Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 42

Thread: Sony reduce pretul pentru Playstation Vita

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Sony reduce pretul pentru Playstation Vita

    Sony a anuntat o reducere de pret considerabila pentru PlayStation Vita, din pacate reducerea se aplica doar in Japonia, o reducere pentru Europa si America de Nord nu a fost inca anuntata. Printr-o emisiune speciala on-line, cei de la Sony ne-au transmis ca reducerea se va aplica pentru ambele variante de PS Vita, 3G/Wi-Fi si Wi-Fi incepand cu 28 februarie anul curent. Asadar incepand cu ultima zi din februarie cele doua variante se pot achizitiona la un pret de aproximativ 215 dolari americani. Iata ca doar dupa un an, PS Vita are parte de o reducere frumusica fata de pretul de lansare, cu 20% mai putin pentru varianta Wi-Fi si cu aproximativ 35% pentru varianta 3G/Wi-Fi.

    Observam de asemenea ca aceasta reducere coincide cu lansarea Phantasy Star Online 2 pentru Vita. Jocul va fi disponibil ca download gratuit, varianta retail avand in plus cateva accesorii si costume.

    Tot pe 28 februarie se va lansa pe piata din Japonia Vita Ice Silver, bineinteles la pretul amintit un pic mai sus.
    Attached Images Attached Images playstation-vita.jpg

  2. #2 SP
    Member eneea's Avatar
    nu stiu de ce, dar pe mine nu ma mai atrag handheldurile, poate ca-s prea "inaintat" in varsta, dar nu ma mai vad "chiorandu-ma" intr-un ecran micutz

  3. #3 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    era si timpul... eu nu as fi platit pretul ala nici mort.. prefer sa imi iau un alt ps3/xbox.

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Not bad. La 160 euro sigur imi iau din nou una, de preferat varianta silver.

  5. #5 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Daca asta va fi pretul si in America de Nord (215-220$) in Europa nu are cum sa ajungă la 160 euro, ci 220 euro, asa se face de obicei conversia

    PS la altex e o promoţie:
    Vita 3g+card 4gb+joc=1099 lei
    Vita wi-fi +card 4gb+joc=999 lei

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cum o sa fie 220 euro cand acum e 200? Daca aplica reducerile si in Europa, o sa ajunga pe la minim 180, poate chiar mai putin.

  7. #7 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Vezi preţul ps3, 300$ la ei, la noi 300€, s.a. Deocamdată nu cred ca vei cumpăra ps vita cu 720 lei, poate dupa ce apare ps4 in magazine, cand automat pretul la ps3 o sa scadă si el

  8. #8 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by DanTe23 View Post
    Deocamdată nu cred ca vei cumpăra ps vita cu 720 lei, poate dupa ce apare ps4 in magazine, cand automat pretul la ps3 o sa scadă si el
    Aha, ok, deci cam peste un an. Eu zic ca-i bine

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by DanTe23 View Post
    Vezi preţul ps3, 300$ la ei, la noi 300€, s.a. Deocamdată nu cred ca vei cumpăra ps vita cu 720 lei, poate dupa ce apare ps4 in magazine, cand automat pretul la ps3 o sa scadă si el
    Eu iti spun doar ca nu are cum sa creasca pretul la PS Vita. E 200€ acum in toata Europa, dupa logica ta ar creste pretul la 220€. Ori ramana cum e acum ori mai scade.

  10. #10 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Nu uitati ca la noi TVA-ul e 24%.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E 199 EUR varianta cea mai ieftina acum pe amazon: PlayStation Vita Wi-Fi + LittleBigPlanet: Playstation 3: Amazon.de: Games
    Si este 229 EUR varianta cu 3G: PlayStation Vita - Konsole 3G+WiFi (inkl. Vodafone SIM-Karte): Amazon.de: Games

    Daca intr-adevar s-ar aplica reducerea de 20% la cea WiFi ar trebui sa vedem un pret de 165 EUR, iar daca se aplica reducerea de 35% la cea cu 3G ar trebui sa avem pretul de 169 EUR. Ma indoiesc profund ca ar mai achizitiona cineva varianta WiFi pentru 5 EUR diferenta. Oricum, la 170 EUR se mai apropie de un pret acceptabil. La 150 EUR cred ca s-ar vinde ca painea calda... din pacate, preturile la jocuri inca lasa de dorit.

    Comparativ cu preturile de pe amazon.de, la noi avem asa:
    759 RON (echivalentul a 175 EUR) pentru varianta cea mai ieftina: Sony PlayStation Vita Wi-Fi Black Lista de preturi - cel mai mic pret desc
    979 RON (echivalentul a 225 EUR) pentru varianta cu 3G: Sony PlayStation Vita 3G Black Lista de preturi - cel mai mic pret desc

    Deci dupa cum se poate vedea, desi avem TVA mai mare, si la noi poti gasi PSV mai ieftin.

  12. #12 SP
    Banned asperas's Avatar
    Atata discutie pentru..!Vita is fail oricat ar costa deoarece nu are inca ce ar trebui sa aiba o consola portabila(veritabila) si anume:GAMES adevarate nu bul****uri ca declasified,liberation,burning skies,fifa football,fifa football1.05(aka fifa 13)..!PSV sa vina cu jocuri nu cu vorbe..

  13. #13 SP
    Senior Member Spike's Avatar

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Spike View Post
    Fara suparare, dar GameSpot in ultima vreme au ramas in urma rau de tot... ei de-abia daca au 40 de titluri de PSV in lista, pe cand IGN are cel putin 70 testate (plus alte cateva sute care sunt "pe drum"): All Vita Games - IGN

    Dar recunosc si eu, PSV sta foarte prost la capitolul jocuri!

  15. #15 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    E 199 EUR varianta cea mai ieftina acum pe amazon: PlayStation Vita Wi-Fi + LittleBigPlanet: Playstation 3: Amazon.de: Games
    Si este 229 EUR varianta cu 3G: PlayStation Vita - Konsole 3G+WiFi (inkl. Vodafone SIM-Karte): Amazon.de: Games

    Daca intr-adevar s-ar aplica reducerea de 20% la cea WiFi ar trebui sa vedem un pret de 165 EUR, iar daca se aplica reducerea de 35% la cea cu 3G ar trebui sa avem pretul de 169 EUR. Ma indoiesc profund ca ar mai achizitiona cineva varianta WiFi pentru 5 EUR diferenta. Oricum, la 170 EUR se mai apropie de un pret acceptabil. La 150 EUR cred ca s-ar vinde ca painea calda... din pacate, preturile la jocuri inca lasa de dorit.

    Comparativ cu preturile de pe amazon.de, la noi avem asa:
    759 RON (echivalentul a 175 EUR) pentru varianta cea mai ieftina: Sony PlayStation Vita Wi-Fi Black Lista de preturi - cel mai mic pret desc
    979 RON (echivalentul a 225 EUR) pentru varianta cu 3G: Sony PlayStation Vita 3G Black Lista de preturi - cel mai mic pret desc

    Deci dupa cum se poate vedea, desi avem TVA mai mare, si la noi poti gasi PSV mai ieftin.
    Intrebarea e: poti cumpara ca roman de pe amazon din Germania, UK sau SUA?

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by catalineatza08 View Post
    Intrebarea e: poti cumpara ca roman de pe amazon din Germania, UK sau SUA?
    De pe US nu cred (nu am mai incercat in ultima vreme, mai ales ca acolo e problema cu durata transportului, vama, taxe & co), insa de pe .de si .uk cumpar linistit de cativa ani. Important este sa fie fulfilled by Amazon. Pentru alti selleri, se poate apela la RobertDinu, si ti le trimite el in Romania, cu 2 Lire taxa lui.

  17. #17 SP
    Member cr0c0's Avatar
    Cred ca reducerea prevesteste noua versiune cu memorie onboard, port usb, port hdmi, 4G, suport DS3, ecran 3D full HD, mai usoara, quick charge aku ...

  18. #18 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    De pe US nu cred (nu am mai incercat in ultima vreme, mai ales ca acolo e problema cu durata transportului, vama, taxe & co), insa de pe .de si .uk cumpar linistit de cativa ani. Important este sa fie fulfilled by Amazon. Pentru alti selleri, se poate apela la RobertDinu, si ti le trimite el in Romania, cu 2 Lire taxa lui.
    Stiu de robertdinu, am luat prin el cateva chestii din UK, dar problema e cu garantia produsului. Daca iei un PS VITA din UK sau din Germania ce faci daca ai probleme cu consola si trebuie dusa in service?

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by catalineatza08 View Post
    Stiu de robertdinu, am luat prin el cateva chestii din UK, dar problema e cu garantia produsului. Daca iei un PS VITA din UK sau din Germania ce faci daca ai probleme cu consola si trebuie dusa in service?
    La unele produse risti. La alte produse, garantia este de tip european, deci poti apela la orice service autorizat din Romania. La anumite produse (mai costisitoare), le poti trimite la garantie prin posta. In cazul PSV-ului chiar nu stiu daca are garantie europeana. Poate ne lamureste cineva care are asa ceva. Eu, dupa ce am vazut cum s-a asezat praful pe PSP, nu m-am mai riscat sa iau si PSV...

  20. #20 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    La unele produse risti. La alte produse, garantia este de tip european, deci poti apela la orice service autorizat din Romania. La anumite produse (mai costisitoare), le poti trimite la garantie prin posta. In cazul PSV-ului chiar nu stiu daca are garantie europeana. Poate ne lamureste cineva care are asa ceva. Eu, dupa ce am vazut cum s-a asezat praful pe PSP, nu m-am mai riscat sa iau si PSV...
    Are garantie europeana, numai ca nu ai factura sau bon fiscal daca iei consola de pe amazon.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 6 Last Post: 14-02-2015, 23:49
  2. Microsoft reduce pretul la Surface Pro By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 2 Last Post: 06-08-2013, 20:41
  3. Replies: 37 Last Post: 14-01-2009, 15:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts