Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Viitorul CEO Microsoft ar dori sa vanda Xbox-ul

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Viitorul CEO Microsoft ar dori sa vanda Xbox-ul

    Desi am fost unul dintre cei care a rasuflat usurat dupa plecarea lui Steve Ballmer (acesta neridicandu-se la standardele impuse de Bill Gates si esuand in promovarea mai multor servicii si produse Microsoft), m-a trecut un fior rece in momentul in care am citit despre "planurile" viitorului posibil CEO Microsoft. Mai exact este vorba despre fostul CEO Nokia, Stephen Elop, care este unul dintre candidatii favoriti la Microsoft. Acesta se pare ca doreste o schimbare completa de perspectiva in cadrul Microsoft, una dintre aceste schimbari fiind aceea de a renunta la segmentul de divertisment, alias Xbox!

    Teoria Conspiratiei din ultima perioada ar indica faptul ca nu e o surpriza ca in acelasi timp China a primit unda verde pentru comercializarea consolelor... gurile rele spunand ca Microsoft ar avea intentia de a vinde unei companii chinezesti divizia Xbox. Eu unul refuz sa ma gandesc la asa ceva... insa trebuie sa recunosc ca nu mai inteleg ce doreste sa faca Microsoft. Mai ales ca printre planurile de a renunta la Xbox ar fi si acela de a inchide bing.com (poate singurul serviciu care mai face concurenta pentru google.com).

    Mai rau este ca opinia lui Stephen Elop este impartasita de catre Paul Allen (co-fondator Microsoft), acesta spunand ca "Bing and Xbox have been distractions for Microsoft".

    Nu stiu ce sa mai spun. Pentru mine brand-ul Xbox a insemnat (si inseamna inca) mare lucru. Nu am idee daca aceste zvonuri au aparut pentru a face rau vanzarilor de Xbox One, sau daca sunt 100% veridice, insa avand in vedere ce vrea sa faca Valve cu Steam (sa treaca de la Windows la Linux)... daca Microsoft vinde si Xbox-ul, platforma Windows va ramane cam "de caruta".

    Well, sper doar sa nu se intample... chiar daca asta ar insemna ca Stephen Elop sa nu ajunga CEO.

    Sursa: Microsoft CEO candidate Stephen Elop said to consider selling Xbox business, killing Bing | The Verge.
    Attached Images Attached Images stephen-elop_ceo.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Nici nu trebuie sa se mai zbata concurenta. Microsoft se ingroapa singuri. NU inteleg de ce vor sa elimine XBOX-ul.

  3. #3 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Poate il cumpara Apple

  4. #4 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Chit ca nu detin Xbox, imi pare rau sa aud astfel de vesti. Asta va avea un impact negativ si asupra celor de la Sony (da, am zis negativ). Neavand un adversar competitiv s-ar putea plafona si se duce naibii industria.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sau poate ca tot raul e spre bine... si XBOX-ul va deveni in sfarsit un concurent serios... Desi sincer eu nu inteleg cum draci de nu este profitabila divizia Xbox la Microsoft, avand in vedere ca ei dintotdeauna au luat si bani pt. Gold. Sony a dus-o bine merci chiar si pana sa introduca PS+...

  6. #6 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    Si PS3 a fost vandut in pierdere la inceput..

  7. #7 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Asa, si? Daca ei considera ca e mai bine sa renunte la Xbox, bravo lor, probabil ca in spatele unei astfel de decizii se afla niste motive serioase.

  8. #8 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Asa, si? Daca ei considera ca e mai bine sa renunte la Xbox, bravo lor, probabil ca in spatele unei astfel de decizii se afla niste motive serioase.
    Cum asa si ?erik te stiam mai matur in gandire...pai daca Sony vor ramane singuri pe piata consolelor(nu consider wii u concurent pe partea de next gen) ce-i va opri sa ne ia drept sclavi si sa scoata jocurile de ps+ sau sa introduca noi taxe etc fiindca oricum n-o sa avem alternative...monopolul nu face bine in niciun domeniu..

  9. #9 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Miroase a ....vrajeala...
    Compania Microsoft castiga bani grei de pe urma xbox-ului si serviciile aferente, nu vad de ce ar renunta la xbox.
    Dar sa spunem ca acest zvon este real si Ms vinde xbox-ul Chinezilor, având în vedere ca asiatici se descurcă destul de bine în domeniul IT nu m-ar surprinde ca xbox-ul sa progreseze.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Bizzare View Post
    Miroase a ....vrajeala...
    Compania Microsoft castiga bani grei de pe urma xbox-ului si serviciile aferente, nu vad de ce ar renunta la xbox.
    Inseamna ca nu ai vazut bilantul pe ultimii ani. Divizia Xbox e pe pierdere... Deci nu, nu "castiga bani grei". Bine, sper ca nu vor proceda ca si cu Nokia...

  11. #11 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Normal ca departamentul xbox este in pierdere devreme ce au investit in cercetare, dezvoltare si marketing pentru xone.
    Insa refuz sa cred ca de 7 ani Ms a mers doar in pierdere cu xbox-ul, avand in vedere ca au vandut mai bine de 70 mil de unitati.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Bizzare View Post
    Insa refuz sa cred ca de 7 ani Ms a mers doar in pierdere cu xbox-ul, avand in vedere ca au vandut mai bine de 70 mil de unitati.
    Nu trebuie sa refuzi... trebuie doar sa dai un search: Report: Microsoft's Xbox division has lost nearly $3 billion in 10 years - Neowin. Si ceva mai grav: Microsoft Loses $2 Billion Per Year On Xbox, Analyst Says | The Escapist.

    A nu se intelege gresit. Eu nu ma bucur de ce se intampla. Dar sunt genul care crede ca ar trebui mai putini bani bagati in reclame tampite (daca va uitati pe statistici, Microsoft cheltuie mai mult pe reclame decat Apple, HP, Dell + altii la un loc), si venit cu solutii exclusive. De exp. Xbox-ul a pierdut teren deoarece a avut parte de exclusivitati din ce in ce mai putine (si mai slabe). Fix that, and you'll sell more!

    Acum insa s-ar putea sa fie ceva mai grav... deoarece din start au plecat cu un handicap hardware (unde le-a stat mintea, nu stiu) pe Xbox One. Dar repet, exclusivitatile si functiile extra plus fiabilitatea si serviciile conteaza mai mult decat performanta hardware. Pentru asta exista deja PC-urile ultra performante (era sa zic "exista Mastercard")...

  13. #13 SP
    Junior Member danielb's Avatar
    Nu e vorba de hardware sau jocuri ci de ecosistem si prezenta. Microsoft are un set de servicii si produse(Win Phone, Xbox, Skype, Azure, etc) si va cauta sa le integreze intr-un fel sau altul incat sa ofere o experienta consistenta si integrata.
    In generatia asta, PS4 e superior dpv al hardwarelului promitand o experienta superioara in jocuri, in schimb, MSFT vor merge catre un model bazat pe servicii media pentru Xbox One pentru a-si asigura locul in sufragerie.
    Streamingul video/audio va juca un rol important concurand cu nume gen Apple, Roku, TiVo etc.

    Ramane de vazut cat de profitabil va fi parul asta, dar eu sunt increzator ca vor avea succes.

    Bonus:
    “We appreciate Bloomberg’s foray into fiction and look forward to future episodes,” said Frank Shaw, a spokesman for Microsoft. (lead corporate communications for microsoft)

  14. #14 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    In loc sa vanda si sa scape de problema, ar putea sa vada si ei ce gresesc si s-o rezolve . Dar o bat apa-n piua vad...

  15. #15 SP
    Member BlueLightning's Avatar
    Sa il cumpere Sony Trecand peste gluma, sunt destule firme care ar putea face din Xbox ceva mult mai bun. Parerea mea e ca One e un fail, grabit, si peticit datorita PlayStation-ului. Mai bine mai asteptau un an si faceau ceva bun. S-au laudat cu nu stiu cate exclusivitati, dar in afara de Titanfall, care e si pe PC, nu prea am vazut nimic wow...Deci ori invata si fac ceva bun, ori pot sa-l vanda, sa faca altii ce ei nu sunt in stare sa faca.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 6 Last Post: 09-03-2015, 20:00
  2. Replies: 14 Last Post: 07-03-2014, 22:13
  3. Microsoft are un nou CEO By tudyniuz in forum Stories & Other News
    Replies: 1 Last Post: 04-02-2014, 18:01
  4. Replies: 7 Last Post: 15-01-2013, 17:21
  5. Marvel Vs Capcom trebuie sa vanda 2 milioane By erik95 in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 11-11-2010, 11:45

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts