Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Vei cumpara Grand Theft Auto V?

Voters
179. You may not vote on this poll
  • Da, cu siguranta!

    142 79.33%
  • Nu, nu imi place.

    11 6.15%
  • Ma mai gandesc...

    26 14.53%
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 39

Thread: GTA V: jocul cu cel mai mare buget din istoria gaming-ului

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    GTA V: jocul cu cel mai mare buget din istoria gaming-ului

    Well, a inceput nebunia GTA V. Mai sunt doar cateva zile pana la lansare si tot netul vuieste despre lansare, despre ce vom gasi in joc. Threadul de GTA V creste in ritm ametitor si gamerii isi pierd rabdarea (mai ales dupa ce au aparut diverse leak-uri). Eu astazi nu o sa va mai bat la cap cu gameplay videos, trailere, screenshot-uri sau alte alea... ci o sa raspund la o intrebare pe care o aud din ce in ce mai des in ultima perioada: "De ce este atat de special GTA V?".

    Bineinteles ca pentru a raspunde corect, ar trebui sa insir sutele de premii primite de seria GTA de-a lungul timpului... ar trebui sa laud gameplay-ul, stilul de joc, free-roaming-ul, atentia la micile detalii, s.a.m.d. Dar nu o sa fac asta, ci o sa spun atat: pentru ca este jocul cu cel mai mare buget din istoria gaming-ului! Da, conform calculelor, pentru Grand Theft Auto V s-au cheltuit aproximativ 265 de milioane de dolari (dublu fata de cat s-a cheltuit pentru GTA IV).

    Pentru a va face o idee asupra ordinului de marime, in afara de bugetul pentru Piratii din Caraibe 3, niciun alt film nu a mai depasit bugetul pentru GTA V. Si cu toate acestea, se etimeaza ca vanzarile jocului celor de la Rockstar vor aduce doar in primul an aproximativ 1.57 miliarde de dolari. Prin urmare sunt complet increzatori in succesul acestuia.

    So, will you buy it! Voi creea si un poll pentru a afla exact cine il cumpara si cine nu.
    Attached Images Attached Images grand_theft_auto_v.jpg

  2. #2 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    S-ar zice ca banii sunt scosi de mult din preorderuri .

  3. #3 SP
    Member maravela's Avatar
    Magazin, prima zi buy

  4. #4 SP
    Member eNHajeL's Avatar
    Astept reviews, nu ma las pacalit de atata hype. Parerea mea este ca jumatatea sumei a mers la finantarea campaniilor publicitare care costa enorm, in loc sa mearga la dezvoltarea jocului si pentru ideile noi, cum ar trebui. Asta nu inseamna ca o sa fie un joc nasol, dar cred ca se putea investi si mai bine. Totodata nu cred ca a avea cea mai mare suma investita ever este un atu pozitiv, ar fi un lucru interesant dar nu ma influenteaza in niciun fel sa-l cumpar.

  5. #5 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Pre-Order GTA V Special Edition day-one. Odata cu jocul asta la mine in consola se termina si viata mea sociala. Nu am sa mai ies din casa decat daca e sa cumpar niste eventuale dlc-uri la joc

  6. #6 SP
    Junior Member Mishu78's Avatar
    Desi am ambele console pt un joc asa de mare prefer PC........!! sa imi incante si mie ochiu...Grafic vorbind!!!!

    ---------- Post added 14-09-2013 at 13:04 ----------

    DLC=Downloadable Content.............nu trebuie sa mai iesi din casa

  7. #7 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    In caz ca ma duc sa imi iau cartele pre-platite

  8. #8 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Nu am de gand sa il cumpar. Pentru perioada de productie si bugetul alocat are prea multe probleme (pentru mine), multe dintre ele inacceptabile.
    Am avut pre-order la CE, dar dupa tot ce am vazut mi-a pierit interesul si am anulat tot.

    Posibil sa iau un complete edition pentru next gen, cand o sa apara, la un pret de 10-15 lire.

  9. #9 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Eu nu am avut pre-order dar planuiam sa il cumpar la scurt timp dupa lansare... acum dupa ce am vazut video-uri m-a dezamagit mult. Ma mai gandesc, nici nu mai merita pentru mine sa il iau nou, o sa astept sa apara pe forum SH. Si cand te gandesti ca au investit atatia bani in el doar pentru a ii face un "downgrade" de la GTA IV.

    GG C*ckstar

  10. #10 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Am un backlog sanatos, probabil am sa il iau pe PS4 sau cand mai scade in pret pe PS3 daca nu se anunta pe PS4 sau PC.

  11. #11 SP
    Member Sadismek's Avatar
    Cum drăcie știți voi ce probleme are când nici nu l-ați jucat? A fost ceva leakage pe net și nu știu eu?

  12. #12 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Deja sunt zeci, daca nu sute, de gameplay vids si streamuri.

  13. #13 SP
    Member Sadismek's Avatar
    Și reies ceva probleme din astea? Și eu am văzut câteva și sunt impresionat. Jocul arată decent în ciuda tuturor lucrurilor adăugate.

  14. #14 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Atunci e bine, daca iti place chiar e bine sa il cumperi. Mai mult ca sigur nu vei regreta.

    Dar mai exista o minoritate care care stam si analizam toate detaliile si cand vedem lucruri care nu ne plac/satisfac nu le putem inghiti asa usor.

    Repet, 5 nu este un joc prost. Doar ca nu este un joc pe care vreau sa platesc full price avand in vedere cum este realizat comparativ cu timpul de development si bugetul pe care l-a avut.

    Acestea fiind spuse cred ca o sa cumpar versiunea digitala de la 4 ca sa il mai joc inca o data. Been a long time...

  15. #15 SP
    Member dilibau666's Avatar
    Vreo idee, e doar 720p pe PS? Cam asa reiese din ce vazui ... si nu stiu daca merge upscaling pe PS3

  16. #16 SP
    Member Prototype93D's Avatar
    Nu o sa-l iau la lansare. Cel mai probabil o sa-l iau dupa ce scade sub 200 lei.

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    "Doar 720p"? Sa fiu sincer, nici macar 720p nu cred ca e (umblau niste zvonuri ca engine-ul ar randa la 960×540). Vorbim totusi de console de 7-8 ani. Stiu ca era un interviu in care spuneau ca "sperau" ca PS4 sa poata tine 1080p, dar din cauza unui framerate nerezonabil, si acolo sa vedem tot 720p, eventual cu un antialiasing si dof mai mare. Probabil de aceea nici nu se discuta inca despre development pe PS4 sau Xbox One... cred ca asteapta si ei drivere si kernel optimizat, sa-l poata scoate in 1080p.

    Uite cateva "citate" de pe forumul GTA 5 (eu nu stiu cum prind oamenii astia "la ochi" diferenta de 2-3FPS... dar in fine):
    I got both versions to compare them ; GTAIV had better frame rates on the Xbox 360 but the PS3 had less pop ups and better textures , Rockstar sacrificed some elements to put more fps on the PS3 version , it's just like GTAIV versions
    Actually I have both versions , I did say the game will be leaked earlier here in KSA (I got it on the 11th of September) ;

    * PS3 runs Smoother
    * PS3 runs at 30-35 FPS
    * Xbox 360 have slightly better anti-aliasing
    * Xbox 360 have less pop ups
    * Xbox 360 have slightly better line draw for distance
    * Xbox 360 have a more colorful environment (little noticeable)(better textures)
    * Xbox 360 runs at 30-33 FPS
    It doesn't mean it's worse graphics lol. Xbox uses just slightly more AA and has slightly more better textures, there isn't a big difference at all. It's essentially the same thing and we get 2 fps more and it doesn't even drop down. Same with Xbox, both parties have won this time.
    PS3: 2 fps more and worse graphics.
    Xbox: 2 fps less and better graphics.

  18. #18 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by OEE View Post
    Dar mai exista o minoritate care care stam si analizam toate detaliile si cand vedem lucruri care nu ne plac/satisfac nu le putem inghiti asa usor.
    Sper ca fara sa te superi pe mine o sa-ti spun ca exact asta fac femeile nemaritate la 40 de ani. Analizeaza toate detaliile din prima si nu vad intregul din fata lor nici daca le-ar intepa in ochi. Sau daca vrei, mai e o expresie care spune ca nu vezi padurea de copaci. Este cea mai buna comparatie pe care pot sa o fac si o sa-ti explic si de ce. Tu nu ai vazut pana acum decat copacii. Nu ai vazut padurea pentru ca nu ai jucat jocul o buna perioada de timp ca sa-ti poti forma o impresie (ca sa nu mai spun ca partea mp nu a jucat-o nimeni pentru ca ii dau drumul pe 1 octombrie). Nu poti judeca tot ceea ce inseamna GTA V pe baza unor leakuri aparute online.

    Jocul asta ar trebui sa aiba o poveste buna, sa-ti dea posibilitatea sa faci o gramada de tampenii, sa te plimbi printr-un univers imens populat cu o gramada de personaje interesante, etc. Stim toti ce inseamna GTA. Nu cred ca ai vazut nici macar 1% din toate astea. Nu poti sa spui ca anumite detalii te impiedica sa joci cand nici macar nu stii ce inseamna sa joci GTA V pentru simplul fapt ca nu ai apucat sa-l joci sau macar sa citesti sau sa vezi review-uri mai consistente. Ma rog, faptul ca nu vrei sa risti si sa platesti full price e altceva, dar hai sa-i dam o sansa. Ar trebui sa fie peste GTA IV la toate capitolele.

  19. #19 SP
    Member Sadismek's Avatar
    Quote Originally Posted by OEE View Post
    Atunci e bine, daca iti place chiar e bine sa il cumperi. Mai mult ca sigur nu vei regreta.

    Dar mai exista o minoritate care care stam si analizam toate detaliile si cand vedem lucruri care nu ne plac/satisfac nu le putem inghiti asa usor.

    Repet, 5 nu este un joc prost. Doar ca nu este un joc pe care vreau sa platesc full price avand in vedere cum este realizat comparativ cu timpul de development si bugetul pe care l-a avut.

    Acestea fiind spuse cred ca o sa cumpar versiunea digitala de la 4 ca sa il mai joc inca o data. Been a long time...
    Oooo, și eu sunt adeptul uitatului la detalii, și crede-mă, dacă se lansa pe PC în starea în care arată acum, nici nu mă gândeam să pun mâna pe el. Dar nu se lansează pe PC, ci pe hardware vechi de 7 ani, ceea ce înseamnă că pot să închid ochii la anumite lucruri.

    Respect decizia ta, dar nu o voi urma. I've been craving for a new GTA for too long.

  20. #20 SP
    Junior Member Seraphero's Avatar
    As astepta pana iese versiunea pt. PS4, dar mi-e frica sa nu stau prea mult mai mult de 12 luni nu cred ca am de asteptat... Dar se merita decat sa tin doua console in functiune.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 14 Last Post: 10-06-2014, 22:33
  2. Replies: 20 Last Post: 31-12-2013, 07:02
  3. Replies: 11 Last Post: 15-08-2013, 20:25
  4. Cel mai bun joc din istoria PlayStation este... By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 44 Last Post: 02-10-2010, 11:04
  5. Cel mai epic boss din gaming ? By zinodaur in forum Console Club
    Replies: 22 Last Post: 08-03-2009, 04:08

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts