Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: PS2: sfarsitul unei epoci

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    PS2: sfarsitul unei epoci

    Din pacate dupa ce in ianuarie Sony a anuntat ca va inceta sa mai fabrice consola PS2, dupa mai bine de 13 ani de la lansarea ei, astazi am aflat care va fi si ultimul joc lansat vreoadata pe PS2 si anume Fifa 14. A venit si vremea batranului PS2 care dupa multi este, fara dar si poate, cea mai populara si de succes consola din istorie, avand o librarie imensa de jocuri si un install base de peste 155 de milioane de unitati (31 martie 2012). Numerele care se invart in jurul consolei sunt uriase, fiind cea mai longeviva si cea mai vanduta consola din istorie, reusind o adevarat perfomanta care va fi cu greu atinsa in viitor. Pentru multi dintre noi, PS2 este si motivul pentru care am intrat in aceasta lumea a consolelor, oferindu-ne jocuri de-o calitate extraordinara si care ne-a marcat cu siguranta viata, ocupand un loc important in trecutul oricarui gamer.

    Dupa cum spuneam, ultimul joc lansat pe PS2 va fi unul produs de EA Sports, Fifa 14, nu stiu care a fost motivul mai exact pentru care Sony a ales acest joc pentru a marca sfarsitul unei epoci, dar pot sa va spun ca ultimul joc lansat in Japonia pentru PS2 a fost Final Fantasy XI: Seekers of Adoulin in luna martie a acestui an. Vreau sa va mai impartasesc inca un lucru interesant, stiti care a fost cel mai vandut joc pentru acesta platforma? GTA: San Andreas cu peste 17 milioane de unitati, seria bucurandu-se de un succes imens printre fanii PS2.

    A venit si aceasta clipa cand trebuie sa ne luam ramas bun pentru totdeauna, dar in acelasi timp trebuie sa privim spre viitor, pentru ca in curand se va lansa PS4 si sa nu uitam ca inca avem PS3, care de asemenea se va bucura de un suport imens din partea celor de la Sony. In incheiere v-as ruga sa scrieti daca aveti putin timp ce a insemnat pentru voi PS2 si ce rol a avut in experienta voastra de gamer.
    Attached Images Attached Images hd-descargar-playstation-2-ps2-foto-detalle-logo-i-y-ibackgroundz.com-1-.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member catalin32's Avatar
    superb remember, multumim autorului! si eu ma gandesc cu drag la jocurile pe care le-am jucat pe ps2 printre care doar in treacat (sunt n titluri superbe) as aminti seria GoW, Shadow of Collosus, Black, Killzone, Soul Reaver, seria JaK and Daxter si multe altele ca nici nu-mi vine in minte acum. Oricum, sunt mandru posesor al consolei PS3 si ma declar fericit pentru ca posed o arhitectura diferita de trendul next-gen, si anume arhitectura X86. Nu stiu cum, dar ma simt altfel stiind ca am o consola diferita din toate punctele de vedere de pc-ul meu performant.
    Mai mult decat atat, titlurile exclusive PS3 (seria Uncharted, Gow 3, Killzone 2&3 si seria Ratchet&Clank Future) sunt de vis si nu le vand pentru nimic in lume.

  3. #3 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Pentru mine PlayStation 2 a fost prima consola mai serioasa.Inainte am avut un Terminator si un PSX, dar eram mic si nu stiam cine stie ce despre console.Pe PS2 am jucat pentru prima oara un FPS de consola, Killzone, am terminat prima oara un joc fara parole/coduri si alte porcarii.Mi-a oferit zeci poate chiar sute de ore de distractie cu prietenii, cand ne adunam la o Fifa sau un WWE.
    Chiar daca aceasta nu se va mai fabrica de acum inainte, cred ca multi vor cumpara SH.Sunt multe jocuri bune care nu merita ratate.Ce sa zic, tot binele celor de la Sony pentru ca ne-au oferit bucurii asa mari, pe numele lor PlayStation si ne vedem la PS4.

  4. #4 SP
    Junior Member dragoszontara's Avatar
    PlayStation 2, una din cele mai ravnite console. Am reusit sa ma bucur de ea de-a lungul anilor de facultate, lasandu-mi multe amintitri placute.
    Pot spune ca am la activ aproximativ 200 de jocuri de PS2 terminate cap-coada. Cea mai mare parte a experientei mele in calitate de gamer, se datoreaza doar acestei console. Si de ce nu? A dat startul unei noi generatii, ne-a oferit o gama variata de exclusivitati, jocuri care si-au pus amprenta pe fiecare dintre noi cum ar fi God of war, Ratchet & Clank, Splinter cell, Prince of Perisa, Jak & Daxter, Final fantasy, Metal gear solid, Killzone, GTA si multe altele.
    Intr-adevar este si va ramane una din cele mai indragite console.

  5. #5 SP
    Member Mariush's Avatar
    Din pacate nu am avut oportunitatea sa ma bucur corespunzator de PS2. Am achizitionat unul in urma ca vreo 3 ani, dintr-o intamplare. Un prieten avea nevoie de bani si am zis sa-l ajut

    Ideea de baza este ca am apucat sa joc GTA San Andreas, Fifa (nu mai stiu ce editie) si NFS (nu mai stiu ce editie era), in fine... Ca urmare a acelei scurte experiente, mi-am dat seama ca ador gamingul pe consola si la mai putin de o luna distanta am achizitionat PS3, un grasun la mana a 2a care si dupa 3 ani, si cel putin 50 de jocuri cap-coada merge la fel de bine

    Traiasca PS3, RIP PS2, bring on PS4

  6. #6 SP
    Member mafiozzoxp's Avatar
    Imi doream de mult un PS2 insa nu aveam bani de el. Prin 2009 primesc un telefon de la un prieten care mi-a spus ca e 2 milioane jumate un PS2 in Carrefour si am zburat sa il iau. Consola+un memory card, totul excelent. A 2-a zi l-am modat (nu imi pare rau, chiar nu imi permiteam sa imi cumpar jocuri) si am inceput sa o "stresez". Si solo si cu prietenii jucam de rupeam. In octombrie 2012 mi-am luat PS3, insa nu am uitat PS2-ul. Chiar acum cateva luni i-am luat al 2 lea controller (trebuia sa imprumut mereu unul) si un memory card care a fost foarte ieftin. 10 lei original. Abia astept sa ma joc iarasi pe el dupa ce termin cu examenele .

  7. #7 SP
    Junior Member BajaCustom's Avatar
    Mi-am dorit un Playstation inca de cand a aparut primul model, cand imi povestea un coleg cat de tare e Twisted Metal, Carmaggedon ( varianta exclusiva PS1 ), Metal Gear Solid sau alte exclusivitati Sony, dar am apucat sa intru in lumea lor abia cu PS2, si inca tarziu, dupa ce deja aparuse chiar si PS3, dar din acelasi motiv ca si multi altii, lipsa de bani . Ba chiar l-am cumparat ( si modat imediat ) din al doilea salariu castigat pe vremea cand lucram intr-un call center. A fost o experienta incredibila si l-am populat cu zeci de jocuri. An icon of gaming has passed away dar a dat nastere multor titluri exceptionale.

  8. #8 SP
    Member Prototype93D's Avatar
    Ce a insemnat pentru mine PS2-ul? E prea mult de povestit. Imi amintesc perfect ziua de 31 iulie 2007 (nu am cum sa uit aceasta zi) cand am primit cadou un PS2 Slim SH cu doua controllere si card de memorie + 2 jocuri (F1 05 si Juiced). Era ceva nou pentru mine si toata vara am stat si am jucat incontinuu. Abia incepand cu anul urmator am inceput sa imi mai cumpar si alte jocuri. Jocurile care m-au marcat cel mai mult au fost: Killzone (570 de ore jucate), Prince of Persia: Warrior Within, GTA Vice City Stories, GTA San Andreas, God of War 2, Gran Turismo 4 etc.
    In momentul de fata PS2-ul s-a cam defectat si am inceput sa vand din jocuri, dar oricum nu voi uita experienta traita in cei 6 ani. Imi voi aminti mereu de boss fight-urile pe care nu le puteam trece si cat de fericit eram cand reuseam sa le trec (ma bucuram enorm cand terminam un joc, dar in acelasi timp parca imi parea rau ca s-a terminat).
    Acum i-a luat locul PS3-ul venit dupa ce am "sacrificat" PSP-ul (l-am vandut pentru a cumpara mai repede PS3-ul).
    Oricum PS2 merita toate laudele din lume si va ramane cea mai populara consola din istoria gaming-ului

  9. #9 SP
    Junior Member predator1's Avatar
    R.I.P PS2 and thank u....

  10. #10 SP
    Senior Member divayo's Avatar
    Quote Originally Posted by predator1 View Post
    R.I.P PS2 and thank u....
    La mine inca traieste, inca mai joc cu placere anumite jocuri, mai bine zis rejoc.

  11. #11 SP
    Junior Member surdu's Avatar
    Pro Evollution Soccer 6 - cel mai bun joc de fotbal ever released. Am jucat si in RO si in Franta cu pretenii....si acum cand ne strangem, nu jucam fifa 13...jucam PES6.
    PS4 mie personal imi aduce aminte de PS2....sper sa aiba acelasi success sau mai mare.

    /over and out.

  12. #12 SP
    Banned Venom's Avatar
    Nu prea am fost fan PS2. Am achizitionat aceasta consola aproape de lansarea lui PS3. Am avut totusi timp sa joc cateva capodopere cum ar fi Final Fantasy X, Black, Killzone, Mafia si altele care nu-mi vin in cap acum. L-am folosit pe post de DVD player, am vazut cred ca peste 300 de filme pe consola, majoritatea originale. Per total am fost totusi multumit de jocurile lansate pe aceasta consola, si de calitatea ei.

  13. #13 SP
    Junior Member mrsonic699's Avatar
    PS2-ul a fost cu adevarat o frumusete in viata mea, oferindu-mi jocuri precum seria underrated Ratchet & Clank, care mi-au daruit nenumarate memorii placute. Poate nu se mai fabrica jocuri si console PS2, dar tot o sa il iubim la fel de mult si dupa cateva decenii exact asa cum iubim si alte console legendare precum SNES, PS1, N64, Gameboy etc. Multumim Sony pentru ca ne-ai oferit asa o consola minunata.

  14. #14 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Desi am avut un Terminator cand aveam vreo 5-6 ani, PS2-ul m-a introdus in lumea gamingului pe console. Mi-a aratat ca exista anumite jocuri pe care nici nu mi le-as fi imaginat sa existe (God of War, Shadow of the Colossus, Final Fantasy X, X-2, Okami etc), multe din acestea fiind jocurile mele preferate din totdeauna. Era o vreme mai simpla in care jocurile erau singura chestie ce conta, iar acestea erau multe si foarte bine facute. PS2-ul era "eterna scuza" care convingea prietenii sa renunte la PC si sa avem nopti albe in care butonam pe rand Fatal Frame (care mai de care mai emotionat) sau care reusea sa rezolve "dispute" intr-un mod civilizat cu un Soul Calibur, Mortal Kombat sau Naruto. Cea mai de succes consola de la Sony, mi-a demonstrat ca PC-ul nu e tot si (in cazul meu) o astfel de achizitie nu va fi niciodata regretata.

    Vreau sa multumesc celor de la Sony pentru PlayStation 2 si developerilor care au adus jocuri incredibile ce imi vor ramane in memorie pentru totdeauna si care ma vor face sa spun din cand in cand "pffff, chiar nu se mai fac jocuri ca pe vremuri". Long live, the PlayStation 2! Best console ever!

    P.s. Daca tot am in camera un TV extrem de mic fara Hdmi, cred ca o sa renunt la PS3, in favoarea PS2-ului ca sa ma mai joc Final Fantasy

  15. #15 SP
    Junior Member fylipdan's Avatar
    Inca am PS2-ul desi am si un 360 pe care ma joc mai mult. Dar nu pot sa vand PS2-ul, experienta cu Shadow of the Colossus a fost epica, si nici un joc de 360 terminat nu m-a adus in acelasi loc. In plus m-am distrat mai mult pe EyeToy pe care inca il am, Singstar este cel mai tare joc de karaoke, iar jocurile din seria Buzz sunt mereu distractive la petrecerile in care ne testam inteligenta.
    Sunt prea multe amintiri frumoase sa renunt la PS2!

  16. #16 SP
    Member GrimmjowNo6's Avatar
    o consola extraordinara si cea mai de succes dupa parerea mea.o am din 2005 si de atunci am profitat la maxim de aceasta,cu jocuri precum prince of persia warrior within,dbz budokai 3,shadow of the collossus,gta san adreas,blood rayne 2,naruto,def jam si multe altele.inca ma mai bucur de consola ca e bine sanatoasa si recent mi-am luat un adaptor care permite conectarea a 4 controllere.saptamana viitoare ma asteapta un party de gaming si am luat adaptorul pecial pentru asta.dea dreptul uluitor,o consola careia i-a trecut vremea de ceva ani dar care inca poate livra experiente incredibile de joc.can't wait to kick asses in 4

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 123 Last Post: 15-04-2013, 19:59
  2. Replies: 19 Last Post: 09-01-2013, 16:58
  3. Anatomia unei console By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 10 Last Post: 17-02-2011, 22:13
  4. Ghid pentru alegerea unei console nextgen! By Xtm in forum Console Club
    Replies: 101 Last Post: 02-12-2008, 18:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts