Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 46

Thread: Sony anunta un nou PSVita si PlayStation Vita TV

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Sony anunta un nou PSVita si PlayStation Vita TV

    Dupa cum am anuntat acum cateva zile, Sony s-a tinut de cuvant si a tinut o conferinta speciala in Japonia. Asa cum am banuit, la aceasta conferinta anuntul principal a fost cel legat de lansarea unei noi versiuni a console PlayStation Vita, precum si noul PlayStation Vita TV (un concurent direct pentru AppleTV si Chromecast). Totodata japonezii au rasuflat usurati intrucat Sony a anuntat lansarea oficiala si pentru PlayStation 4, chiar daca aceasta va fi cu 3 luni mai tarziu decat in US (pe 22 Februarie 2014).

    Noul model de PlayStation Vita este acum cu 20% mai subtire si cu 15% mai usor (suna ca la conferintele Apple, nu-i asa?). Cu o grosime de 15mm acum PSVita cantareste doar 219 grame, are 1GB de storage build in, incarcare microUSB precum si un nou display. Din pacate acum noul display este de tip LCD (modelul anterior era OLED). Desi este mai subtire si mai usor, noul PSVita promite sa ofere cu cel putin o ora in plus fata de versiunea precedenta, ajungand la maximum 6 ore de gameplay. Banuim ca noul lifetime este dat de un LCD cu un consum mai mic si o baterie ceva mai puternica.

    Noul PSVita se va lansa initial in Japonia pe 10 Octombrie la un pret de aproximativ 190$ (varianta WiFi), urmand sa fie anuntate si datele pentru US si UE. Interesant este ca din start PSVita va veni in cel putin 10 culori (negru, roz, albastru, gri, verde, galben, alb, Hundam Breaker, God Eater - camo - si Otomate).

    Surpriza mare insa a fost oferita de mini-device-ul care poarta numele PlayStation Vita TV. Acesta este pe deoparte un player precum AppleTV (cu servicii de streaming gen Hulu), pe de alta parte este o consola PlayStation Vita ce se conecteaza la un TV. Are doua sloturi (unul pentru jocuri de Vita si unul pentru memory card-uri) si vine impreuna cu un controller DualShock 3. Din start va suporta cel putin 1300 de jocuri (Vita, PSP, PlayStation). Exact ca si PSVita, Vita TV va suporta PlayStation 4 Remote Play.

    Vita TV masoara doar 6.5cm x 10.5cm si are doar 110 grame. Se conecteaza la un televizor via HDMI, are WiFi si un storage intern de 1GB. La un PlayStation Vita TV se pot conecta doua controllere DualShock in acelasi timp (precum la PSOne). Partea frumoasa este ca "jucaria" vine la un pret de aproximativ 99$! Aceasta se va lansa intai in Japonia pe 14 Noiembrie 2013, urmand sa fie anuntate si datele pentru lansarea in US si UE.

    Odata cu lansarea celor doua noi produse (PSVita si Vita TV), Sony anunta si un nou card dedicat pentru Vita, de data aceasta de o dimensiune dubla fata de maximul avut pana acum: 64GB! Mai mult, primim si o reducere de pret la acestea, varianta de 4GB ajungand la aproximativ 15$, cea de 32GB la 68$ si varianta de 64GB la aproximativ 105$.

    Mai jos aveti un filmulet in care este prezentat noul PlayStation Vita TV precum si noua reclama la "O zi cu PlayStation". Enjoy!



    Attached Images Attached Images new_playstation_vita_2014_playstation_vita_tv.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mbon, avem si thread dedicat pentru Vita TV: http://www.consolegames.ro/forum/f13...ation-vita-tv/. Gasiti acolo tot comunicatul de presa si specificatiile. Mi se pare ciudat ca nu are output 1080p ci un maxim de 1080i...

  3. #3 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Good news indeed. Intrebarea este: cand o sa vedem vita tv-ul si pe la noi in europa? Din ce citesc, se pare ca se lanseaza doar in Japonia...

  4. #4 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    La 100 usd cu un DS3 inclus, e piesa! Mai ales cand pleci cateva luni de acasa (nu-ti mai cari ps3/4 dupa tine sau nu mai inchiriezi. Mobilitate maxima!). PS: te mai costa maxim 200 un pico proiector full hd si poti butona pana ti se scurg ochii (oriunde ai o priza).

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    iry: nu se lanseaza doar in Japonia, insa evenimentul (conferinta) a fost dedicata Japoniei. Japonezii fusesera saracii lasati in urma cu toate cele (inclusiv PS4)... trebuiau sa faca ceva si pt. tara lor

  6. #6 SP
    Junior Member cozonacel's Avatar
    ce conteaza cand apare la noi ! conteaza ca este ! foarte tare !!

  7. #7 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    de pe kotaku: PS Vita TV launches in Japan on November 14 for 9,954 yen (plus tax) or $100. There will also be a bundle that comes with a DualShock 3 controller; it's priced at 14,994 (plus tax), which is $150. No word yet about an international release.

    Asadar, e inclus sau nu DS3-ul in cei 100 $/euro? Oricum, e relativ pt ca bundle din JP sau SUA de multe ori difera de EU. Evident, nu ma gandesc la functia de tv pt ca nu o sa fie disponibil serviciul, iar in general, nu ma uit la tv

    ---------- Post added 09-09-2013 at 14:42 ----------

    PS: a day with PS = awesome commercial! Japan au gamingul in adn, ca doar asta fac. hipster gamers )

  8. #8 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    nu, la 100 USD vei avea numai consola. la 150 USD vei avea controllerul si cardul. ma rog, la noi probabil ca va fi 100 EUR consola si 150 EUR pachetul.

  9. #9 SP
    Junior Member Elphy's Avatar
    Sony parca nu se mai opreste din vesti bune, se pare ca nu au venit cu copy/paste pentru support de 16 controlere, dar cu o noua "consola". Bravo lor.

  10. #10 SP
    Member AndyTiME's Avatar
    E doar parerea mea sau PS Vita primu' model arata mai bine ca design ?

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AndyTiME View Post
    E doar parerea mea sau PS Vita primu' model arata mai bine ca design ?
    Nu, si eu cred ca arata mai bine primul PS Vita... dar, nu e ceva atat de grav. Mai ingrijorat sunt de cum se vede noul LCD fata de AMOLED... Totodata sunt curios daca s-a mai schimbat ceva intern (in afara de 1GB de storage). Erau zvonuri ca urmatorul PSV va avea 1GB RAM in loc de 512...

    Anyway, am facut un mic compare (in care am incercat sa pastrez proportiile) intre vechiul PSV si noul PSV. Scuze pentru calitatea noului PSV, dar inca n-am gasit o imagine intr-o calitate mai buna (decat in varianta alba... si nu-mi place sa compar black cu white).
    Attached Images Attached Images old_playstation_vita_vs_new_playstation_vita_2.jpg

  12. #12 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    La aspect imi place mai mult v2. Dar tot ce conteaza este calitatea imaginii pe noul ecran.

  13. #13 SP
    Member AndyTiME's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu, si eu cred ca arata mai bine primul PS Vita... dar, nu e ceva atat de grav. Mai ingrijorat sunt de cum se vede noul LCD fata de AMOLED... Totodata sunt curios daca s-a mai schimbat ceva intern (in afara de 1GB de storage). Erau zvonuri ca urmatorul PSV va avea 1GB RAM in loc de 512...

    Anyway, am facut un mic compare (in care am incercat sa pastrez proportiile) intre vechiul PSV si noul PSV. Scuze pentru calitatea noului PSV, dar inca n-am gasit o imagine intr-o calitate mai buna (decat in varianta alba... si nu-mi place sa compar black cu white).
    Rama aia de la 2nd Gen o face sa arate ca o chinezarie

  14. #14 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Sunt de ceva timp pe ganduri sa investesc intr.un PSV e bun ca acuma pot opta pt un PSV "slim".

  15. #15 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    eu voi lua un vita tv cand apare pe la noi. sunt totusi cateva jocuri de vita pe care as dori sa le joc, insa nu as vrea sa investesc intr-un ps vita pentru asta.

  16. #16 SP
    Member braingrinder's Avatar
    Poate o sa fiu off-topic , dar cum te vei putea juca jocurile de PSP si cele de PS One pe VITA TV ? Merci si cheers !

  17. #17 SP
    Junior Member d@nn's Avatar
    @braingrinder
    Le descarci de pe PS store.

  18. #18 SP
    is the man! trickz's Avatar

  19. #19 SP
    Member Prototype93D's Avatar
    Mi se pare mie sau noul PS Vita are display-ul mai mic? La design are unele plusuri, dar si minusuri. Vroiam sa faca ceva mai mari sagetile si butoanele

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din cate am inteles Vita TV va suporta si DS4, si atunci va avea si touch support, deci va rula mai multe jocuri. Exceptie poate cele care vor si touchscreen si back-touch in acelasi timp?!?
    Quote Originally Posted by David9 View Post
    Mi se pare mie sau noul PS Vita are display-ul mai mic? La design are unele plusuri, dar si minusuri. Vroiam sa faca ceva mai mari sagetile si butoanele
    Este identic display-ul ca marime. Aceeasi diagonala, aceeasi rezolutie.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Sony anunta un nou PSP By alin_e in forum Console News
    Replies: 32 Last Post: 21-08-2011, 21:04
  2. Sony anunta un nou model: PSP 3000 By MonkY in forum Console News
    Replies: 26 Last Post: 29-08-2008, 02:16

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts