Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 50

Thread: Jocurile si cine a castigat de fapt E3 in acest an

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Jocurile si cine a castigat de fapt E3 in acest an

    Multi oameni, atat din presa cat si gameri obisnuiti, au sustinut dupa terminarea E3 din acest an ca marele castigator a fost PS4, insa din punctul de vedere al unui gamer sau a unui om care iubeste jocurile aceasta afirmatie este putin paradoxala. In primul rand vreau sa mentionez ca m-am saturat si nu cred ca sunt singurul, de acest razboi intre PS4 si X1, pana la urma fiecare va alege consola care i se potriveste cel mai mult, asa ca nu cred ca are rost sa convingem pe nimeni ca X1 este cel mai tare sau ca PS4 is the greatest console in the universe, asa ca va propun sa ne intoarcem la cel mai important lucru: jocurile.

    Probabil ca afirmatia mea de mai sus v-a pus putin pe ganduri si va intrebati cum naiba vine Andrewqp asta sa ne zica ca nu PS4 a fost marele castigator si ce stie asta, insa trebuie sa recunoasteti ca Sony a castigat E3 din acest an nu prin prisma jocurilor, ci din alte considerente, pe care le stim deja cu toti, nu neg ca aceste lucruri nu sunt importane, ba sunt extrem de importante si cantaresc greu atunci cand vrem sa alegem noua consola din sufrageria noastra. Eu vreau acum sa privim lucrurile putin diferit de cum le-am vazut cu totii in ultimele saptamani, de cand cu prezentarea noului X1 si controvesele legate de acest eveniment, mai exact din punctul de vedere al unui entuziasmat de jocuri.

    Cand un membru nou venea pe forum si intreba ce consola sa-si aleaga, raspunsul era unul singur si sustinut de ambele tabere, consola cu cele mai multe exclusivitati si care ti se potrivesc ce mai mult. Daca e sa ne luam dupa acest mod de gandire castigatorul de la E3 a fost nimeni altul de cat... Wii U cu 13 jocuri exclusive, nu stiu daca este o mare surpriza pentru voi, insa Nintendo ne-a obisnuit cu numarul mare de exclusivitati in ultimii ani. Iar pe locul 2, cea mai placuta surpriza la E3 din acest an pentru mine, X1 cu 8 jocuri exclusive. Microsoft s-a speriat foarte tare de reactia fanilor si chiar daca nu au renuntat la DRM sau conectatul cel putin o data la 24 de ore, au avut o conferinta foarte buna la E3 prezentand o gramada de jocuri multi-platform si un numar mult mai mare de jocuri exclusive. Pe ultimul loc se claseaza PS4, care a avut un E3 putin mai sarac, avand doar 5 jocuri exclusive, 4 dintre ele fiind deja dezvaluite in februarie si astfel am ramas doar cu un singur joc prezentat la E3 care intra in categoria exclusivelor The order: 1886.

    Repet pentru ultima data, acest articol priveste lucrurile doar din punctul de vedere al jocurilor prezentate la E3 si stiu ca Sony s-a concentrat pe alte aspecte la conferinta din acest an si de aceea a si castigat E3, insa nu jocurile au avut rolul important in aceasta victorie, ci pretul mic, politica de a permite jocurile SH, de-a nu fi nevoiti sa ne conectam la internet periodic si multe altele. Iar PS4 are mai multe jocuri anuntate, atat free-to-play, cat si indie, dar in articol am vorbit strict de jocurile din cadrul conferintei si cele mai importane. In plus avem timp destul ca atat Nintendo, Microsoft cat si Sony sa dezvaluie noi jocuri.

    Wii U: Bayonetta 2, Donkey Kong Country: Tropical Breeze, Game & Wario, The Legend of Zelda: A Link Between Worlds, Mario Kart 8, New Super Luigi U, Pikmin 3, Super Mario 3D World, Wii Fit U, Wii Party U, The Wonderful 101, X, Yarn Yoshi

    X1: Dead Rising 3, Halo, Forza Motorsport 5, Killer Instinct, Minecraft, Quantum Break, Ryse: son of Rome, Sunset Overdrive

    PS4: DriveClub, inFamous: Second Son, Killzone: Shadow Fall, Knak, The order: 1886

    PS: nu doar PS4, dar si X1 are mai multe jocuri anuntate in afara conferintei sau care fac parte din categoria indie sau free-to-play
    Attached Images Attached Images e3.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Mai jos aveti o lista cu toate jocurile prezentate la E3 si platforma diponibila.
    Attached Images Attached Images e3-2013-games-list.png

  3. #3 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    atunci la X1 Crimson Dragon

  4. #4 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    cititi va rog tot articolul !
    Iar PS4 are mai multe jocuri anuntate, atat free-to-play, cat si indie, dar in articol am vorbit strict de jocurile din cadrul conferintei si cele mai importane. In plus avem timp destul ca atat Nintendo, Microsoft cat si Sony sa dezvaluie noi jocuri.

  5. #5 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    In sfarsit un om obiectiv.. un gamer de fapt

  6. #6 SP
    Member Merdiso's Avatar
    Ca numar de jocuri Sony a stat cel mai slab, dar ca numar de exclusivitati bune sunt clar pe primul loc dupa mine (si strict dupa mine), ma intereseaza inFamous mai mult decat toate jocurile XboxOne si WiiU la un loc, deoarece unele exclusivitati n-au fost prezentate suficient incat sa-mi fac o parere, sa nu mai spun ca GT6 pare mai bun decat Forza 5 per total desi se lanseaza pe PS3, ca sa nu incep discuta dintre consolele propriu-zise unde Microsoft si-a luat dauna totala.
    Asteptam GamesCom, poate Microsoft fac ceva cu DRM-ul, sunt prea tampiti daca lasa consola asa cum e acum, n-au nicio sansa, cu tot cu americanii spalati pe creier care cumpara orice.

  7. #7 SP
    Banned asperas's Avatar
    Rictusul lui Jack Tretton a spus totul despre interesul lui Sony in cadrul acestui E3..!

  8. #8 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar
    PS4 has no games.

  9. #9 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Studiourile interne Sony au 30 de titluri in dezvoltare, din care 20 se vor lansa in primul an de viata al consolei. Sony nu a anuntat decat o parte din ele. Vom vedea mai multe la gamescom si TGS.

  10. #10 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    da corect..sony inca n-au scos asii din maneca (Naughty gods si santa monica) dar la e3 au prezentat putine jocuri noi..majoritatea le vazusem si in februarie...bine..pe de alta parte la MS n-avem un termen de comparatie pentru ca mizeria de pe 21 mai doar conferinta despre jocuri n-a fost..

    dar poate a fost si o strategie...prezentam pe 21 doar features non-gaming pentru ca la e3 sa aratam jocuri jocuri si jocuri...

  11. #11 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    nu am afirmat ca PS4 nu are jocuri sau ca nu urmeaza sa mai dezvaluie jocuri noi exclusive, dar vorbim doar despre facts si ce s-a prezentat exclusiv la conferinta, in plus am fost foarte dezamagit sa vad ca FFvers... FFXV (inca ma incurc) si KHIII nu mai sunt exclusive . nu fiti rai mai

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dupa parerea mea, Nintendo a facut o mare magarie cu Nintendo Direct. Inteleg ca sunt vremuri grele si i-ar fi costat mai mult sa inchirieze spatiu la E3, dar totusi... ar fi trebuit sa-si prezinte toate cele in afara E3-ului, daca tot nu au contribuit cu nimic. Din punctul meu de vedere, Nintendo a facut o smecherie, si le-a iesit. Daca era dupa mine, ii puneam langa OUYA (care de saraci ce sunt, nici bani de booth nu au avut... dar totusi s-au prezentat frumos cu consola vis-a-vis de E3, la o taraba - unde dealtfel a si venit politia sa-i intrebe de sanatate).

    Chiar daca au avut titluri bune de prezentat, mi s-a parut jenant ce au facut. E3 nu inseamna doar niste trailere si gata... ca de astea avem parte tot timpul anului. Poate aveau jurnalistii intrebari, poate vroiau sa vada "for real" cum arata jocurile respective. In fine...

  13. #13 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Mi se pare totusi fortata afirmatia "Microsoft s-a speriat si a adus jocurile". Microsoft s-a speriat, dar a lucrat de mult mai mult timp la tot ceea ce inseamna XO in materie de jocuri. Si ramane totusi de vazut, ce exclusivitati vor fi cu adevarat apreciate atat de o parte cat si de cealalta. As spune ca din punctul asta de vedere nu a castigat nimeni.

  14. #14 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    @MonkY stai ca nu inteleg, tu spui ca Nintendo nu a avut bani sa inchireze un booth la E3 sau ca nu au vrut motivele fiind altele? ca parte financiara imi este greu sa cred avand in vedere cati bani au cei de la Nintendo:

    Fiscal projections. Capital budgeting. Shareholder investment. Yadda yadda yadda. Unless you like accounts and annual reports and stock markets and banks and all that, the world of corporate finance is really boring. But not today. Check this out for a completely not boring financial fact about Nintendo: Nintendo has £6.7 ($10.5) billion in the bank and, even if making big losses every year, that considerable nest egg would keep the company going until 2052. That's, like, 40 years away.
    @x2z asta e adevarat, dar de unde stii ca MS intentiona sa anunte atatea jocuri la E3 si sa nu vorbeasca absolut deloc despre alte "features" ale consolei. tu crezi ca lucruri ar fi stat la fel daca nu era valul de critici si publicitate negativa dupa conferinta de acum 3 saptamani? eu cred ca Microsoft s-a speriat si si-a adus aproape toate jocurile la E3, pe cand Sony a mai pastrat cateva titluri pentru lunile urmatoare.

  15. #15 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Nu cred ca si-au schimbat optica din cauza DRM&****. Cred ca asta au intentionat de la inceput. Lansare aberanta cu extra features, apoi la E3 unde e totul despre jocuri, sa vina cu artileria .

    Daca nu ar fi atat de tampiti cu toate restrictiile, aproape sigur as lua si XO, macar sa joc Ryse

  16. #16 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Dupa parerea mea, Nintendo a facut o mare magarie cu Nintendo Direct. Inteleg ca sunt vremuri grele si i-ar fi costat mai mult sa inchirieze spatiu la E3, dar totusi... ar fi trebuit sa-si prezinte toate cele in afara E3-ului, daca tot nu au contribuit cu nimic. Din punctul meu de vedere, Nintendo a facut o smecherie, si le-a iesit. Daca era dupa mine, ii puneam langa OUYA (care de saraci ce sunt, nici bani de booth nu au avut... dar totusi s-au prezentat frumos cu consola vis-a-vis de E3, la o taraba - unde dealtfel a si venit politia sa-i intrebe de sanatate).

    Chiar daca au avut titluri bune de prezentat, mi s-a parut jenant ce au facut. E3 nu inseamna doar niste trailere si gata... ca de astea avem parte tot timpul anului. Poate aveau jurnalistii intrebari, poate vroiau sa vada "for real" cum arata jocurile respective. In fine...
    Dar au avut prezentari si live demo-uri la E3.
    Nu au fost pe scena dar au tinut niste prezentari pentru presa.
    Adevarul e ca daca tineau conferinta pe scena sigur ar fi fost eclipsati de Xbox One si PS4 mai ales.
    Si au anuntat ca vor avea demo units in Best Buy-uri din toata America, unde oricine poate sa incerce jocurile anuntate, nu doar presa.

  17. #17 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Daca e sa ma iau doar dupa conferintele E3, fara sa tin cont de nimic altceva, pt. mine Microsoft a avut ce-a mai buna conferinta din punct de vedere al jocurilor aratate, si nu sunt singurul fan Sony care recunoaste asta sunt sigur. Ce-i al lor e al lor, au aratat jocuri dupa jocuri timp de 90 de minute cu doar 10 minute pauza mi se pare despre tablete&bull, in rest numai jocuri. Deci pt asta nota 10 bravo lor, for everything else... nota 2-stai jos
    Sony a arat mai putin si a iesit pe 2 la exclusive prezentate la E3, vorbind strict de jocuri aici, ca dupaia a tras cateva tunuri indreptate impotriva lui M$ si a dominat E3-ul asta e altceva
    Pe Nintendo nici nu am cum sa-l iau in considerare, poate sa prezinte si 50 de exclusive una dupa alta, jocurile lor nu ma mai impresioneaza cu absolut nimic de ani buni incoace, am iesit de mult din zona lor demografica cu Mario-Zelda&bull.

  18. #18 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Eu am vazut doar 3 jocuri demne de "next-gen" si dupa asteptarile mele de la E3 pot spune ca au castigat targul:
    Destiny (not exclusive)
    Watch Dogs (not exclusive)
    The Witcher 3 (not exclusive)

    The Witness m-a intrigat tare in februarie; daca aveti vreun video cu prezentare la E3 please share.
    Tare as fi vrut sa vad ceva de la Thatgamecompany, pentru ca Journey e jocul meu preferat of all time. As vrea sa vad mai multa arta si mai putin bang-bang omg blue/orange explosions in generatia urmatoare, char si de la shootere. Cum zicea cineva intr-un articol extrem de bun: "variation on a theme": cam asta e ce am vazut la majoritatea jocurilor prezentate (actual gameplay). E inca devreme, stiu. Dar cam asta e impresia mea din ce am vazut la E3.

  19. #19 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    nu am afirmat ca PS4 nu are jocuri sau ca nu urmeaza sa mai dezvaluie jocuri noi exclusive, dar vorbim doar despre facts
    Comparatia in cazul asta e fortata, cel putin asa mi se pare mie, e un pic ciudat sa compari o consola care e deja de ceva timp pe piata cu 2 console care vor aparea la sfarsitul anului. Logic ca Wii U a avut niste titluri de lansare si au mai aparut pe parcurs, sa vedem cum evolueaza treaba.

    Eu zic ca o comparatie cat de cat relevanta se poate face dupa un an de la aparitia celorlalte 2 console, vedem ce primesc cand se lanseaza si ce primesc pe parcurs, vedem daca mai vine ceva si pentru Nintendo...

    Oricum fiecare alege ce-si place, un gamer inrait va cumpara probabil toate consolele (daca-l ajuta bugetul), un gamer "casual" va cumpara probabil cea mai ieftina consola, un gamer "informat" va studia si va cumpara in functie de exclusivitati, pret, controler, partea online, etc, etc.

  20. #20 SP
    Junior Member GoLd^'s Avatar
    Exclusivitatile Sony si implicit PS4 nu se pot compara cu cele ms-ului si xbox-ului one.
    inFamous: Second Son, Killzone: Shadow Fall, The order: 1886, pur si simplu sunt prea bune.
    Sony a castigat fara drept de apel, nu neaparat din cauza jocurilor (care au avut si ele un impact mare), dar mai mult ca niciodata au repectat destul de mult cererile fanilor.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Ce Asculti in acest moment... By xLx in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 6674 Last Post: 10-03-2024, 19:17
  2. Unde gasesc acest joc? By szury in forum Console Club
    Replies: 5 Last Post: 15-03-2010, 21:10
  3. Cat de bune sunt de fapt jocurile generatiei actuale? By Mika in forum Stories & Other News
    Replies: 6 Last Post: 06-05-2009, 10:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts