Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 56

Thread: PlayStation 4: Nici nu s-a lansat si deja e urat de gameri

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    PlayStation 4: Nici nu s-a lansat si deja e urat de gameri

    Afirmatia din titlu nu este complet adevarata, insa e pe cale sa devina in cazul in care patentul pentru care Sony a aplicat in 9 Decembrie 2012 va fi pus in functiune. Mai exact, inventia respectiva se refera la un fel de "tagging" al jocurilor cu informatii, astfel incat noua consola PlayStation 4 sa nu permita rularea aceluiasi joc pe un alt cont sau alta consola. In felul acesta, Sony ar distruge complet piata jocurilor Second Hand, precum si serviciile de Rental.

    Sincer, daca se va intampla acest lucru in cazul Sony, iar Microsoft si Nintendo vor merge ca si pana acum... pot sa garantez ca marele pierzator pentru next-gen va fi Sony. Indiferent cat de multi bani vor castiga prin utilizarea acestei blocari, vor pierde gamerii de ocazie... Vom spune adio momentelor gen "Vin eu la tine sa jucam noul Tekken" sau "Sa aduci si tu jocul X la intalnirea intre consolisti"...

    Ramane de vazut ce se va intampla insa. Momentan nu avem nimic oficial legat de PlayStation 4 (codename Orbis), prin urmare este foarte posibil ca acest patent sa nu se aplice. We can only hope...

    Pagina patent-ului poate fi studiata in profunzime aici: Sony Computer Entertainment Patent
    Attached Images Attached Images playstation_4_render.jpg

  2. #2 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    O sa piarda foarte multi clienti daca vor aplica acest "tagging".
    Si mai mult ca sigur 80% din nemultumiti vor merge pe Xbox , Nintendo etc.
    Sper sa nu faca aceasta prostie, vom avea si noi de pierdut dar ei vor avea o pierdere enorma si va putea sa isi ia adio de la cel putin 50% din clienti, printre care , probabil si eu.

  3. #3 SP
    Member Sadismek's Avatar
    Multe chestii au patentat Sony și nu au fost puse �n funcțiune. Din c�te am mai citit, au avut o astfel de idee și pentru PS3, care nu a fost aplicată. Oricum nu e secret faptul că fiecare companie �ncearcă să distrugă piața SH, iar Sony a făcut deja primul pas cu PS+ (plătești un abonament lunar, primești discount la o grămadă de jocuri și un joc gratis pe lună). Om trăi și om vedea.

  4. #4 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Nu are legatura PS+ cu piata SH. Sunt multi care nu asteapta jocul gratis, ci si-l iau la lansare sau imediat dupa...dupa care tust cu el, unde crezi, pe piata SH.

  5. #5 SP
    Junior Member GoLd^'s Avatar
    Cand o sa fie oficial, v-om vedea...pana atunci mai bine rugativa sa nu arate consola, cum arata in poza lu MonkY

  6. #6 SP
    Member Sadismek's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    Nu are legatura PS+ cu piata SH. Sunt multi care nu asteapta jocul gratis, ci si-l iau la lansare sau imediat dupa...dupa care tust cu el, unde crezi, pe piata SH.
    E primul pas spre �ncercarea lor de exterminare a pieței SH, crede-mă.

  7. #7 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Quote Originally Posted by Sadismek View Post
    E primul pas spre �ncercarea lor de exterminare a pieței SH, crede-mă.
    Nu este,crede-ma.Sunt foarte multe persoane care au deja PS+ si continua sa cumpere jocuri S.H.

  8. #8 SP
    Member Mythul's Avatar
    Noroc ca avem alternative . I'm betting on Microsoft daca reusesc sa integreze si mai puternic xbox-ul cu pc-ul, tablete si telefoane.

  9. #9 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Ce nu inteleg eu: nu e mai ieftin sa distribuie jocurile pe stick-uri? Adica in loc de DVD sa bagi stick-ul in consola si sa te joci... e mai practic si mai ieftin IMO. Eu asa as vedea next-gen-ul...

  10. #10 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Cum să fie mai ieftin c�nd producerea unui joc pe dvd �n acest moment este �n jur de 70 de cenți!?
    Cel puțin așa susține Mr. Pachter

  11. #11 SP
    Member Sadismek's Avatar
    Quote Originally Posted by iPaul View Post
    Nu este,crede-ma.Sunt foarte multe persoane care au deja PS+ si continua sa cumpere jocuri S.H.
    Am zis un prim pas. Dacă de exemplu te-ai g�ndit să �ți iei Red Dead Redemption SH, sau orice alt joc ce a fost oferit free cu PS+, nu văd de ce ți-ai lua și varianta boxed. Doar dacă ți la colecție, dar vorbim deja de o altă piață aici.

    Al doilea ar fi posibilitățile pe care le are achiziționarea Gaikai-ului. Dacă ar putea face stream lag-free din catalogul PS3-ului și chiar al PS2-ului, ar rezolva și problema backwards compatibility-ului, și ar �ndemna posesorii de console vechi să treacă la PS4. Sunt speculații, dar ar explica multe lucruri. Numai Sony știe ce plănuiește.

  12. #12 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Al catelea zvon de PS4 e asta ? Cred ca ar trebui sa strangem toate zvonurile legate de PS4 (poate si PS3) aparute numai pe acest forum, pentru a ne face o mica idee cam cate s-au si adeverit (ori se vor adeveri - strict legat de acest exemplu: Sony cred ca vrea sa ne faca pe toti colectionari de jocuri virgine.. ma intreb insa ce faci daca ti se strica discul ori consola/ parte din consola gen hdd etc., ori id-ul iti este piratat; suna absurd, insa nu am stat sa citesc chiar toate acele 21 de pagini pentru a ma clarifica - mi s-a luat pe la partea repetata de 3 ori la rand cu "still another embodiment"...)

  13. #13 SP
    Junior Member ilort's Avatar
    Quote Originally Posted by Sadismek View Post
    Am zis un prim pas. Dacă de exemplu te-ai g�ndit să �ți iei Red Dead Redemption SH, sau orice alt joc ce a fost oferit free cu PS+, nu văd de ce ți-ai lua și varianta boxed. Doar dacă ți la colecție, dar vorbim deja de o altă piață aici.

    Al doilea ar fi posibilitățile pe care le are achiziționarea Gaikai-ului. Dacă ar putea face stream lag-free din catalogul PS3-ului și chiar al PS2-ului, ar rezolva și problema backwards compatibility-ului, și ar �ndemna posesorii de console vechi să treacă la PS4. Sunt speculații, dar ar explica multe lucruri. Numai Sony știe ce plănuiește.
    Ar putea fi adevarat sau poate sa dezvolte chiar PS+ oferind mai mule jocuri, mai noi, chiar si daca ar mari pretul cu 50%.

  14. #14 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Daca prin miscarea asta vor scadea si preturiile la jocuri; 30 euro in loc de 60 va fi ok.daca in schimb vor mentine preturiile la fel ,pot sa se spele pe cap cu ps4.cu ps pus le-a iesit: dai 200 ron pe an si joci pana pici

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by biagyydog View Post
    Al catelea zvon de PS4 e asta ?
    Din pacate patentul respectiv nu este doar un zvon. In plus, neputand fi aplicat pentru consolele deja existente, logica ne spune ca daca ar folosi asa ceva, se va intampla asta pe o consola viitoare. Si care sa fie aceea oare?

    Totodata, e prea suspect si timing-ul pentru acest patent... Sony mai avea ceva asemanator in "tolba", insa de data aceasta e totul gandit mult prea bine ca sa fie doar asa... de fantezie.

    Eu spun ca e de bine faptul ca s-a descoperit chestia asta, pentru ca se discuta pe toate site-urile mari... si poate concluziile trase vor trezi pe cineva acolo la Sony, si se va renunta la idee.

    ---------- Post added 04-01-2013 at 11:45 AM ----------

    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    Daca prin miscarea asta vor scadea si preturiile la jocuri; 30 euro in loc de 60 va fi ok.daca in schimb vor mentine preturiile la fel ,pot sa se spele pe cap cu ps4.cu ps pus le-a iesit: dai 200 ron pe an si joci pana pici
    Din pacate, nu cred ca vor ieftini nimic. Ba din contra, vor fi mai scumpe doar pentru faptul ca acum ii va costa extra si chip-ul acela RF sau ce Dzeu vor folosi pt. tagging...

  16. #16 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Misunderstood Good Guy Sony [via reddit]

  17. #17 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY
    Din pacate, nu cred ca vor ieftini nimic. Ba din contra, vor fi mai scumpe doar pentru faptul ca acum ii va costa extra si chip-ul acela RF sau ce Dzeu vor folosi pt. tagging...
    Atunci sa isi ieie adio de la mine , ca eu nu am sa cumpar PS4 prea curand. Nu am chef sa dau 300 si ceva de lei pe un joc nou aparut.
    Daca pun bani de 3 jocuri noi aparute deoparte imi iau o consola nou nouta cu garantie.
    Totusi poate ciripeste cineva pe acolo la ei si se trezesc.

  18. #18 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Din pacate, nu cred ca vor ieftini nimic. Ba din contra, vor fi mai scumpe doar pentru faptul ca acum ii va costa extra si chip-ul acela RF sau ce Dzeu vor folosi pt. tagging...
    atunci sa fie sanatosi...nu-mi e de jocuri noi ptr ca 99% din ele le iau sigilate...mi-e de revanzare...om trai si om vedea..

  19. #19 SP
    Junior Member lddman25's Avatar
    Orikm doar ca fapt divers, voi ati fi in stare sa tineti controleru ala in mana? Poate se mai razgandesc si la design

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by lddman25 View Post
    Orikm doar ca fapt divers, voi ati fi in stare sa tineti controleru ala in mana? Poate se mai razgandesc si la design
    Tot ca fapt divers, acela este un "concept art"

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Blue Estate s-a lansat pe PlayStation 4 By MonkY in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 18-02-2015, 21:50
  2. Replies: 34 Last Post: 04-02-2014, 19:50
  3. Replies: 1 Last Post: 23-10-2013, 01:49
  4. Replies: 4 Last Post: 09-01-2012, 21:46
  5. Noul site PlayStation lansat By istrategie in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 25-11-2008, 00:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts