Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: Sony PlayTV review

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Sony PlayTV review

    Asteptam si eu sa primim ceva mai multe detalii oficiale de la Sony referitor la micuta jucarie neagra ce aducea TV pe PS3... insa cred ca asteptam mult si bine. Well, cei de la Stuff.tv au facut ce-au facut, si au reusit sa puna mana pe o astlfe de jucarie, si i-au tras repede un review. Se pare ca va fi disponibil in UK la 70 lire, in Septembrie. Bring it on ! Pana atunci here is the full review:

    Attached Images Attached Images playtv_sony.jpg

  2. #2 SP
    Member drati71's Avatar
    Eu sunt foarte interesat de "jucaria" asta, deoarece am nevoie de un recorder de programe TV. Problema e ca nu stiu ce sa fac sa cumpar PlayTv via Robert din UK, care nu stiu daca o sa mearga si in Romania, sau sa iau un dvd recorder cu HDD. Voi ce ziceti?

  3. #3 SP
    Banned Chifteluta's Avatar


    Cu albastru sunt notate locatiile unde PlayTv are compatibilitate. Lansarea va avea date diferite in regiunile Europei.

    Avand in vedere noua cooperare Sony - TVR, poate vom fi si noi bagati in calcule.

    Cei de la Sony si TVR au anuntat zilele acestea un parteneriat ce doreste sa promoveze vizionarea HD in Romania. La noi doar TVR-ul si ProTV-ul s-au deranjat sa transmita HD. ProTV-ul transmite HD terestru (presupun ca doar in Bucuresti), iar TVR-ul atat terestru (Bucuresti si in curand si Sibiu), cat si prin satelit.

    Cum aici vorbim de TVR, acestia transmit HD la rezolutie 1080i Olimpiada, Formula 1 si alte cateva materiale proprii. Iar in urma acestui parteneriat cu Sony vor fi vandute la aproximativ 40 de magazine din tara, de pe 25 august 2008, pachete promotionale constand in televizor LCD Sony Bravia fullHD, set top box si card de acces TVR gratuit (care in mod normal este 30 €).


    Insa acest sistem necesita si o instalatie de receptie din satelit ca sa mearga (antena parabolica etc) deci costurile mai cresc. Drept urmare Sony ofera si o alternativa mai accesibila, pentru transmisia terestra: seriile de LCD-uri V4500 (HD-ready), W4000 si E4000 (fullHD), care au tuner HD integrat. Tot ce mai necesita este o antena de balcon, ca acelea de la lansarea Tele7 ABC-ului de acum multi ani.


    Sursa: http://www.arenait.net/2008/08/22/so...-hd/#more-5161

  4. #4 SP
    Junior Member paunionut's Avatar
    Si eu de abia astept PlayTv-ul de la Sony. Sunt curios daca vor face un efort si retailerii de la noi sa il aduca sau vom fi lasati iarasi cu ochii in soare.

  5. #5 SP
    Member drati71's Avatar
    Quote Originally Posted by Chifteluta View Post

    Cu albastru sunt notate locatiile unde PlayTv are compatibilitate...
    Bun, dar oare daca leg la el cablul TV de la RDS, o sa prinda canalele Tv care sunt SD?

  6. #6 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    am si eu o intrebare, poate fi folosit la fel ca si celebrul deja "TiVo" de la americani? clipul video imi merge doar pana la jumate

    voiam sa stiu daca pot sa ma joc si de exemplu in acelasi timp sa imi inregistreze emisiunea preferata
    din ce zicea domnisoara la inceput am inteles doar ca poate inregistra un canal in timp ce te uiti la Live TV dar as fi curios daca poate fi si programat pentru cand ma joc sau chiar cand nu sunt acasa.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Khan, ma indoiesc ca va merge sa inregistrezi in timp ce te joci. Totusi foloseste CPU pentru inregistrare... asa cum nu poti nici sa faci Folding in timp ce te joci.

  8. #8 SP
    Member drati71's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Khan, ma indoiesc ca va merge sa inregistrezi in timp ce te joci. Totusi foloseste CPU pentru inregistrare... asa cum nu poti nici sa faci Folding in timp ce te joci.
    Trebuie sa va contrazic!
    Aici pe site-ul oficial al PlayTV jos in coltul dreapta la Questions, la punctul 8 scrie clar ca se poate juca, ori viziona film Blu-ray sau DVD pe PS3, in timp ce in background PlayTV inregistreaza canalul preferat!
    La intrebarea mea de mai sus, are cineva raspuns?

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    drati71: ai dreptate, spun ca poate face recording in background. Cat despre intrebarea ta daca vrei prinde canale SD pe cablu, raspunsul este NU. In specificatii spune ca este un tuner DVB-T (adica digital terrestrial tv). Cu alte cuvinte la noi (in Bucuresti) cu ceva noroc ai prinde ProTV HD, TVR1 HD si inca 4 SD (TVR1, TVR2, Realitatea, Antena3 daca nu ma insel) care sunt emise DVB (insa aerial, dar asta nu e o problema, o antena de camera de 50 RON rezolva situatia).

  10. #10 SP
    Member drati71's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Cat despre intrebarea ta daca vrei prinde canale SD pe cablu, raspunsul este NU. In specificatii spune ca este un tuner DVB-T (adica digital terrestrial tv). Cu alte cuvinte la noi (in Bucuresti) cu ceva noroc ai prinde ProTV HD, TVR1 HD si inca 4 SD (TVR1, TVR2, Realitatea, Antena3 daca nu ma insel) care sunt emise DVB (insa aerial, dar asta nu e o problema, o antena de camera de 50 RON rezolva situatia).
    Atunci cred ca tot mai bine e sa cumpar un dvd recorder cu HDD intern. (ce pacat ca la "popcorn" nu i-au bagat un tuner TV)

  11. #11 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    eu astept de super mult timp PlayTV-ul, deabia astept sa apara, consider ca este un must have pentru orice posesor de ps3 + HDTV, chiar daca vezi doar doua canale

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu sunt curios daca va avea o functie... si-anume inregistrare din jocuri. Asta ar fi... o chestie dementiala, sa stie sa faca recording la ce ruleaza pe PS3. I can only hope, right ?

  13. #13 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    deja unele jocuri vor avea inregistrare + upload pe youtube, pentru ce ai avea nevoei de PlayTV in schema asta ?

    Cool Stuff : Unboxed: Sony Play TV

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Interesant, are 2 tunere (one for recording, one for watching), stie firmware upgrade.

    Nu stie 1080i recording (sper ca macar 720p sa poata)... si in plus, face slowdown la jocuri daca inregistrezi in timp ce joci. In plus, are DRM...

  15. #15 SP
    Junior Member paunionut's Avatar
    Se mai aude ceva de PlayTV? A reusit un consolist roman sa testeze acest accesoriu mai mult decat interesant?

  16. #16 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    inreg ca inreg nu conteaza asa mult..ca la noi oricum ai doar 2 posturi la care sa te uiti care nu dau mare lucru in HD asa ca nu prea conteaza momentan DRM-ul EPG-ul si functia de recording dupa mine reprezinta 10%, restu e doar vizionare in HD

  17. #17 SP
    Junior Member paunionut's Avatar
    Eu eram hotarat sa il cumpar, chiar si pentru cele 2 programe, insa se pare ca este o mare problema. Receptia deocamdata doar in format MPEG-2, neexistand suport pentru MPEG-4 AVC => PlayTV nu receptioneaza deocamdata ProTV HD si TVR HD, doar posturile digitale transmise in MPEG-2 (TVR 1 si 2).

    Sony spune ca in update-urile viitoare va scoate suport si pentru MPEG-4, insa deocamdata......asteptam.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Pareri PRO sau Contra despre PlayTV PlayStation 3 By Agresiv in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 0 Last Post: 21-10-2013, 13:06
  2. Remember PlayTV ? By MonkY in forum Console News
    Replies: 8 Last Post: 09-04-2009, 13:12
  3. PlayTV UK Demo Trailer By paul in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 19-09-2008, 16:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts