Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Vanzarile PlayStation 3 ating cifra de 80 milioane de unitati

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Vanzarile PlayStation 3 ating cifra de 80 milioane de unitati

    Pentru multi consola PlayStation 3 de la Sony a fost o mare perioada de timp cea care a "pierdut startul" (Microsoft lansand consola Xbox 360 cu aproape un an mai devreme). Pentru multi PlayStation 3 a insemnat mare durere de cap in ceea ce priveste developmentul (Sony folosind o arhitectura PowerPC cum nu s-a mai folosit in game development pana in acel moment). Pentru multi PS3-ul a parut a fi consola menita sa ocupe tot timpul podiumul pe pozitia a doua.

    Si iata ca totusi, la mai bine de 7 ani dupa lansare, Sony se poate mandri cu PlayStation 3, numarul vanzarilor atingand impresionanta cifra de 80 de milioane de unitati! Comparativ, nici Xbox 360 nu sta rau (cu aproximativ 78 de milioane), insa nu trebuie sa uitam ca a avut un avans de aproape un an. Cred ca totul se datoreaza in special celor de la Sony si a developerilor care nu au renuntat la platforma (asa cum fac multi acum cu Wii U-ul celor de la Nintendo).

    Avand in vedere ca noua consola PlayStation 4 nu va veni cu backward compatibility si considerand ca PlayStation 2-ul incet incet este retras de pe piata, am un feeling ca exista sansele ca PlayStation 3 sa mai reziste pe piata cel putin 3 ani de acum inainte. Nu stiu daca are sanse sa bata la vanzari PlayStation 2-ul (care a atins de mult cifra de 150 milioane de unitati vandute), insa cred ca poate intrece PlayStation-ul (care s-a vandut in aproximativ 100 de milioane de bucati).

    Nu pot sa spun decat "Long live and prosper!". Eu unul consider ca in momentul de fata (mai ales acum ca vin sarbatorile si Black Friday-ul), consola PlayStation 3 are cel mai bun value pe piata, si ofera unele dintre cele mai bune jocuri si exclusivitati. Bravos Sony!
    Attached Images Attached Images playstation-3.jpg

  2. #2 SP
    Member dilibau666's Avatar
    "cel mult" Monkey nu "cel puţin".... (dar e eşti generos, io nu-i dau mai mult de 2ani)

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by dilibau666 View Post
    "cel mult" Monkey nu "cel puţin".... (dar e eşti generos, io nu-i dau mai mult de 2ani)
    1. Nu stiu cine este Monkey
    2. Avand in vedere ca PS2 a ramas in viata 7 ani dupa lansarea PS3-ului... n-am motive sa ma indoiesc ca nu se va intampla ceva asemanator cu PS3-ul dupa lansarea PS4.

  4. #4 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    e MonkY nu Monkey () si de ce crezi tu ca nu ar mai rezista inca 2-3 ani PS3? sincer eu cred ca atat ps3 cat si X360 vor rezista foarte mult de acum incolo, ca pana acum next-gen nu a adus niste titluri extrem de interesante si lipseste din pacate factorul "oau". vedem insa peste un an

  5. #5 SP
    Member solaru's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Comparativ, nici Xbox 360 nu sta rau (cu aproximativ 78 de milioane), insa nu trebuie sa uitam ca a avut un avans de aproape un an.


    S-a anuntat luna trecuta ca XBOX360 a depasit 80 mil. de unitati vandute.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by solaru View Post
    S-a anuntat luna trecuta ca XBOX360 a depasit 80 mil. de unitati vandute.
    Nu stiu despre altii... eu ma iau dupa VGChartz unde are fix 78.85 milioane: Platform Totals - VGChartz. Microsoft a anuntat probabil numarul consolelor livrate in total, nu cele vandute.

  7. #7 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar
    Quote Originally Posted by solaru View Post
    S-a anuntat luna trecuta ca XBOX360 a depasit 80 mil. de unitati vandute.
    Era vorba de 80 milioane distribuite/vandute retailerilor: Xbox 360 hardware sales pass 80 million worldwide, Microsoft says | Polygon

    The milestone, Microsoft says, is based on internal sales data and includes hardware sold to retailers, instead of through to consumers.

  8. #8 SP
    Member colossus's Avatar
    Quote Originally Posted by dilibau666 View Post
    "cel mult" Monkey nu "cel puţin".... (dar e eşti generos, io nu-i dau mai mult de 2ani)
    Frate ,voi credeti ca a dat bogatia peste noi ?.Acuma serios gandeste-te cati dintre noi isi vor cumpara next-gen la lansare sau la un an/2/3;
    O dovada clara este rezultatul poll's-urilor,Damn!
    Si plus ca odata cu aparitia Ps4-ului ,pretul veteranului Ps3 va scade;Nu vad de ce n-ar rezista cel putin 2-3 ani.

  9. #9 SP
    Member solaru's Avatar
    Si unde anume scrie ca Sony a raportat vanzari de 80 mil de PS3 catre clientii finali? Nu cred ca Sony isi masoara vanzarile altfel decat oricare alta corporatie listata la bursa...prin urmare cred ca cifrele raportate reflecta aceeasi realitate...

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    solaru: mai uita-te odata pe Platform Totals - VGChartz. Mai mult nu spun.

  11. #11 SP
    Junior Member Markovnikov's Avatar
    eu am de gand sa mai folosesc PS3 inca cel putin 2 ani, apoi voi face trecerea la PS4. si da PS3 va mai rezista inca cel putin 3-4 ani, consola PS3 ofera grafica si gameplay foarte bun chiar si-n ziua de azi, la un pret din ce in ce mai bun, asa ca nu vad de ce nu ar rezista, mai ales ca sony va continua sa faca versiune ale multor jocuri si pentru PS3

  12. #12 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    Cel mult? 2 ani (ma refer la perioada in care consola va mai ciupi un joc, doua, ca de vandut se va vinde ca la felul cum arata line-up-ul next-gen..e jale mare acolo).
    Cei care au vrut sa cumpere PS3-ul au facut-o deja. 20 de milioane de unitati in urmatorii ani? Nee, nici chiar atat.
    E logic, Sony trebuie sa-si promoveze noua consola cu jocuri/servicii cat mai multe, PS3 avand deja un catalog impresionant de jocuri. La fel s-a intamplat la fiecare noua generatie (vezi PS1 si PS2, ce jocuri ,,criminale" au primit dupa ce s-a lansat platforma superioara?)

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mie unul imi pare rau ca Sony a renuntat la ideea de a mai introduce acel Emotion Engine pentru a oferi backward compatibility cu PS2-ul. Poate acum ca vor scoate PS2 complet de pe piata... poate vor veni cu un SKU care sa stie si asta. Ar fi superb si in felul asta jocurile de PS2 ar continua sa se vanda (impreuna cu cele de PS3 si PS4).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 12 Last Post: 03-05-2015, 01:16
  2. Replies: 20 Last Post: 26-01-2015, 12:06
  3. Replies: 4 Last Post: 18-04-2014, 00:09
  4. Replies: 3 Last Post: 15-02-2011, 20:59
  5. Replies: 3 Last Post: 31-01-2009, 06:16

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts