Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 43

Thread: Nintendo anunta urmatoarea consola portabila: Nintendo 2DS

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Nu inteleg de cand ai devenit tu atat de critic si fitzos.
    Este opinia ta personala si nu ma mai deranjeaza nimic ce vine din partea ta de mult timp. Cei care ma cunosc stiu ca sunt critic la adresa oricarei chestii care nu mi se pare OK. Fitzos... asta nu stiu de unde ai scos-o. Faptul ca nu mi se pare un produs reusit ma face fitzos? Well, in cazul asta... prefer sa fiu "fitzos" decat sa accept orice porcarie aruncata pe piata. Am fost fitzos si cand m-am luat de Zune, si de Wii U, si de Surface, si de BlackBerry, Xbox One.. si tot asa. Nu-mi place sa port ochelari de cal si imi place sa cred ca inca mai am dreptul la o opinie si am ceva coerent de spus, indiferent daca iti place sau nu.
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Parca inainte iti placea sa te imbratisezi in hora cu toata lumea si sa faci ritualuri sataniste
    Man, o sa-ti raspund si eu la un nivel la fel de rautacios: eu inteleg ca-ti place sa bei peste masura... dar chiar atat de mult te afecteaza alcoolul incat tu in loc de intalniri intre gameri vedeai ritualuri sataniste? Jesus Christ! Are you for real? Stop drinking!
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Acu aia nu-ti place, cealalta nu e buna.. unde-i MonkY ala pacifist cu care am crescut?
    Asa cum am mai spus si mai sus, nu mai accept de mult orice scuipa diversi producatori. Si pana acum inca nu am dat gres. In cazul lui 2DS inca nu am tras o concluzie finala, pentru ca nu am pus mana pe produs. Fata de altii nu dau verdicte nefondate. Insa observ ca Nintendo in ultima vreme in loc sa evolueze, incepe sa taie din produse. Iar 2DS e un produs taiat, non-ergonomic, gandit prost... totul doar in ideea ca mai prinde niste copilasi de clienti.

    Trebuie sa fii nebun sa-ti iei tu (sau copilului) o semi-tableta 2DS la 129 USD cand de-a lungul timpului au fost zeci de oferte cu 3DS la 140-150 USD (pretul lui acum pe amazon este de 169.99 USD).

  2. #22 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Top tip of the day:


  3. #23 SP
    Junior Member zugu's Avatar
    Este de-a dreptul hidos. Iar numele o sa creeze confuzie la raft, printre parintii si-asa cretini: "Aaaaa, aveti doar jocuri de 3DS? De 2DS n-aveti?"

  4. #24 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    M-am infiltrat in fabrica super secreta Nintendo din Nintendo-land si am descoperit cum se fabrica un 2DS: Pun un 3DS intr-un blender, iar apoi pun un urangutan retardat sa il reasambleze. E pur si simplu hidoasa chestia asta.

  5. #25 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    @tudyniuz that video made my day! ) Uite Khan, asa puteau sa apere ochisorii la copii sub 7 ani: opresti functia de 3D si pui ceva peste sa nu poata apasa butonul. De ce e atat de mare si de incomod sa il ti in mana, nu inteleg. Gandestete ca un prescolar nu poate sa tina nici macar o maneta de PlayStation sau Xbox cu foarte mare usurinta (care cred ca e mai mica decat 2DS-ul si totusi are o forma mai comoda de tinut in mana). Ca sa nu mai spun ca e si foarte greu de carat. Nu stiu cine are buzunare asa de mari incat sa le incapa un PSP, daramite un 2DS.

    Sunt atat de multe probleme la consola asta ca nu are rost sa iti bati capul: TOT nu are un al doilea analog stick, e incredibil de mare si nu exista nici o metoda de a miscora dimensiunea ei (cum a fost la DS sau 3DS), e incredibil de plata care nu iti va face viata nicicum mai usoara (doar daca era menita sa citesti fel de fel de lucruri de pe el ca de pe un Kindle) butoanele R si L sunt foarte sus pozitionate si cred ca si pentru un adult ar fi greu sa te joci mai mult de o ora fara sa te doara incheieturile. Mai bine scoteau un firmware update cum au spus colegii, dar asa Nintendo nu avea mai nimic de castigat din asta...

  6. #26 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Doar eu sunt singurul care vede asemanarea dintre Nintendo si Nokia ?

    Multe modele - aceeasi chestie inauntru diferente estetice si mici imbunatatiri. Ia sa vedem un pic istoria:

    1. Gameboy - prima consola portabila cu un succes fantastic (mai ales datorita jocului "bundled" Tetris) - a creeat isteria maselor vanzand zeci de milioane

    2. Gameboy - Play it Loud, practical joke de la Nintendo - toata lumea cerea ecran color prin sintagma " WE WANT COLORS" si Nintendo a facut, carcase de diferite culori - lasand practic interiorul neschimbat

    3. Gameboy - pocket - ecranul mult imbunatatit insa tot alb negru, tot ne-iluminat

    4. Gameboy Light - ecran tot alb-negru - insa iluminat - a fost lansat doar in Jap

    5. Gameboy Color - in sfarsit culori ... stai asa unde e iluminarea - NU E!

    6. Gameboy Advance - oaw grafica excelenta, multe multe culor ... iluminarea ... mai asteptam, design perfect pentru jocuri al unei console portabile - lipsa iluminarii face din aceasta cel mai mare regret (personal) - cei de la Sony par a fi inspirat PSP ul dupa consola GBA (adaugand exact ce lipseste)

    7. Gameboy Advance SP - in sfarsit lumina (front light - nu e extraordinar, dar sa zicem mersi ca e) ... lumea cumpara frenetic consola in forma de Scoica fara prea mari pretentii de "ergonimie de joc"

    8. Nintendo DS - ecran tactic, design scoica, culori etc ... insa iluminarea tot jalnica (backlit ce-i drept)

    9. Gameboy Micro / Gameboy Advance SP "brighter" - in sfarsit avem iluminare backlit la aproape 15 ani de la aparitia Gameboy

    10. Let's milk the fans ... Nintendo DS Lite - similar cu NDS insa cu ecrane luminoase (similar cu Micro / GBA SP brighter) - mai usor, mai portabil ... un pas inainte (oare)

    11. Milking continues .. DSi - putere sporita, mai multa memorie, autonimie crescuta ... nu mai avem probleme cu iluminarae si culorile .. WEEE

    12. Let's dry the fans .. DSi XL (LL) - ecrane uriase (grafica STRECHED) .. superb

    13. new **** - 3D fara ochelari .. se numeste 3DS - visul gamerilor de pretutindeni (oare) ... multe probleme la launch (in special pricedrop de ~ 100 EU) creeaza angoase in randul fanilor si primele semne de downhill ale companiei

    14. remember - we must milk the fans - 3dS XL ... mai mare mai extraordinar ..

    15. ce sa facem sa mai vindem niste conosole (singurele aducatoare de venituri) ... 2DS .. OAW ce idee extraordinara .. sa revenim la origini, sa-l facem mare, bulky si fara sa aducem nimic nou, extraordinar mr Iwata san ... ce idee "fresh" - LET's do it !

    Daca ar fi sa ma intrebe cineva acum i-as spune sa cumpere:

    1. Gameboy - original, pentru feelingul extraordinar de old-school adevarat si pretul DE NIMIC

    2. Gameboy Light - in caz ca vrei sa te joci si sa intelegi ce faci acolo - mai ales ca este un "oddity" interesant si cool

    3. Gameboy Advance SP Brighter (AGS-101) cea mai buna consola (dupa parearea mea) din categoria Nintendo Portabile access la toata libraria GB, GBC si GBA

    4. 3DS XL - nava amiral a celor de la Nintendo (at the moment)

    Toate celelalte iteratii sunt glume proaste (si foarte proaste)

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Iata si ce cred oamenii de pe 2ch (cel mai mare forum din Japonia)... asta in caz ca reactia mea vi s-a parut exagerata. Citez cativa:
    "Is this for real?"

    "The hell is this?"

    "Arrggggggggggggggggggggghhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh"

    "Surely, this is a joke, right? lol"

    "Bwah?"

    "This is some idiot's April Fool's joke."

    "April Fool's, right?"

    "I have no idea who this is aimed at."

    "This looks like an American tombstone."

    "Nintendo is messed up."

    "The design is awful."

    "If they're going to do this, wouldn't it have been better not to have 3D from the start?"

    "It looks dorky."

    "It's not embarrassing to put something out like this?"

    "Looks like a slice of white bread. lol"

    "I get the 2D part, but the design is odd."

    If you put a right thumb pad on it, I'll replace mine!

    "Well, this is a design that wouldn't be released in Japan."

    "A 3DS without 3D?"

    "This stinks of the Game Boy Micro."

    "If it's $130, that's cheap. Maybe it'll sell."

    "What the hell was all that about including 3D?"

    "This is awful..."

    "Iwata [Nintendo's President] is freaking out."

    "When's the 1DS coming out?"P
    Daca japonezii, cei mai mari fani Nintendo, reactioneaza in felul asta... no comment. Mai bine ma duc si fac o "hora satanista"...

  8. #28 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si iata si cateva din reactiile "western"
    Attached Images Attached Images nintendo_2ds_reaction_1.jpg nintendo_2ds_reaction_2.jpg nintendo_2ds_reaction_3.jpg nintendo_2ds_reaction_4.jpg nintendo_2ds_reaction_5.jpg nintendo_2ds_reaction_6.jpg

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cei de la Kotaku fac si o comparatie intre cele 3 DS-uri:
    Attached Images Attached Images nintendo_compare.png

  10. #30 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Oaw - din poza de mai sus monstrozitatea nu aduce un plus la batery life .. INCREDIBIL de tampit designeru care a ocupat atata carcasa fara sa aduca un plus la partea de baterie, sincer speram sa vad acolo minim 8 ore / maxim 12.

  11. #31 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Si eu speram la minim 7-8 ore de baterie..
    WTF!

    ah...sa nu uit...

    NSFW Language.> Satoru Iwata Explains the Nintendo 2DS - Dorkly Article

    Oh well...

  12. #32 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Ma asteptam ca articolul sa se termine cu "Please understand...bitches."

    Eu cred ca sunteti putin prea rai cu saracuta consola. Mai ales ca e atat de inofensiva. 2DS-ul este doar o alternativa mai ieftina. Plus ca arata ca o jucarie, lucru ce o face din start simpatica. Nu frumoasa, dar simpatica. Nu ne place, suntem liberi sa alegem 3DS simplu sau XL. E totusi bine ca avem de unde alege. Pana la urma, lucrul cu adevarat important e ca, fie pentru 3DS, fie pentru 3DS XL, fie pentru 2DS, o sa cumparam Pokemon X sau Y. Si o sa fie grozav.

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    solecon: daca era la 99 USD (sau chiar mai jos) atunci intelegeam. Ma gandeam ca au facut o jucarie ieftina pe care sa mearga totusi jocurile de 3DS. Asa insa, cu vreo 10-20 USD mai putin decat 3DS-ul, au facut un fel de bataie de joc. Poate va prinde la kinderii de 3+ cum spunea cineva mai devreme... cine stie? Dar incep sa cred ca Nintendo a inceput sa se "injoseasca" cu produse low end pe care sa ruleze acelasi software. Vor continua probabil (insert irony in here) cu produse gen: DS varianta pentru homeless ppl (probabil din carton in loc de plastic), DS varianta pentru batrani (cu extra dioptrii), DS alb negru (back to origins)... Nu conteaza toate astea atata timp cat pentru 3-4 jocuri dai mai mult decat pe consola in sine. Probabil acum va intelege lumea de ce Nintendo nu vrea sa faca jocuri pt. iOS si Android...

  14. #34 SP
    Member Bodolay Botond's Avatar
    Oricum nu cumpărăm nici 3DS, nici 2DS, nici oricâtDS...dar criticăm în draci. Orice argument ni s-ar aduce...noi o tot lălăim la nesfârșit.
    "- O apărut 2DS! Ce zici?
    - **** it! E pentru kinderi.
    - OK. Avem 3DS. Jocuri cât China, titluri faine, exclusivități, tot ce vrei!
    - Neah...nu e destul de cool. Nu e destul de șmecher.
    - Poate un Wii U...
    - Deh...nu vinde 1 miliard de bucăți pe zi. La valoarea mea..."

    Deci cam aici ne situăm. Hai să recunoaștem că nu suntem clienți Nintendo nici de ne-ar plăti, și să știm o treabă. Și atunci din start altfel discutăm.
    Suntem prea țâfnoși.
    Asta înseamnă să fii "core gamer"? :-)
    "neah"...

  15. #35 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Pe game.co.uk l-au anuntat la 110 lire. Asta il face cu 25 de lire mai ieftin decat 3DS-ul simplu. Acum urmeaza partea cu low end. Mie mi se pare mai solid si mai rezistent decat un 3DS normal, si daca e asa, 25 de lire pentru lipsa 3D-ului e chiar ok. Daca, in schimb, o sa fie o bucata ieftina de plastic (cum mi se pare, de exemplu, noul PS3), atunci da, o sa fie bataie de joc.

  16. #36 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bodolay Botond: Nu inteleg la cine te referi cand spui "noi". Uite tocmai vorbesc cu cineva (roman, user pe forum) care cred ca are vreo 20-30 de DS-uri si sute de jocuri in colectie. Si totusi nu se "lalaie" cum spui tu dar nici nu se bate cu pumnul in piept ca el pupa zilnic posterul cu Nintendo

    Afirmatia "nu suntem clienti Nintendo nici de ne-ar plati" mi se pare aberanta. Eu de exp. de la Nintendo am un Wii, un Gamecube, un SNES, etc... nu ma simt "core gamer", sunt un simplu gamer. Asta nu inseamna ca trebuie sa am si ochelari de cal, sau sa ma consider repede fan Pokemon doar pentru a nu deranja cei 4-5 fanboys Nintendo de pe forum. Nu am facut-o pentru sutele de fanboys Microsoft sau miile de fanboys Sony, de ce-as face-o pt. Nintendo?

    Cat despre restul de "dialog" prefer sa nu comentez... mi se pare invitatie la flame/troll.

  17. #37 SP
    Member Bodolay Botond's Avatar
    Nu trollez, ferească Dumnezo. Am transcris doar (am încercat, at least) cum văd eu lucrurile.
    Observ că folosești foarte des aia cu "obloanele". Nu înțeleg.
    Nu ești targetul Nintendo oricum. Nu ți se impune nimic.
    Nici mie, nu sunt obligat să cumpăr 2DS dacă nu-mi place. Dar poate o să aiba succes la jumate din continentul Nord American.
    Cine va avea dreptate? Ei sau noi?
    E ca Loganul. Toată România o huiduie, că e nașpa, că e mașină comunitară, mulți n-ar lua-o nici bătuți numai de gura vecinului...că ce-o să zică?...dar neamțul stă la rând după ea. Dacia are succes.
    Cine are dreptate? Noi? Sau nemții respectiv Dacia? :-)
    Nici eu nu mă dau de pereți după 2DS, dar hai să vedem. Poate pentru targetul țintă e binevenit. Trebuie să-mi placă tot ce scoate Nintendo? Nu.
    Nu-mi place nimic din ce scoate Nintendo? E...aici e deja altă poveste.

  18. #38 SP
    Banned Venom's Avatar
    Eu cred ca trebuie acordata o sansa oricarui produs nou aparut. N-avem de unde stii ce succes o sa aiba. In general nu-mi plac posturile de genul hai sa hulim sau hai sa laudam ceva ce nu am vazut si pe care n-am pus mana.
    Totusi, cred ca Nintendo e pe un drum gresit. Si nu ca ar fi dorinta sau parerea mea. Cifrele vorbesc. Vorba lui monky. Daca Nintendo vrea sa isi satisfaca cei 7 fani pe care ii mai are, pai cu astia o sa ramana. Poate pentru unii are mii de jocuri. Pentru mine are foarte putine.

  19. #39 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    @TOTICEICAREZICCANINTENDOEPEUNDRUMGRESIT ! DA, ASA E !

    Nintendo pare ca incepe sa scoata content doar pentru copchii, remake-uri la jocuri si console doar ca sa scoata bani cu putina munca, pentru ca de, prost nu-i ala cere cere ( si face ) e ala care cumpara . Asa ca la fel cum gamerii se impart in Hardcore si Casual, asa sunt si parerile Pro si Contra. Un gamer Hardcore joaca jocuri casual, la fel cum si un tip pro are si pareri contra, inversi insa nu in nici unul din cele doua exemple .
    Sper ca ati inteles ce am vrut eu sa zic, nu va mai certati, nici mie ca fan Nintendo ( si stiu ca si MonkY e, deci as putea vorbi si in numele lui ) nu imi place ce scoate Nintendo in ultimult timp si mi se pare ca isi pierde fani in favoare banilor . Trist .

  20. #40 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu de fapt ma oftic tocmai pt. ca ma consideram un fan Nintendo. Dar ma uit la cum au evoluat ultimele lor console (in comparatie cu alte produse de pe piata) si nu pot sa nu ma intreb ce-i in mintea lor. La ei deja evolutie inseamna sa faca 2 ecrane mai mari (dar cu aceeasi rezolutie slaba). Evolutia inseamna sa ia o consola mai mica si sa faca una mai mare, mai grea, cu baterie la fel de slaba... si tot asa. De ce nu vin cu ceva mai bun? S-au multumit la Wii U sa scoata ceva mediocru, desi stiau exact cu cine concureaza (si de asta au si pierdut o groaza de third party developers). Mai mult imi placea Wii-ul initial, unde wiimote-ul si nunchack-ul au fost o inovatie. Sau cum a fost 3D-ul de la 3DS. O mica inovatie, dar au venit cu ceva extra.

    Acum mi se pare ca o iau backwards. Scot 3D-ul din 3DS, scot wiimote-ul din Wii U (si-l inlocuiesc cu "tableta" aceea mizerabila)... Renunta si la third parties. Ok, sa inteleg ca se multumesc cu piata de teens unde au vanzari mari. Atunci asta este, dar macar sa o stim si noi.

    Ma uitam la cat de debusolati la adresa 2DS-ului erau cei de la Gamespot si IGN... Sa nu credeti ca suntem doar noi aici cu motz. Daca japonezii nu mai inteleg ce vrea Nintendo, cum am putea sa intelegem noi, intr-o tara unde desi Nintendo are cele mai ieftine console, are totodata si cele mai mici vanzari. Si sa nu incepem sa vorbim dere piraterie.

    Dar, vom trai si vom vedea. Poate se supara Nintendo si apare subit un WiiU+ or something, de 10 ori mai puternic si cu backward compatibility, retea mai buna decat Live-ul, store mai tare decat PlayStation Store-ul... Momentan insa vad ca nu doar ca nu se supara, chiar le place situatia...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Wii U mai ieftin si bun venit Nintendo 2DS! By paul in forum Console News
    Replies: 15 Last Post: 17-11-2013, 00:31
  2. Noua consola Nintendo: Nintendo 2DS By storm89shadow in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 12 Last Post: 16-10-2013, 15:44
  3. Sa fie "Zii" urmatoarea consola Nintendo ? By zinodaur in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 16-12-2009, 15:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts