Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 43

Thread: Nintendo anunta urmatoarea consola portabila: Nintendo 2DS

  1. #1 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar

    Nintendo anunta urmatoarea consola portabila: Nintendo 2DS

    Posesori de 3DS, sunteti multumiti de consola voastra portabila? E draguta, incepe sa aiba jocuri tot mai bune dar va dor ochii de la functia de 3D? Nici o problema, s-au gandit cei de la Nintendo la aceasta problema si de aceea au anuntat ca vor lansa toamna aceasta ceva asemanator cu un 3DS dar fara 3D ...deci se va numi 2DS. A nu se confunda cu doua Nintendo DS-uri puse una langa alta!

    Asa cum spune is numele, aceasta consola va rula jocurile de 3DS dar in 2D. How awesome is that? De asemenea e backward compatible cu jocurile de Nintendo DS (libraria de jocuri ajungand sa depaseasca 2000 de titluri). Consola se va lansa in 12 octombrie, adica in aceeasi zi in care va debuta Pokemon X si Pokemon Y, una dintre cele mai importante serii ale celor de la Nintendo. Veti avea optiunea de a alege o versiune albastra sau una rosie si va costa doar 129 de dolari (desi nu e nimic oficial ma gandesc ca pretul pentru Europa va fi 129 de euro, in timp ce in Marea Britanie va costa ceva in jur de 99 de lire). Un pret destul de bun si o oferta destul de tentanta, daca veti putea trece cu vederea de design-ul oribil diferit al 2DS-ului.

    Deci ce spuneti? Merita? Nu merita? E aceasta o miscare disperata a celor de la Nintendo sau chiar vor sa faca titlurile lor accesibile si oamenilor cu salarii mai modeste?
    Attached Images Attached Images thumbnail_2_808238ac_v2.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am crezut ca e 1 Aprilie cand am citit stirea... WTH is that thingie? Semi-tableto-tetris-taiat-in-doi?

    P.S. Astept 1DS-ul!

  3. #3 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    modul in care ati prezentat stirea si ironiile astea chiar nu-si au sensul.
    Motivul lansarii nu e accesibilitatea la pret sau ceva de genul. Din cauza 3D-ului consola este recomandata pentru o varsta 7+. Astfel ca desi un joc obtine rating 3+ de la PEGI sau ESRB, platforma nu e vazuta cu ochi buni de parintii celor care inca n-au intrat la scoala.
    Prin Nintendo 2DS se pot bucura si cei mici de jocurile de pe 3DS fara probleme la ochi.

  4. #4 SP
    Member Kratos's Avatar
    Daca au pastrat diagonalele ecranelor de la 3DS ar trebui sa fie un fel de struto-camila. Khan zice ca e pentru copiii 3+. La ce marime are va imaginati vreun copil de 3+ care sa fie capabil sa apese pe shoulder buttons-urile acelea in timp ce tine de consola?

    Pana acum un 3DS il 'impatureai' si bagai in buzunar. Un 2DS ti-l atarni de gat (la cei 3+ anisori)!

    Bravo Nintendo! Asta mai lipsea. Sa scoata si un 2DS XL, ca unii copiii de 3+ sunt mai grasuti.

  5. #5 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Primele doua trailere:



  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    modul in care ati prezentat stirea si ironiile astea chiar nu-si au sensul.
    Daca nu se prezentau asa si nu apareau ironiile, nu mai postai tu... si se ducea naibii tot farmecul
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Motivul lansarii nu e accesibilitatea la pret sau ceva de genul. Din cauza 3D-ului consola este recomandata pentru o varsta 7+. Astfel ca desi un joc obtine rating 3+ de la PEGI sau ESRB, platforma nu e vazuta cu ochi buni de parintii celor care inca n-au intrat la scoala.
    Prin Nintendo 2DS se pot bucura si cei mici de jocurile de pe 3DS fara probleme la ochi.
    Pe bune? Si nu era mai simplu sa scoata o functie Parental Control (stii ce-i aia, da?) prin care parintii sa poata dezactiva 3D-ul? Hmmm... complicat. Mai bine mai scoatem una si pentru batrani, cu dioptrii mai mari

  7. #7 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    sincer nu cred ca acesta e motivul principal pentru lansarea 2DS-ului. Cred ca mai degraba e vorba de asta decat de asta sau asta

  8. #8 SP
    Member Bodolay Botond's Avatar
    Sincer, asta puteau să o rezolve printr-un update de firmware la 3DS prin care să aducă posibilitatea de a restricționa 3D-ul prin parolă via control parental.
    Eu personal nu pot juca fără 3D. Odată eram online cu Mario Kart 7 și fi-mio care stătea lângă mine a glisat butonul de 3D în jos pe neobservate. Am intrat în toți pereți, de pe locul 1 am căzut pe 8. Abandon. Efectiv nu puteam vira în curbe cu drift. Nu vedeam trasa.
    Și n-am probleme la ochi. Încă
    În rest...consola 2DS nu arată chiar rău. Butoanele alea din colțuri sunt bestiale. Eu zic că o să prindă la public.
    Oricum, e mult mai promițător decât Mini Wii.

  9. #9 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by naz View Post
    Cred ca in sfarsit Nintendo a reinventat modul in care se tine o consola portabila sau un gamepad. E clar pe cine au testat de data asta, nu-i asa?
    Attached Images Attached Images funny-new-nintendo-64-controller-three-arms.jpg

  10. #10 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Ok, deci de aratat arata ciudatel, totusi intr-un mod care nu imi displace asa tare. In mana vad ca la aia in trailere pare comod, almost feels like a table definitely doesn't look like one.

    Ca si voi totusi ma intreb daca era necesara inca o consola pentru ceva ce se putea rezolva, dupa cum ati spus si voi printr-un update de firmware dar cum voi sunteti rautaciosi nu v-ati dat seama de miscarea inteligenta a celor de la Nintendo . Au scos 2DS , probabil il vor lansa intr-un bundle cu Pokemon X/Y si asa vor scoate bani buni ca sa nu simta price cut-urile care se vor aplica in curand pentru Wii U . Ce ziceti de asta ?

  11. #11 SP
    Member Bodolay Botond's Avatar
    http://www.nintendonews.com/3ds/the-...p-mode-switch/
    Ce ziceți de acesta în alb și roșu? :-)

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Bodolay Botond View Post
    The Nintendo 2DS Has A Sleep Mode Switch | Nintendo News
    Ce ziceți de acesta în alb și roșu? :-)
    Daca nu au ros-albastru tot degeaba.

  13. #13 SP
    Member Bodolay Botond's Avatar
    Cu semnătura lui Jiji (Becali) pe margine, ca Pininfarina pe mașini

  14. #14 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Sunt singurul care s-a gandit ca 2DS-ul se va lansa pentru a sporii vanzarile de la Pokemon X / Y ?
    Adica...Consola este ceva mai ieftina ca un 3DS. Se lanseaza pe 12 Oct...Pokemon se lanseaza pe 19 OCT! (7 zile diferenta...coincidenta? nu prea cred!)

    Iar acum o sa va explic motivele gandirii mele...(corectati-ma daca gresesc):

    1 butoanele R/L sunt puse foarte sus , pentru ca in Pokemon , rareori le folosesti (poate pt quick-access la Bike/ Fishing Rod)

    2 Forma de tableta este umpic cam ciudata...adica la DS/3DS ...ecranele erau protejate in interior...si atunci cand se deschideau se formau un unghi destul de comfortabil pentru vizionarea ambelor ecrane cat si pentru pozitia mainilor . La 2DS nu inteleg cum stai cu 2 ecrane in acelasi timp cand sunt unul deasupra ceilulalt. De ex , nu stiu cum poti juca Metroid Prime Hunters(DS) pe asa ceva... Dar dat fiind ca in Pokemon majoritatea actiunii se petrece doar pe ecranul superior..si nu este un joc activ , ci turn-based...ecranul inferior serveste doar la comenzi.

    3 Culorile - Negru-Albastru(Xerneas) ...Negru-Rosu (Yveltal)

    4 Nu stiu inca detaliile...dar dupa model..pare a avea o baterie ceva mai puternica...si lipsa 3D-ului...automat durata de viata a bateriei va fi mai mare decat 3DS-ul...probabil la fel de mare ca a DS Lite-ului ( :X ) perfect pentru fanii pokemon ce doresc sa antreneze EV/IV in timpul liber...fara a le sta gandul la incarcator.

  15. #15 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Quote Originally Posted by Bodolay Botond View Post
    The Nintendo 2DS Has A Sleep Mode Switch | Nintendo News
    Ce ziceți de acesta în alb și roșu? :-)
    Aleee, aleee ! Cine tine cu Steauaaa, sa-i... respectam sa nu luam baan.

    Quote Originally Posted by Madk91 View Post
    Sunt singurul care s-a gandit ca 2DS-ul se va lansa pentru a sporii vanzarile de la Pokemon X / Y ?
    Adica...Consola este ceva mai ieftina ca un 3DS. Se lanseaza pe 12 Oct...Pokemon se lanseaza pe 19 OCT! (7 zile diferenta...coincidenta? nu prea cred!)

    Iar acum o sa va explic motivele gandirii mele...(corectati-ma daca gresesc):

    1 butoanele R/L sunt puse foarte sus , pentru ca in Pokemon , rareori le folosesti (poate pt quick-access la Bike/ Fishing Rod)

    2 Forma de tableta este umpic cam ciudata...adica la DS/3DS ...ecranele erau protejate in interior...si atunci cand se deschideau se formau un unghi destul de comfortabil pentru vizionarea ambelor ecrane cat si pentru pozitia mainilor . La 2DS nu inteleg cum stai cu 2 ecrane in acelasi timp cand sunt unul deasupra ceilulalt. De ex , nu stiu cum poti juca Metroid Prime Hunters(DS) pe asa ceva... Dar dat fiind ca in Pokemon majoritatea actiunii se petrece doar pe ecranul superior..si nu este un joc activ , ci turn-based...ecranul inferior serveste doar la comenzi.

    3 Culorile - Negru-Albastru(Xerneas) ...Negru-Rosu (Yveltal)

    4 Nu stiu inca detaliile...dar dupa model..pare a avea o baterie ceva mai puternica...si lipsa 3D-ului...automat durata de viata a bateriei va fi mai mare decat 3DS-ul...probabil la fel de mare ca a DS Lite-ului ( :X ) perfect pentru fanii pokemon ce doresc sa antreneze EV/IV in timpul liber...fara a le sta gandul la incarcator.
    O gandire mult mai logica decat a mea, pe o parte si fara caterinca pe de alta parte. Totusi lasand gluma la oparte cam la 1 si 3 ma gandeam si eu . O gandire mult mai logica decat a mea, pe o parte si fara caterinca pe de alta parte. Totusi lasand gluma la oparte cam la 1 si 3 ma gandeam si eu .

    Totusi nu inteleg de ce nu au pus si ei inca un analog stick, a fost atat de cerut pe 3DS, si acum ca fac un design nou ar fi putut usor implementa si un al doilea... otusi nu inteleg de ce nu au pus si ei inca un analog stick, a fost atat de cerut pe 3DS, si acum ca fac un design nou ar fi putut usor implementa si un al doilea...

  16. #16 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar
    The Internet Reacts To The 2DS Reveal :


    Attached Images Attached Images tumblr_ms9asdabhu1qbtx2eo1_1280.jpg xg2mvlx.png g6gfvby.jpg

  17. #17 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu pare foarte greu.

  18. #18 SP
    Member eneea's Avatar
    Mie mi se pare aiurea ca nu se pliaza, asta im placala DS-ul meu, ca era destul de usor de transportat

  19. #19 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Nu inteleg de ce au decis sa renunte la balamale, arata hidos, parca-i o tableta cu prea mult plastic.

  20. #20 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Daca nu se prezentau asa si nu apareau ironiile, nu mai postai tu... si se ducea naibii tot farmecul

    Pe bune? Si nu era mai simplu sa scoata o functie Parental Control (stii ce-i aia, da?) prin care parintii sa poata dezactiva 3D-ul? Hmmm... complicat. Mai bine mai scoatem una si pentru batrani, cu dioptrii mai mari
    Da, foarte complicat.
    Nu inteleg de cand ai devenit tu atat de critic si fitzos. Parca inainte iti placea sa te imbratisezi in hora cu toata lumea si sa faci ritualuri sataniste pentru ca totul e bun si frumos si toti ar trebui sa se-nteleaga intre ei.
    Acu aia nu-ti place, cealalta nu e buna.. unde-i MonkY ala pacifist cu care am crescut?

    Au un target, l-au declarat, cei avizati decid daca il vor cumpara sau nu.

    Urmeaza sa se deschida un thread cu vibratoare unde, desi nu foloseste niciunul dintre noi asa ceva, ne adunam cu totii si ne dam cu parerea:
    - nu incape in manutele unui copil sub 7 ani
    - imi placea mai mult modelul vechi
    - mie-mi place modelul cu balamale ca sa-l pliez si sa-l port in buzunar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Wii U mai ieftin si bun venit Nintendo 2DS! By paul in forum Console News
    Replies: 15 Last Post: 17-11-2013, 00:31
  2. Noua consola Nintendo: Nintendo 2DS By storm89shadow in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 12 Last Post: 16-10-2013, 15:44
  3. Sa fie "Zii" urmatoarea consola Nintendo ? By zinodaur in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 16-12-2009, 15:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts