Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Forza Motorsport 5 foloseste deja 100% din puterea consolei Xbox One

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Forza Motorsport 5 foloseste deja 100% din puterea consolei Xbox One

    Conform unui interviu acordat de Dan Greenawalt (director la Turn 10) celor de la VG247 la Eurogamer Expo 2013, Forza Motorsport 5 foloseste deja 100% din puterea consolei next-gen a celor de la Microsoft (Xbox One). Totodata se face o comparatie intre evolutia de la Forza Motorsport 2 la Forza Motorsport 3 si respectiv 4, explicandu-ne faptul ca desi consola nu a fost upgradata din punct de vedere hardware, jocul a evoluat enorm (atat din punct de vedere tehnic cat si grafic). In acelasi mod se vrea sa se lucreze si cu a cincea iteratie a jocului si se spera ca de-a lungul duratei de viata a noii console, engine-ul va evolua.

    E foarte interesant modul in care Greenwalt discuta despre Xbox One... mie unul mi se pare ca este agasat de faptul ca le testeaza OS-ul celor de la Microsoft, si cred ca e un pic mirat ca deja a atins limitele hardware-ului (dupa care nu uita sa specifice ca e un parteneriat incredibil). Mai jos aveti spicuite cateva din declaratiile sale:
    Trying to be there at launch means we’re shipping our game at the same time the console is shipping, and it requires that kind of hand-holding between their team and our team.

    So in many ways, we’re testing their OS, we’re testing their architecture every day, so it’s an incredible partnership. It’s funny, because I hear it a lot: ‘are you using the hardware?’ The truth is, you always use 100% of the hardware. You just do, but it’s a question of whether or not you’re using it efficiently, and so that’s what happens over a course of years.

    Between Forza Motorsport 2 and then three and four, the game got incredibly technical. The hardware didn’t get any more powerful, but we got more efficient at doing our math. We’re using 100% of this console, but obviously we will become more efficient over the years.
    Va reamintesc ca Forza Motorsport 5 este un launch title pentru Xbox One, este exclusiv Xbox One si se va gasi pe rafturile magazinelor (din tarile civizilate, desigur) din luna Noiembrie. Totodata, nu trebuie sa uitam ca e unul printre putinele titluri care se lauda cu faptul ca FM5 va rula in 1080p la 60FPS.

    Mai multe detalii si discutii gasiti pe threadul dedicat jocului: http://www.consolegames.ro/forum/f11...otorsport-5-a/.
    Attached Images Attached Images forza_motorsport_5_audi_r18_e-tron.jpg

  2. #2 SP
    Member momi's Avatar
    Cred ca ar fi mai onest din partea ta sa faci o traducere corecta ,nu doar sa citesti printre riduri ...pina la urma esti administratorul site ului ...putina impartialitate nu ar lipsi ...

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by momi View Post
    Cred ca ar fi mai onest din partea ta sa faci o traducere corecta ,nu doar sa citesti printre rinduri ...pina la urma esti administratorul site ului ...putina impartialitate nu ar lipsi ...
    Interviul era mai lung. Am si spus dealtfel ca am "spicuit" din cele declarate. Si nu, nu-mi place sa traduc pur si simplu, ci sa-mi expun parerile asupra stirilor astfel incat sa aflu reactia celui care citeste. In cazul tau trebuie sa recunosc ca n-am aflat nimic. Anyway, ce anume ti se pare impartial (ca pe viitor sa fiu mai atent)?

    Ai dreptate, ca administrator ar trebui sa ma ocup de alte lucruri, dar din pacate editorii au si ei viata lor (si nici nu-i plateste nimeni, asa ca nu au nicio obligatie). In plus, cum in Romania oamenii se pricep in in special la contre si sfaturi, cineva trebuie sa mai si scrie... sa vina cu subiecte noi... Prin urmare, sorry daca deranjez.

    P.S. Ti-as fi propus sa devii editor ca sa ne arati cum se procedeaza corect, dar din pacate vad ca ai o mare problema cu semnele de punctuatie.

  4. #4 SP
    Member momi's Avatar
    Ma bucur ca recunosti ca nu iti place sa traduci pur si simplu...si cu asta am spus ce aveam de spus ...una este sa ai o parere despre opiniile cuiva si alta sa i rastalmacesti vorbele , mai apoi prezentind o ca pe o stire .Puteai spune de la inceput ca este parerea ta , nu sa pui un titlu mincinos extras din context si sa mai ai si pretentia ca ai prezentat o "stire" .

    P.S. te asigur ca am mai multe probleme decit cele de punctuatie dar iti las tie satisfactia de a le descoperi...

  5. #5 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Eu nu inteleg ca fiind ceva rau faptul ca foloseste 100% din puterea de procesare, chiar opusul. Din cate imi amintesc la PS3, era o perioada cand developerii nu prea intelegeau arhitectura si nu puteau sa foloseasca intregul potential, rezultand niste jocuri mediocre...

    Vorba lui, cel mai mult conteaza cum inveti in timp sa eficientizezi puterea de procesare, nu cat % din ea folosesti.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Tocmai de aceea am si dat exemplul cu Forza 2, 3 si 4... Si copy/paste din ce a spus referitor la asta, in ideea ca se va intelege foarte clar faptul ca se poate evolua chiar si dupa ce se foloseste 100% din hardware. Puteam sa extrag din context (asa cum am vazut pe alte site-uri) doar faptul ca "FM5 is already using 100% of Xbox One processing power" si sa las asa. Atunci ar fi fost intr-adevar "citit printre randuri"... dar in fine.

    Referitor la modul in care scriu eu... va reamintesc ca nu sunt jurnalist si nici nu am aspiratii de genul acesta. Sunt doar un gamer batran care isi ia din timpul liber pentru a "sharui" cu ceilalti ce se mai intampla prin lume referitor la pasiunea noastra. Sunt ferm convins ca fac greseli (cateodata dorm pe mine in fata tastaturii, si tot nu ma las pana nu termin macar o stire, doua) dar fata de altii eu incerc sa gasesc cel putin 2-3 surse, ma agit sa imi expun o idee si nu doar sa fac "google translate" sau copy/paste... ma chinui cateodata si cate o ora pentru a gasi imaginea perfecta pentru o stire sau a face una de la zero... Cine este deranjat de modul in care scriu, imi poate da ignore, sau poate lua problema in mainile sale si poate deveni Editor CG... pentru a ma scapa de chinuri.

    Back on-topic: FM5 din punctul meu de vedere nu avea nevoie decat sa fie exact ca versiunile anterioare, dar in 1080p si 60FPS. Eventual cu un multiplayer mai bun.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts