Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 31

Thread: Inca un overclock la Xbox One si e gata de productie!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Inca un overclock la Xbox One si e gata de productie!

    Nu stiu daca va aduceti aminte de stirea Microsoft deja face overclock la Xbox One! in care aflam ca Xbox One a primit un mic "boost" la frecventa GPU-ului (de la 800Mhz la 853Mhz). Well, astazi am aflat ca Microsoft a mai dat un mic boost, de data aceasta la frecventa CPU-ului. Mai exact acesta a sarit de la 1.6Ghz la 1.75Ghz! Oh man... sper ca asta sa nu readuca in scena vechea problema cu RRoD.

    In alta ordine de idei, daca tot am prins momentul... vreau sa ma declar total nemultumit de ceea ce face atat Microsoft cat si Sony cu ceea ce ei numesc "next-gen". Mai exact, dupa ce am aflat ca deja 3 titluri de X1 si PS4 vor rula in 720P, sunt extrem de indignat. S-a facut atata tam-tam pe faptul ca in sfarsit vom avea toate jocurile randate in FullHD... ca de fapt sa vad ca din ce in ce mai multi developeri scot jocuri in aceleasi rezolutii precum consolele "old-gen".

    Nu stiu daca mici artificii de genul "hai sa marim frecventa cu 50Mhz" vor ajuta... insa ma asteptam sa vad conditie clara pentru toti developerii: "Nu faceti jocurile in 1080P, nu primiti clearance". Din pacate, nu vad niciun semn de asa ceva. Incep sa ma intreb atunci care este rostul upgrade-ului? TV, TV, Kinect, TV? Si noi gamepad-uri? Grrr...

    Anyway, cu aceasta ocazie Yusuf Mehdi (VP pentru Microsoft's Interactive Entertainment Business) a declarat "We're on track for launch in November. We'll announce a launch date shortly. We recently just went into full production, so we're now producing en masse Xbox One consoles. We've had real good progress on the system. In fact, we just updated the CPU performance to 1.75 GHz on top of the graphics performance improvement, so the system is really going to shine [and] the games look pretty incredible.". Cu alte cuvinte Xbox One a intrat in productie si vom avea o data oficiala de lansare cat de curand. Mkay!
    Attached Images Attached Images keep_calm_and_overclock.jpg

  2. #2 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Ce jocuri vor rula in 720p?

    Sunt optimist, va amintiti cum aratau jocurile cand s-a lansat 360-ul? ...ganditi-va cum arata acum.



    Am o curiozitate, procesorul cand se fabrica, el e fabricat sa mearga cu o anumita frecventa standard sau frecventa se poate schimba fara niciun fel de afectare a duratei de viata si a altor compromisuri atat timp cat racirea e adecvata?

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Ce jocuri vor rula in 720p?[/video]
    Pai am vazut Battlefield 4, Killer Instinct si Driveclub. Toate 3 ruland in 720p. Nu stiu daca vor ramane asa in varianta finala... si nu stiu daca mai sunt si alte titluri care ruleaza in 720p, dar sincer pe next-gen nici macar nu ar trebui sa existe aceasta intrebare. TOATE trebuie sa ruleze 1080p. Simplu!
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Sunt optimist, va amintiti cum aratau jocurile cand s-a lansat 360-ul? ...ganditi-va cum arata acum.
    Aceeasi analogie o poti face cu jocurile de PC. Iti aduci aminte cum aratau jocurile acum 7 ani (cand s-a lansat Xbox 360-ul)? Ar fi culmea ca Xbox One, care merge pe DirectX 11.2 sa o ia de la zero... ca acum 7 ani.
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Am o curiozitate, procesorul cand se fabrica, el e fabricat sa mearga cu o anumita frecventa standard sau frecventa se poate schimba fara niciun fel de afectare a duratei de viata si a altor compromisuri atat timp cat racirea e adecvata?
    Depinde de linia de productie si de rata de produse picate. De obicei un wafer se testeaza in functie de voltajul pe care il poate "tine". Dupa care se stabileste frecventa de lucru (in functie si de TDP-ul la care e conceput chip-ul respectiv). Sunt cazuri in care procesoarele din aceiasi serie de fapt sunt IDENTICE, doar ca sunt blocate la anumite frecvente. Fie datorita procesului de mai devreme (unele rezista la voltaj mai mic, altele mai mare), fie datorita cererii si ofertei. Sunt arhicunoscute cazurile in care procesoarele (din anumite serii) cu frecventa mai scazuta ajung sa fie chiar mai overclockabile decat "fratii mai mari" (motiv pentru care Intel a si introdus blocarea de multiplicator la toate procesoarele, exceptie facand cele din seria K sau X).

    E foarte posibil ca si chip-ul de la AMD sa reziste chiar si la 2Ghz (per core)... si sa le fi blocat la 1.6Ghz pentru a sta in "safe-zone", acolo unde se incadrau in TDP-ul si voltajul stabilit. Va dati seama ca aproape sigur Microsoft creste si voltajul pentru a avea stabilitate 100% la 1.75Ghz. Sper ca asta sa nu insemne si noise mai mare la ventilator... sau rata de picate mai mare.

  4. #4 SP
    Member AndyTiME's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pai am vazut Battlefield 4, Killer Instinct si Driveclub. Toate 3 ruland in 720p. Nu stiu daca vor ramane asa in varianta finala... si nu stiu daca mai sunt si alte titluri care ruleaza in 720p, dar sincer pe next-gen nici macar nu ar trebui sa existe aceasta intrebare. TOATE trebuie sa ruleze 1080p. Simplu!
    Macar vor rula 720/60fps

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AndyTiME View Post
    Macar vor rula 720/60fps
    Deci sa zicem merci ca n-au anuntat 640 x 480 la 120 fps

  6. #6 SP
    Member AndyTiME's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Deci sa zicem merci ca n-au anuntat 640 x 480 la 120 fps
    Ehh Daca au folosit hardware slab de laptop nu ca generatia curenta de top (pentru vremea ei dar inca duce ex:The Last of Us, Ascension)
    Sincer trebuie sa recunosti ca KillZone si AC4 arata ok pt next gen.
    PS:Iubesc rezolutia aia Cate jocuri am terminat pe 640x480

  7. #7 SP
    Junior Member zyx1141's Avatar
    Dupa principiul un overclok in cpu mai multe fps-uri.

    Rabdare, marketingul lucreaza.

    Nu or fi prosti sa scoata jocurile in full din prima.
    O sa fie ca la consolele actuale, la inceput performante mai putine in jocuri apoi pe la jumatatea duratei de viata a consolei or sa scoata atuurile, full hd si alte nebunii.

    Cu toate ca sunt x86 si ar trebui sa fie mai usor de scris jocuri pt next-get... dar nu o sa le ingorape inca de la inceput plafonandule...chiar daca se promitea rezolutii de 4k.
    Reclama e sufletu comertului si cred ca oricine stie asta

  8. #8 SP
    Member AndyTiME's Avatar
    Ai dreptate dar totusi. Trebuiau sa se pregateasc si ei.Numai cand auzeai o reclama ca noul PS4 si X1 for rula jocuri FullHD ar fi luat foarte usor fata oamenilor. Eu ma asteptam la ceva de genul: PS3/360 720p sa devina 1080p si cateva jocuri care mai apareau FullHD(indie in special) pe PS3/360 sa devina 4K

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by zyx1141 View Post
    Rabdare, marketingul lucreaza.
    Daca lucreaza, inseamna ca o face extrem de prost...
    Quote Originally Posted by zyx1141 View Post
    Nu or fi prosti sa scoata jocurile in full din prima.
    Pai uite ca alte jocuri merg FullHD "din prima". Vezi Killzone, care totusi nu e vreo prostie de joc cu grafica de 2 lei...
    Quote Originally Posted by zyx1141 View Post
    Cu toate ca sunt x86 si ar trebui sa fie mai usor de scris jocuri pt next-get... dar nu o sa le ingorape inca de la inceput plafonandule...chiar daca se promitea rezolutii de 4k.
    Nu a promis nici Sony nici Microsoft rezolutii 4K, decat pt. video.
    Quote Originally Posted by zyx1141 View Post
    Reclama e sufletu comertului si cred ca oricine stie asta
    Inca odata, asta e o reclama negativa... Eu unul daca vad ca jumatate din titlurile lansate sunt in 720p, nu dau banii pe asa ceva.

  10. #10 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Usor usor se ridica ceata si vedem lucrurile exact asa cum sunt....si din pacate is in 720p.



    Quote Originally Posted by zyx1141 View Post
    Dupa principiul un overclok in cpu mai multe fps-uri.
    Da, ai dreptate....in principiu.
    Insa probabil stii destul de bine ca overclock-ul insamna ca GPU/CPU va rula la temperaturi putin mai ridicate iar daca sistemul nu are o racire eficienta atunci apar niste probleme nu tocmai placute.

  11. #11 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Ma intreb oare daca o sa mai fie problema cu RROD YLOD la consolele next-gen

  12. #12 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    OMG , eu ma asteptam la titluri 4k(macar indie) si ei inca mai scot 720p In ziua de azi si placa integrata de la intel ruleaza jocuri in 720p la medium/high cu 30fps+

  13. #13 SP
    Member Zdrutz's Avatar
    EU cred ca va fi putin underwhelming grafic, macar la inceput deoarece nu prea avem mult footage de la titluri next gen. Vorbesc de launch titles din domeniul sportiv gen NBA Live 2014, NBA 2k14, FIFA 2014 unde se gasesc cateva secunde de gameplay in cel mai bun caz. Oare vor incepe publicitatea mai puternic in octombrie-noiembrie?

  14. #14 SP
    Junior Member Elphy's Avatar
    Eu cred ca PS4 pe langa ce stie el sa faca ca si consola (tv tv share) va fi un PS3 (upgrade-ul de hardware fiind nefolosit), ma refer acum la jocurile care vor fi available la lansare si cateva luni dupa. Este clar ca developmentul a fost facut pentru PS3 si acum jocurile sunt portate pe PS4 cu aproape 0 imbunatatiri(de aici si plangerea multora pentru 720p). Din punctul meu de vedere PS4 isi va merita banii probabil pe la sfarsitul anului urmator cand cred ca vor incepe sa scoata doar jocuri gandite pentru PS4 si nu simple portari.

    Cel putin asa vad eu lucrurile, veteranii de aici poate au alta opinie

    Edit : Same goes for Xbox One (din moment ce PS4 e cam offtopic, scuze)

  15. #15 SP
    Member BlueLightning's Avatar
    ^ well, daca ar fi sa ne luam dupa ce zic developerii, versiunea de ps4/xbone e facuta intai, apoi incep sa scoata din ea ca sa mearga pe ps3/x360, nu invers. Oricum exista exclusivitatile. Si de alea nu prea s-a plans nimeni ca nu arata bine. Nu ma deranjeaza 720p atat timp cat au detaliu si merg la 60fps. 4k n-o sa aibe nimeni normal in urmatorii 2-3 ani minim. Iar 1080p o sa fie probabil pana la urma majoritatea, mai ales cele care nu sunt fps-uri.

  16. #16 SP
    Manager paul's Avatar
    Console proaspat fabricate, asteptand launch date-ul in warehouseuri.
    Attached Images Attached Images xbox_one_production_units_packed.jpg xbox_one_production_units_packed_boxes.jpg

  17. #17 SP
    Banned cryyo's Avatar
    720p pe next-gen?! Atunci..bine. Nici sa comentez nu-mi vine. RUSINE !!!

  18. #18 SP
    Banned Venom's Avatar
    Ati luat-o razna. Voi jucati jocuri sau fpsuri? Parca as fi pe un forum de performante in jocuri pe PC.

  19. #19 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Fratilor, voi uitati ceva... full hd, 4k, 8k, sunt niste standarde care arata o dimensiune, nu neaparat si o calitate. Eu unul prefer detalii incredibile in 720p decat ceva ca in poza atasata, dar 4k...

    Si eu astept multe de la noul val de console, dar astept calitate, nu cantitate...
    Attached Images Attached Images piyfwn3.jpg

  20. #20 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Eu unul prefer detalii incredibile in 1080. Hint hint PC. Nu imi pasa de 4k, daca as avea banii lui becali poate da, dar asa meh, e frumos sa vezi ca se inventeaza. Dar jocuri PS4/ X1 in 720p, nu mersi, 580-ul meu care acum e invechit, ruleaza jocurile mai bine.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Microsoft deja face overclock la Xbox One! By MonkY in forum Console News
    Replies: 17 Last Post: 06-08-2013, 14:12
  2. WarDevil inca in productie By erik95 in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 18-11-2010, 22:11
  3. Replies: 1 Last Post: 12-07-2010, 18:51
  4. Age of Conan X360 inca in productie By erik95 in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 22-02-2010, 09:42
  5. The Last Remnant PS3 inca in productie? By erik95 in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 17-01-2010, 14:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts