fain. Si-mi ramane definitiv.

  11. #11 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    eu sincer spun ca nu ai cum sa le compari . God of War ghost of sparta l-am cumparat la lansare deci am dat cam 150 de lei cel putin. Inca il am, inca il joc. Desi mi-a luat vreo 10 ore sa il termin (pe hard parca) si m-am mai jucat 2 ore in arena, tot spun ca a meritat. Pe telefon am cumparat (dar si luat jocuri gratis extrem de multe): Plants vs zombies, toate angry birds-urile, fruit ninja/slice, line runner si muuuulte altele (am vreo 30), dar nu m-am jucat in total mai mult de 10 ore...desi telefonul chiar il port tot timpul cu mine... psp-ul numai cand calatoresc (ma joc niste Tekken/SF in aeroport sau pe avion), si tot am mai multe ore de joc pe o consola decat pe un telefon.

    Daca as avea un PS Vita m-as juca mult mai mult pe el decat orice joc pe telefon (si am jucat si Infinity Blade si GTA Chinatown wars etc). Singurul avantaj la jocurile pe telefon e ca te costa maxim 10-12 lei sa cumperi un joc. Si chiar nu inteleg ce se plange lumea ca nu sunt destule jocuri pt ca am un prieten cu Vita care a spus ca nu are timp sa le joace pe toate (Uncharted, Wipeout, Super Stardust, Fifa, Resistance si altele). Jocuri sunt, singura problema la ele (la care tind sa dau dreptate) e pretul lor. Sa speram ca o sa se schimbe si situatia asta in viitor. Si de indata ce se intampla asta, o sa creasca si vanzarile la consola propriu zisa.

  12. #12 SP
    Junior Member higara's Avatar
    Consola isi merita banii dar nu acelasi lucru pot spune despre jocuri care sunt extrem de scumpe pentru ce ofera, daca sunt 4 jocuri care merita luate in calcul, restul sunt umpluturi cu grafica oribila de parca zici ca au fost portate de pe android si putin finisate si vandute la un pret de 20x mai mari. Daca dadeau si ei jocurile la un pret decent parca era in regula dar asa nu merita, desi consola este superba din punctul meu de vedere.

  13. #13 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by higara View Post
    Consola isi merita banii dar nu acelasi lucru pot spune despre jocuri care sunt extrem de scumpe pentru ce ofera, daca sunt 4 jocuri care merita luate in calcul
    Cele doua afirmatii se cam bat cap in cap. O consola isi merita banii daca exista jocuri bune pt ea. Degeaba scoate cineva acum o consola super puternica, silentioasa, dotata cu tot ce vrei, consum mic, "look" beton, foarte ieftina, etc, daca nu apar si jocuri bune pt ea consola e doar "caramida" inutila.

    Problema e ca a trecut deja ceva timp de la aparitia PS Vita si jocurile bune intarzie sa apara, cam tot ce era bun a aparut la inceput.

  14. #14 SP
    Junior Member ilort's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Cele doua afirmatii se cam bat cap in cap. O consola isi merita banii daca exista jocuri bune pt ea. Degeaba scoate cineva acum o consola super puternica, silentioasa, dotata cu tot ce vrei, consum mic, "look" beton, foarte ieftina, etc, daca nu apar si jocuri bune pt ea consola e doar "caramida" inutila.

    Problema e ca a trecut deja ceva timp de la aparitia PS Vita si jocurile bune intarzie sa apara, cam tot ce era bun a aparut la inceput.
    Este o problema de timp pana apar jocuri tari,bani sa ai de ele.

  15. #15 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Pai am platit 30 lei pt cateva ore de joc? Cu banii aia imi cumpar 4-5 joculete pt smartphone sau unul chiar foarte fain. Si-mi ramane definitiv.
    Eu am dat 20 de lire pe ninja gaiden sigma plus si ca sa-l fac 100% imi trebuie cel putin 100 de ore de gameplay,cum poti spune ca doar cateva ore?!Consola isi merita banii decat sa dau 25 de milioane pe un ipad 3 dau 7 pe un psv la mana a doua(sau poate chiar nou) si-mi raman si bani de jocuri.

  16. #16 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by beugen2001 View Post
    Eu am dat 20 de lire pe ninja gaiden sigma plus si ca sa-l fac 100% imi trebuie cel putin 100 de ore de gameplay,cum poti spune ca doar cateva ore?!
    Hai sa fim seriosi, cati stau sa faca un joc 100%? Asa pot spune ca orice joc are sute de ore de gameplay, inclusiv alea de android/ios. Eu am terminat (carreer 100%) Asphalt 6 in vreo 5-6 ore, dar de fapt n-am facut tot, au ramas multe masini blocate ca n-am luat maximul de puncte in toate cursele. Daca ma apuc acum sa-l rejoc pot sa incerc sa deblochez toate masinile, apoi sa refac fiecare cursa cu fiecare masina in parte si o sa am nevoie de sute de ore de joc.

    Deci nu te ambala asa, orele de gameplay pt un joc sunt calculate pt un jucator care joaca ca sa termine jocul, nu sa faca 100% tot ce se poate face in joc, la aia ma refeream si eu. Ca altfel ma apuc sa fac toate combinatiile de Freecell si o sa-mi ia mii de ore, nu? Asta inseamna ca jocul ofera cu adevarat mii de ore de gameplay?

  17. #17 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Bai gigi contra care esti tu,observ ca tu ai o problema cu toata lumea,toti trebuie sa fie deacord cu tine,achivementurile sunt achivements iar combinatiile tale de freecell ramai tu la ele acolo ca e cel ****ty exemplu care l-ai fi putut gandi.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 14-09-2014, 17:28
  2. Replies: 4 Last Post: 11-11-2012, 14:06
  3. Replies: 7 Last Post: 19-06-2011, 21:20
  4. Replies: 5 Last Post: 11-02-2011, 00:11
  5. Replies: 3 Last Post: 22-09-2009, 19:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts