Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Playstation 4 va suporta jocuri PS3?

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Playstation 4 va suporta jocuri PS3?

    La inceputul saptamanii un executiv de la Electronic Arts ne-a spus ca urmatoare generatie de console nu va fi compatibila cu jocuri mai vechi (backwards compatible). Ei bine iata ca cei de la Wall Street Journal vin cu o alta ipoteza spunand ca pe urmatoarea consola de la Sony se vor putea juca si jocuri mai vechi prin streaming. Dupa cum bine ne aducem aminte, anul trecut in Iunie cei de la Sony au cumparat Gaikai, renumit pentru cloud gaming. Automat la acea vreme au aparut zvonuri cum ca pe urmatoare consola Sony, noile aparitii se vor putea juca doar prin intermediul Gaikai. Wall Street Journal a remarcat faptul ca acest lucru nu ar fi neaparat pentru titlurile noi, ci mai degraba pentru jocurile din generatia trecuta, probabil titluri PS3 si PS2. Pentru a intari acest lucru mai putem aminti inca doua argumente si anume:

    - dupa cum stim cele doua servicii de cloud gaming nu ofera o rezolutie mai mare de 720p, deci automat ar pica ideea cu jocuri noi in cloud
    - anul trecut pe siteul Gaikai se puteau observa imagini din God of War, Little big Planet, Infamous, Killzone.

    Voi ce parere aveti, e posibil acest lucru, ar fi un plus pentru urmatoarea consola de la Sony?
    Attached Images Attached Images title2.jpg

  2. #2 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Si cele cateva imagini de pe site-ul Gaikai de care va aminteam mai sus.
    Attached Images Attached Images gaiakaiblowout.jpg gaiakaiblowout3.jpg gaiakaiblowout2.jpg

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din cate am inteles, generatia viitoare de PlayStation va fi incompatibila din punct de vedere hardware si software cu generatiile anterioare (PS, PS2, PS3), si introducerea unui chip precum cel din PlayStation 3 Phat (care permitea rularea jocurilor de PS2) e aproape imposibila. Prin urmare, aveau de ales intre 3 optiuni:
    1. Sa renunte complet la backward compatibility (ceea ce ar fi de rau)
    2. Sa ofere developerilor suport pentru a rescrie jocurile (in unele cazuri e imposibil - developerii respectivi nici nu mai exista. In plus, cine ar mai lucra din nou pentru un titlu care are sanse sa nici nu se mai vanda)
    3. Sa gaseasca o alternativa, in cazul acesta: streaming de pe serverele Sony (ex Gaikai)
    Eu zic ca totusi au ales o solutie prin care sa impace "si capra si varza". Din pacate insa, e o solutie foarte proasta pentru cei care nu au bandwith suficient (ca sa nu mai spun ca exista posibilitatea ca pentru anumite tari sa nu existe suport deloc)... la fel cum e o solutie foarte urata pentru cei care deja detin jocurile respective in format retail.

    Acestea fiind spuse... ma gandesc ca PS3-ul va mai exista pe piata cel putin cativa ani de-acum inainte... luand locul recent "decedatului" PS2.

  4. #4 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Dc nu are backwards compatibility ramand la PS3 inca cativa ani. Grafica pe mine ma multumeste, nu vreau mai mult! Si mi se pare chiar o decizie idioata sa nu aiba backward compatibility - pana la urma sunt doar speculatii si zvonuri. O sa vedem pe 20 ce si cum. Nu cred ca vor sa dea cu piciorul la toti care au investit in retail games. Eu inca mai am Phat-ul de 60 upgradat cu un hard de 650 si ma mai joc jocuri de PS2. Sper sa fie doar un zvon aiurea!

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eh, mai sunt 4 zile si vom sti adevarul. Sper. Adica, inca mai sper ca vine Sony cu ceva la care sa spun "WOW"!

  6. #6 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    intrebare: am citi ca s.au introdus pe PSN jocuri clasice de ps2 nenodificate hd: san andreas, vice city...
    daca este posibil sa faci asta pe un PS3 slim, de ce e atat de incurcata treaba cu backward compatibility?

  7. #7 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    Gaikai suge grav, Imho. Așadar , fără.

  8. #8 SP
    Member Sepy's Avatar
    Oricum eu nu o sa imi vand ps3-ul ......NU MA LASA SUFLETUL ....ce momente am trait langa ps3-ul meu mai am loc si pentru un ps4 ....salutari

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by Sepy View Post
    ce momente am trait langa ps3-ul meu

  10. #10 SP
    Member Sepy's Avatar
    tare replica ... nici chiar asa ..

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. MAG va suporta PS Move By erik95 in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 17-08-2010, 22:30
  2. Killzone 3 va suporta 3D, Arc? By erik95 in forum Console News
    Replies: 13 Last Post: 06-03-2010, 18:14
  3. PS3 va suporta filme si jocuri 3D in 2009 By istrategie in forum Console News
    Replies: 14 Last Post: 19-11-2009, 18:10
  4. HAWX pe PS3 suporta YouTube upload By istrategie in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 05-03-2009, 19:45
  5. Ps3-ul va suporta fisiere .mkv By Srachi in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 48 Last Post: 06-02-2009, 01:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts